Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 601

miercuri, 22. octombrie 2014, 06:39

Cred ca a posta sau nu capturi este o chestie ce tine de liberul arbitru al fiecaruia.

Clar!
Da, dar vezi ca unii incep sa faca reguli..de incepi sa te simti ''vinovat'' ca nu postezi..Asta cu postatul e cu doua taisuri...e placut sa vorbesti intre prieteni si reciproc sa te bucuri de povestiri si capturi, insa, altii pot profita si de cea mai mica informatie..Va dau un caz concret..poate va amintiti ca nu demult sa curentat unul la pescuit..nu stiu amanunte, dar stiu ca respectivul, tragea de limba pescarii care aveau capturi, si dupa aceea umbla pe locurile acestora folosind curentul.Atunci nu-i de mirare ca multi sant reticenti in a da detalii pentru ca nu stii la urechile cui ajunge informatia..si informatia asta poate ucide pesti care altfel ar trai..De aceea eu unul ,bantui mai mult noaptea..e mai sanatos pentru pestii de maine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 602

miercuri, 22. octombrie 2014, 06:58

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 603

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:03

Cred ca a posta sau nu capturi este o chestie ce tine de liberul arbitru al fiecaruia.

Clar!
Da, dar vezi ca unii incep sa faca reguli..de incepi sa te simti ''vinovat'' ca nu postezi..Asta cu postatul e cu doua taisuri...e placut sa vorbesti intre prieteni si reciproc sa te bucuri de povestiri si capturi, insa, altii pot profita si de cea mai mica informatie..Va dau un caz concret..poate va amintiti ca nu demult sa curentat unul la pescuit..nu stiu amanunte, dar stiu ca respectivul, tragea de limba pescarii care aveau capturi, si dupa aceea umbla pe locurile acestora folosind curentul.Atunci nu-i de mirare ca multi sant reticenti in a da detalii pentru ca nu stii la urechile cui ajunge informatia..si informatia asta poate ucide pesti care altfel ar trai..De aceea eu unul ,bantui mai mult noaptea..e mai sanatos pentru pestii de maine..


Oameni buni, nu mai fiti asa fricosi, daca cineva vrea sa afle, tot afla! Sa nu credeti ca sunteti singurii ce pescuiti "locul secret"! Degeaba taceti voi, cind altii, care pescuiesc si prind tot pe acel loc, vin cu prieteni si dau locatii exacte altora.

Sa va spuna Anem ce s-a intamplat pe Rin. Eu merg de f mult timp pe Rin cu Mishi, si avem un loc unde avatilor le place sa stea. Eh, nu am povestit la nimeni, ptr ca rusii care pescuiesc avat si platica macelaresc tot. Si noi am crezut ca nu stie nimeni altu de locul respectiv. Mai vedeam noi accidental pe acolo, dar, nu stiam ca si ei stiu de avati care mananca pe intuneric si din astea... Am fost cu Mishi si Anem pe locul respectiv, si au venit 3 pescari rusi, care au vrut sa se bage cu tupeu intre noi, sa blinkerim cot la cot. Ca si ei pescuiesc acolo, locul lor, si din astea...
Deci sa nu credeti ca sunteti singurii pescuitori pe locurile care tin peste! :pauza: Si in afara de asta, io m-as bucura daca s-ar inghesui 100 de rusi pe locul ala, si restul locurilor ar ramane libere :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 604

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:04



BRAVO Gigi, respect! :noroc:

Si muresul pare destul de limpede :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 605

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:12

La Aiud e usor pleznit ...apa e de vis! Vremea insa face figuri :doarecapu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 606

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:18

Sant convins ca locurile bune sant stiute de majoritatea pescarilor..problema este cand anume tin peste...atunci totul e simplu..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 607

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:20




Frumos :bravo: o sa incerc sa filmez si eu niste eliberari pe timp de noapte sa vad cum ies.

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

2 608

miercuri, 22. octombrie 2014, 07:22

Sant convins ca locurile bune sant stiute de majoritatea pescarilor..problema este cand anume tin peste...atunci totul e simplu.. Da, cred că asta-i cheia pe care n-o au la dispoziţie când vor. Frumos Gigi :zambet: .
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 609

miercuri, 22. octombrie 2014, 09:33

Ma Emile tu crezi ca eu car apar foto cu mine? :rizi: Auzi ca trepied...Serios acuma ,ai dreptate ,dar ...Si telefonul se poate seta cu temporizare ,aseza pe ceva ,etc.Insa nu am stres ca eu nu sunt cu avatul :) Prind intamplator cand vizez somnul. :noroc:


:rizi: … stiu ca pentru tine avatul nu prezinta nici un interes dar anumiti avati pot si subiectul unei poze de toata frumusetea … nu?uite aici de exemplu:



… cat despre mobilele si aparatele foto :rizi: … sunt de parere ca nu exista termen de comparatie intre pozele pe care le face un aparat foto comparativ cu un mobil (vorbesc la modul general nu extremele sau exceptile) … asa ca oricand voi alege varianta unui aparat foto :ochi: acompaniat de un mic trepied care sa fie pregatit oricand pentru o eventuala poza.

Cred ca a posta sau nu capturi este o chestie ce tine de liberul arbitru al fiecaruia.


Gigi, acum pe bune, inca nimeni nu a obligat pe nimeni sau nimeni nu a fost constrans in vreun fel sau altul sa bage nu stiu ce poze cu nu stiu ce capturi. Este evident ca fiecare este liber sa le posteze sau nu. Ca se insista cu nu stiu ce poze asta e altceva si motivul este destul de clar: acele poze dau un plus forumului si pe marginea lor se pot deschide gramezi de discutii interesante.

Ca se deconspira locul sau perioada in cazul in care sunt postate pe net … :gandesc: … aici sunt partial de acord, doar ca poza poate fi facuta in asa fel incat sa nu se vada locul in care a fost facuta si nici nu trebuie bagata fix in momentul in care a fost facuta, adica se poate baga si dupa o saptamana, doua sau o luna. Pe langa asta mai pomenesc si o alta chestie … la care vin si cu exemple. Se stie ca din doi pescari care dau in acelasi loc si cu aceleasi naluci sunt toate sansele ca unul sa prinda foarte bine in timp ce altul sa nu prinda nimic. Niste cazuri concrete as putea sa iti spun, adica in urma cu vreo 3-4 partide eram cu Mane si pescuiam alaturi de vreo alti 5-6 pescari. Nu toti dadeam cu aceleasi naluci dar nici toti pestii prinsi nu au fost luati cu aceeasi naluca, deci nu conta atat de mult. Iti pot spune ca in vreo ora si ceva de activitate a avatilor noi am prins undeva in jur de 8 avati in timp ce nimeni de acolo nu prinsese nici un peste. Motivul: avatii toti dadeau intr-o anumita zona, undeva la vreo 3 metri de un perete vertical unde se forma un prag. Daca nu ajungeai cu naluca in zona respectiva (zona mai lunga de 150 de metri) si la o adancime de vreun metru jumate pur si simplu nu aveai deloc activitate – si astfel de cazuri au fost destule. Banuiesc ca am reusit sa explic suficient de bine ce am in minte.

Sa va spuna Anem ce s-a intamplat pe Rin. Eu merg de f mult timp pe Rin cu Mishi, si avem un loc unde avatilor le place sa stea. Eh, nu am povestit la nimeni, ptr ca rusii care pescuiesc avat si platica macelaresc tot. Si noi am crezut ca nu stie nimeni altu de locul respectiv. Mai vedeam noi accidental pe acolo, dar, nu stiam ca si ei stiu de avati care mananca pe intuneric si din astea... Am fost cu Mishi si Anem pe locul respectiv, si au venit 3 pescari rusi, care au vrut sa se bage cu tupeu intre noi, sa blinkerim cot la cot. Ca si ei pescuiesc acolo, locul lor, si din astea...


Si acum cand imi amintesc de faza ma umfla rasul. Eu credeam ca voi va cunoasteti si individul ala facea o lansare pe acolo in timp ce schimba doua vorbe cu voi :rizi: … atata nesimtire nu am vazut inca. Sa te bagi ca berbecul intre 3 pescari ce pescuiesc la 5-6 metri ditanta unul de celalalt mi se pare o faza crunta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 610

miercuri, 22. octombrie 2014, 09:55

Asa este Anem, trebuie multe sa potriveasca ca sa prinda si altcineva la fel de bine, sau macar 1 bucata: naluca, perioada din zi, distanta de lansare, metoda de recuperare… Dar mai este si chestiunea aceea, ca… „ daca se vede locul, se va ocupa, chiar daca altii nu prind nimica, dar imi ocupa mie locul.“
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 611

miercuri, 22. octombrie 2014, 10:05

[...] Dar mai este si chestiunea aceea, ca… „ daca se vede locul, se va ocupa, chiar daca altii nu prind nimica, dar imi ocupa mie locul.“


[…] poza poate fi facuta in asa fel incat sa nu se vada locul in care a fost facuta si nici nu trebuie bagata fix in momentul in care a fost facuta, adica se poate baga si dupa o saptamana, doua sau o luna […]


:ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 612

miercuri, 22. octombrie 2014, 10:15

Siu Anem, dar ma refeream la faptul daca ma vede cineva live! Din poze nu-mi fac nici un fel de probleme sa se recunoasca locul unde pescuiesc si prind, am grija sa le fac in asa fel incat sa fie un loc asemanator cu 1000 altele!

Si crede-ma, aici sunt interese foarte mari sa se ajunga la locuri bune, ce tin pesti multi si mari! Sunt multi pescari care din asta „traiesc“ si au nevoie de poze multe, capturi multe, ptr reviste si reclama.
Tu ai vazut pe sonar ce multime de ecouri de pesti sunt, printre care multi capitali. Eh, o echipa de 3-4 pescari x 4 lansete la stationar, 1 saptamana, poti fi convins ca vor prinde citeva zeci de somni acolo. Cu toate astea nu tin ascuns daca prind, postez poze, doar ca am grija sa fac poza in asa fel incit sa nu se recunoasca locatia :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 613

miercuri, 22. octombrie 2014, 12:14

Anem,tot respectul.Ai inteles exact ideea pozelor.Dehhh,minte deschisa. :ochi:
In alta ordine,azi am iesit iarasi cu Alex.Dupa ce am schimbat vreo doua locuri am nimerit la urma si ceva pesti.Dar e randul lui Alex sa puna pozele ;)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 614

miercuri, 22. octombrie 2014, 20:30

unii dintre cei de azi, toti eliberati
»albuletu.alexandru« a atasat urmatoarele fisiere :
Nihil Sine Deo

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

2 615

miercuri, 22. octombrie 2014, 20:34

au mai fost ceva rateuri si cativa nepozati.
per total o partida multumitoare! :bucuros2:
a
Nihil Sine Deo

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »albuletu.alexandru« (22. octombrie 2014, 20:44)


Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 616

miercuri, 22. octombrie 2014, 21:01

De fapt noi plecasem dupa macese,dar tu cum vezi un pic de apa "hai sa dam cateva maini".Asa am ramas fara heciumpeciu :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 617

miercuri, 22. octombrie 2014, 21:23

Super fain! Felicitari! :noroc:

Sunt de Olt? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 618

miercuri, 22. octombrie 2014, 22:04

Da Zoran,Oltul.Mai precis intre Sibiu si Valcea. :ochi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 619

joi, 23. octombrie 2014, 06:18

Da Zoran,Oltul.Mai precis intre Sibiu si Valcea. :ochi:

Hmm, ciudat. Eu asa am inteles ca Oltul e atata de braconat, ca nici nu mai merita sa iesi la pescuit. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 620

joi, 23. octombrie 2014, 07:33

Da Zoran,Oltul.Mai precis intre Sibiu si Valcea. :ochi:

Hmm, ciudat. Eu asa am inteles ca Oltul e atata de braconat, ca nici nu mai merita sa iesi la pescuit. :nunteleg:

Parere personala:Oltul tine mai mult peste ca Muresul.Cel putin Muresul amonte de Mintia.Cine zice ca nu este peste pe Olt ori nu cunoste realitatea ori dezinformeaza deliberat! :ochi: Din fericire am informatii destul de reale de pe Olt ,atat datorita iesirilor directe cat ,mai ales, prietenilor din Alba,Sibiu,Vilcea si Brasov . Este peste pe Olt! Pe cuvant de pionier :rizi:

Ps: clar ca daca braconajul ar fi redus pestii ar ataca pescarii de pe Olt!Insa momentan asta e situatia.