Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

241

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 10:52

frumos avatul Zoran. incearca sa pescuiesti cu cele de 5cm de culoare alba si poate vei avea surprize ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

242

sâmbătă, 22. septembrie 2012, 13:41

Am incercat. Am avut pe inserate la cel de 5 cm un atac-rateu in mal, ori bibi ori un salaias micutz...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

243

duminică, 23. septembrie 2012, 00:43

unde au disparut somnii??!!
saptamana trecuta am avut prezentari frumoase si cea mai mare captura de pana acuma, iar ieri..............nici macar unul, o singura trasataru la doi insi :doaaamne:
incerc astazi sa schimb momeala, voi folosi tipar, dar.........................."unde am gresit" ieri??!! :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

244

duminică, 23. septembrie 2012, 06:24

unde au disparut somnii??!!
saptamana trecuta am avut prezentari frumoase si cea mai mare captura de pana acuma, iar ieri..............nici macar unul, o singura trasataru la doi insi :doaaamne:
incerc astazi sa schimb momeala, voi folosi tipar, dar.........................."unde am gresit" ieri??!! :zambet:


Salut Adi,
dar cum ai pescuit saptamana trecuta (metoda/stil/momeala), si cum ai pescuit ieri? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

245

duminică, 23. septembrie 2012, 12:23

Adi si eu am patit sa merg la pescuit si sa si se ridice doar 2-3 pe o partida , pe cand data trecuta mi se ridicau 200-300... crede-ma ca si eu raman uimit la fiecare partida de pescuit de comportamentul somnilor , modul cum reactioneaza, tot! :vomit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

246

duminică, 23. septembrie 2012, 12:38

aseara/noapte am bagat o iesire impreuna cu mane81 si concluzia este aceeasi intrebare pe care a pus-o si Adiwolf ... unde au disparut somnii?

in urma cu vreo 2-3 saptamani Po-ul s-a umflat, am prins niste conditii misto de somn dar din pacate cu prea multa lume pe maluri dupa care totul parca a murit pe Po, adica efectiv au intrat somnii in pamant. daca inainte vedeam o gramada de somni rapind, ii auzeam si era adevarata nebunie in apa de data asta nu am auzit sau vazut nici un somn in ciuda faptului ca pe la veeo 11:30 noaptea ne-am decis sa incercam si un alt loc unde in mod normal trebuiau sa fie. dar evident nimic nici acolo ... nici un atac, nici un somn la suprafata ... parca era totul mort.

peste zi au iesit multi dintr-astia:



iar dupa o serie de prichindei mi-am adus aminte de un anumit vobler facut de mine cu care anul trecut am avut rezultate chiar foarte bune in privinta avatului. un vobler facut cu ceva timp in urma si care datorita daunelor din sezonul trecut a fost trecut pe tusa pentru reparatii dupa care am uitat de el. spre bucuria mea mi-am adus aminte de el si dupa cateva aruncari a venit si unul mai rasarit ...





dupa care am mai avut un alt rateu de toata frumusetea cu acelasi vobler.

din pacate somnii se incapataneaza sa lipseasca cu desavarsire, sa speram ca data viitoare va fi mai bine.

ps: voblerul e primul de sus:

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

247

duminică, 23. septembrie 2012, 13:05

Felicitari!
Data urmatoare cu siguranta va fi mai bine :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

248

duminică, 23. septembrie 2012, 13:23

:apl: frumoase pozele, bravo! Din ala ca al lui Mane am luat si eu azi unul... la norizi de 5 cm, sfc, tras la "urgentze". A rapit si a si iesit cu el pe mal, cu asa viteza am recuperat :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

249

duminică, 23. septembrie 2012, 14:49

Aseara am "cred " cam SACAPAT avatul vietii mele.Izbictura foarte puternica,8-9 metrii fir luati in lateral, iesire la suprafata, vazut flancul laterat , si din orice s-a desprins din aNCORA.

250

duminică, 23. septembrie 2012, 22:16

unde au disparut somnii??!!
saptamana trecuta am avut prezentari frumoase si cea mai mare captura de pana acuma, iar ieri..............nici macar unul, o singura trasataru la doi insi :doaaamne:
incerc astazi sa schimb momeala, voi folosi tipar, dar.........................."unde am gresit" ieri??!! :zambet:


Salut Adi,
dar cum ai pescuit saptamana trecuta (metoda/stil/momeala), si cum ai pescuit ieri? :gandesc:


am pescuit la clonc din barca, doi insi pe apa a doua baraje, momeala folosita a fost rama - ca dealtfel si saptamana trecuta si cele anterioare cand am avut mereu rezultate, ridicari, trasaturi si capturi.
de data asta.................canci.
astazi am incercat pe una din locatiile de ieri si o alta noua, tot la clonc iar ca momela am folosit si tipar si rama - o undita cu tipar si o sfoara in mana cu rama
pe locatia de ieri nu am avut decat o singura prezenta de somn care a venit pana la rame si a plecat inapoi, iar pe locatia noua am avut o prezentare frumoasa a unui somn.........frumos rau care pe o apa de 11m, statea pe la 4m si a venit la tiparul care era pe la 7m, s-a uitat la el si ......gata dus a fost
pe a doua locatie macar i-am vazut, sunt acolo, dar...................nu sunt interesati de momeala, nu mananca
un alt amic a pescuit astazi pe o alta locatie si a folosit rama si babusca - rezultate = 000
ce anume i-a deranjat, i-a facut sa nu manace??
vremea a fost frumoasa, nesperat de bine, apa la suprafata avea 17.8-18gr C
??!!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

251

luni, 24. septembrie 2012, 05:15

ce anume i-a deranjat, i-a facut sa nu manace??

Cred ca daca am sti raspunsul exact la aceasta intrebare, pescuitul la somn n-ar mai fi asa de interesant...

Presiunea atmosferica? Pozitia lunii? :gandesc:

Am mai avut si eu din astea... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

252

luni, 24. septembrie 2012, 09:10

weekend-ul asta a fost luna in primul patrar deci :nunteleg: pentru ca somnul ne arata :poza: in patrar (bunicu zice ca somnu numa daca-i pui ramele pe ochi ti le ia in patrar si si atunci nu ca sa le mance ci ca sa le dea deoparte). dupa cum vedeti oameni de prin toata europa ne-am adunat cu mic cu mare la o partida de somn si situatia a fost aceiasi la toti( dupa cum va vaicariti pe aici bag seama ca nu prea le aveti cu astea "sf" cand e vorba de somn). important e ce urmeaza spatamana asta pe sfarsit asa ca luati masuri din vreme pentru vineri= zi libera (la sefu cu...:inchinare: ). :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

253

luni, 24. septembrie 2012, 09:16


am pescuit la clonc din barca, doi insi pe apa a doua baraje, momeala folosita a fost rama - ca dealtfel si saptamana trecuta si cele anterioare cand am avut mereu rezultate, ridicari, trasaturi si capturi.
de data asta.................canci.
astazi am incercat pe una din locatiile de ieri si o alta noua, tot la clonc iar ca momela am folosit si tipar si rama - o undita cu tipar si o sfoara in mana cu rama
pe locatia de ieri nu am avut decat o singura prezenta de somn care a venit pana la rame si a plecat inapoi, iar pe locatia noua am avut o prezentare frumoasa a unui somn.........frumos rau care pe o apa de 11m, statea pe la 4m si a venit la tiparul care era pe la 7m, s-a uitat la el si ......gata dus a fost
pe a doua locatie macar i-am vazut, sunt acolo, dar...................nu sunt interesati de momeala, nu mananca
un alt amic a pescuit astazi pe o alta locatie si a folosit rama si babusca - rezultate = 000
ce anume i-a deranjat, i-a facut sa nu manace??
vremea a fost frumoasa, nesperat de bine, apa la suprafata avea 17.8-18gr C
??!!


Adiwolf … cam la fel sta treaba si pe aici. adica somnii parca au intrat in pamant si nu reusesc sub nici o forma sa dau de ei. Locurile in care erau inainte momentan parca sunt goale ... doar ceva pasnici isi semnaleaza prezenta la suprafata si ceva avati care sar pe voblere. In rest nici urma de somni si indiferent cu ce i-am cautat si la ce adancime oricum nu am avut parte nici macar de o atingere sau ceva de genul asta. Chiar as fi curios ce i-a facut sa aibe schimbarea asta de comportament care pana la urma chiar e majora avand in vedere ca in urma cu putin timp era acolo intr-un numar foarte mare.

Si nu as spune ca temperaturile sunt un factor decisiv ... adica s-a mai racit pe afara dar sub nici o forma in asa hal incat sa se retraga prin gropane sau mai stiu eu ce cotloane. Peste zi temperaturile se apropie de 25 de grade iar peste noapte in jur de 15 sau cateodata chiar spre 20.

Habar n-am ... :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

254

luni, 24. septembrie 2012, 09:17

Dar am zis "...hai sa mai arunc o data, si sa trag cit pot de repede". Atacul l-am vazut in apa limpede a Rinului, a fost fenomenal.









:soc: :soc: :soc: Felicitari pentru captura ! am recuperat voblerul ala in fel si chip doar intra ceva la el macar din gresala un alt peste din alta specie decat somn dar la patinaj viteza nu m-am gandit (forma aia bombastica parca nu-mi inspira deloc viteza :nunteleg: ).
Trebuie sa dau o bere Zoran daca ne-om intalni ca acum stiu ce am de facut in weekend :bravo: si cand ma gandesc cat timp am pierdut utilizandu-l necorespunzator imi vine sa :doarecapu: :nervos:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

255

luni, 24. septembrie 2012, 09:22


iar dupa o serie de prichindei mi-am adus aminte de un anumit vobler facut de mine cu care anul trecut am avut rezultate chiar foarte bune in privinta avatului. un vobler facut cu ceva timp in urma si care datorita daunelor din sezonul trecut a fost trecut pe tusa pentru reparatii dupa care am uitat de el. spre bucuria mea mi-am adus aminte de el si dupa cateva aruncari a venit si unul mai rasarit .
dupa care am mai avut un alt rateu de toata frumusetea cu acelasi vobler.


Felicitari! :apl: :apl: vezi cum faci si cloneaza-l (nu de alta dar mai e unii , ca mine asa, cu :buaaaah: dupa el ). Daca nu te descurci trimite-l in China ca nici n-o sa mai deosebesti clona de original :zambet:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

256

vineri, 28. septembrie 2012, 09:40

Inceputul povestii ar fi unul clasic, cu miercuri uitandu-ma intr-una la nivelul Po-ului datorita ploilor, cu o zi de joi in care orele de lucru nu mai treceau si eu intr-una dadeam refresh pe site-ul cu cotele Po-ului, cu plecatul de la lucru si enervat cu traficul pentru ca intr-un final, exact cand dadea sa se intunece, sa ajung pe Po.

Nivelul apei era crescut dupa cum vazusem pe net si de data asta datorita unor rafale destul de torentiale era si tulbure rau. Inca de dinainte de a ajunge la locul de pescuit am remarcat agitatia de la suprafata, motiv pentru care jumatate din drumul facut pe jos l-am alergat. Din acelasi motiv cand am ajuns acolo nici nu am apucat sa imi aprind o tigara de nerabdare sa imi arunc voblerul in apa.

Tigara nu am apucat sa o aprind nici dupa vreo 10 minute de pescuit, moment in care in timp ce faceam jaloane printre trunchiurile de copac si mizeria ce venea pe apa am un atac de toata frumusetea la suprafata apei la mai putin de 10 metri de mine. Datorita valului provocat si lansetei indoite bine de tot mi-am dat seama ca voi avea din nou de tras. De data asta, datorita conditiilor nu mi-am permis sub nici o forma un dril prelungit si am zis ca ar fi o buna ocazie sa vad cat de bine se tine echipamentul. Asa ca am tras la maxim cu o singura pauza de vreo 2 minute cand efectiv nu imi simteam bratele deja. Dupa mai putin de 25 de minute in care mi-a stat in loc inima de vreo 3 ori este la mal. Ma chinui sa ajung la el printre bolovanii care se miscau intr-una si dupa vreo alte 2-3 minute de chinuri reusesc sa ii scot capul si o parte din corp pe uscat. Din pacate sunt singur si cu chestia asta nu reusesc sa ma misc deloc. Constat ca ruleta a ramas in masina asa ca pun lanseta de-a lungul pestelui si reusesc sa il aproximez. Mi-a dat undeva intre 235 si 240 de cm ... :bucuros2:

Ma chinui in ultimul hal sa imi fac poze, nu reusesc, intru in apa cu speranta ca voi reusi ceva ... fac o serie de poze profitand de o setare a aparatului care imi permite sa fac un numar nelimitat de poze si cand sa ma pun sa verific pozele constat ca nu mai sunt in stare sa il scot inca o data cu capul pe uscat si nici sa il tarasc pe pietre nu imi suradea. Asa ca il eliberez si doar dupa aia trec la verificatul pozelor ... GROAZNIC ... nu am prins nici o poza cu pestele intreg cand eram in apa. Cateva poze mai jos ... da ... stiu, sunt ca pasta.







Cand ies afara, dau sa imi aprind o tigara si constat ca am intrat cu pachetul de tigari in apa. Spre norocul meu tot timpul in masina se afla un pachet de rezerva cu bricheta aferenta. Trag o fuga pana la masina si ma pun sa pescuiesc pentru inca vreo 2 ore cand rapus de frig si cu gandul astazi sunt la lucru ma tirez spre casa. In cele doua ore de pescuit am mai avut un atac pe care nu am reusit sa il intep dar pe langa asta au mai fost inca doua foarte spectaculoase. Unul a avut loc cand dezgatandu-ma dintr-o creanga tripla din coada voblerului s-a agatat pe fir asa ca m-am pus destul de rapid sa recuperez voblerul la suprafata. Ei bine, in timpul recuerarii asteia la un moment dat vad un val imens in spatele voblerului, o floscaiala cat casa si lanseta indoita iarasi la maxim pentru ca in secunda urmatoare totul sa fie din nou liber ... probabil din cauza pozitiei triplelor nu am reusit sa intep cum trebuie. Vazand chestia asta bag un Norizi si dupa vreo 10-15 lansari un alt atac de toata frumusetea urmeaza cu doar vreo 2-3 secunde de dril dupa care pestele se dezgata. Pacat, sper ca data viitoare ...

In rest ce sa zic ... in sfarsit am regasit Po-ul asa cum era in urma cu cateva saptamani, cu activitate la suprafata, capturi si rateuri. Poate poate mai iasa ceva data viitoare.

Ca si concluzie care o pot trage ... am neaparata nevoie de un trepied !!!
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

257

vineri, 28. septembrie 2012, 09:57

:bucuros2:
:doarecapu:
.......... :nunteleg:
:gandesc:
.......... :prieteni:

COOOOOL!!!

Ca si concluzie care o pot trage ... am neaparata nevoie de un trepied !!!


...sau de un partener de pescuit! Pe asa o vreme, cu astfel de conditii, o lupta cu natura "Po & Silurus Glanis" poa' sa si sfarseasca altfel decit bine! :zambet:

Felicitari pentru captura!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

258

vineri, 28. septembrie 2012, 11:53

multam Zorane ... e atat de placut sa ai febra musculara de la un dril :bucuros2:

da, ar fi fost bine-venit si un partener de pescuit dar prietena mea nu avea chef si mane81 este bolnav. plus ca majoritatea partidelor pana nu de mult le faceam singur, deci oarecum sunt obisnuit cu treaba asta. partea mai nasoala este ca in cazul unei capturi mai mari sansele de a iti face niste poze OK sunt foarte scazute ...

dar totul se rezolva cu un trepied putin mai mare si picioare reglabile inclusiv pe inaltime sa il pot fixa intre bolovani :ochi:

nu pot spune ca imi fac prea multe griji in privinta a ceea ce se poate intampla in timpul unei partide ... aici exceptie facand “personajele” cu care s-ar putea sa ma intalnesc pe mal ... :gandesc:

ps: nu am prea inteles partea de inceput a mesajului cu smileys-urile alea ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

259

vineri, 28. septembrie 2012, 12:06

...si mane81 este bolnav.


Acuma e bolnav! :rizi:

:bucuros2: ma bucur nespus!

:doarecapu: ...asa un peste cu asa poze ( :rizi: dar exact din fazele astea invatam, noi toti, chiar si eu; apropo, cind am luat avatul ala la norizi am avut la mine ochelarii cu camera video HD, camera video hd, aparat foto f bun: ochelarii i-am dat jos pt ca voiam sa plecam si am filmat deja cam 1 ora fara succes; camera video si aparatul foto erau fara carti, le-am uitat in comp... :rizi: , asa ca mi-a mai ramas doar celularul)

:nunteleg: ... rateurile, pacat!

:gandesc: ... poate ar fi cool daca n-ai mai avea grija tigarilor!

:prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

260

vineri, 28. septembrie 2012, 12:28

Salut.Bravo Anem pentru somn.Cred ca in cazul tau solutia e cumparatul unui trepied , datorita configuratiei malului nu o sa poti scoate prea bine afara un mustacios de peste 2 metri.Imi si imaginez cum era activetate la suprafata :buaaaah: .
Poate mai ai succes si sambata seara si duminica ne arati alte poze :zambet:
Gata de azi incep sa beau mai multe ceaiuri si sa bag mai multe aspirine poate imi revin si ajung si eu macar duminica pe Po.
Inca o data bravo :bravo: