Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 961

duminică, 22. martie 2015, 15:33

Superb . Felicitari!
Ala ii somn pitic?

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 962

duminică, 22. martie 2015, 18:03

O zi ciudat de frumoasa cu mai multe specii Anem...fain bassul si somnii :bravo: ,cine nu si-ar dori o asemenea ,,zi ciudata"..as da si eu orice pt.o ciudatenie deasta.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 963

duminică, 22. martie 2015, 19:00

multam baieti ...

[Ciudat dar frumos. :bravo:


orice zi la pescuit e frumoasa :bravo:

Fain bass-ul ala Anem!! Ceva activitate la suprafata pe inserat in acea locatie? :bravo:


foarte foarte putin Bogdane, vreo 2-3 somnici si poate vreo 2 avati ...

Ala ii somn pitic?


cred, e prima oara cand prind asa ceva ...

O zi ciudat de frumoasa cu mai multe specii Anem...fain bassul si somnii :bravo: ,cine nu si-ar dori o asemenea ,,zi ciudata"..as da si eu orice pt.o ciudatenie deasta.


da Suli, in privinta specilor a fost OK ... ideea e ca eu voiam ceva avati :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 964

duminică, 22. martie 2015, 19:58

Am iesit si eu astazi dar n-am avut parte de o zi "ciudata", ci de o zi normala in acest sezon : gherla.
Deci Anem, sunt mort de gelozie. :buaaaah:

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 965

duminică, 22. martie 2015, 20:18

Ce greutate a avut mostrul ala de somn pitic?

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 966

duminică, 22. martie 2015, 20:46

Ce greutate a avut mostrul ala de somn pitic?


ce somn pitic, ala e o guvida mai mare :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2 967

duminică, 22. martie 2015, 20:57

Ala nu pare a fi somn pitic mai repede african
Somnul pitic nu creste asa de mare.
Orice ar fi e frumos
Born to fish, forced to work...

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 968

duminică, 22. martie 2015, 21:03

Ala e un pesce gatto daca nu ma insel :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 969

duminică, 22. martie 2015, 22:05

nu stiu cum s-o numi pestele ala pentru ca nu am prins vreunul pana acum.

stiu ca pe aici i se spune pesce gatto, si e asta:

Ameiurus melas - Wikipedia

... cu denumirea de Ameiurus Melas, nu stiu daca e prezent si prin Romania. Prin SUA li se spune Black Bullhead. Din cele scrise pe acolo as spune ca exemplarul prins de mine ar sparge recordurile :rizi:

daca ma uit la somnul african pe google atunci gasesc poza asta :



... si pot spune ca nu asa arata pestele respectiv.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 970

duminică, 22. martie 2015, 23:02

Si eu zic ca e un peste-pisica cum a spus Anem...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 971

duminică, 29. martie 2015, 13:14

ieri a fost o zi destul de plina de evenimente. primul dintre ele consta in faptul ca venea si Bogdan cu noi. conditiile de pescuit erau departe de a fi ideale (apa in scadere dupa ce in timpul saptamnii crescuse cu vreo 3 metri pe inaltime) dar speram sa iasa ceva la pozat.

in primul dintre locuri pe langa vreo 20 de atacuri avute impreuna singurul care a avut peste in lanseta a fost Bogdan, ceva mustacios intrat pe un MOBY FGT de 32 de grame pe care din pacate nu am apucat sa il vedem datorita nodului de la inaintas ce i-a cedat in dril.

imediat dupa are loc o alta intamplare nefericita cu un final mai urat. Mane se agata, incearca sa forteze pe acolo din lanseta pana asta paraie incet. verificam integritatea lansetei si ceva parca era mai ciudat la imbinare. urmatorul lanseu se lasa cu aceasta poza:



Avid-ul a cedat ... imi pare rau Mane.

vreo ora fara nici un strop de activitate ne face sa o intindem pe Po in ideea de a ajunge acolo cand incepe sa se intunece. dupa mai bine de o ora dupa ce am ajuns in continuare nu avusesem nici o urma de activitate si nici un somnic nu isi facuse simtita prezenta. dar, in cele din urma gheata se sparge si primul peste al seri iese la pozat ... si e un monstru :rizi:



... mai trece o alta ora fara sa se intample nimic cand brusc monotonia se sparge cu frana lui Bogdan urland :apl: urmat de un frumos dril cu un echipament ce ieri vazuse pentru prima data apa si la capatul caruia iese pentru o poza urmatorul:







... pentru moment nu voi spune lungimea, va las pe voi sa il aproximati.

Si cam asta a fost ieri ... o zi cu de toate in care Bogdan in cele din urma reuseste sa sparga gheata si sa isi doboare recordul personal. Felicitari Bogdane !!!
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 972

duminică, 29. martie 2015, 13:24

Foarte misto Mane! Bravo!

In alta ordine de idei ...am urmarit cu atentie drillul si batul .Personal as regandii pozitionarea inelelor pe Avid.Daca te uiti cu atentie pe clip se vede un punct periculos de "lucru" in zona mufarii spigot! Chiar nu-mi place cum lucra batul acolo...Poate e doar o senzatie generata de video clip ,insa cand stiu cate Aviduri de 2 oz au "puscat" in zona aia fierbinte ...Eu am repozitionat inelele pe un MH de 1 oz ...Crede-ma e altceva.Nu sunt mofturi ,insa tu poti sa iei sau nu in considerare sfatul meu :noroc:

In rest Fir intins! :apl:


Ieri mi-am amintit mesajul asta :rizi: ai vazut bine punctul ala periculos :rizi:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 973

duminică, 29. martie 2015, 13:29

Multumesc Anem.. A fost o partida pe cinste si cu bune s cu rele. Ieri pot spune ca nu a fost ziua Avid-urilor.. Al lui Mane sa rupt. Al meu zburat vreo 7 metri si a facut baita :rizi: .. Dar tot raul in spre bine. Multumesc de partida baieti :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 974

duminică, 29. martie 2015, 13:31

Felicitari Bogdane
Data viitoare trebuie stransa frana putin mai mult :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 975

duminică, 29. martie 2015, 13:41

Upssss.Nasol ca am avut dreptate :doarecapu: Din pacate este clar un punct slab pe Avid si ,personal, spun ca vine din distribuirea inelelor ! Sa stii ca sunt multe Aviduri rupte asa ...

Ps: legat tot de Avid si ,cred eu ,in general de betele din doua bucati pentru care se gasesc varfuri de rezerva : ATENTIE mare cu varfurile de rezerva! Se pare ca nu se potrivesc perfect pe spigotul cotorului daca nu au fost "gandite" impreuna ! Cel putin asta mi-au zis americanii cand le-am trimis poze cu fisura aparuta la Avidul meu pe varful de rezerva! Cica nepotrivirea perfecta ,chiar daca pescarul nu o sesizeaza, poate duce la accidente de genul ...Interesant nu? Bine ,mi-au dat si modalitatea de reparare tot ei ,insa...parca nu se cade la o firma mare :zid:

Poze:




Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 976

duminică, 29. martie 2015, 13:45

Ms de filamare Mane! Data viitoare ci siguranta voi strange frana mai mult.. Echipament nou pentru prima data la si nu ai cunosteam limitele. :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 977

duminică, 29. martie 2015, 13:54

Upssss.Nasol ca am avut dreptate :doarecapu: Din pacate este clar un punct slab pe Avid si ,personal, spun ca vine din distribuirea inelelor ! Sa stii ca sunt multe Aviduri rupte asa ...

Ps: legat tot de Avid si ,cred eu ,in general de betele din doua bucati pentru care se gasesc varfuri de rezerva : ATENTIE mare cu varfurile de rezerva! Se pare ca nu se potrivesc perfect pe spigotul cotorului daca nu au fost "gandite" impreuna ! Cel putin asta mi-au zis americanii cand le-am trimis poze cu fisura aparuta la Avidul meu pe varful de rezerva! Cica nepotrivirea perfecta ,chiar daca pescarul nu o sesizeaza, poate duce la accidente de genul ...Interesant nu? Bine ,mi-au dat si modalitatea de reparare tot ei ,insa...parca nu se cade la o firma mare :zid:

Poze:





Eu credeam ca se poate rupe varful insa la mine s-a rupt prima bucata...

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 978

duminică, 29. martie 2015, 13:59

Ms de filamare Mane! Data viitoare ci siguranta voi strange frana mai mult.. Echipament nou pentru prima data la si nu ai cunosteam limitele. :ochi:


Cu placere Bogdane.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 979

duminică, 29. martie 2015, 14:08

Felicitari Bogdane!!!

Ps: Mane asa se rup Avidurile de 2 0z cica ,din spigot! :nervos:
La mine e altceva de aceea s-a dus pe varf...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 980

duminică, 29. martie 2015, 14:21

Upssss.Nasol ca am avut dreptate Din pacate este clar un punct slab pe Avid si ,personal, spun ca vine din distribuirea inelelor ! Sa stii ca sunt multe Aviduri rupte asa ...


Personal sunt de parere ca nu pozitionarea inelelor au vina totala, ci blancul in sine are o hiba. Generala. Asa ca, ptr mine e clara, SC never!

Felicitari Bogdane :bravo: felicitari baieti ptr munca in echipa, excelent cum va si sustineti in timpul filmarii. Insistenta a adus in final si roare. :pauza:
Apreciez somnul intre 1,80 si 2,00 m, nu imi pot da seama exact... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com