Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 861

luni, 26. ianuarie 2015, 11:48

Mah ...ce sa zic :gandesc: Pana si eu (care sustin Daiwa :) ) mai am in casa doar doua mulinete Daiwa : o Bradia si o prea veche (si indestructibila :rizi: ) Laguna nu stiu de care ... In rest mai am (de spinning vorbesc) 3 Shimano... :) Care va sa zica Shimano a batut Daiwa...Recunosc. :limba:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 862

luni, 26. ianuarie 2015, 12:21

Nu stiu daca Shimano a batut Daiwa insa mie mi se pare ca au mai putine probleme :zambet:
Sunt dezamagit de Daiwa, nu toata lumea are bani sau chiar daca are nu e dispus sa cumpere Catalina sau Saltiga :doarecapu:
@Anem Stii Emile cu toate ca prefer Shimano sunt dispus sa cumpar in viitor si mulinetele alea "americane" cu toate ca nu aseaza asa bine firul si mai fac cate o peruca din cand in cand decat sa am surprize cu antireversul cand imi da un mustacios :zambet:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2 863

luni, 26. ianuarie 2015, 14:26

Daca ai curaj sa-i dai jos rotorul si sa desfaci capacul de la caseta rulmentului antirevers si pui o poza pot sa-ti spun. Este posibil sa se poata remedia problema si sa-ti mearga si antireversul, s-ar putea sa fie vorba doar de un arc.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 864

luni, 26. ianuarie 2015, 14:41

Eu nu ma bag sa o desfac :rizi: insa o sa rog un prieten sa vad daca mi-o desface el :rizi: da asta numai pe saptamana viitoare cand ma intalnesc cu amicul.

pa00lsc

Șalău

Răspunsuri: 251

Membru din: 12. martie 2014

Locație: Arad

Profesia: Inginer Proiectant

  • Scrie un mesaj privat

2 865

luni, 26. ianuarie 2015, 14:44

Fenomenul asta apare cand antireversul e uns
Rolele si corpul antireversului trebuie sa fie uscate si degresate
Eu am patit pe pielea mea ca am facut "service-ul" unei mulinete ... curatat uns etc, si ca un taran ce sunt am gresat si antireversul.
Dupa ce m-am informat si io ca tot omu dupa ce treaba era facuta, am aflat ca nu are voie sa apara nici o urma de "unsoare" acolo pt ca scapa
Ati putea incerca sa degresati acolo ... poate poate :noroc:
Born to fish, forced to work...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 866

luni, 26. ianuarie 2015, 14:50

Nu sunt gresate acolo sub nici o forma. Una dintre cele pe care le am nu a fost deschisa vreodata, cea de 1500 cred ca am deschis-o o data, cea de 3500 poate de 3 ori in timp ce Exceller-urile au fost deschise cel putin de 10 ori tocmai pentru a verifica treaba cu unsul in zona respectiva. Pe langa Daiwe am deschis de o gramada de ori Shimano-uri, Abu-uri, Ryobi-uri si la nicicare nu apare problema cu antireversul. Pur si simplu consider ca au probleme cu antireversul si ma impac cu situatia asta pe viitor stiind ce trebuie sa evit.

Ps: sa inteleg Mane ca voi vedea si cum e in interior Seagate-ul fara a imi desface mulineta :rizi: … vorbim despre chestia cu desfacutul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2 867

luni, 26. ianuarie 2015, 15:49

Fenomenul asta apare cand antireversul e uns
Rolele si corpul antireversului trebuie sa fie uscate si degresate
Eu am patit pe pielea mea ca am facut "service-ul" unei mulinete ... curatat uns etc, si ca un taran ce sunt am gresat si antireversul.
Dupa ce m-am informat si io ca tot omu dupa ce treaba era facuta, am aflat ca nu are voie sa apara nici o urma de "unsoare" acolo pt ca scapa
Ati putea incerca sa degresati acolo ... poate poate :noroc:
Este un rulment mai special cu role cilindrice si fiecare rola are sanfrenat un locas cu "panta" progresiva iar arcul actioneaza o camasa intermediara de plastic care tine rolele impinse in maximul de antirevers (si care nu coincide cu virful de panta) astfel incit la cea mai mica miscare spre inapoi rulmentul se blocheaza. Se unge cu ulei de mecanica fina, am pus la o mulineta si vaselina si tot nu a avut nici o problema. Daca opreste instantaneu dar scapa la solicitare mai mare s-ar putea ca panta sa fie prea abrupta si din cauza asta sa scape, ca un fel de recul dupa care iar prinde si iar recul cu putin mers inapoi.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 868

luni, 26. ianuarie 2015, 16:59

Nu se unge cu nimic acolo.Eu spal rulmentul ala cu un spray de curatat
franele tocmai ptr.a nu exista urme de grasime.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

2 869

luni, 26. ianuarie 2015, 19:11

E o parere personala, nu neaparat adevar absolut dar la daiwa apar statistic mai multe probleme decat la shimano. Am si eu un caldia cu aceeasi problema. La toate celelalte shimano nu am patit mare lucru, e adevarat nu au nici foarte multe partide, adica nu sunt pescuite intensiv, dar in unele cazuri au si 5 ani mulinetele. Si tot la frig patesc si eu la caldia.


nu compara mere cu pere!!!
compari Caldia cu Stela si TP ?!! hai sa fim seriosi
in rest, da, Daiwa are probleme la antirevers, dar tot raman niste tractoare bune de tavaleala
pentru fineturi apelati la Shimano :zambet:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 870

luni, 26. ianuarie 2015, 19:29

@adiwolf

Tu stii ca eu nu am putut compara noua Caldia nici cu Rarenium apai cu TP ... :pauza:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 871

luni, 26. ianuarie 2015, 19:54

Pai ... Nu stiu cum sa calculez. Dai 200 pe o daiwa de genul.... Te tine 2 ani , incepe sa rontaie, sa se auda ciudat, sa nu mearga pe frig si risti sa pierzi pestele vietii (pe unde o trai asta) sau iei un stradic care e recunoscut ca o mulineta BUNA si fiabila, la aceeasi bani? Sau iei o stela de 500 eurici si termini balciul :)) :prieteni: oricum ar fi, nu concep sa se strice antireversul si sa nu mearga pe frig o mulineta peste 100 de euro.
!! Si nu sunt fan shimano, decat la mulinete, la bete se schimba raportul de superioritate

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 872

luni, 26. ianuarie 2015, 21:48

sau iei un stradic care e recunoscut ca o mulineta BUNA si fiabila, la aceeasi bani?

Nu-i buna ca intra firul sub fluture... stiu io asta de la un coleg... :rizi:
Glumesc! Adica numa` partial, c-am vazut poze cu fenomenu` da` io n-am putut sa-l reproduc... pe fenomen... :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 873

marți, 27. ianuarie 2015, 07:22

Poate tu ai fluture din alta specie :rizi:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2 874

marți, 27. ianuarie 2015, 15:30

Nu se unge cu nimic acolo.Eu spal rulmentul ala cu un spray de curatat
franele tocmai ptr.a nu exista urme de grasime.

Poti să nu-l ungi şi frecarea este mult mai mare dar se va uza mult mai repede, blocarea se realizează mai mult prin presare şi mai puţin prin frecare. La bobinare rolele rulează pe inelul central şi freacă pe cămaşa intermediară de plastic şi pe cămaşa exterioară a rulmentului, cea şanfrenată. Normal, se unge cu un ulei sintetic destul de fluid. :prieteni:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 875

marți, 27. ianuarie 2015, 16:50

Ranane la latitudinea fiecaruia in ce fel isi intretine mulineta. :prieteni:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 876

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:18

Hai sa mai traim :noroc: Pentru "curiosi" cica s-a dezghetat balta de la Radesti! Maine fac prima incercare pe anul asta...Fara sperante mari ,insa vreau sa incerc un Phenix X9 care l-am luat anume pentru Radesti si stiuca la linguri si voblere minnow. Stiu ,o sa-mi ziceti ca nu e momentul din an pentru oscilanta ...posibil ,insa un suspending HJ de la Rapala ? :bucuros2: Daca nu ploua turbat maine ...vin cu impresii de inceput de sezon! :bucuros:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 877

vineri, 30. ianuarie 2015, 21:31

Nu uita de Duo.... nu se stie niciodata, lui Adi i-a salvat ziua o data :)

Răspunsuri: 10

Membru din: 1. noiembrie 2014

Locație: negresti oas satu mare

  • Scrie un mesaj privat

2 878

vineri, 30. ianuarie 2015, 22:13

la ce ar trebuii incercata stiuca si salaul intr-un lac de acumulare, este dezghetat de vreo 2 saptamani????

apa adanca??? mica ??? gropi nu prea sunt
voblere ??? jiguri ???

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 879

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 07:01

90 % jiguri. 10% ...inspiratie ! :ochi:
Seara poti incerca si pe apa mica in malurile expuse la soare.Fir....

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 880

sâmbătă, 31. ianuarie 2015, 10:05

Nu uita de Duo.... nu se stie niciodata, lui Adi i-a salvat ziua o data :)

Da,da...Insa poate maine. Afara e un vant teribil asa ca ... :nervos: