Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

281

luni, 8. octombrie 2012, 14:00

De facut poza nu pot pt ca nu sunt acasa, sunt la Timisoara la facultate si sculele de pescuit sunt la Arad... dar iti voi face o schema in paint dar mai spre seara pt ca acum trebuie sa plec din nou :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

282

luni, 8. octombrie 2012, 16:25

......acelasi rezultat, CANCI

Canci-Banci,
Mane a prins la stationar :apl:

Bravo Mane, e mai bine decit nimica :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

283

duminică, 14. octombrie 2012, 07:43

:salut: Aseara am fost la o partida de pescuit pana azi de dimineta pe la 5.00.Am dat la buchet de rame, platica si anghila.S-a cam racit putin vremea pe aici, au fost 14,5 grade aseara si un timp de tot rahatul, ploaie marunta din doua in doua ore, asa ca sa ma puna la incercare :zambet: .Nu am auzit nici macar un somn rapind la suprafata, semn care ma face sa cred ca de acum incolo trebuie sa ii caut pe fund sau intre ape si mai rar la suprafata.Pe la 3:30 incepe sa imi sune un avertizor puternic, ies din masina, scot lanseta din suport si incep drilul.Iese afara mustaciosul asta de 1,30 m, care trebuie sa recunosc a fost foarte bataios, raman surprins pe zi ce trece ce forta au pana si astia mici.Mustaciosul:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

284

duminică, 14. octombrie 2012, 10:25

Felicitari mane!!! pt rabdare dar mai ales pt caputra!!! :bravo: :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

285

duminică, 14. octombrie 2012, 10:53

bravo mane ... felicitari pentru somn.

am fost si eu aseara dar nu am rezistat decat de pe la vreo 4:30 la 9 datorita ploii si a vantului ca naiba dar mai ales datorita lipsei activitatii.

cu greu au iesit 3 avati mici dintre care unul e record pèrsonal ca si dimensiune inferioara, aia dupa ce am colindat toate locurile posibile din zona pe care o stii si dupa ce am fost sa incerc un loc nou, unde a si iesit unul dintre avatei. activitate de somn la suprafata, la fel ca si la tine, adica ZERO. ploaia si vantul au facut ca totul sa fie si mai nasol si datorita valurilor si a suieratului provocate de vant nici nu reuseam sa imi dau seama ce se intampla pe apa ...

va prezint cel mai mic avat prins de mine :rizi: :rizi: :rizi:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

286

duminică, 14. octombrie 2012, 13:09

Felicitari pentru captura.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

287

duminică, 14. octombrie 2012, 17:11

:salut: Aseara am fost la o partida de pescuit pana azi de dimineta pe la 5.00.Am dat la buchet de rame, platica si anghila.S-a cam racit putin vremea pe aici, au fost 14,5 grade aseara si un timp de tot rahatul, ploaie marunta din doua in doua ore, asa ca sa ma puna la incercare :zambet: .Nu am auzit nici macar un somn rapind la suprafata, semn care ma face sa cred ca de acum incolo trebuie sa ii caut pe fund sau intre ape si mai rar la suprafata.Pe la 3:30 incepe sa imi sune un avertizor puternic, ies din masina, scot lanseta din suport si incep drilul.Iese afara mustaciosul asta de 1,30 m, care trebuie sa recunosc a fost foarte bataios, raman surprins pe zi ce trece ce forta au pana si astia mici...


:apl: Felicitari! :bucuros2:

Fi bucuros ca-i inca asa cald la voi, eu am avut saptamana trecuta 4° dimineata (joi sau vineri, nu mai stiu exact) si ieri si azi 7° :doarecapu:

La ce a muscat? Si... cum si unde ai prezentat momelile? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

288

duminică, 14. octombrie 2012, 18:03

Acum vad ca nu am scris la ce a tras :doarecapu: scuze.Am pescuit pe un canal(Canal Bianco) ce face legatura intre Laghi di Mantova si marea adriatica.Cand conditiile meteo sunt nefavorabile prefer sa pescuiesc pe canalul asta sau pe raul Mincio pentru ca se poate ajunge usor cu masina.Pe Po e mai complicat la stationar, pentru ca am de carat multe bagaje si locurile unde pescuiesc sunt cam greu accesibile.Canalul acolo unde pescuiesc are o latime de vreo 80 de metri si adancime 5 metri cred, lansez intodeauna catre centrul canalului cu exceptie cateva partide cand am folosit metoda tensionata, legandu-ma de malul opus.A tras la anghila la montura cu pluta de grund si forfac de 2 metri.Asta e montura:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

289

duminică, 14. octombrie 2012, 18:10

Am uitat:forfac mono de 1,2 mm :ciao:

290

duminică, 14. octombrie 2012, 20:06

......acelasi rezultat, CANCI

Canci-Banci,
Mane a prins la stationar :apl:

Bravo Mane, e mai bine decit nimica :bravo:


zoran,
eu ma refeream strict la pescuitul somnului cu metoda clonc,
somnul nu il pescuiesc decat la spinning sau clonc.
pescuitul stationar este alta mancare de peste si deocamdata nu ma atrage, asadar de cate ori ma voi referi la "performantele" mele pescaresti in materie de somn, va fi doar la clonc sau spinning.
cert este ca din 15 septembrie, activitatea somnului la clonc s-a redus drastic desi temperatura apei a ramas aceeasi o lunga perioada - lucru pe care nu il inteleg :zid:
mai am muuulte lucruri de invatat despre acest peste si pescuitul lui.

cat priveste performanta lui Mane, nu imi ramane decat sa il felicit si sa il invidiez :ochi:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

291

luni, 15. octombrie 2012, 09:00



va prezint cel mai mic avat prins de mine :rizi: :rizi: :rizi:





incredibil :buaaaah: . e putin mai mare ca obletu si tot o sarit la el. eu cred ca altceva o vrut sa-i faca nu sa-l pape :drac2: :drac2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

292

luni, 15. octombrie 2012, 09:49


incredibil :buaaaah: . e putin mai mare ca obletu si tot o sarit la el. eu cred ca altceva o vrut sa-i faca nu sa-l pape :drac2: :drac2:


ai dreptate, dar din cate stiu treburile alea au loc ceva mai tarziu plus ca individul asta pare putin cam prea mititel pentru chestiile alea ...

si plecand pe considerentul ca nici o zi la pescuit nu e ca cea precedenta aseara am mai bagat o tura pe Po nereusind sa ma impac cu ideea de doar 3 avatei. am plecat tarziu de tot, undeva dupa ora 5:30 si am rezistat pana pe la vreo 9 seara datorita vantului. rezultate ... :doarecapu: ... da, nici o zi nu seamana cu cealalta, nu am prins nimic si activitate pe apa din nou un mare mare ZERO !!!

ceva ma face sa cred ca pestii sunt putin cam bulversati pe Po datorita fluctuatiilor de nivel ... adica de pe o zi pe alta apa creste destul de mult dupa care scade vreo jumate de metru, iarasi ii mai da o ploaie si creste pentru ca dupa doua zile sa fie la loc ... asa sta treaba pe aici de vreo 3-4 saptamani fara ca diferentele de nivel sa fie foarte mari. astept sa se stabilizeze si atunci sper sa mai iasa ceva ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

293

luni, 15. octombrie 2012, 11:06

Ieri am iesit cu Didier si Catalin.
O vreme splendida la care nu ne asteptam. Era vara. Bibanii au colaborat imediat si in 5 minute aveam vreo 5 care innotau in galeata asteptand sa se intalneasca cu somnii din adancimi.
Nefiind vant, apa avea inca 17°, ne-am lasat dusi la vale de curent. Doua cloncaneli si imediat se dezlipeste ceva de pe substrat. Vine si se zgaieste la bibanul lui Catalin. Dara lasata pe sonar groasa de tot.
Catalin ridica putin bibanul si dara groasa urca si ea pana se confunda cu bibanul. Il vad pe Catalin cum da teapa cu mana.
Urmeaza un drill cam de 10 minute si apare pe marginea barcii un cap mare ce intindea niste mustati spre noi. Eu profit si sar in apa cu camera. Didier baga mana in gura pestelui si-l trage afara sub privirea satisfacuta a lui Catalin. 2m20.

Poza :

































anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

294

luni, 15. octombrie 2012, 11:48

si eu chiar incepusem sa citesc luand totul la modul cel mai serios cu putinta ... :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

295

luni, 15. octombrie 2012, 11:59

:rizi: :rizi: :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

296

luni, 15. octombrie 2012, 12:07

Vreau si eu asa colege de mers la pescuit impreuna......... :buaaaah:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

297

luni, 15. octombrie 2012, 12:21

Visam si eu cu ochii deschisi.
De fapt a fost o vreme de rahat. Ploaie mocanesca toata ziua si un frig accentuat de faptul ca am fost uzi toata ziua. Bibanii nu au fost chiar usor de prins. De obicel la epoca asta trag ca nebunii, anul asta nu.
Numai la clonc a intrat un somn imediat dar mai are pana la 2m20 :



Dupa vreo doua ore am mai prins unul in timp de mancam pe o barja sub care erau 10m de apa. S-a intepat singur :



Didier nu a dat la somn ci la jig, si a prins pana la urma 17 bibi si 2 strapi. Catalin nu a avut norocul sa tina un somn.
Uite-i pe amandoi :



Nu seamana cu pescaritele din poza de mai sus. :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

298

luni, 15. octombrie 2012, 12:26

E bine Tudor ca macar ati avut activitate … pe aici intr-un weekend si doua iesiri la pescuit (intr-adevar destul de scurte) cu greu am reusit sa prind 3 avatei. Vremea si aici din pacate se incapataneaza sa se pastreze rece ca naiba si ploua aproape zilnic. Mai nou din cate aud de pe la colegi s-a bagat alerta de apa mare datorita ploilor care urmeaza zilele astea.

Mane81 sa fi atent zilele astea la nivelul Po-ului si daca reusesti incearca sa-ti faci timp de vreo iesire cand urca apa mult de tot, eu inca nu stiu daca voi avea timp sa bag vreo iesire cu toate ca mi-as dori ... e momentul cel mai bun de incercat la spinning :ochi: mai ales ca in ULTIMELE 7 ZILE situatia era cum se vede si acum e in scadere destul de puternica :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

299

luni, 15. octombrie 2012, 13:07

Didier baga mana in gura pestelui si-l trage afara sub privirea satisfacuta a lui Catalin. 2m20.

Poza :




nu stiu de ce dar cred ca somnul avea privirea mai satisfacuta decat Catalin cand a vazut privelistea ce i se asterne dinainte :rizi: :rizi: De fapt a ramas mut si imobil de uimire cu ochii mici atintiti directi spre piepturile "incordate " ale celor ce-l prinsera. De fapt nici nu cred ca si-ar fi dorit release mutumindu-se si numa cu partea de catch in cazul asta :rizi: :rizi:

Tudor :prieteni: :noroc: beton postare, m-a scos din monotonia acestei zile :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

300

marți, 16. octombrie 2012, 00:20

da, am mai dat o gherla :rizi:

tocmai m-am intors de la o partida de vreo 3 ore si rezultatul e unul dezolant. am plecat datorita unei cresteri a apei dupa o ploaie sanatoasa de azi dar se pare ca apa desi a crescut e in continuare exagerat de limpede si somnii parca lipsesc cu desavarsire ... :zid: ... sper ca data viitoare va fi mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm