Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 921

luni, 16. februarie 2015, 17:23

avat care inca inoata in apele alea (asta daca nu a muscat naluca gresita)



...sau nu a trecut printre mustatile prea lungi ale unui somn secular :rizi:
Oricum, ceea ce faceti voi 2 acolo, este demential! Felicitari :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 922

luni, 16. februarie 2015, 17:39

Ala da avat,115 cm :buaaaah: Ma gandesc cat de rau o fi fost in drill.Nu de alta dar mie,unul de aprox.90 nu mi-a dat asa batai de cap ca unul de 75. :gandesc:
Adevarul e ca primul e luat pe lac iar al doilea pe curs.Asta poate fi o explicatie.Insa un 115 pe rau,cu o apa bine oxigenata cred ca e ceva de povestit nepotilor.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 923

miercuri, 18. februarie 2015, 13:41

Ala da avat,115 cm :buaaaah: Ma gandesc cat de rau o fi fost in drill.Nu de alta dar mie,unul de aprox.90 nu mi-a dat asa batai de cap ca unul de 75. :gandesc:
Adevarul e ca primul e luat pe lac iar al doilea pe curs.Asta poate fi o explicatie.Insa un 115 pe rau,cu o apa bine oxigenata cred ca e ceva de povestit nepotilor.


imi doresc un dril cu asemenea exemplar. chiar as fi curios cum ar sta treburile pentru ca majoritatea avatilor pana in 75 de cm nici macar nu imi misca frana in ciuda faptului ca pescuiesc cu fire de 8 sau 15lb, lanseta pana in 1Oz si mulinete de 2500 (stiind ca dau de somni este obligatoriu sa tin frana stransa bine).

vor mai fi doar cateva iesiri dedicate acelui avat pentru ca ulterior cred ca se vor schimba prioritatile :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 924

sâmbătă, 21. februarie 2015, 18:38

ar fi multe de povestit din partida de azi dar datorita oboseli ma rezum la a spune doar ca a fost o partida extrem de dificila in care nimic nu a fost cum trebuie. pana la urma a iesit un singur peste:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 925

sâmbătă, 28. februarie 2015, 21:30

nici azi nu sunt cine stie ce povesti ... situatia continua sa nu fie prea OK. mai bine zis, Mane a avut iarasi o intalnire cu un mustacios ce s-a finalizat dupa cateva secunde de dril si singuri pesti scosi pe mal au fost astia:



... poza modificata pentru a nu se vedea tot sangele ala (nici nu stiu cat era a lui si cat era al meu :rizi: ). problema e ca avatul a luat naluca rau de tot



si in timp ce ma chinuiam sa il dezgat a reusit sa se zbata si am ramas cu o tripla intrata in degetul meu iar in cealalta tripla agatat avatul ce se zbatea. asa ca, dupa ce m-am eliberat i-am facut o poza in graba fara sa ma mai chinui cu spalatul lui.

urmat de unul exagerat de mic pentru perioada asta:



... data viitoare TREBUIE sa fie mai bine.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 926

duminică, 1. martie 2015, 09:11

Mane a avut iarasi o intalnire cu un mustacios ce s-a finalizat dupa cateva

Senzația face toți banii.....și ochii bulbucați ai partenerului de pescuit. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 927

duminică, 1. martie 2015, 09:42

Oare e aceeasi senzatie si cand il prinzi legal sau cand il harponezi si-ti faci din asta un scop al pescuitului ?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 928

duminică, 1. martie 2015, 12:21


Senzația face toți banii.....și ochii bulbucați ai partenerului de pescuit. :rizi:


... ai putea fi te rog mai explicit la remarca aia cu ochii bulbucati ai partenerului de pescuit? ... nu reusesc sa inteleg unde bati si chiar sunt curios ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 929

duminică, 1. martie 2015, 12:36

.. ai putea fi te rog mai explicit la remarca aia cu ochii bulbucati ai partenerului de pescuit? ... nu reusesc sa inteleg unde bati si chiar sunt curios ...



Ușurel Anem că nu fac nici apropo la tine, ieri am băgat o partidă de pescuit la Dunăre cu un amic, legend-elit zauber de 3000 shad DDD atac contră mulineta a început să urle ca trenul, ochii mari ai amicului făcuți la zgomotul mulinetei m-a marcat :rizi: .
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 930

duminică, 1. martie 2015, 12:47

Larry ,doua intrebari te rog :
- nu ai vandut inca Elite-ul de 2 oz?
-shad DDD ...ajuta-ma te rog ,am un lapsus :rizi: Merci. :noroc:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 931

duminică, 1. martie 2015, 14:33

nu ai vandut inca Elite-ul de 2 oz?
-shad DDD ...ajuta-ma te rog ,am un lapsus Merci.

Încă nu greu de adunat banii.....scuze BBB :rizi: eram în viteză. :doaaamne:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 932

duminică, 1. martie 2015, 15:22

Aha. De BBB stiam si eu ,dar am crezut ca descopar ceva nou si ...bun! :bravo:
Daca eram mai iute de "mana" luam eu Legendul. Intre timp s-au schimbat prioritatile . Dar nu se stie ca pamantul ... :)

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

2 933

duminică, 1. martie 2015, 15:51

Salut. Larry, cind ai scos pestele s-au desunflat ochii amicului sau au ramas bulbucati?:zambet:

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 934

duminică, 1. martie 2015, 16:56

Salut. Larry, cind ai scos pestele s-au desunflat ochii amicului sau au ramas bulbucati?

Şi-a revenit rapid dar să văd cât de bine rezistă la următoarele partide şi el şi lanseta.
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 935

luni, 2. martie 2015, 13:43

Astazi a inceput sezonul 2015.pentru mine si ptr.Alex.Primul pas l-am facut spre filiala :rizi: ,unde ne-am achitat taxa de acces si permisul.Ca doar mergem sa pescuim,nu sa vizitam tara. :rizi: In primul loc unde ne-am oprit,eu am testat voblere.Multe din ele sunt exact ceea ce am vrut,o parte,cele de stiuca cred ca se cerea un curent mult mai moale,dar tot am putut sa-mi fac o idee.
La al doilea loc,incep cu un vobler handmade si la a treia lansare,dupa 2 secunde,ceva simt ca incepe sa dea din cap.Mi-am dat seama ca e un somotel de martie,oarecum cumva surprinzator,dar care ne-a facut sa prindem curaj pentru partidele care vor veni. :ochi:
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere:
  • P1000994.JPG (176,07 kB - 81 ori coborit - ultima oara: 9. august 2015, 19:51)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 936

luni, 2. martie 2015, 13:59

frumos frumos ... chiar daca dimensiunea nu e poate cea cautata oricum e mai mult decat bine-venit ... mai ales fiind prima partida a anului :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 937

luni, 2. martie 2015, 14:14

Ne-am fi bucurat si daca nu prindeam nimic.Aici apele sunt inca reci,reci,nu se vede nici urma de pescutz,nici macar la stationar nu prindea lumea,rar cate un ghebortz.Eu am mai avut o platica in vobler dar asta s-a agatat accidental fiind interesata poate doar de altceva... :rizi: Nu putem face niciodata comparatie intre apele de acolo si cele de aici sau intre pesti. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 938

luni, 2. martie 2015, 16:22

Diogene asta este un frumos martisor, :prieteni:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 939

luni, 2. martie 2015, 17:50

Multumesc Tyrael,la cum e Oltul acum,chiar ca a fost o surpriza placuta.O sa pun probabil si filmuletul eliberarii :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 940

duminică, 8. martie 2015, 17:33

:salut: Aseara am fost la o partida de stationar pe Po, prima pe anul asta :bucuros2:
Cu toate ca a scazut nivelul raului vreo jumatate de metru pana dimineata si cu toate ca a fost luna plina(se stie ca sunt ceva probleme in pescuitul la somn atunci cand se intampla fenomenul asta) am reusit sa prindem un somnic la inceputul partidei ce a intrat la suprafata la o montura tensionata.In rest am mai vazut alti doi somni la suprafata pana dimineata si am auzit un atac pe sub niste crengi ale unor copaci ce atarnau in apa.Temperaturile destul de joase (pana la 0 grade de dimineata), oboseala, noroi si din nou oboseala..... :rizi: