Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 941

duminică, 8. martie 2015, 17:46

Frumos somotei-ul Mane. Numai bun pentru prima partida la stationar. Faina si locatia. La spining nu ai incercat? :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 942

duminică, 8. martie 2015, 17:50

Frumos somotei-ul Mane. Numai bun pentru prima partida la stationar. Faina si locatia. La spining nu ai incercat? :apl:


Mersi Bogdane.Crede-ma dupa vreo 3 ore de munca sa amplasez lansetele, monturile, cortul, facut de mancare.....ERAM RUPT :rizi: de dimineata dupa ce am strans tot am schimbat locatia si am facut cateva lansari si la spinning insa fara rezultat :noroc:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 943

duminică, 8. martie 2015, 19:23

Felicitari pt.captura si binenteles pt.eliberare,fain de tot locul..ai inceput anul in forta Mane!!!

09fish

Biban

Răspunsuri: 122

Membru din: 21. februarie 2014

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 944

duminică, 8. martie 2015, 19:30

felicitari mane.bv bv bv. :apl: :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 945

duminică, 8. martie 2015, 21:17

frumos Mane, o sa vina si aia mai mari :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 946

duminică, 8. martie 2015, 21:22

Mersi baieti.
@Anem Anul asta voi face tot posibilul sa insist mai mult pe Po atat la stationar cat si la spinning numai ca stiu ca o sa ma astepte multe gherle :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 947

duminică, 8. martie 2015, 21:26

Gherla face parte din pescuit. Pe moment esti nervos, apoi o iei de la capat mai inrait :pescuit:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 948

duminică, 8. martie 2015, 21:35

Gherla face parte din pescuit. Pe moment esti nervos, apoi o iei de la capat mai inrait :pescuit:

Pe Po gherlele se tin lant :rizi: :rizi:
Se poate vedea in capturile mele ca nu prind somni de mari dimensiuni tocmai pentru ca dupa multe gherle pe Po am decis sa ma dedic atat la spinning cat si la stationar pe alte ape mult mai abordabile si unde sansele sa scoti ceva pesti la pozat sunt mult mai mari decat sunt pe Po.Din pacate in locurile astea somnii nu sunt de talia celor din raul Po.Anul asta cel putin pana la toamna vreau sa schimb strategia, ceva de genul "ori la bal ori la spital".Vine ala mare sau vin gherlele in lant :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 949

luni, 9. martie 2015, 01:56

Decizia asta as fi luat/o si eu. Sunt invatat cu gherlele bine de tot. Asa ca daca as da in Italia la somn, as da strict cu lanseta de munca grea. Somni mici ai tor prins, avati la fel, salai etc. E timpul sa nu te mai surprinda cu alta lanseta in mana si sa incepi sa scoti 2+ . E clar ca va intra greu, dar in momentul cand va iesi, nici o gherla nu va mai conta.

2 950

miercuri, 11. martie 2015, 18:13

.....E clar ca va intra greu, dar in momentul cand va iesi, nici o gherla nu va mai conta.


corect.
dar decizia si vointa de a continua dupa mai multe gherle consecutive este foarte grea

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 951

duminică, 15. martie 2015, 13:27

ieri avea loc si prima iesire "de seara" a anului. Putin mai devreme decat in alti ani dar pofta de a prinde ceva mustaciosi si temperaturile frumoase din ultimele zile ne-au facut sa decidem asta.

s-a insistat mai mult dupa somn si pe timp de zi primul peste intra pe lanseta lui Mane:



... vazand ca nu aveam activitatea dorita m-am pus vreo ora sa caut ceva avati si au iesit vreo doi mai frumosi plus unul micut cand era deja intuneric:







odata cu inoptatul am trecut exclusiv pe somn si parte buna e ca deja am auzit si vazut cativa la suprafata. la un moment dat, cand naluca imi era la vreun metru jumate de varful lansetei am parte de mult asteptata lovitura ... dupa care a urmat un dril foarte agresiv care nu cred ca a durat 2 minute in urma caruia a iesit la o poza individul de mai jos:



... ideea e ca aveam frana exagerat de stransa ce nici macar nu a fost miscata de mustacios. Avand doar vreun metru jumate de fir va puteti da seama de ce dril am avut parte :rizi: ... aproape ca si cum as fi pescuit cu varga :rizi:

si in incheiere nu pot apune decat : frumos e pescuitul pe Po comparativ cu canalele pe care le frecventam iarna.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 952

duminică, 15. martie 2015, 14:55

Bravo, foarte fain, felicitari! :apl: Se vede inca odata pe burta mustaciosului ca este deja de bine hranit. :gandesc: oare de la ce temperatura a apei mananca astia?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 953

duminică, 15. martie 2015, 15:32

Felicitari baieti! :bravo: si la mai mare :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 954

luni, 16. martie 2015, 10:30

multam, sper ca incet incet sa devina ceva mai activi ...

Se vede inca odata pe burta mustaciosului ca este deja de bine hranit. :gandesc: oare de la ce temperatura a apei mananca astia?


Zoran, avand in vedere ca am prins atat in decembrei cat si in ianuarie sau februarie ceva ma face sa cred ca se hranesc tot timpul ... doar ca uneori mai mult alteori mai putin :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 955

luni, 16. martie 2015, 10:34

Zoran, avand in vedere ca am prins atat in decembrei cat si in ianuarie sau februarie ceva ma face sa cred ca se hranesc tot timpul ... doar ca uneori mai mult alteori mai putin

Exact asa vad si eu treaba asta cu mancatu'... ce ne facem atunci cu miturile despre "hibernarea" somnului? si ca nu-i perioada de somn, abia din iunie incolo??? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 956

luni, 16. martie 2015, 10:51

ca nu-i perioada de somn, abia din iunie incolo


Da da atunci incepe, apa e calda un gratar o manea. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

2 957

luni, 16. martie 2015, 11:50

Salut.Daca te iei dupa mine poti sa crezi ca nu incepe niciodata sa traga :pauza: :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 958

duminică, 22. martie 2015, 11:52

am bagat si ieri un pescuit. parca totul a fost pe dos. am plecat sa cautam ceva somni si avati, eventual chiar vreun strap si pe acolo la un moment dat aveam senzatia ca pescuim pe alte ape.

mai bine zis, deschiderea a fost asta:



urmat de un piticel ... ocazie cu care credeam ca revenim la normal:



dar a urmat chestia asta:



si iarasi ne-a dat peste cap totul ... iar ultimul peste al partidei a fost un alt piticel:



o zi ciudata in care ne-a batut vantul de ne-a rupt si pescuitul normal la jig era aproape imposibil. o zi in care toti pestii au dat doar pe recuperare liniara deasupra fundului ... parca toti erau lipiti acolo.

data viitoare trebuie sa fie mai bine ... ceva avati rasariti si somni asa cum trebuie.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 959

duminică, 22. martie 2015, 12:01

o zi ciudata in care ne-a batut vantul de ne-a rupt si pescuitul normal la jig era aproape imposibil. o zi in care toti pestii au dat doar pe recuperare liniara deasupra fundului ... parca toti erau lipiti acolo.

data viitoare trebuie sa fie mai bine ... ceva avati rasariti si somni asa cum trebuie.


Ciudat dar frumos. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 960

duminică, 22. martie 2015, 12:37

Fain bass-ul ala Anem!! Ceva activitate la suprafata pe inserat in acea locatie? :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga