Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 641

vineri, 24. octombrie 2014, 19:53

Asta o fost mic si rau si asa m-am intepat in creasta lui de am crezut ca mi-o dat un moldamin..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 642

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 07:13

Gigi...mai opreste-te!!! :rizi: Felicitari! :apl:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 643

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 12:29

Azi dimineata am hotarat cu Alex sa facem o iesire, dupa zilele ploioase care ne-au cam incurcat socotelile.Destul de frig,afara erau doar 4grade si banuiam ca si apa s-a racit binisor.Mai pe scurt,dupa ce am momit dupa spusele lui Alex cu vreo doo naluci,a aparut si primul avat pe un vobler productie proprie.Alex rateaza si el unul bun ca apoi eu sa mai prind inca doi,la scurt timp unul dupa altu.Unul pe un GVLures si al doilea pe acelasi handmade care vad ca-si face in continuare treaba.Apoi dintr-o data s-a schimbat brusc frontul atmosferic,norii au coborat foarte jos si totul s-a terminat....pana data viitoare.
»Diogene« a atasat urmatoarele fisiere :
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 644

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 16:30

Frumos,frumos :apl: Parca ar fi un mic concurs pe aici ...spre bucuria cititorilor.Bravo baieti ,la mai mare. :noroc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 645

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 17:42

Eu unul nu am nici un concurs cu nimeni Zamfi.Daca ar posta mai multa lume pe aici,sigur nu ar mai parea asa.Dar poate ca se va mai schimba ceva si lumea nu va mai fi asa de secretoasa.Poti f.usor sa maschezi un loc.Regretul meu e ca se termina sezonul si e mult pana la primavara.
Mersi de aprecieri :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

2 646

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 18:07

Bravoooo!

Asta o fost mic si rau si asa m-am intepat in creasta lui de am crezut ca mi-o dat un moldamin..

felicitari !la cat mai mari salai :bravo:.Oare pe voblere a intrat?

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 647

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 20:03

Woblerele sant slabiciunea mea...seara si noaptea pescuiesc foarte mult pe woblere desi uneori intra si la jig.Depinde de cum este locul..In aceasta seara , am avut unul care mi-a venit cu valul in cap dupa wobler, chiar inainte sa se intunece ..Deja aveam andrenalina pina pina in varful unghiilor si ma fortzam sa nu cumva sa dau contra pina nu simt clar inhalarea...si fix inainte sa dea , woblerul sa proptit intr-o creanga sau ce naiba o fi fost sub apa, valul sa oprit o secunda a facut dreapta si a pierit in curent.. :nervos: Pentru ca seara ghinioanelor sa fie completa la vreo 10 minute dupa aceea am agatat letal woblerul..R.I.P.....pacat, numai ce il facusem..Insa in clipe din astea sumbre sant si amintiri placute care mai indulcesc amarul...am sa va povestesc si voua..

Se facea ca eram super mega incantat de tema anului 2014-pescuitul salaului la wobler cu lanseta light..Una mladioasa ca si o trestie ,dar cu rezerva de putere de te miri de unde o are.Un Phenix M1 ,light, fast, fir 4-10 lb, naluca de la 3.5 la 10 gr..Lanseta cu care poti pescui onorabil si la clean ,dar care face fata si unor salai de 5-6kile, ori somnici obraznici..Plimbatul woblerelor usoare din balsa pe linga maluri era o adevarata placere, si lanseurile paralele cu malul pe sub crengile salciilor o simpla joaca..Intr-una din serile de toamna deja tarzie, pescuiam pe un loc cu salcii, tufisuri si mal de piatra..Cu o seara inainte avusesem un atac pe un wobler de 7 cm, si la intepatura lanseta sa curbat brusc,frana a inceput sa cedeze si firul...s-a rupt.Cred ca era ciupit aproape de leader..Spre norocul meu pestele a eliminat woblerul si acesta sa ridicat imediat in pelicula..Asa noroc nu mi se putea intimpla tocmai mie, dar uite ca se mai intimpla si minuni..Asa ca in seara urmatoare eram tot numai ochi si urechi sa fiu pe faza daca ''moby dick'' avea sa revina in zona..Evident cu leader nou, verificat si eliminat primii metri de textil ciupit-uzat.S-a facut seara, tantarii au cinat frugal din noi, sa lasat racoarea ,tantarii au plecat sa faca nani...cativa salai au cinat si ei sub nasul nostru, fara insa sa ne bage in sema pe noi , si mai grav, nalucile noastre..Sabin , amicul meu deja zicea ceva de plecat acasa dar eu ma faceam ca nu il aud, pentru ca stiam ca in seara aceea o sa am din nou ciocan in lanseta..Brusc am auzit o bulbuceala scurta la vreo 20 de metri de noi..Ii zic lui Sabin ca mai dau doua maini acolo si putem pleca..Ma deplasez incet pe mal fara sa aprind lanterna ,calcand cu gratia unui elefant prin magazinul de portelanuri,pe bolovanii dintre care 50 la suta sant din aia care se misca si bocanesc, speriind pestii.In seara aia am reusit sa calc pe ailalti 50 la suta, adica aia nemiscati..Pe cand sa ma autofelicit pentru performanta calc din plin pe un pet din ala de 2.5 l care tuna ca o petarda :doarecapu: si Sabin ma intreaba daca am patit ceva...Ii zic ca sant intreg bine mersi, si desprind woblerul de pe lanseta...Zvarrr....naluca pleaca ca din pusca si cu degetul aratator simt cum se deruleaza firul pe buza tamburului...Pleosc...natural...ca si un peste de talie mica care a facut o tumba in pelicula...Pun pick-up ul si recuperez incet..stopez...accelerez, stopez..simt fiecare bataie a nalucii si incerc sa obtin cadenta pe care am avut ultimele capturi..Scot afara...lanseeez..peosc...dau pick-up ul...linistea e nefireasca si se aude si cel mai mic zgomot..Brusc, pina sa apuc sa incep mulinarea, ceva imi smulge efectiv lanseta din mana si doua trei pleoscaituri violente se aud in fata mea..Sabin ingrijorat , ma intreaba ..'Ai picat in apa??""Nush ce sa-i raspund pentru ca am lanseta facuta covrig, frana in actiune si la capatul firului imi bate un somn foarte nervos..No bun, mi-am zis pot sa imi iau adio de la wobler, asta daca scapa in curent o sa raman precis si fara fir..aprind frontalul..lanseta e curbata,pestele ia fir dar nu foarte puternic..Secundele trec, si andrenalina imi face inima sa bubuie...Realizez ca ''moby dick'' nu-i chiar de speriat si pot la o adica sa trag si eu de el nu doar el de mine..Pfuai, sa am eu noroc sa imi intre un somn care sa nu rupa..Incet ,incet aduc in spotul lanternei somnicul cu mustazi si dupa cateva tumbe acesta se preda. Nu a fost un peste mare, avea vreo 2-3 kile,insa suficient de mare ca sa imi ofere bucuria unui dril de exceptie pe o lanseta light..Am decis sa ii intorc favorul si dupa ce i-am scos carligul de la baza mustetei ,l-am eliberat cu gandul ca poate cand va fi mai voinic o sa ne masuram inca o data, de data aceasta sper, cu o lanseta pe masura lui..




'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

2 648

sâmbătă, 25. octombrie 2014, 20:44

fain!

Dintre toti pesti pe care i-am luat la spining cu somnii am avut cele mai frumoase driluri, si stiuca se lupta dar chiar si somnii de 5-6kg iti dau un sentiment fain in dril(Ba, care esti in apa si tragi de firul meu !?) :bravo: .

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 649

duminică, 26. octombrie 2014, 18:04

frumosi pesti baieti ... :apl:

in weekend-ul asta am reusit doua iesiri ... una ceva mai lunga ieri si astazi una destul de scurta in miez de zi :rizi:

ieri pe langa mine si Mane ni s-a alaturat si Bogdan cu speranta ca reusim sa dam de ceva mustaciosi sau avati. vremea a tinut cu noi dar pestii din pacate nu au colaborat asa cum speram. in primul dintre locuri doar ceva atacuri timide pe jiguri fara a se concretiza nimic iar al doilea loc doar l-am vizitat ... aveai senzatia ca este nunta pe mal, motiv pentru care am trecut direct la locul 3. pe jiguri, cu exceptia vreunui atac sau doua pentru fiecare nu am avut nimic ... asa ca s-a trecut pe voblere.

s-ar putea zice ca eu am fost norocosul zilei ... mai bine zis, cred ca fiecare dintre noi am avut CEL PUTIN 30 de rateuri, pesti pierduti pe traseu sau triple indreptate. au dat atat in voblere cu bile cat si fara bile, minnow-uri sau mai stiu eu ce lipless-uri dar efectiv nu dadeau cum trebuie si din toata nebunia asta au iesit doar 3 pesti. unul micut pe un Anem Shiver:



urmat de un pui pe clasicul Thrill:



si unul destul de frumos tot pe un Anem Shiver:



dupa mai bine de o ora de inistente pe intuneric Bogdan a decis ca ar fi cazul sa se intoarca (imi pare rau Bogdane, ramane pe data viitoare) in timp ce eu si Mane am intins-o pe Po. aici cu exceptia unei lovituri de somn nu s-a intamplat nimic si ne-am tirat si noi spre casa.

astazi am ajuns sa pescuim undeva dupa 10 jumate pana pe la vreo 3. am schimbat vreo 3 locuri si ceva pestisori au iesit in cele din urma iar protagonistii de baza au fost acelasi Thrill sau Shiver-ul. cu mici exceptii majoritatea erau micuti ... locul 2:





si cativa din locul 3:











... na, cam asta s-a intamplat in weekend-ul asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 650

duminică, 26. octombrie 2014, 18:31

Data viitoare cu siguranata va fi mai bine. Sa vazut ca avatul a inceput sa raspunda la nalucile noastre. Sa ai trei atacuri pe un singur lanseu... E un semn bun. Dar am uitat sa precizez ca din 3 atacuri nu a ramas nici 1 agatat.. :doarecapu: ... De ce? Nu am idee..

Una peste alta am avut parte de o partida pe cinste... cu foarte mult atacuri si cu o companie pe cinste.. Multumesc baieti ( Mane si Emil) :prieteni:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 651

duminică, 26. octombrie 2014, 19:37

Sa ai trei atacuri pe un singur lanseu... E un semn bun. Dar am uitat sa precizez ca din 3 atacuri nu a ramas nici 1 agatat.. :doarecapu: ... De ce? Nu am idee..
Una peste alta am avut parte de o partida pe cinste... cu foarte mult atacuri si cu o companie pe cinste.. Multumesc baieti ( Mane si Emil) :prieteni:




Ieri mi-a dat unul chiar cand ma pregateam sa scot voblerul din apa intr-un fel tare ciudat, am vazut clar ca a dat cumva cu burta in vobler ca sa il "sperie" cumva.Nu a dat cu gura ca sa se hraneasca, probabil o chestie de teritorialitate :gandesc: Eu cred ca asta ar fi unul din motivele rateurilor la avat in zona respectiva.
Placerea a fost de partea noastra Bogdane, te mai asteptam :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 652

duminică, 26. octombrie 2014, 20:32

Suoerb... felicitari, incepe sa mearga treaba in ultimul timp la avat, sper sa vad si un somn bine imbracat

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 653

duminică, 26. octombrie 2014, 20:44

Super partida,felicitari baieti. :bravo:
Poate o oprire scurta din mulinat ar fi fost o idee buna.Nu dau sfaturi,zic si eu ca am patit-o de multe ori cand era mofturos.Pe cadere sau lasat dus de curent fara mulinare poate incita mai.mult decat o miscare
continua.Fire intinse in continuare,stiu ca la voi acum incepe avatul mare ;)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

2 654

duminică, 26. octombrie 2014, 21:02

frumos

in seara asta am fost pe Mures in incercarea de a da de somni intr-un loc in care in aceasi perioada aanului trecut mai intra cate unul,dar degeaba am insistat caci nici macar atacuri nu am avut ,parea ca au plecat in campania electorala. :idee: Voi iesi in ziua votului poate ca atunci intra vreunul ca in acea zi nu mai au voie sa faca campanie electorala.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 655

duminică, 26. octombrie 2014, 21:21

Frumos,frumos :apl: Parca ar fi un mic concurs pe aici ...spre bucuria cititorilor.Bravo baieti ,la mai mare. :noroc:

Zamfi, sportul este o competitie! Si cum pescuitul este sportiv, si cum apreciati si spiritul competitiv al Simonei H., de ce sa nu apreciati si competitia in pescuit??? :nunteleg:

Bravo baieti, felicitari tuturor care au prins si postat aici! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 656

duminică, 26. octombrie 2014, 21:33

Citat de la »Zoran«

Zamfi, sportul este o competitie! Si cum pescuitul este sportiv, si cum apreciati si spiritul competitiv al Simonei H., de ce sa nu apreciati si competitia in pescuit???

Hmmm... sportul nu este, dupa parerea mea, echivalent cu competitia... poti sa faci sport, de care o fi, fara sa concurezi cu nimeni.
Faptul ca unii nu se simt bine daca nu fac comparatii/competitii, este treaba lor.
In ziua in care pescuitul va fi strict echivalentul unei competitii, probabil voi renunta la pescuit. :)
Sunt convins ca nimeni care posteaza aici n-o face ca sa "castige" vreun "loc".
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 657

duminică, 26. octombrie 2014, 21:41

Ziele trecute am iesit si eu cu Mishiu la un avat/salau. Din pacate salaii i-am ratat :rizi: dar ceva avati au iesit la pozat:
Mishi dadea cu Subwalk-u in curent puternic, si ia 2 bucati, una chiar faina:




Dupa ce s-o intunecat bine de tot, am trecut pe voblere de salau. Nah, dar tot un avatel o dat, de data asta la mine:


Astazi timpul a fost excelent, asa ca am profitat de ocazie si am iesit cu Marco la un cloncanit. Am avut 2 rateuri, ambele trasaturi puternice, care insa au curatat ancorele de momeala. Singurul somnic ce a intrat era unul destul de slabanog, dar si ala fain :bucuros2:


Pe mai mare!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 658

duminică, 26. octombrie 2014, 21:43

Sunt convins ca nimeni care posteaza aici n-o face ca sa "castige" vreun "loc".

Informer, macar cei ce posteaza aici, posteaza! Si asa, vrand nevrand, sunt vazuti de altii intro competitie. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 659

duminică, 26. octombrie 2014, 21:46

Ah, si sa nu uitam, ca si tu ai participat deja la citeva concursuri. De pescuit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 660

duminică, 26. octombrie 2014, 21:47

Informer, macar cei ce posteaza aici, posteaza! Si asa, vrand nevrand, sunt vazuti de altii intro competitie.

Io-s convins ca ce zicea Zamfi nu trebuie luat ad litteram... da` sunt de acord ca-i bine ca se posteaza.
As posta si io da` nu prea am ce... :rizi: .
Cat priveste participarile mele la concursurile de pescuit, au avut in principal un rol de socializare... dealtfel cred ca te-ai si convins de asta... :limba: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."