Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 681

joi, 30. octombrie 2014, 07:05

Felicitari! si la mai mare... :bravo:

Am bagat si eu una aseara, scurta, de circa 1 ora. Am fost singur, pe Rin am ajuns pe la orele 18:15. Vizati au fost salaii, cu voblere SG Lures.
La a 3-a lansare, ma agat in piatra de la mal. Nuuuuu... voblerul preferat! :doarecapu: Ridic incet lanseta, si vad in lumina slaba al becului rosu ca varful nu e indoit. Contrez, si iasa la poza un salau de 54 cm, care batea aproape de 2 kile (cintarul de pe grip nu e digital, nu se poate citi precis). Pozele nu-s prea reusite, facute asa, pe diagonala, pe cum am putut mai bine si mai repede :rizi:





Mai dau vreo 20 de min, nimica. Asa ca schimb locul, ma mut 30-40 m mai in amonte. Mai lansez vreo 20 de min, si cind eram pregatit sa plec acasa, se repeta figura: "ma agat". Ridic finut varful lansetei si simt de parca ar batea un peste la feeder. Intep, si mai iasă unul mai micut la poza: putin peste 40 cm si putin peste 1 kilă.





2 salaiasi intr-o ora, nu-i rau deloc! :pauza: Asa ca am plecat happy acasa, cu primii salai prinsi pe Rin cu SG Lures. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 682

joi, 30. octombrie 2014, 12:43

Perfect! Vad ca folosesti gripul, cum ti se pare?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 683

joi, 30. octombrie 2014, 18:21

Dupa o lunga absenta am bagat azi o zi pe Vladimirescu..Primele ore ale zilei au debutat cu o ceata si un frig de am dardait incontinuu..A fost cea mai slaba partida de pina acum, stiucile nefiind dispuse deloc sa intre in jocul cu nalucile, desi se hraneau judecand dupa cate urmariri si rapeli am vazut pe linga maluri..Naluca care a facut diferenta dintre o gherla totala si captura de onoare a fost un spinerbait custom facut de Razvan Mihuta.

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 684

joi, 30. octombrie 2014, 18:22

Perfect! Vad ca folosesti gripul, cum ti se pare?

Gripul? Cum spui tu, perfect! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 685

joi, 30. octombrie 2014, 18:35

Bravo Zoran,la mai mare.Cred ca va trebui sa-mi iau si eu un grip,e mai sigur asa. :bravo:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

2 686

vineri, 31. octombrie 2014, 09:46

Salutare

Si eu am fost saptamana trecuta, de luni pana joi pe Sfantu Gheorghe, tabara am stabilit-o in dreptul insulei dintre Nufaru si Victoria
Nivelul apei scadea de parca cineva ar fi scos dopul de la cada...

Cum crapul (si rudele lui mai mititele) nu au vrut sa se arate de niciun fel, am trecut pe clonc si spinning
E prima data cand bat cloncul, de fapt prima data singur in barca si a doua oara in viata mea cu barca pe Dunare, am avut ceva emotii, in special cand treceau ambarcatiuni mai puternice. Am reusit sa ridic destui somni, unii se vedeau destul de mari pe sonar, dar tind sa nu iau tot ce imi arata el ca si dimensiune, este un model destul de low cost. am avut un singur atac, nefinalizat. Poate trebuia sa insist mai mult
Doua nopti am tot balacit linguri si J 13 pe langa niste maluri scaldate de clipoceala obletilor, niciun atac

Ceva aciune am avut la avat, de fapt era ultima sansa pe care i-am dat-o thrill-ului, l-am tot balacit de vreo doi ani fara rezultat. Insa am reusit sa ii fac inaugurarea, cu bucati intre 0,7 - 1,5 kg. Cel mai mare a intrat la o oscilanta, pa cand incercam sa prind o stiuca ce ataca printre crengile pomilor de pe mal, a avut 2 kg.
Plus un salau micut, cand incetinisem thrilul sa il scot din apa, langa un bolovan.
Atacuri nefinalizate in gura canalului Sontea, pe jig. Vreo 7 lasate amanet in bolovanii de pe fund


In ultima noapte am lasat doua lansete pe rama, insa pe carlige de crap, nu de somn. Cu ocazia asta, am constatat ca vietatile care-mi ciuguleau buchetele de rame nu erau moace, ci niste mrene de toata frumusetea. Trei bucati, intre 1-2 kg


Aseara am luat o stiuculita la 1,5 kg pe Paltinu, pe o lanseta light, fir de 0,14, fara struna, pe un jig de biban. Un rateu de ceva mai maricel pe un dolinger de 13 grame, iar partenerul meu ceva cu adevarat frumos pe un jig negru, o forma ciudata, cu o coada lunga (manns), ambele rateuri, dezgatate
I'll be back

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 687

sâmbătă, 1. noiembrie 2014, 23:00

am bagat si eu cu Mane vineri o iesire. din pacate nu a mers deloc asa cum speram. ne-am alergat prin nu stiu cate locuri ca nebunii si pana la urma au iesit ceva pesti doar in primul dintre ele. mai bine zis ... in primele doua lanseuri facute au venit doi piticei:





... dupa vreo alte 5 lanseuri si un peste dezgatat la suprafata a venit al treile pitic:



iar dupa vreo 15-20 de minute pe una dintre gumele lui Mane vine si unul de toata frumusetea:



dupa care n-am avut ce face si am plecat din locul ala :rizi: ... si in ciuda a vreo 4-5 locuri schimbate nu am mai prins nimic :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 688

duminică, 2. noiembrie 2014, 12:26

...ferice de voi !
...cam ce temperatura are apa acolo ?
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 689

duminică, 2. noiembrie 2014, 13:08

Am incheiat si eu o partida pe lacul meu preferat, partida in care am cautat salaii pe care nu i-am gasit data trecuta.

In final au fost ceva salautzi si bibanutzi, da` nu aia pe care-i tot caut... poate data viitoare. :)

index.php?page=Attachment&attachmentID=1641

Ceea ce a fost mai imbucurator a fost ca mi-am imbunatatit performanta la CLEAN in sensu` c-am reusit sa prind unul de 2,30Kg (in poza 210g are grip-ul).
Pe echipament light, a fost o placere.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1642

Ca de obicei, castigul major a fost peisajul si linistea deplina... cat am pescuit n-am vazut pe maluri pescari, masini etc... doar 2 veverite si o caprioara. :)

index.php?page=Attachment&attachmentID=1643

Toti pestii au fost, evident, eliberati. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 690

duminică, 2. noiembrie 2014, 13:24

:inchinare: ... si eu vreau! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 691

duminică, 2. noiembrie 2014, 14:02

Foarte faina partida "informer",felicitari. :bravo:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2 692

duminică, 2. noiembrie 2014, 15:47

Multumesc Informer. Intr-adevar, lacul ala e super, iar peisajele si atmosfera sunt...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 693

duminică, 2. noiembrie 2014, 16:10

Arata extraordinar informer peisajul, despre asta e pescuitul. Esti un fericit!

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 694

duminică, 2. noiembrie 2014, 17:43

O stiuca electorala si un salau votant




Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 695

duminică, 2. noiembrie 2014, 18:44

Super! Felicitari pentru dintosi. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2 696

duminică, 2. noiembrie 2014, 19:27

Salut
Tocmai ce m-am intors de la o partida de pescuit la somn pe Rin zona Lampertheim(Hessen)...am stat impreuna cu 2 prieteni...de vineri pana azi...prima noapte am pescuit din barca,ancorati, iar a doua de pe mal.
Tinta principala a fost somnul...am pescuit stationar,la pluta de grund,din pacate nici o trasatura.
....din pacate pozele nu le pot uploada pe forum deoarece singurul gadget ce il am e un telefon mobil:(

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 697

luni, 3. noiembrie 2014, 09:33

frumos baieti, in mod special Costi ... lacul respectiv arata fantastic. nu am mai pescuit pe acolo de niste ani buni

...ferice de voi !
...cam ce temperatura are apa acolo ?


Nu stiu Radule sa iti spun temperatura, iti pot spune doar ca apa inca nu e suficient de rece pentru a iesi aia care trebuie. cred ca sunt 2 ani de cand imi tot spun ca trebuie sa imi iau un termometru ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

2 698

miercuri, 5. noiembrie 2014, 18:21

Batrana si eterna Dunare... :)

10.400 , primul exemplar pe acest an mai notabil :)
»Ilie adrian« a atasat urmatoarele fisiere:
  • WP_000112.jpg (260,36 kB - 78 ori coborit - ultima oara: 19. octombrie 2017, 08:50)
maine nu-i ca azi!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 699

miercuri, 5. noiembrie 2014, 18:40

Bravo Ilie adrian! Frumos peste :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 38

Membru din: 5. decembrie 2013

Locație: calarasi

  • Scrie un mesaj privat

2 700

miercuri, 5. noiembrie 2014, 18:44

Ms Zoran, tot anul l-am asteptat :doaaamne:
maine nu-i ca azi!