Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

261

vineri, 28. septembrie 2012, 12:33

Nu-i frumos ce face anem. Isi imbolnaveste si colegii cu somnii aia uriasi. Iar eu anul asta am prins numai somni pe care i-am scos cu o singura mana. :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

262

vineri, 28. septembrie 2012, 13:24

Am inteles Zorane acum intelesul zambaretilor …

Salut.Bravo Anem pentru somn.Cred ca in cazul tau solutia e cumparatul unui trepied , datorita configuratiei malului nu o sa poti scoate prea bine afara un mustacios de peste 2 metri.Imi si imaginez cum era activetate la suprafata :buaaaah: .
Poate mai ai succes si sambata seara si duminica ne arati alte poze :zambet:
Gata de azi incep sa beau mai multe ceaiuri si sa bag mai multe aspirine poate imi revin si ajung si eu macar duminica pe Po.
Inca o data bravo :bravo:


Mane, eu sper sa fie asa, adica si sambata conditiile sa se pastreze cat de cat la fel. Maine de dimineata planul este sa gasesc un trepied, sper doar sa gasesc vreun magazin ce se ocupa cu asa ceva deschis.
Baga ceaiuri in tine, un paracetamol si caldura iar maine esti ca nou.
Eu inca mai sunt racit si la fel eram si aseara :rizi: ... dar nu m-am putut abtine ...

Nu-i frumos ce face anem. Isi imbolnaveste si colegii cu somnii aia uriasi. Iar eu anul asta am prins numai somni pe care i-am scos cu o singura mana. :bravo:


hehehehe, Tudore ... anul inca nu s-a terminat, deci sanse mai sunt destule pentru unul de scos cu doua maini in barca :ochi: ... mai ales daca si pe la voi s-au tulburat apele.

Pe mine ma mira cum de nu au fost malurile pline pe Po ca de obicei asa se intampla de fiecare data cand creste apa si se tulbura. e adevarat ca totul a inceput mai serios de ieri de dimineata si poate nu au avut inca timp sa ajunga :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

263

vineri, 28. septembrie 2012, 13:49

Stai sa vezi in weekend ce de barci o sa fie pe Po(majoritatea pline cu nemti). :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

264

vineri, 28. septembrie 2012, 13:53

pina zilele trecute pescuiau toti la intrarea Mincio in Po, 2 ° mai calda apa si toti pestii mici erau strinsi acolo. Vorbeau de mai multe capturi intre 2,3 si 2,5 metri, unul chiar de 110 kile. O orgie a somnilor printre chefali.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

265

vineri, 28. septembrie 2012, 14:25

Cat mi-ar placea sa ajung si eu acolo la intrarea raului Mincio in Po, dar cred ca se poate ajunje decat cu barca.De pe uscat cred ca sunt vreo 2 km de boscheti de strabatut pentru a ajunge in locul acela.Am incercat la spinning fara rezultat undeva mai sus unde e un baraj si e plin de cefali la suprafata apei pe timp de zi si unde am auzit ca s-au facut capturi de somni peste 2 metri.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

266

vineri, 28. septembrie 2012, 16:59

Sunt convins Mane ca se poate ajunge inclusiv pe jos acolo. Intr-adevar, prima data va trebui multa rabdare si trebuie sa accepti riscul de a te alege cu niste zgarieturi de toata frumusetea. A doua oara deja va fi usor dupa care incet incet se va face carare iar a 5-a oara cand te vei duce vei gasi deja locul ocupat.

La fel ca si gura de varsare a Oglio-ului in Po, sunt sigur ca pescuitul de pe mal e destul de dificil, adica nu vei putea ajunge in locurile cele mai bune si nici acces tocmai OK la praguri nu vei avea. Pe deasupra nu stiu cat ar fi de misto sa pescuiesti pe sub barcile altora daca e atata inghesuiala pe acolo.

Zorane, am fost chiar saptamana trecuta cu Mane prin zona de care zici ca au prins nemtii aia somni ... intr-adevar pe Mincio, putin mai sus de unde intra in Po, exact sub un baraj si in vreo ora de pescuit pe acolo nu am vazut sau auzit absolut nici o miscare pe apa ... nici macar ceva pestisori.

Eu sunt de parere ca cele mai misto locuri de pe Po sunt locurile unde nu umbla lumea, locurile mai ferite si linistite care sunt greu de ajuns (de pe mal, ca din barca ai acces peste tot pana la urma). Pe unde am umblat eu de obicei nu ma intalneam cu nimeni (anul asta unul dintre locuri vad ca a devenit tot mai frecventat de oameni) si am prins activitate chiar multa la suprafata inclusiv pe timpul zilei. Atat ca zonele respective erau zone grele de pescuit, zone unde daca nu aveai o coada de matura si un streang in mana nu puteai trage suficient de tare de un somn astfel incat sa nu il lasi sa intre in structuri.

Eu unul oricand prefer sa merg intr-un loc unde sa nu fie plin de lume si sa prind un singur peste in loc sa merg intr-un loc suprapopulat unde sa nu am loc sa ma desfasor chiar daca as prinde mai multi pesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

267

sâmbătă, 29. septembrie 2012, 10:25

Felicitări Anem pentru somn și perseverență . :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

268

duminică, 30. septembrie 2012, 01:39

Salut.Acum vin de la o partida de spinning pe Po.Am fost impreuna cu Anem si cred ca am stat vreo 5 ore.Conditiile erau favorabile pescuitului la somn, adica apa era crescuta si nivelul se ridica in continuare.In seara asta spre diferenta de joi seara cand Anem a avut cateva atacuri si a si prins un somn mare nu am avut niciunul din noi atac.Cum ma asteptam era ceva activitate de barci pe Po, chiar langa locul de unde pescuiam noi, aveam legate doua monturi ale unor baieti germani ce pescuiau cu montura tensionata.In timpul partidei noastre de pescuit nici cei ce pescuiau la stationar nu au prins nimic, din pacate somnii nu au vrut sa se arate la culoare in seara asta :zambet: .Ramane pe data viitoare. :ciao:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

269

duminică, 30. septembrie 2012, 19:35

dupa cum zicea si Mane partida de pescuit s-a incheiat cu o gherla de toata frumusetea dupa ce am indurat ploaia timp de aproape o ora si dupa ce mi-am dat-o si gramada printre bolovani de am tibia umflata in ultimul hal.

din pacate, in comparatie cu ce a fost joi seara/noapte, Po-ul parea alta apa ... nici macar un atac de somn nu am avut, nu am auzit nici o rapeala (unul sau doi cred ca s-au intors in curent dar nu sunt convins ca erau somni) si nici macar cele 2 grupuri de nemti care pescuiau destul de aproape de noi nu au avut deloc activitate ( exceptie un butuc ce le-a luat un fir la un moment dat)

nu pot sa zic ca imi fac prea mari sperante nici pentru weekend-ul urmator dar ramane de vazut ce-o mai fi ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

270

duminică, 30. septembrie 2012, 23:54



Eu sunt de parere ca cele mai misto locuri de pe Po sunt locurile unde nu umbla lumea, locurile mai ferite si linistite care sunt greu de ajuns




indiferent de riu si indiferent de specia cautata situatia e cam la fel :ochi:

ps. felicitari pentru captura :apl:
pps. poti sa ai barca lu peste prajit ca seara somnu tot la mal papa :zambet: toata schema e sa caute el mancare :ochi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

271

luni, 1. octombrie 2012, 09:52

multam kingofbeast …

da, sunt evidente si motivele pentru care locurile mai ferite si mai putin umblate pot fi mai productive ... plus ca una e sa pescuiesti linistit pe unde ai tu chef si alta e ca in jurul tau sa fie nu stiu cati care toti vor sa lanseze in acelasi loc (am fost la un moment dat sub PdF si se lansa cu randul pentru ca erau vreo 5 oameni acolo in mai putin de 2 metri si toti pescuiau in acelasi loc).

mie imi place pescuitul de pe mal, nu stiu care sunt motivele dar asa imi place. sunt insa convins ca din barca as prinde mult mai bine in locurile pe care le frecventez, as putea sa ma pozitionez altfel si sa folosesc curentii cum as vrea eu fara sa fiu constrans de nimic ... la un moment dat ma gandeam inclusiv la un belly in zona respectiva dar datorita curentilor prefer sa ma abtin (momentan) ... eventual daca as reusi sa ma ancorez intr-un fel sau altul ar mai fi ceva :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

272

marți, 2. octombrie 2012, 11:07

multam kingofbeast …
la un moment dat ma gandeam inclusiv la un belly in zona respectiva dar datorita curentilor prefer sa ma abtin (momentan) ... eventual daca as reusi sa ma ancorez intr-un fel sau altul ar mai fi ceva :ochi:


n-ai pentru ce :ochi:
cat despre belly , ei bine, asta ar fi o imagine de poveste : cu belly pe un rau umflat si cu un somn de 2m la cap de fir. :rizi: garantat ti-ai aduce aminte de zei instantaneu odata cu inteparea pestelui si de mai multe ori in timpul drilului te -ai gandi la :inchinare: :inchinare: :rizi: :rizi: :rizi: nici pentru somnii care imi vin mie n-ar fi belly o solutie apai pentru ai tai :)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

273

marți, 2. octombrie 2012, 14:37

[.....]
cat despre belly , ei bine, asta ar fi o imagine de poveste : cu belly pe un rau umflat si cu un somn de 2m la cap de fir. :rizi: garantat ti-ai aduce aminte de zei instantaneu odata cu inteparea pestelui si de mai multe ori in timpul drilului te -ai gandi la :inchinare: :inchinare: :rizi: :rizi: :rizi: nici pentru somnii care imi vin mie n-ar fi belly o solutie apai pentru ai tai :)


suna tare interesant chestia :rizi: ...

acum vorbind mai serios as putea spune ca nu m-as avanta cu nici un belly si nici macar cu o pneumatica in cazul in care Po-l este umflat. am vazut ce vine pe apa si in nici o chestie gonflabila nu m-as simti OK daca pe langa mine ar trece trunchiuri la fiecare 3 minute ...

in conditii normale in schimb belly-ul ar putea fi o varianta. mai nasol e ca locul meu de pescuit e in curent destul de puternic unde sub nici o forma nu as putea sta cu un belly fara o ancora serioasa, ancora care cred ca ar fi destul de greu de carat intr-un belly ...

ps: in momentele de activitate maxima cred ca mi-ar fi si frica sa stau cu picioarele in apa. sunt convins ca mai devreme sau mai tarziu as simti vreun somn macar din greseala in timp ce vaneaza ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

274

marți, 2. octombrie 2012, 18:57

Salut.Azi am incercat doua ore la spinning pe un rau mic(Panaro) in apropierea orasului in care locuiesc.La a doua lansare am vazut cum s-a apropiat un somn de circa 1 metru de voblerul meu, dar nu l-a luat in gura(a fost o imagine super ce sper sa o retraiesc si altadata cu diferenta ca sper sa muste data viitoare).Incerc sa imi imaginez cum ar fi sa vad cum rapeste la suprafata un somn mai mare, am prins la stationar somn ce mi-a rapit la suprafata, dar cred ca la spinning e mai excitant sa ti se intample cu lanseta in mana.
ps.Anem apa era foarte tulbure, ceva de genul saptamanii trecute cand l-ai prins pe ala mare.Poate e asa si Po-ul.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

275

marți, 2. octombrie 2012, 20:46

misto Mane, am tot zis ca merg si eu sa incerc odata pe Panaro dar tot timpul preferam Po-ul. in noptile de vara se mai intampla ceea ce zici ca ti s-a intamplat azi atat ca vezi doar un val imens in spatele voblerului care e cu spatele afara ... :buaaaah:


ps.Anem apa era foarte tulbure, ceva de genul saptamanii trecute cand l-ai prins pe ala mare.Poate e asa si Po-ul.


si Po-ul e foarte tulbure ... am vazut pe net atat nivelul foarte ridicat cat si un webcam care transmite imagini tot la cateva minute :ochi:

ps: momentan locul ala de pescuit e sub ape :nervos:
pps: hai CFR-ul :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

276

duminică, 7. octombrie 2012, 11:38

aseara, sambata, o noua partida. dupa ce vineri mane81 a stat la pescuit toata noaptea la stationar a reusit sa vina si sambata seara/noapte pentru o partida de spinning. avand in vedere ca nu prea erau conditii de somn am plecat ceva mai devreme la pescuit cu gandul la ceva avati dupa care odata cu venitul noptii sa vedem cum raspund somnii. dupa cum ziceam, conditii nu prea erau si sperantele erau foarte mici.

din pacate somnii intr-adevar nu au raspuns si au fost aproape complet absenti cu exceptia a vreo 2-3 care au floscait apa dar nu pareau a fi la vanatoare.

pana la urma partida sa incheiat cu cativa avatei mici atat de partea mea cat si a lui mane81 ca si cel de mai jos:



si eu am avut noroc sa prind unul mai rasarit, cel putin in ceea ce priveste Po-ul, unde avatii mai mari sunt greu ca naiba de gasit:



daca vremea se mentine constanta in weekend-ul urmator deja somnii ar trebui sa reapara. sa speram ca va iesi ceva partida viitoare ...

ps: mane81 in schimb, vineri pe o alta apa ar avea ceva de pomenit :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

277

duminică, 7. octombrie 2012, 11:53

Salut.Dupa cum a zis Anem ieri am prins decat nisti avati mici si unul mai frumos din partea lui.De vineri seara am fost la o partida de stationar pana sambata pe la prinz pe un canal unde obisnuiesc sa pescuiesc cateodata.A intrat un singur somn din pacate de 117 cm.L-am prins la anghila cu montura cu pluta de grund, forfac de vreo 2 metri.Asta e mustaciosul:




deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

278

duminică, 7. octombrie 2012, 15:20

felicitari mane pt captura !!
eu tocmai ce m-am intors de la pescuit (clonc) pot spune ca pescuitul la clonc pt mine s-a cam terminat ... desi apa are 19 grade abea am reusit sa ridic 2-3 mai rasariti care au venit au vazut si au plecat la fel de frumos pe cum au venit....
voi mai incerca o data pe saptamana viitoare sa vad daca totusi chiar e gata pescuitul la clonc sau nu....
conditile astazi au fost ingrozitoare ..... am avut vant puternic 10-15m/s dar cu ajutorul unei inventi numita vela(o panza cu o bara foarte grea jos si una usoara sus prinsa de barca) m-a tinut foarte bine si am reusit sa pescuiesc foarte bine dar pacat ca pestele nu a fost intresat....

Va voi tine la curent si cu rezultatele de pe duminica viitoare pana atunci Fir intains la toti ....!! :noroc: :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

279

duminică, 7. octombrie 2012, 21:11

M-am intors si eu de la Dunare, dupa un WE in care am prins doua dimineti superbe pentru cloncanit.
De prins n-am prins nimic iar de vazut am vazut cateva bucati care apareau pe sonar cam cu aceeasi grosime ca si buchetu` de rame... au venit, s-au "uitat", au plecat... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

280

duminică, 7. octombrie 2012, 22:30

..... am avut vant puternic 10-15m/s dar cu ajutorul unei inventi numita vela(o panza cu o bara foarte grea jos si una usoara sus prinsa de barca) m-a tinut foarte bine si am reusit sa pescuiesc foarte bine dar pacat ca pestele nu a fost intresat....


daca ai putea sa faci o poza sau sa dai ceva mai multe detalii despre aceasta inventie ar fi foarte bine
si eu sunt interesat de asa ceva
cat priveste pescuitul la clonc......................acelasi rezultat, CANCI :zid: