Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 701

miercuri, 5. noiembrie 2014, 20:13

Ms Zoran, tot anul l-am asteptat :doaaamne:

E bine ca a venit! :bravo:

Azi am avut si eu un drill de vis ,cu un ciprinid bine hranit ,romanesc ,sarit de 8kg .In apa de 4 m . Ce a fost super a fost faptul ca domnul crap sui era agatat exact de coada si batul era un Legend de 10,5 g :rizi: Pe cuvant ca "Batranul si marea" a fost o gluma! :ochi:

Ps: ce a fost nasol a fost ...sonarul! S-a blocat ,s-a stins singur de doua ori ...E bine ca a ajuns acasa intreg! :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 702

duminică, 9. noiembrie 2014, 16:20

nu am nu stiu ce chef sa scriu ... de dimineata am bagat cu Mane un pescuit. nu sunt prea multe de povestit oricum. de somni nu am dat, am pierdut momentul prielnic ce a fost undeva pe la mijlocul saptamanii, cand toate apele s-au revarsat ... asa ca speram sa dam de ceva avati. am dat de cativa. din fericire pentru el, Mane a dat si de un salau de toata frumusetea ce a avut ghinionul sa il scape din brate cand voiam sa ii fac o poza si a picat direct in apa :rizi: ... imi pare rau Mane, ramane sa iasa data viitoare :ochi:

iar avatii cam astia au fost:











... au mai fost si ceva rateuri, atacuri sau scapari pe traseu.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 703

duminică, 9. noiembrie 2014, 17:09

La mine n-a mers deloc grozav, am prins un clean mai frumusel insa salai doar juniori. :(
Data viitoare... :).

index.php?page=Attachment&attachmentID=1653
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 704

duminică, 9. noiembrie 2014, 18:28

O scurta dupa amiaza de toamna

am fost ieri cu Flavius si Zoran la pescuit pe un brat mort al Rhinului , partea franceza, cu toate ca partida a fost relativ scurta , am intrat pe apa abia la ora 14 a fost foarte interesanta.
Somnii erau prezenti , sunele de clonc le-au trezit curiozitatea insa nu erau deloc mincaciosi, am avut doua lansete , Flavius a pus rime iar eu am avut peste mic (sub 20 cm), la rime se ridicau si mai ciuguleau cite ceva,
dar foarte foarte fin, practic trasatura la virful unditei era imperceptibila, si nici chiar faptul ca era tot timpul tinuta in mina nu a avut nici o importanta, la peste mic nici o miscare.
Adincimea apei a variat intre 17 si 23 de m, acolo se escaveaza continuu. Pe sonar s-au putut observa si pesti foarte mari , dar nu erau deloc curiosi , ba mai mult cind am incercat sa mai misc momeala,
somnii au dat bir cu fugitii. Pina la ora 16 cind unul mai micut sa hotareste sa riste, el a riscat dar de cistigat a cistigat cel care a stat la capatul mai lung al pirghiei. Pentru mine ca incepator la "cloncuit", a fost destula
adrenalina, in sinea mea ma intrebam ce ma fac daca intra namila ? Linistitor era faptul ca Flavius era linga mine, deci fizic eram asigurat, iar Zoran era cu partea technica si cu strategia, un antrenor adevarat.
Totusi nu voiam sa ma blamez, a fost destul cu interpretarile pe sonar...





Si salutul din partea sparing-partenerului.



Sper ca v-am mai descretit fruntiile acuma , la sfirsitul sezonului, ca de , somnul nu maninca de cit vara.. :ciao:

Acest răspuns a fost de 6 ori editat, ultima oară de »Adi« (9. noiembrie 2014, 18:48)


Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 705

duminică, 9. noiembrie 2014, 18:50

Rhin , continaure

si pozele aferente



Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 706

duminică, 9. noiembrie 2014, 19:50

Felicitari Adi! :apl: Si va astept cu drag si data viitoare :bucuros2:
Nu stiu daca ai observat, dar cu toate ca somnul era obosit, totusi nu destul ca sa-i ia lui Flavius pielea de pe dejte jos. Dar daca ai observat asta, atunci ai vazut ca a si sangerat :rizi:

Oricum, pestele s-a intors sanatos la el acasa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 707

marți, 11. noiembrie 2014, 06:53



Sambata, impreuna cu doi amici aterizam intr-o balastiera aradeana.Dam cu banul , si ei o iau in stinga, eu in dreapta cautand ceva cu coada dispus sa muste de nalucile noastre.Aveam la mine o cutie cu cateva woblere aflate acolo pentru a le verifica bataia si centrarea.Am inceput cu partea asta urmand ca dupa , sa pescuiesc in voie..Pun primul wobler,lansez..merge bine,pam, pam..whoa ce fain se vede zici ca-i lipush..Mai lansez o data, paralel cu malul pe linga pietre, recuperez,...woblerul apare in raza mea vizuala, il lasa sa seridicie ca sa il vad mai bine si cand incep din nou recuperarea, din mal de sub pietre o tasnit o chestie lunga si neagra care sa incolcit in jurul nalucii mele..Intr-un vartej de stropi,am vazut niste peste portocalii si niste dinti..Am inghitit in sec(stiuca :doarecapu: )si am intzepat, convins ca raman fara naluca.Cand colo am ramas fara peste..Stiuca a facut o tumba cand am intzepat-o si sa dus..Whoaaa, nu era mare, dar mi-a dat un puls consistent de andrenalina.M-am deplasat tiptil vreo 50 m mai sus si am lasat portiunea aia in pace.Dupa vreo 10 minute, m-am intors, tot tiptil, am reusit sa nu bocanesc..lansez...zvaaarrr, paralel cu malul.Suna telefonul..in timp ce vorbesc cu telefonul intre umar si ureche recuperind alene woblerul, ceva bruscheaza in fir.Intzep instant si da, cucoana e acolo, de data asta intzepata cum trebuie..Inchid telefonul si il bag in buzunar, continunind drilul, floare la ureche pt.lanseta mea light..Poza rapid, ma chinui oleaca sa dau afara tripla si apoi inapoi in apa.Pina seara am mai prins pe woblerul acela inca un salau la kil, tot pe linga maluri, si seara , am pus altul cu patern sfc care mi-a mai adus un strapazan de vreo jum de kil.Din pacate ziua se sfarseste prea repede,si sant prea obosit sa mai pescuiesc dupa asfintit, asa ca o las pe data viitoare..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 708

duminică, 16. noiembrie 2014, 17:38

am fost si de dimineata cu Mane la un peste. nu sunt prea multe de povestit.

locul 1, dupa vreo 40 de minute, ceva haotic se intampla pe lanseta mea pescuind la jig dupa vreun somn. pana sa imi dau seama ce se intampla ma trezesc cu lanseta de somn indoita destul de rau si cu cineva din partea cealalta tragand de mine. cand dau sa intep ... intep in gol. ceva somn frumos mi-a luat jigul pe cadere si inainte de a imi da seama exact ce se intampla s-a tirat.

la scurt timp dupa, Mane are parte de un alt episod finalizat intr-un mod neplacut. lovitura, teapa, plecat pe frana ... si jig indreptat ...

pacat, doi pesti frumosi scapati inainte de o poza. pe langa cei doi a mai fost si o platica de cel putin 2kg de parte lui Mane si vreo 3 piticei dintr-astia:



cand locul a inceput sa se populeze cu tot felul de indivizi veniti pe acolo mai degraba sa faca gratare si sa bea am zis ca ar fi cazul sa o intindem. locul doi insa nu a mers asa cum ne gandeam. pescuiam cu lanseta de salau/avat si dupa ceva atacuri pe gume (cred ca erau avati ce dadeau pe cadere) vine si un atac serios pe lanseta mea. intep si incepe drilul. in ciuda faptului ca eram cu o lanseta data pana in 28 de grame si fir de 8lb fortez destul tare convins fiind ca am de-a face cu ceva somn frumusel. dupa mai putin de 2 minute atat eu cat si Mane ramanem cu gura cascata :rizi: ... un nou record personal la aproximativ un an dupa prima captura din specia respectiva:





... cu jigul in gura. nu aveam cantar sa pot da o greutate, dar l-am masurat :rizi: si avea intre 83 si 84 de cm.

s-a mai insistat pe jig si la scurt timp vine si o lovitura pe lanseta lui Mane finalizata cu primul (si ultimul) mustacios al zilei:



avatii nu au raspuns pozitiv. am avut vreo 2 rateuri si cam atata tot. raman acolo pentru data viitoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 709

duminică, 16. noiembrie 2014, 21:20

Fain tare, mai ales karpul! 7 pesti la 2 pescari, nu-i rau deloc! :bucuros2:

Si noi am fost ieri, adica eu si Marco. Inainte de pranz am verticulat ceva tarcati, intre 15 si 35 cm, dupa care ne-am dus cu ei la somn.



Somnii au urcat, au mirosit, dar n-au pus botul. Aici citeva poze din ultimele 4 iesiri. Pe fiecare rand, sunt poze de la o iesire pe weekend. Tine si Rinul ceva somn, nu gluma:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 710

duminică, 16. noiembrie 2014, 22:33

Felicitari tuturor. Anem arata frumos tare crapalaul ala :apl: cred ca a fost un drill frumos, chiar daca a durat putin

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 711

luni, 17. noiembrie 2014, 09:17

Felicitari tuturor. Anem arata frumos tare crapalaul ala :apl: cred ca a fost un drill frumos, chiar daca a durat putin


Multam Tyrael … drilul nu pot spune ca nu a fost frumos dar ma asteptam la altceva din partea unui crap de dimensiunile alea. Adica mai tot timpul auzeam de cum lupta crapul si alte povesti dintr-astea. Aveam o lanseta pana in 1Oz, mulineta de 2500 si fir de 8lb … echipament care il consideram subdimensionat pentru pestele asta. In vreo 2 minute era langa mal si in alte 4-5 minute statea pentru o poza (atat ne-a luat pana sa reusim sa il scoatem afara - noroc cu Mane care l-a scos pentru ca de unul singur nu stiu cum faceam neavand minciog cu mine).

Si in cazul crapului de anul trecut, care iarasi era destul de frumos, “lupta” a durat vreo 30 de secunde :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

2 712

luni, 17. noiembrie 2014, 14:59

Felicitari tuturor. Anem arata frumos tare crapalaul ala :apl: cred ca a fost un drill frumos, chiar daca a durat putin


Multam Tyrael … drilul nu pot spune ca nu a fost frumos dar ma asteptam la altceva din partea unui crap de dimensiunile alea. Adica mai tot timpul auzeam de cum lupta crapul si alte povesti dintr-astea. Aveam o lanseta pana in 1Oz, mulineta de 2500 si fir de 8lb … echipament care il consideram subdimensionat pentru pestele asta. In vreo 2 minute era langa mal si in alte 4-5 minute statea pentru o poza (atat ne-a luat pana sa reusim sa il scoatem afara - noroc cu Mane care l-a scos pentru ca de unul singur nu stiu cum faceam neavand minciog cu mine).

Si in cazul crapului de anul trecut, care iarasi era destul de frumos, “lupta” a durat vreo 30 de secunde :rizi:
Astia stiu ca sunteti cu C&R, ies de placere la sedinta foto... :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 713

luni, 17. noiembrie 2014, 15:29

Emile nu stiu ce sa zic decat ca ma surprinde ce ai spus. Pe vremea cand eram crapar si prindeam in Delta crapi frumosi se luptau veritabil si dadeam cu bete serioase, nu imi explic ce e cu crapii astia italieni... O fi apa rece si sunt amortiti, sunt mai mocofani ei... Dar eu pot sa confirm ca sunt luptatori desi nu am prins la spinning. :prieteni: :prieteni: :prieteni:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 714

luni, 17. noiembrie 2014, 16:41

Felicitari tuturor. Anem arata frumos tare crapalaul ala :apl: cred ca a fost un drill frumos, chiar daca a durat putin


Multam Tyrael … drilul nu pot spune ca nu a fost frumos dar ma asteptam la altceva din partea unui crap de dimensiunile alea. Adica mai tot timpul auzeam de cum lupta crapul si alte povesti dintr-astea. Aveam o lanseta pana in 1Oz, mulineta de 2500 si fir de 8lb … echipament care il consideram subdimensionat pentru pestele asta. In vreo 2 minute era langa mal si in alte 4-5 minute statea pentru o poza (atat ne-a luat pana sa reusim sa il scoatem afara - noroc cu Mane care l-a scos pentru ca de unul singur nu stiu cum faceam neavand minciog cu mine).

Si in cazul crapului de anul trecut, care iarasi era destul de frumos, “lupta” a durat vreo 30 de secunde :rizi:

Anem ,in primul rand felicitari! Apoi ...ma mir de ce-mi spui cu crapii aia la voi :soc: :nunteleg: Eu ,asa cum ti-am spus , am luat un crap in primavara de peste 10 kg la jig ,de gura si am tras ceva de el .Iar cel prins de coada :rizi: ,acum o saptamana , a fost o minune de drill!!! E drept ca eu dadeam cu un bat cu puterea superioara de 10,5 g :rizi: si Sunline. Poate la voi sunt deja "domestici" :ochi:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 715

luni, 17. noiembrie 2014, 18:52

Apropo de carp pe spinn... am avut si eu o aventura anul trecut cu unul frumusel prins de gura.

PS. Daca radeti de colegul meu cu juvelnicul, puteti sa radeti! la fel am ras si eu cand am vazut filmarea.

VID 20131105 161206 - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 716

luni, 17. noiembrie 2014, 20:51

Chiar m-am intors de la o partida scurta. Singur, si am cam porcito cu pozele... :rizi: tra' sa ma invat cu stativul, pozitionarea, declansarea... si cel mai fain, ca pot sa-l declansez si de la smartphone, da nu stiu cum :doarecapu:

In fine. Am iesit pe intuneric, pestele tinta: salaul. Lansez de 4x, si intep. Unul fainut, asa la 50 cm:





Ma grabesc sa-i dau drumu', alunec cu picioru in apa, mi-s tot transpirat... huh, drill-ul no fost cine stie ce, dar nah, am prins salau :bucuros2:

Schimb locul, lansez de citeva ori, da nu mi-o placut cum invarte apa. Mai schimb un loc, si la al 2-lea lanseu, da si al 2-lea salau. Asta era o idee mai maricel, asa, pe la 55 cm. Si o inghitit vobleru' lu Gigi, ca numa' lopatica i s-o mai vazut. In fine, nu stiu ce am facut la aparat, dar am atins ceva si o facut poe alb-negru-galben...si un pic de albastru :rizi:





Dupa ce am dat cu blitzuri repetate si pe locul asta, nu am mai pescuit. Impachetarea, si acasa... dar surpriza abia vine. Jacky, ca un porc de murdar, o porcit toata masina :doarecapu: , asa ca maine, la curatat de scaune si bord :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 717

luni, 17. noiembrie 2014, 21:29

Cam asa arata Rinul cind e puscat...

Salau pe Rin - YouTube
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 718

marți, 18. noiembrie 2014, 09:50


Anem ,in primul rand felicitari! Apoi ...ma mir de ce-mi spui cu crapii aia la voi :soc: :nunteleg: Eu ,asa cum ti-am spus , am luat un crap in primavara de peste 10 kg la jig ,de gura si am tras ceva de el .Iar cel prins de coada :rizi: ,acum o saptamana , a fost o minune de drill!!! E drept ca eu dadeam cu un bat cu puterea superioara de 10,5 g :rizi: si Sunline. Poate la voi sunt deja "domestici" :ochi:


Nu stiu Zamfi ce sa zic de “domesticirea” lor … iti pot spune doar ca a fost luat undeva de la vreo 20 de metri distanta, un curent pe care pescuiam cu jig de 25 de grame pe o adancime de vreo 5-6 metri si fir de 8lb. Mi-a plecat doar de vreo 2 ori pe frana si aia pe bucati de maxim 2-4 metri.

Da, e clar ca lanseta ta era mai light decat cea folosita de mine dar parca ma asteptam mai mult din partea lui :rizi: … poate data viitoare cand ne intalnim se incapataneaza si imi va demonstra contrariul oferindu-mi cine stie ce dril :rizi:

frumos Zoran si salaii … avatii nu mai sunt prezenti prin zonele alea?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 719

marți, 18. noiembrie 2014, 09:54

… avatii nu mai sunt prezenti prin zonele alea?

Nu stiu, nu am mai incercat...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 720

sâmbătă, 22. noiembrie 2014, 17:22

Salut.Azi am bagat o partida de spinning de unul singur, am plecat de acasa cu gandul la ceva somni insa nu s-au aratat la culoare.Mi-am propus sa pescuiesc exclusiv la jig, lucru ce am si facut in primul loc de pescuit de dimineata.Am avut trei atacuri, si un singur dintos am reusit sa il scot la o poza:

Dupa pranz am schimbat locul si cu toate ca am insistat mai bine de doua ore la jig nu am avut nimic, spre finalul partidei am cautat si ceva avati la vobler insa nu s-au facut vazuti :ciao: