Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 901

duminică, 8. februarie 2015, 11:52

Destul de mirati italienii ca eliberati somnul:gandesc:

:rizi: Efectiv le-a picat fata, exact pana sa inceapa filmarea vorbeau ceva de romanii ce vin acolo sa pescuiasca somni.....ei credeau ca suntem italieni pana cand am inceput sa vorbim in romaneste :rizi: .Dupa eliberare cu toate ca au vazut ca suntem straini, le-am spus ca suntem ca si noi suntem romani :bucuros2: sper ca macar mosnegii astia au inteles ca nu toti bagam la traista tot ce prindem.
@Adi mersi frumos :noroc:

bc74abs

Oblete

Răspunsuri: 32

Membru din: 25. martie 2014

Locație: Onesti, Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 902

duminică, 8. februarie 2015, 12:36

bravo voua baieti. frumos exemplar

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 903

duminică, 8. februarie 2015, 13:53

Bravo Mane ,frumos animal.
:apl:

Destul de mirati italienii ca eliberati somnul:gandesc:


Daca faceau asta la Turnu Rosu iti dai seama ce iesea? Jumatate de sat era in 10 minute la apa sa il scoata la sedinta foto si tigaie .

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 904

duminică, 8. februarie 2015, 14:30

Frumos drill si frumos somn. A iesit bine si filmarea. :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 905

duminică, 8. februarie 2015, 15:14

Foarte misto Mane! Bravo!

In alta ordine de idei ...am urmarit cu atentie drillul si batul .Personal as regandii pozitionarea inelelor pe Avid.Daca te uiti cu atentie pe clip se vede un punct periculos de "lucru" in zona mufarii spigot! Chiar nu-mi place cum lucra batul acolo...Poate e doar o senzatie generata de video clip ,insa cand stiu cate Aviduri de 2 oz au "puscat" in zona aia fierbinte ...Eu am repozitionat inelele pe un MH de 1 oz ...Crede-ma e altceva.Nu sunt mofturi ,insa tu poti sa iei sau nu in considerare sfatul meu :noroc:

In rest Fir intins! :apl:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 906

duminică, 8. februarie 2015, 15:40

Multumesc frumos baieti :noroc:

@Zamfi Urmatoarele lansete le voi cumpara toate dintr-o bucata :rizi: .Se pare ca imi plac din ce in ce mai mult(sunt mult mai compacte si dau senzatia de putere:buaaaah: )

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 907

duminică, 8. februarie 2015, 16:12

Mane ...eu am deja 3 dintr-o bucata :ochi:

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

2 908

duminică, 8. februarie 2015, 16:36

Bravo baieti! :apl: Felicitari pentru atitudine.

2 909

duminică, 8. februarie 2015, 16:53

Felicitari pt. partida(e) si va multumesc(cu mare intarziere) pt. partajarile marca Mane si Anem! :bravo: Mi-a placut azi drilul si uimirea italienilor...bine ca i-ati pus la punct :apl: :apl:
Ma bucur Mane ca te gandesti sa incerci betze dintr-o bucata :bravo:
cate Aviduri de 2 oz au "puscat" in zona aia fierbinte

@zamfi
Am analizat, masurat, doar suntem in tzara..........bine facut, si iti dau dreptate.M-am hotarat, o sa schimb pozitionarea inelelor :bravo:
Multumesc voua!
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 910

duminică, 8. februarie 2015, 20:05

anul asta presimt ca o sa vedem ceva urias scos afara de tine, e timpul!


... si eu sunt convins ca anul asta va veni unul dintr-ala ce si-l va aduce aminte toata viata, e doar o chestiune de timp.

Destul de mirati italienii ca eliberati somnul:gandesc:

Mi-a placut azi drilul si uimirea italienilor...bine ca i-ati pus la punct :apl:


anumite secvente au fost taiate "la montaj" (cand scoteam pestele din apa) pentru ca altfel cred ca era surprinsa si recomandarea italienilor de a merge cu el in nu stiu ce piata unde doi de dimensiunea respectiva s-ar fi vandut cu 50 de euro si remarca taioasa a lui Mane in care le spune ca nu toti romanii sunt la fel si noi eliberam fara diacutie orice peste ...

Mane ...eu am deja 3 dintr-o bucata :ochi:


pe langa Mane mai e un utilizator al forumului ce de cateva zile a devenit posesorul primei lansete dintr-o bucata si ceva ma face sa cred ca de acum inainte doar dintr-alea vor fi.

intr-adevar, personal mi se pare ca exista o mare diferenta intre lansete dintr-o bucata si cele din 2 sau mai multe bucati. De cand mi-am luat prima lanseta dintr-o bucata nu mi-am mai luat nici o lanseta din doua bucati (cu exceptia KenaiKing-ului rupt pe care voiam neaparat sa il am dublura :zambet: )
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 911

duminică, 8. februarie 2015, 21:46

M-am hotarat, o sa schimb pozitionarea inelelor


Vezi ca in momentul in care dai jos inelele o sa trebuiasca si "belit" batul.Altfel se vede locul inelelor ... Insa daca o sa pui undeva la 11 inele pe el ,o sa le pui o idee mai mici , si binenteles mai usoare ,ii pui vreo 10 g in cotor ...nu o sa-ti mai recunosti batul! :bravo: Bine ,le gandesti in functie de fir si mulineta folosite ...
Personal nu am de 2 oz ,insa recunosc ca sunt interesat de unul (...si mai tare de un Elite ...Larry ,Larry cum l-ai dat :rizi: ) ,dar de unul custom ! Ca daca mai vad un Avid cu doua inele pe cotor si care cade in bot ... :doarecapu: Chestie de gust. :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 912

duminică, 15. februarie 2015, 16:13

dupa ce saptamana trecuta partida de pescuit nu s-a finalizat tocmai OK speram ca in weekend-ul asta treburile sa stea altfel. asa ca, plini de pofta dar fara prea mari sperante astazi plecam cu Mane in cautarea avatilor ce saptamana trecuta datorita apelor mari pareau disparuti.

la 7 si putin deja eram cu nalucile in apa si timp de aproape doua ore cu exceptia catorva ciupituri anemice nu s-a intamplat nimic. o alta gherla nu era dorita sub nici o forma. in cele din urma vine si prima lovitura finalizata cu un peste in celalalt capat ... si era unul bun de tot:



pentru ca la putin timp dupa sa urmeze o alta lovitura de toata frumusetea finalizata cu un mic mustacios:



in timp ce ultima lovitura a locului venea pe lanseta lui Mane:



lipsa activitatii ne-a condus spre locul doi unde dupa cateva incercari si naluci schimbate apare un alt argintiu:



urmat de un nou record personal :rizi:



iar ultima lovitura a venit pe lanseta lui Mane:



... am mai incercat un loc in drum spre casa dar numarul pestilor a ramas neschimbat. cam asta a fost azi.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 913

duminică, 15. februarie 2015, 16:32

Faina partida baieti! Bvo :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

2 914

duminică, 15. februarie 2015, 16:59

Cate grade are apa la voi ? Pe ce au intrat ?

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 915

duminică, 15. februarie 2015, 19:14

V
Cate grade are apa la voi ? Pe ce au intrat ?

V-ati cumparat baieti termometru? Cu siguranta este mai calda ca la noi. Dupa punctele de pe cap, platica este pregatita de reproducere.
Fire intinse in continuare!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »iulian_cioclin« (15. februarie 2015, 19:20)


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 916

duminică, 15. februarie 2015, 19:48

Din pacate nu ne-am cumparat inca termometru :doarecapu:
Toti pestii de azi au intrat pe jiguri.In iarna asta parca am prins ceva mai multi avati la jig decat in anii trecuti insa recunosc ca amandoi am pescuit mai mult la jig decat in trecut.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 917

duminică, 15. februarie 2015, 20:37

recunosc ca amandoi am pescuit mai mult la jig decat in trecut.

:soc:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 918

luni, 16. februarie 2015, 09:30

Cate grade are apa la voi ? Pe ce au intrat ?


V
Cate grade are apa la voi ? Pe ce au intrat ?

V-ati cumparat baieti termometru? Cu siguranta este mai calda ca la noi. Dupa punctele de pe cap, platica este pregatita de reproducere.
Fire intinse in continuare!


Cum raspunse-se si Mane, nicicare dintre noi nu avem termometru iar eu unul nici nu stiu in ce masura voi avea unul prea curand. Incerc sa evit pe cat de mult pot “complicatiile” cand merg la pescuit chiar daca asta poate insemna de multe ori mai putine capturi. Prefer sa nu ma bazez pe “sabloane” pentru ca sunt cazuri cand in miez de iarna, pe temperaturi de minus 5-6 grade avatii de exemplu sa atace la 3 palme de suprafat apei :ochi:

Da, atat platicile cat si avatii am vazut ca sunt pregatiti pentru depunere. Avand in vedere ca temperaturile se anunta a creste cu cateva grade in urmatoarele saptamani consider ca in maxim 2 saptamani depun.

recunosc ca amandoi am pescuit mai mult la jig decat in trecut.

:soc:


Nu e nici un soc larry. Dintr-un motiv sau altul, anul asta avatii (astia sunt tinta mea principala in sezonul asta) au stat mai des lipiti de fund in locuri in care pescuiesc cu bile de 50 de grame. deci voblerele nu prea ajung bine acolo si daca ajung ori nu le poti “lucra” asa cum trebuie ori raman agatate atat de des incat intr-o partida poti lasa 15-20 de bucati ca nimic. Cu jigurile pierderile se reduc considerabil.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2 919

luni, 16. februarie 2015, 16:33

Anem,Mane :apl: :apl:
Frumoasa iesire,exemplare care daca faceti un bilant sint din ce in ce mai mari!!

Oare ce va rezerva viitorul??? :ochi: :ochi:
Bravo baieti :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 920

luni, 16. februarie 2015, 17:13

Anem,Mane :apl: :apl:
Frumoasa iesire,exemplare care daca faceti un bilant sint din ce in ce mai mari!!

Oare ce va rezerva viitorul??? :ochi: :ochi:
Bravo baieti :prieteni:


Mersi Ediseu … momentan cei mai mari cred ca se invart intre 70 si 75 de cm. Nu masuram pre des avatii pentru a ne face o idee … doar cei care ni se par ca se apropie de recordurile personale ale fiecaruia. De cantarit nu am cantarit nici unul.

Ce ne rezerva viitorul? :rizi: … in urma cu cateva luni, schimband doua vorbe cu un individ ce pescuia la somn si care tocmai prinsese un avatoi ce cred ca mergea spre 90 de cm ne-a povestit de cel mai mare avat ce l-a prins el … avat care inca inoata in apele alea (asta daca nu a muscat naluca gresita) si care masura 115 cm(o suta cincisprezece). De atunci la fiecare partida sper sa il am si eu in lanseta … asta sper sa rezerve viitorul :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm