Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 841

duminică, 18. ianuarie 2015, 18:02

Hmm...Prost? Prost imi merge mie ca nu am unde pescui Emile! :rizi: Fiti fericiti ! O meritati.


te cred Zamfi ca la tine e si mai prost ... eu cand spuneam ca ne-a mers prost are ca punct de referinta ceea ce ne asteptam noi de la partida asta. locul ala e unul "mai altfel" ... e un loc unde ajungem doar iarna, de regula o data pe an, e un loc unde se strang avatii pentru a fi pregatiti pt. depunere la sfarsitul lunii februarie, inceputul lui martie si este greu de ajuns, adica e la mai bine de 120km de casa si avem de mers pe jos vreo ora ne-fiinf acces cu masina in zona aia :apl:

Se repeta din ce in ce mai des intamplarea asta. Pacat, oricum sunt niste avati de toata frumusetea!

Pai chiar asa! Ia luati-va voi sculele de somn sa vedem si noi un mustacios cu barba de Mos pe langa mustati :apl:


Locul ala e exact asa cum trebuie sa arate un loc de iarna pt. avati ... nu detaliez motivele dar pe acolo (cel putin teoretic :zambet: ) nu avea ce sa caute vreun somn in perioada asta. De aia aveam cu noi un echipament dedicat strict avatului, fire subtiri, doar voblere etc. De cand la prima iesire pe 2015 mi-a dat somnul ala mare, pescuiesc la jig DOAR cu echipamentul de somn ... din pacate am prins cu el doar un strap :rizi: ... o sa vina si somnii, anul asta prevad un an "roditor".

ps: zoran, trebuie sa faci ceva cu eroare aia :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 842

duminică, 18. ianuarie 2015, 18:15

ps: zoran, trebuie sa faci ceva cu eroare aia


Abia pe luni...marti... :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 843

duminică, 25. ianuarie 2015, 18:22

Azi scriu eu :zambet:
La ora 7:00 de dimineata am ajuns pe balta impreuna cu Anem urmand sa ne intalnim cu amicul Bogdan sa facem o partida in trei.Am avut o zi superba cu ceva soare si temperaturi de la 2 grade de dimineata ce s-au dus bine peste zece grade catre pranz.Atmosfera super ca de fiecare data cand ne viziteaza Bogdan, am avut si ceva atacuri pe jig in primul loc din cele doua incercate astazi, insa un singur peste a aterizat pe mal pentru o poza:
In afara de ziua superba azi am mai avut un moment de bucurie pentru ca mie si lui Anem ne-au ajuns gumele(mersi frumos Bogdane):

Partea ce m-a cam enervat azi a fost comportamentul mulinetei Daiwa Seagate Hyper 3500.Lui Emil i s-a intamplat de destul de multe ori sa aiba probleme cu antireversul la un Exceler atunci cand era frig afara, insa ma asteptam sa nu apara probleme de genul asta si la Seagate.Lui atunci cand pescuieste cu Seagate-ul se pare ca i se inchide cateodata pick-up-ul in timpul lansarii(destul de rar) iar mie se pare ca nu imi functioneaza cum trebuie antireversul(are momente cand da in spate si problema se rezolva numai atunci cand cuplez si decuplez antireversul)Nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie daca imi da un somn mai imbracat si antireversul nu functioneaza :doarecapu:
Nici nu vreau sa aud chestia aia citita pe undeva ca la astia de la Daiwa ar putea fi ceva probleme cu mulinetele ce costa mai putin :nervos: pai la o mulineta ce sare de 200 de euro eu as cam avea ceva pretentii.Ar trebui sa scrie la anumite modele pe cutie ca se sfatuieste pescuitul la temperaturi peste 10 grade :nervos: :rizi: :rizi: :rizi:
Voi incerca sa va tin la curent cu comportamentul Seagate-ului si pe timp de vara :rizi:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 844

duminică, 25. ianuarie 2015, 18:36

Mane, ai lubrifiat in ultimul timp mulineta? intreb pt ca este posibil sa fi ajuns ulei sau vaselina pe rulmentul antirevers. Eu asa am patit.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 845

duminică, 25. ianuarie 2015, 18:40

Nu am lubrificat, e posibil sa fie lubrificata mai mult decat trebuie din fabrica?

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 846

duminică, 25. ianuarie 2015, 18:57


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 847

duminică, 25. ianuarie 2015, 19:12

"[video] [url=http://youtu.be/TQu_PxvcbeQ]http://youtu.be/TQu_PxvcbeQ[/url][/video]"
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 848

duminică, 25. ianuarie 2015, 19:15

...acolo este "buba" , mai mult ca sigur si remedierea este chestie de 15 minute
...daca mulineta este noua si ai garantie la ea , cred ca ar fi mai bine sa nu o desfaci tu

...Gigi , ce vrei sa spui cu postarea aia ?
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 849

duminică, 25. ianuarie 2015, 20:21

Mane din punctula meu de vedere astazi am avut parte de o partida pe cinste. Chiar daca pesti nu au raspuns pe masura asteptarilor noastre. A copensat compania de care am avut parte si un timp minunat. Data viitoare cu siguranta va fi mai bine :ochi:


Nu ai pentru ce sa multumesti Mane. Placerea a fost de partea mea. Sti cum se zice. Prieteni la nevoie se cunosc :zambet: ..
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

2 850

duminică, 25. ianuarie 2015, 20:24

...Gigi , ce vrei sa spui cu postarea aia ?
Cred c-o vrut sa zica ca-i "DETE" si no gasit patentu'... :rizi:
:apl: Gigi!

:noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 851

duminică, 25. ianuarie 2015, 20:50

E o parere personala, nu neaparat adevar absolut dar la daiwa apar statistic mai multe probleme decat la shimano. Am si eu un caldia cu aceeasi problema. La toate celelalte shimano nu am patit mare lucru, e adevarat nu au nici foarte multe partide, adica nu sunt pescuite intensiv, dar in unele cazuri au si 5 ani mulinetele. Si tot la frig patesc si eu la caldia.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 852

duminică, 25. ianuarie 2015, 21:12

@ pescarii din Italia
ce temperatura are acum apa in care pescuiti?
de curiozitate.......

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 853

duminică, 25. ianuarie 2015, 21:20

Mane ,treci si tu pe firme mai serioase...Shimano :ochi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 854

duminică, 25. ianuarie 2015, 21:42

@ pescarii din Italia
ce temperatura are acum apa in care pescuiti?
de curiozitate.......


Din pacate nu ne-am cumparat inca termometru, rusine sa ne fie :doarecapu:....trebuie sa ne cumparam Emile.

Mane ,treci si tu pe firme mai serioase...Shimano


Shimano e firma mea preferata INSA am vrut sa incerc si ceva de la concurenta.

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 855

duminică, 25. ianuarie 2015, 23:06

In afara de ziua superba azi am mai avut un moment de bucurie pentru ca mie si lui Anem ne-au ajuns gumele(mersi frumos Bogdane):

Văleleuuuuu, cutia mea, mă duc să verific în cămară.....și fug. :rizi:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 856

luni, 26. ianuarie 2015, 06:31

Am vrut sa pun doua-trei filmulte dupa partidele mele,da' sa fiu al naibii, am uitat cum tre sa faci cu pacatoasele alea de ghilimele si m-am lasat pagubas..despre Daiwe nu mai zic nimic, bine ca m-am oprit fix inainte sa ma pricopsesc si eu cu una..shimano za best
...Gigi , ce vrei sa spui cu postarea aia ?
Cred c-o vrut sa zica ca-i "DETE" si no gasit patentu'... :rizi:
:apl: Gigi!

:noroc:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2 857

luni, 26. ianuarie 2015, 07:48

Sunt două variante cu autoreversul, se întăreşte vaselina la temperaturi scăzute şi arcurile care împing înapoi nu mai fac faţă - nu-mi prea vine să cred; şi a doua, are acolo ceva piesă de plastic care se contractă la frig şi dă peste cap tot angrenajul.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 858

luni, 26. ianuarie 2015, 10:08



...acolo este "buba" , mai mult ca sigur si remedierea este chestie de 15 minute
...daca mulineta este noua si ai garantie la ea , cred ca ar fi mai bine sa nu o desfaci tu

...Gigi , ce vrei sa spui cu postarea aia ?


Sunt două variante cu autoreversul, se întăreşte vaselina la temperaturi scăzute şi arcurile care împing înapoi nu mai fac faţă - nu-mi prea vine să cred; şi a doua, are acolo ceva piesă de plastic care se contractă la frig şi dă peste cap tot angrenajul.


Incep prin a face o mica lista cu Daiwa-urile din dotare:
2 x Daiwa Exceller 3000
1 x Daiwa Advantage 1500
1 x Daiwa Advantage 3500
1 x Daiwa Seagate Hyper 3500
Nu vorbesc de anumite “bube” (care sunt destule) atat de la Exceller-uri cat si la Advantage-uri si voi face referire strict la antirevers.

La Exceller-uri treaba e cea mai urata, cum se raceste putin afara (aici vorbesc inclusiv de temperaturi de 4-6 grade), cum antireversul nu mai functioneaza DELOC, pur si simplu mulineta este ca si cum as folosi-o cu antireversul scos. Motiv pentru care am pierdut destul de multi pesti in momentul atacului cand manivela imi era efectiv smulsa din mana si mulinetea incepea sa se invarta invers.

Advantage-ul de 1500 se comporta aproape identic ca si Exceller-urile cu precizarea ca din cand in cand functioneaza (fapt ce nu ma ajuta cu nimic).

La Advantage-ul de 3500 inca nu m-am confruntat cu problema respectiva dar in weekend Bogdan incerca niste chestii cu lanseta pe care era montat Advantage-ul de 3500 si antireversul a luat-o razna … e adevarat ca nu se invartea cu totul inapoi dar scapa aproape jumatate de tura de manivela … fapt deranjant in momentul “tepei” cand nimeni nu vrea ca antireversul sa nu functioneze corespunzator.

La Seagate-ul de 3500 iarasi eu nu am avut probleme, dar am vazut cum face mulineta lui Mane … motiv pentru care ma astept sa ma confrunt si eu cu problema respectiva mai devreme sau mai tarziu.

Daca nu te enervezi prea tare pe un Exceller cand face figuri o faci in schimb cu un Advantage care este cel putin dublu ca si pret in timp ce la Seagate Hyper chiar te enervezi urat de tot avand in vedere ca e triplu si un pic fata de cat costa un Exceller. Cu ocazia asta cred ca am inchis capitolul Daiwa, si chiar imi pare rau pentru ca anumite mulinete imi placeau … acum mare parte dintre ele vor mai fi folosite doar de la 10 grade in sus.

Si cu Seagate-ul e o adevarata poveste pentru ca initial voiam ceva de la Shimano dar din pacate nu am gasit nici un model care sa se invarta in jurul a 400 de grame - la un pret acceptabil.

E o parere personala, nu neaparat adevar absolut dar la daiwa apar statistic mai multe probleme decat la shimano. Am si eu un caldia cu aceeasi problema. La toate celelalte shimano nu am patit mare lucru, e adevarat nu au nici foarte multe partide, adica nu sunt pescuite intensiv, dar in unele cazuri au si 5 ani mulinetele. Si tot la frig patesc si eu la caldia.


Ai dreptate Tyrael, la Shimano-uri am avut CLAR mai putine probleme sau plangeri decat am la adresa mulinetelor Daiwa.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 859

luni, 26. ianuarie 2015, 11:25

Aseara am facut o proba:pentru ca aveam unele dubii in legatura cu problema de la Seagate am lasat mulineta peste noapte pe balcon (temperatura a scazut sub 0grade pe timpul noptii) si azi de dimineata devreme am incercat sa vad daca sunt ceva probleme la antirevers.Chestia e ca a functionat asa cum trebuie deci nu frigul influenteaza in cazul asta :gandesc: .Cum ziceam aveam unele dubii pentru ca parca mi se parea ca o face in sarcina adica cum pescuiam la jig si ma agatam, fortam putin si parca atunci antireversul imi dadea in spate.Ca sa fiu sigur azi am probat in casa am pus mulineta pe lanseta si am legat firul de ceva fix si am inceput sa ii dau mici socuri ca atunci cand te agati la pescuit sau ca atunci cand iti da un peste.Surpriza, la fiecare soc apar probleme la antirevers si incepe sa functioneze normal numai dupa ce il cuplez-decuplez antireversul :gandesc: nici macar nu aveam frana stransa la maxim, am zis sa nu fortez la limita :zambet:
Nu prea am incredere in reparatia facuta in timpul garantiei de cei de la Daiwa din cauza ca la un prim control mulineta pare perfecta, imi e frica ca imi va fi desfacuta mulineta si inchisa la loc fara sa se schimbe nimic inuntru.De ce zic chestia asta e pentru ca am mai trimis o mulineta Ryobi Artica in garantie ce avea probleme la frana si mi-a fost trimisa inapoi cu axul schimbat si cu aceeasi frana.Aia cand au desfacut-o au considerat ca nu sunt probleme la frana ceea ce nu e adevarat pentru ca am pierdut din cauza asta ceva pesti si eu si Anem care are acelasi model de mulineta.Nu ma pricep de nici un fel insa pun si eu o intrebare:se poate oare bloca antireversul ala sa mearga intr-un singur sens?? :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 860

luni, 26. ianuarie 2015, 11:44

Mane, mai bine nu faceai testul ala. In felul asta speram ca mulinetele sa functioneze ireprosabil pe temperaturi ceva mai ridicate. Stiind ca problema antireversului apare la socuri ma va face sa imi fie frica de ce se poate intampla dupa ce iti da un somn bun in naluca. Vedem ce-o fi …

Ps: se poate bloca umbland pe sub tambur in sistemul antirevers dar nu stiu ce garantie ai ca nu va face la fel ca doar e acelasi sistem pe care doar il blochezi (e exact ca si cum ai pune antirversul pe “on” si ai scoate cheita aia care il dezactiveaza).
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm