Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 781

duminică, 7. decembrie 2014, 14:59

azi am fost foarte aproape de o frumoasa gherla in 4. au coborat si Bogdan cu Dan pentru un pescuit alaturi de noi dar as zice ca au prins unul dintre cele mai proaste momente cu care am avut de-a face pe apa respectiva. toti cu care am vorbit pe acolo (si erau minim 15 pescari) se plangeau ca nu au prins nimic ... si informatiile erau din 3 locuri foarte bune.

pana la urma singurul peste al zilei a fost asta:



data viitoare trebuie sa fie mai bine ...

Foarte frumos, extraordinar pentru aceasta perioada a anului..ne dai ceva detalii despre bat ?

Felicitari si fir intins!


merci Adi, batul e cel despre care se discuta aici:

X-Zoga Taka-G66 - 15 kg
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 782

duminică, 7. decembrie 2014, 21:33

Nu-i nimic Anem. Data viitoare sunt convins ca va fi mult mai bine. Importanta a fost iesirea si compania de care am avut parte astazi.. Merci baieti :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 783

sâmbătă, 13. decembrie 2014, 19:26

din pacate stau prost cu timpul in momentul de fata, asa ca voi fi foarte scurt. azi iesire cu Mane, primul loc:










(a se vedea cat de accidentat era)

iar in locul doi:







... nimic spectaculos dar e foarte bine ca au fost si astia ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 784

sâmbătă, 13. decembrie 2014, 20:37

:apl: Bvo baietzi... Frumoase capturile... :bravo:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 785

duminică, 14. decembrie 2014, 07:36

Anem + Mane, ce sa spun, decit jos palaria! :noroc:
Ati avut si alte atacuri, sau rupturi?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 786

duminică, 14. decembrie 2014, 11:46

merci Bogdan si Zoran ...

Zoran, aici au inceput minusurile si speram sa inceapa avatii, mai ales aia babani. Din pacate inca nu a venit perioada aia buna, adica in primul dintre locuri au mai fost vreo 5-6 ciupituri pentru amandoi in timp ce in locul 2 mane pe jig a mai avut vreo 2-3 atacuri, eu nimic.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 787

duminică, 14. decembrie 2014, 12:51

Super baieti, vad ca dati cu jiguri grele, dupa cum se vede in poza la Mane, bine ca aveti unde, de cind am fost
cu Zoran, n-am mai avut parte de nici o iesire..

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 788

duminică, 14. decembrie 2014, 18:59

Super baieti, vad ca dati cu jiguri grele, dupa cum se vede in poza la Mane, bine ca aveti unde, de cind am fost
cu Zoran, n-am mai avut parte de nici o iesire..


de regula dam cu chestii intre 14 si 25 de grame cu un echipament medium. cand se trece pe echipamentul de somn si cu fire textile de la 0,25-0,3 in sus, inaintas de la 0,5 la 1mm atomat si jigurile urca semnificativ in greutate ajungand la 50 de grame.

nici noi Adi nu locuim pe malul apei :ochi: si sunt locuri unde facem si 110km doar dus ... dar pasiunea nu are limite :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 789

luni, 15. decembrie 2014, 14:14

iar in locul doi:

Felicitări.......ce loc doi, e locul unu, o frumusețe......puțin mai este și prinde viață și locul meu numărul unu. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 790

luni, 15. decembrie 2014, 15:06

Hai ca n-am mai publicat de mult pe aici. Nu din cauza ca n-am prins nimic dar din cauza ca nu am prins decat pesti de talie medie.
Am iesit ieri cu barcazul clubului rapitoristilor pilotat de nea Daniel. E mai usor de iesit cu asta caci e tot timpul la pontonul clubului. Nu merge repede dar nici nu aveam nevoie sa mergem departe, in acest sezon locul unde se aduna o gramada de pesti e la 100m de pontonul clubului.
La prima lansare mi-a si intrat un salau care s-a dezagatat langa barca. Urmat, dupa trei lanseuri, de alt salau si el dezagatat langa barca. Triezeci de metri mai la vale imi intra si un somn care ne-a plimbat o juma de ora pana a rupt. Lanseta de salau nu parea sa-l jeneze de loc asa ca se plmba pe unde vroia. In acelasi timp, pe mal nea Pico 92 (nick de forum) incerca si el sa traga de un somn care sa dus direct sub un vapor stationat si i-a zis pa.
Deci pestele era foarte activ in locul ala cu toate ca de pe mal erau cam 20 de pescari, membri ai unui club concurent, dar care practica toti 100% C&R.
Dupa dezagatari si rupturi trebuia si noi sa scoatem ceva :



Iata-l pe Daniel cu un mustacios pe lanseta de salau, noroc ca eram in barca si am putut sa-l urmarim cu motorul. Ne-am dus la masa la ponton si am sarbatorit somnul cu niste vin alb.
Dupa masa s-a mai imprastiat ceata si a fost un recital de salai + 2 somni care s-au dus rapid cu silicoanele noastre, noi neputand sa-i urmam in barca cai eram la ancora.



Sangele de pe salau e al meu nu al salaului. Era frig si nu am simtit cand m-am taiat la deget de am dat cu sange toata barca + pestii prinsi ulterior.

A mai venit si asta care era frumusel, pacat ca Daniel nu stie sa faca poze, si m-a pozat cant tineam pestele urat iar cand l-am tinut frumos n-a apasat pe buton.


Deci ziua n-a fost rea cu toate ca in perioada asta zilele sunt cam scurte.

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 791

luni, 15. decembrie 2014, 18:58

Faine poze Tudor, (je vous en remercie).se vede ca a fost un weekend animat. :bravo:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 792

luni, 15. decembrie 2014, 19:25

Pai si la Anem si Mane vad ca mananca pestele, asa si pe aici. Daca nu se face mai rece o sa dureze treaba asta. Sunt niste sectoare unde se aduna albitura cand ajunge apa la o anumita temperatura, in general in luna octombrie. Toamna asta a fost mai calduroasa si aceste adunari a albiturii au inceput in noiembrie si continua si acuma caci aici nu a fost inghet nici noaptea. Ei pe unde se aduna albitura sunt si pestii care ne intereseaza pe noi, deci relativ usor de gasit daca cunosti bine sectorul.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 793

luni, 15. decembrie 2014, 20:59

frumos Tudor, pacat ca somnii aia nu au vrut sa iasa la o poza. Apropo, cu ce lanseta si fir dadeati dupa salau?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 794

luni, 15. decembrie 2014, 21:52

Eu eram cu Savagear Bushwalker 10-30gr si fir de la Zoran Powerline 0,08 mm. Daniel nu stiu cu ce dadea. Dar cam aceeasi gama. Nu puteam razbi orisicum. Pe primul agatat l-am urmarit cu motorul juma de ora si am tras de el numai de deasupra. Se indoia lanseta dar nu avea nici un efect asupra pestelui. Practic nu simtea ca era agatat de ceva. Pana la urma am oprit motorul si am blocat tamburul cu mana ca sa se gate treaba.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 795

marți, 16. decembrie 2014, 05:17

Felicitari Tudor, frumosi pestii :noroc: Tare as fi curios, oare cu lanseta de 100 gr si fir de 40-50 lbs, oare care ar fi fost rezultatul? Atata la salau, cit si la somn... :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 796

marți, 16. decembrie 2014, 08:07

La salau nici vorba sa dau cu ce spui Zoran. Utilizez jig de 10 gr asa ca nici nu as putea lansa si nici nu as simti nimic. Atacurile salailor erau extrem de fine.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 797

sâmbătă, 20. decembrie 2014, 15:43

de dimineata am iesit cu Mane la un peste. ajungeam acolo cat timp inca era intuneric fara sa avem vreun peste tinta. adica era bun atat un avat cat si vreun somn ratacit.

in primul loc pestii nu prea s-au aratat cooperanti si dupa vreo 2 atingeri anemice pe voblere am zis sa incerc sa trantesc si vreun jig in apa. asa ca un shad de 10cm pe un jig de 50 de grame zbura. dupa cateva lansari simt ceva ciudat in lanseta si dau o contra (nici cu 50 de grame nu reuseam sa tin bine fundul in zona care parea cea mai interesanta) ... pentru ca la o poza sa iasa un frumos avatoi:



... este primul avat prins de mine pe gume. vazand cum sta treaba insist pe gume si dupa cate rateuri si o tripla adaugata shad-ului urmeaza al doilea avat prins de mine la gume:



... ceva atacuri au mai fost de partea amandoura dar erau rare si parca nu prea convinse. asa ca am purces spre al doilea loc. aici Mane continua sa insiste pe jiguri in timp ce eu trec pe voblere. cu greu, cu voblerul jiguit la propriu printre bolovanii de pe fundul apei mai iese un avat de toata frumusetea:



urmat de unul micut dupa ce trusa de voblere a mai saracit putin:



Ulterior a venit randul lui Mane ... care spre ghinionul lui a fost surprins de un submarin in timp ce cauta salai printre bolovani. Din pacate, dupa mai bine de 3 minute de dril in cele din urma inevitabilul se intampla si cedeaza inaintasul mono. pacat ... parea un somn de toata frumusetea.

si cam asta a fost tot pe ziua de azi ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 798

sâmbătă, 20. decembrie 2014, 16:10

:bravo: Parca incep sa-si dea drumul avatii aia de iarna.Frumos,felicitari.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 799

sâmbătă, 20. decembrie 2014, 17:40

Bvo baieti.. :apl: .. Se pare ca Mane e pe urmele submarinului.. Tot il scoate el la o poza pana la urma. :ochi:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 800

sâmbătă, 20. decembrie 2014, 18:36

Bvo baieti.. :apl: .. Se pare ca Mane e pe urmele submarinului.. Tot il scoate el la o poza pana la urma. :ochi:


Nu vrea sa intre cand pescuiesc cu lanseta de somn, ii place numai avidul :rizi: