Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 621

joi, 23. octombrie 2014, 07:35

Hmm, ciudat. Eu asa am inteles ca Oltul e atata de braconat, ca nici nu mai merita sa iesi la pescuit.

:rizi:
Exact!
La fel fostii mei colegi de liceu din Alba Iulia, prefera sa mearga pe Olt decat pe Mures, care-i la marginea orasului... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 622

joi, 23. octombrie 2014, 07:36

Sincer as putea pune un clip din 01.10.2014 ,de pe Olt , ca sa vedeti cum se prinde somnul si salaul pe Olt la gume! Insa pestii ,la final , stau pe agrafe ,sunt scosi la mal si ...nu cadreaza cu forumul.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 623

joi, 23. octombrie 2014, 09:26

Am vz.si eu filmuletul,insa cred ca e zona de Olt(baraj) oarecum mai aproape de Dunare ca de Sibiu.Situatia in zona mea nu e chiar atat de roz.Nu stiu cum se prezinta barajele Arpas Scorei,insa stiu ca Avrigul e praf fata de anii trecuti.De asemenea sub centrale avat,somnul,salaul e rar rar de tot.Fata de acum cativa ani e jale,nu se prinde mai mult ca in alte locuri si nici nu vad o imbunatatire in acest sens,ba cred ca va fi tot mai rau.Deci daca cineva crede ca a pescui pe Olt inseamna garantat peste,se insala.Pana acum vreo trei ani,as fi fost de acord cu ce ziceti voi.Insa de vreo doi incoace,treaba e tot mai nasoala si o pot confirma multi.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 624

joi, 23. octombrie 2014, 11:14

nu as spune ca e nasoala - e un termen bland, eu cred ca merge sigur spre dezastru.
multi o sa spuna ca postarile tale, ale mele, pozele atasate ma contrazic, insa cine stie ce peste se prindea pana mai acum cativa ani pe OLT intre Arpasu si Cornet si ce se prinde ACUM imi va da dreptate.
locurile care tin peste sunt tot mai putine si suprapopulate de pescari. am ajuns sa facem tot mai multi km si sa pridem tot mai putin peste.
pe langa barajul de a Avrig pe care la mentionat ilie, as mentiona 2 locuri in care vedeai sute de atacuri de avat, zeci de stiuci, salai, somni prinsi si acum e ,,apa moarta''... nu vezi nici macar cleanul muscarind.. aceste locuri sunt: sub barajul de la Scorei si la ,,insula'' (confluenta bratului mort Sarata cu cursul principal al Oltului).
in loc sa ma binedispun, sa ma delectez cu sutele de atacuri de avat care isi faceau aparitia o data cu primele raze de soare acum ma umplu de manie si tristete cand va ca acolo nu mai e ,,nimeni''.
peste fata de Mures poate mai este, dar pentru cat timp?
Nihil Sine Deo

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 625

joi, 23. octombrie 2014, 11:51

Sub Scorei "electricienii" au ceva vina... :drac2: Clar ca braconajul este in floare si distrugerile se vad din satelit.Si pescarii...ca daca sub Avrig este zona de protectie inchisa cu gard (!) nu inteleg de ce noaptea sar pescarii gardul sa prinda salau :nunteleg: .Domne daca e interzis e interzis! Dar noi nuuuuu ,tot timpul avem motivele noastre....

Insa in continuare sansele de a prinde peste sunt mai mari pe Olt decat pe Mures si asta in special datorita barajelor! Am intrat de vreo doua saptamani pe un baraj la voi (deci nu catre Dunare :) ) si am gasit intr-o groapa de 6m o gramada de somn!Zic eu atat cat pot citi un sonar. Ii atingeam efectiv cu firul (am dat si vreo trei contre la inceput :rizi: pana am realizat ca nu sunt tzacuri...) si nu papau.Sau nu am stiut eu sa-i prind :nunteleg: Dar sunt! La un alt baraj , pe o groapa de 9m ,iar serpuiau unul peste altul ...Acolo am agatat atunci unul dar a avut noroc ca nu eram atent - am dat cu rame negre pe jig! :rizi: In fine , pe Mures nu am vazut asa ceva la noi.Ca si idee este ,cred eu , exact diferenta intre Bezid unde este inca peste serios si Cincis unde...mai este.

Ps: mai sunt niste balti la voi la Sibiu unde lumea zicea ca nu este peste si cand am intrat si am vazut ce arata sonarul.... :bucuros2:

In final ,ca sa ma intelegeti , ORICAND schimb Muresul meu cu Oltul vostru! :prieteni:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 626

joi, 23. octombrie 2014, 11:54

Asa e Alex,ai dreptate.Hai sa spunem si de mizeriile care se intampla pe apa la noi,daca Zoran se plange de ce fac rusii in Germania.
Ehhh,la noi sunt zone de pescuit unde localnicii intra cu barca si planteaza cauciucuri,haine vechi,arcuri de masina,adica tot ce nu-i mai trebuie omului pe acasa.Scopul?Acela de a face pescarii sa-si piarda nalucile,iar cand apa devine iar mica intra si le aduna.Cum e sa vezi pe fundul barcii 50-60 voblere?Pare neverosimil,dar e cat se poate de adevarat.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 627

joi, 23. octombrie 2014, 12:12

Zamfi,ai fost pe Scorei probabil,baraj care poate mai tine ceva peste.Dar parca din nu stiu cate barci nu s-a prins nimic,nu?Probabil nu mancau :) Eu am spus ce se intampla la pescuitul de pe curs si de pe mal.Dar probabil nu stiu eu care e situatia exacta de pe Olt.Cei 17 ani de spinn nu sunt suficienti pentru a cunoaste apa care ai batut-o acesti ani.Probabil o barca si un sonar ma va face sa vad ca de fapt e peste si nu suntem noi la curent cu realitatea.E adevarat,pe Olt e suficient sa iesi,partidele cu capturi sunt garantate :)))))).Peste e peste tot,la fel ca si pe Olt,nici aici nu populeaza nimeni si poate e mai braconat ca alte ape.Daca se prinde peste nu intotdeauna inseamna ca pe apa aia se calca pestii in picioare.Mai e nevoie de ceva....unii o au,altii nu.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Diogene« (23. octombrie 2014, 12:21)


Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 628

joi, 23. octombrie 2014, 13:03

Zamfi, nu a spus nimeni ca nu mai exista peste pe Olt, ci doar ca s-a imputinat drastic.
iar referitor la Avrig si la zona de protectie ichisa cu gard... ti-e destul de greu sa te abtii sa ,,nu-l sari''( sau mai degraba sa treci pe dupa el) atuci cand vezi ca acel ,,strict interzis'' e strict doar pentru marea masa a pescarilor (sa nu zic fraierilor), iar baietii destepti pescuiesc nestingheriti din barca fie zi fie noapte ca de... au blat cu paznicii sau ,,pile'' la sefu' de la hidrocentrala... sa nu mai zic ca paznicii au puse parasute si pripoane aproape in fiecare noapte.
iar tu pescar sportiv care pescuiesti legal si moral si eliberezi aproape tot ce prinzi, care platesti permis etc. trebuie sa-ti faci extraordinar de multe procese de constiinta ca ai trecut de gard si ai dat cateva maini( ca oricum paznicii sar imediat pe tine) si poate ai apucat sa prinzi un peste.
cine intra noaptea intra tot cu stirea paznicilor, nu altfel.
dupa parerea mea zona aia de protectie se refera la protectia unora de ochii lumii pentru a-si putea face nestingheriti mendrele.
Nihil Sine Deo

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 629

joi, 23. octombrie 2014, 13:08

Bun, deci nu vreau sa ma contrazic sau alte cele .Nu ma intereseaza cum pescuieste x sau y ,cat peste prinde ,cata experienta are ,etc.Chiar nu ma intereseaza sa intru in povesti sterile ,insa mi-am spus si eu parerea :eu si alti amici din zona Alba consideram ca este mai mult peste pe Olt decat pe Mures la noi.Nu am zis ca este mai usor de prins ,nici ca sar pestii pe pescari ,am zis ca este mai mult ca la noi. Parerea noastra normal.

@Diogene

Legat de intrebarea directa , da , atunci s-au prins doar doua stiuci la kil.Probabil ca nu mancau ca mi-e greu sa cred ca din 15 barci chiar nimeni nu stia sa pescuiasca... In alta ordine de idei sa nu crezi ca a fost sau va fi singura iesire care am facut-o...Ca nu o sa mai spun cand si unde merg pe zona voastra asta e foarte adevarat! :drac2: Mai ales ca nu voi merge cu persoane din Sibiu. Din simplu motiv ca am observat (fara suparare) ca sibienii sunt extrem de secretosi :rizi: Mai comunicativi sunt cei din Bv sau Vl ...Si ,parere personala , pescuiesc si mai bine la stiuca.Asta din ce am vazut eu din barca.De pe mal nu stiu ,nu ma bag. Nu conteaza oricum aceste chestii ca deviem de la subiect .Totusi ,daca nu ar fi peste la voi de ce mai merg braconierii din Alba acolo de ne amentintati la un moment dat ca ne taiati cauciucurile la masini la astia din Alba? :gandesc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 630

joi, 23. octombrie 2014, 14:11

Dupa cum pui intrebarea am impresia ca te referi la mine la faza cu cauciucurile.Ma rog....Pe de alta parte,da,sunt
braconieri si din
Alba care-si fac
veacul pe aici.Dar
asta nu are legatura
cu topicul asta.Cu
topicul asta nu zic
decat atat: "cand
vad un peste intr-o
poza,prins pe ape
salbatice,nu
acvarii,nu stau sa
caut motive de ce
pescarul ala a prins
pestele,ci il apreciez pentru reusita lui.Nu-mi
linistesc
sentimentele
spunandu-mi "sigur
e plin de peste acolo,altfel nu se poate".....Apropo,ieri dimineata in drum spre pesti,impreuna cu Alex ti-am apreciat pestele prins.Nu ne-am gandit o clipa cat de mult peste ai sau nu acolo unde pescuiesti.Nu ne-a intetrsat...important a fost ca l-ai prins si ai avut o partida reusita,ceea ce-ti doresc in continuare indiferent pe ce ape lansezi.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 631

joi, 23. octombrie 2014, 17:01

Noaptea sant in elementul meu... :zambet:

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2 632

joi, 23. octombrie 2014, 19:55

Mai Gigi iar n-ai avut somn noaptea. :bravo:

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 633

joi, 23. octombrie 2014, 21:02

foarte fain dintosul!
felicitari! :bravo:
Nihil Sine Deo

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 634

joi, 23. octombrie 2014, 21:53

Noaptea sant in elementul meu... :zambet:



Gigi unde ai gasesti??Fain de tot.. :apl:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 635

vineri, 24. octombrie 2014, 06:08

Cat de curand, cateva randuri despre salaii din toamna 2014..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 636

vineri, 24. octombrie 2014, 08:01

Mai Gigi iar n-ai avut somn noaptea. :bravo:

Pai in noaptea asta a avut salau :apl: bv GIGI

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 637

vineri, 24. octombrie 2014, 08:57

:noroc: si fire intinse la toata lumea...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 638

vineri, 24. octombrie 2014, 10:14

Frumos salau...
Astept sa vina frigul.. eu inca pescuiesc la crap pe Dunare, iar din sf de Nov inceput de Dec voi trece pe salau, toata iarna oricum doar salaul ramane.
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 639

vineri, 24. octombrie 2014, 11:23

In fiecare an de ceva vreme buna incoace mi-am delectat privirea cu salaii prinsi de tine in prag de Sarbatori.Cand multi dintre noi traiam din amintirile sezonului incheiat tu veneai mereu cu capturi noi si cu multe kg.Sper ca si anul asta sezonul rece la tine sa insemne megasalai frumosi. :bravo:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 640

vineri, 24. octombrie 2014, 12:02

Sper ca si anul asta sezonul rece la tine sa insemne megasalai frumosi.

Doamne ajuta!
Adevarul e ca in ultimii (5 cred) ani, Decembrie era luna in care ii prindeam in offside In altii in Novembre... sa vedem si anul asta, care oricum a fost un an foarte capricios.
Sperantele sunt la cote mari :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...