Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 821

miercuri, 31. decembrie 2014, 17:42

merci, a fost o ncheiere frumoasa a unui an usor dezamagitor n anumite privinte ...

Fabulos.Ce inseamna sa aibe balta peste.Sincer cand ai zis ca din lipsa de activitate in primul loc v-ati mutat in al doilea am zambit. Pai primul loc de la voi acum pe iarna,e mai bun ca multe locuri de aici in plin sezon.La multi ani si mai astept capturi si poze de la voi. :bravo:


Diogene, locul respectiv e genul ala de loc unde pestii sunt prezenti doar ca nu musca nalucile tot timpul. Ieri a fost o zi in care nu puneau botul la nimic si doar "atatati" dadeau in naluci ... cred ca din agresivitate. Asa ca am mers sa incercam si altul unde de regula incep sa se stranga atunci cand apa se raceste bine.

Salut. Dupa ce aseara m-am tot uitat la pozele voastre azi noapte am visat ca eram cu voi la pescuit si dupa o zi de dadaceala am reusit sa prind si eu un avat mare, primul avat adevarat de cind pescuiesc.M-am trezit fericit. La multi ani si multa sanatate la toti


Insista si persevereaza, trofeul e la un lanseu distanta :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 822

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 12:16

Anem&Mane- tot respectul!
cum a spus si Diogene: de-a dreptul fabuloasa iesire ati avut cel putin privita din perspectiva pescuitului de care avem noi parte. :buaaaah:
Acum la inceput de an nu pot decat sa va urez: la mai multi si la mai mari! :bravo:
Nihil Sine Deo

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 823

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 15:28

Ultima captura a anului 2014

La multi ani 2015!

2 824

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 17:26

astazi am facut traditionala partida de pescuit de inceput de an.
daca anul trecut va povesteam ce partida fabuloasa am avut, cu 5-6 stiuci prinse una dupa alta, anul asta, pe acelasi loc de pescuit va pot povesti cum m-am rugat de doi indivizi sa nu mai pescuiasca cu parasuta si la agatat - asta desii pe langa ei mai erau inca 6 pescari care pescuiau la undita (impasibili, nepasatori la activitatea de langa ei)
oamenii erau foarte revoltati, ca ce am cu ei, ca de ce nu am fost ieri cand erau peste 15 insi cu parasute si prindeau toti numai scobari si carasi mari !!!
i-am rugat frumos sa plece, ei au refuzat, eu le-am spus ca voi suna la jandarmi, ei au spus ca ma vor bombarda cu pietre, etc.
am plecat de acolo si imediat dupa mine au plecat si ei - probabil de frica ca voi telefona (nu am mai facuto pt ca nu isi mai avea rost) sau pentru ca nu prindeau nimic (facusera macel ieri :zid: )
cam asa s-a derulat prima partida de pescuit pe anul acesta si prevad ca asa se vor derula majoritatea pe anul 2015!
ma rog la dumnezeu sa inghete Oltul cu o pojghita de gheata, nu foarte groasa, atat cat s nu se poata intra pe ea :drac2:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 825

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 20:48

Asta este peisajul general si de iarna si de vara.Nu vreau sa stiu cate parasute sunt agatate pe fund acolo

2 826

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 22:07

In 16.11.2014 am participat(fara bete de pescuit) la o partida supeeer :bucuros2: Si am vazut si parashute, si de toate :gandesc: .Culmea este c-am si prins..... :rizi:
Ganditi in sensul lui 16.11.14 si incercati sa schimbati ceva.E numai un sfat.... :ochi: .Scuze de off topic :inchinare:
:noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 827

sâmbătă, 3. ianuarie 2015, 23:03

merci la fel Alex, asemeni si tie la multi ani si la mai mari ... asteptam si pozele tale cu avati :ochi:

frumos Coste81, sunt convins ca a fost bine-venit ...

Adi, chiar nu stiu ce sa zic ... din ceea ce aud ca se intampla pe acolo mi se pare desprins dintr-un film de-a dreptul horror. si mai nasol este ca nu se face nimic in sensul asta ... si aici fac referire la fortele de ordine, a caror datorie ar fi.

azi am bagat si noi prima iesire pe 2015. nu ar fi prea multe de povestit din pacate ... partida cam dezastroasa as spune.

in primul dintre locuri, care e poate cel mai bun loc de iarna pe care il frecventam, nu am avut in mai bine de o ora jumate nici o miscare ... zero absolut. asa ca am intins-o spre locul doi, unde cu surprindere am constatat situatia:



... si datorita ghetii am fost nevoiti sa ne concentram pescuitul pe o lungime nu mai mare de vreo 50-60 de metri. initial am zis sa incercam vreun strap, asa ca pe o lanseta pana in 30 de grame cu mulineta de 2500 si fir de 8lbs am bagat un jig de vreo 14 grame si dupa nu prea multe insistente apare surpriza. din pacate nu am prea avut ce face si prins intre un picior de pod in stanga, un copac in dreapta si un bustean pe fund am incercat din rasputeri sa fac ceva ... dar dupa aproape un minut jigul s-a indreptat si am constatat cu surprindere ca aveam muci de somn la mai bine de doi metri distanta de jig :buaaaah:

ulterior am insistat la somn, cu echipament heavy dar evident ca nu s-a intamplat nimic ... dar in cele din urma s-a spart gheta si pe 2015 ...



asta este ... data viitoare va fi mai bine cu toate ca era frumoasa deschiderea lui 2015 cu un somn sarit de 2 metri ... :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 828

duminică, 4. ianuarie 2015, 01:24

Anem ai cateva partide si tu si mane unde doar asa intra trenuletul si nu sunteti singurii... Tare frustranta treaba trebuie sa fie asta

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 829

duminică, 4. ianuarie 2015, 09:46

merci la fel Alex, asemeni si tie la multi ani si la mai mari ... asteptam si pozele tale cu avati :ochi:



multumesc de urari! :zambet:
eu nu prea sunt cu pozele, dar o sa ma straduiesc sa fac mai multe anul acesta sa pun cateva si aici!
sper numai sa am ce poza ca, asa cum a subliniat si adiwolf, nu este deloc roza situatia pe Olt.
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 10

Membru din: 1. noiembrie 2014

Locație: negresti oas satu mare

  • Scrie un mesaj privat

2 830

joi, 8. ianuarie 2015, 00:04

Dupa o '' partida '' in 2 ianuarie :)) de revelionul pescarilor


https://www.facebook.com/media/set/?set=…=1&l=9db6a86623

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 831

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 18:58

azi a avut loc si a treia iesire pe 2015 (din cea de-a doua nu sunt prea multe de zis). din pacate nu sunt prea multe de povestit. pestii apatici in continuare si al naibi de greu de gasit. la 6 dimineata plecam de acasa alaturi de Mane si iar dupa aproape 9 ore si 3 locuri colindate cu greu au iesit 2 pesti:

unul ceva mai mic:



plus o superbitate de avat ce a poftit la una dintre culorile proaspat facute pentru Shiver:





... si cam asta-i tot. data viitoare TREBUIE sa fie mai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 832

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 20:41

Frumos exemplar de avat.Cum ziceam mai sus,incep sa iasa aia mari.Mai rari din pacate ca anii trecuti dar totusi inca trezesc" invidie",cel putin din partea mea :) Bravo Emile. :prieteni:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Dani89

Oblete

Răspunsuri: 14

Membru din: 5. ianuarie 2015

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 833

sâmbătă, 10. ianuarie 2015, 21:16

Felicitari si fire intinse!
Din pacate la apele noastre eu pot doar sa visez la asa captura in aceasta perioada rece.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 834

duminică, 11. ianuarie 2015, 06:26

...plus o superbitate de avat...


"Sauber", Anem! :noroc:


Felicitari si fire intinse!
Din pacate la apele noastre eu pot doar sa visez la asa captura in aceasta perioada rece.


Dani, cred ca important este sa ii gasesti iarna, si poti avea si acuma asa capturi. Si Rinul e plin de ei, dar nu stiu unde stau si la ce adancime sa-i caut. Adevarul este, ca nici nu insist iarna la avat :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 835

duminică, 11. ianuarie 2015, 17:48

Frumos exemplar de avat.Cum ziceam mai sus,incep sa iasa aia mari.Mai rari din pacate ca anii trecuti dar totusi inca trezesc" invidie",cel putin din partea mea :) Bravo Emile. :prieteni:


din pacate Ilie, pe maluri dau de tot mai multi indivizi care nu iarta nimic. si cum somnii s-au diminuat considerabil, salaul e aproape inexistent, atunci e clar ca avatul e urmatorul pe lista :nervos:

Felicitari si fire intinse!
Din pacate la apele noastre eu pot doar sa visez la asa captura in aceasta perioada rece.


Dani, ideea de baza consta in a gasi locurile care trebuie si insistat in zona pana gasesti ceva ce le este pe plac. Din pacate nu putine au fost cazurile in care schimbam naluci dupa naluci chiar daca una anume prindea vreun peste. Pe langa locul propriuzis tot timpul trebuie cautat pe diferite paliere. Erau cazuri in care nu dadeau decat la o palma de fundul apei la fel cum erau cazuri cand in miez de iarna vanau spre suprafata.


Dani, cred ca important este sa ii gasesti iarna, si poti avea si acuma asa capturi. Si Rinul e plin de ei, dar nu stiu unde stau si la ce adancime sa-i caut. Adevarul este, ca nici nu insist iarna la avat :zambet:


Zoran, eu am descoperit pescuitul pe timp de iarna doar de cativa ani si mi se pare de-a dreptul superb ... cu atat mai mult la avat. E magnific sa "spargi" botul voblerelor rascaind fundul cu ele si la un moment dat sa simti vreun avatoi de 4-5 kg cum vrea sa iti ia lanseta din mana. Si toate astea in timp ce ai gheata pe inele :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 836

duminică, 11. ianuarie 2015, 19:32

felicitari, Anem pentru captura!
ca si idee, cine a imputinat populatia piscicola din locurile alea: braconierii, anumiti indivizi cu ,,state vechi'' pe locurile alea sau pur si simplu numarul sacosarilor a crescut asa mult?

p.s. imi cer scuze daca ai mai raspuns la intrebarea asta si cu alta ocazie, dar nu am avut rabdare sa citesc tot topicul
Nihil Sine Deo

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 837

duminică, 18. ianuarie 2015, 12:03

felicitari, Anem pentru captura!
ca si idee, cine a imputinat populatia piscicola din locurile alea: braconierii, anumiti indivizi cu ,,state vechi'' pe locurile alea sau pur si simplu numarul sacosarilor a crescut asa mult?

p.s. imi cer scuze daca ai mai raspuns la intrebarea asta si cu alta ocazie, dar nu am avut rabdare sa citesc tot topicul


merci Alex ... fiecare din motivele expuse mai sus si-a adus aportul la scaderea populatiei piscicole. Braconajul creste ingrijorator de crescut si pe aici iar pe maluri (mai ales in anumite locuri) o gramada de indivizi ce trimit somnul acasa in pachete congelate :nervos:

___________________________

ieri la 5:10 ma intalneam cu Mane iar dupa mai bine de o ora de condus si o alta ora de mers pe jos am ajuns in cele din urma in locul care il consider raiul avatilor de iarna ...

din pacate lucrurile nu au stat asa cum ne asteptam, incepanad de la vreme pana la activitatea de pe apa. Mai bine zis, "deschiderea" s-a facut destul de tarziu cand ma jucam cu o naluca recuperand-o incet in apropierea fundului. cand a venit lovitura si am vazut cum pleaca frana direct mi-am zis in minte ca asta e momentul in care imi depasesc recordul personal la avat. dupa cateva secunde insa mi-am dat seama ca am de-a face cu totul si cu totul cu o alta specie ... specie care efectiv nu avea ce sa caute in locul respectiv mai ales in perioada asta. avand de-a face cu un curent urat de tot, avand fir de 8lbs si inaintas de 0,35 e clar ca nu puteam avea asteptari ... asa ca dupa cateva secunde bune reuseste sa imi frece firul de bolovani si dus a fost cu penultimul meu vobler dintr-o serie ce din pacate nu se mai face.

cu mai multe sperante (dar si cu frica - aveam la noi doar echipamentul de avat) continuam sa insistam dar rezultate sperate s-au lasat asteptate. asa ca in cele din urma, la sfarsitul partidei am strans doar 2 pesti ... un avat mediu (care pentru locul ala chiar s-ar duce spre grupa mica) pentru mine:



... si un avat frumos pentru Mane :



... si cam asta a fost tot. Nici acum nu imi vine sa cred cat de prost ne-a mers la fel cum nu imi vine sa cred ca in locurile alea am dat de somn in miez de iarna.

Data viitoare trebuie sa fie mai bine :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 838

duminică, 18. ianuarie 2015, 14:39

Hmm...Prost? Prost imi merge mie ca nu am unde pescui Emile! :rizi: Fiti fericiti ! O meritati.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 839

duminică, 18. ianuarie 2015, 14:46

Se repeta din ce in ce mai des intamplarea asta. Pacat, oricum sunt niste avati de toata frumusetea!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 840

duminică, 18. ianuarie 2015, 16:44

Pai chiar asa! Ia luati-va voi sculele de somn sa vedem si noi un mustacios cu barba de Mos pe langa mustati :apl: