Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 481

joi, 9. octombrie 2014, 09:27

Huh, nici nu vreau sa ma gandesc cum se desfasoara pescuitul pe la voi … sa stai sa urmaresti cu binoclu pe cineva mi se pare o treaba de tot rasul.


Azi am avut unul maree din nou
S- a dezgatat dupa o ora de chin in care l-am ridicat de 2 ori vreo 3 m de la fund si in rest a facut doar ce vrea el
Lanseta Balzer, matrix mx5 senso pilk, avtiune de 40 - 130 g, 2,7 m. Fir yozury 30 lbs, mulineta daiwa exceler de 3000


CristiGalati, cu un Exceler de 3000 nu prea poti avea pretentii la somni seriosi. Am scos cu el inclusiv de 1,5m dar mai sus cred ca in joc ramane doar norocul. Mulineta nu e suficient de “teapana” pentru ca te opinti serios intr-un somn mai imbracat si ceva ma face sa cred ca daca as incerca sa fortez ceva mare ar sari toate componentele din ea. Se poate adauga si grosimea firului, intr-unul de 30lb nu e ca te poti “infige” prea tare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 482

joi, 9. octombrie 2014, 10:13

deja am trecut la lanseta de 250 g, fir de 60 lbs si ramane problema mulinetei!
va tin la curent cu desfasurarea ostilitatilor!

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

2 483

joi, 9. octombrie 2014, 11:41

Salut

ce fel de lanseta ai loat acum?

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 484

joi, 9. octombrie 2014, 12:20

Dream fish II de la Unicat, actiune 80 - 250 g de 3 m!

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 485

joi, 9. octombrie 2014, 15:01

Revenit in tara dupa o perioada lunga am incercat si eu pe Mures cu gume,table,crankuri,etc...si nimic.
Am avut si o barca cu care m-am plimbat in sus si jos pe Mures(zona Chetani,langa Ludus)dar nimic....am pescuit in lungul malurilor aproape de copacii cazuti in apa,un singur atac de ceva mic am avut pe o guma de 7cm de bass asasin,locurile superbe dar se pare ca nu am stiut eu cum sa ai caut sau sunt putini pesti pe zona aceea,cam la fiecare copac am gasit cate un pripon cu cirlige ruginite sau sfori putrezite...ce sa ai faci asa e in Romania.Niste poze

cu ce sa mai dau??




sa speram ca o sa fie mai bine la urmatoarea partida..

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 486

joi, 9. octombrie 2014, 16:25

Greu un pic pe Mures este? Doar suntem ...acasa :drac2: Pripoane?Ceva normal...Greu frate, greu...

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 487

joi, 9. octombrie 2014, 19:39

Asa e Zamfi...e cam zona de crap pe acolo,nu am vazut sa rapeasca nimic in doua zile in afara de sarituri de crap,de fapt am fost invitat de un prieten la crap dar eu am dat dupa rapitori.Experienta?Nu am pe Mures fiind plecat de mult din tara dar sper sa recuperez pentru ca o sa stau o perioada lunga pe acasa.
O sa va mai cer cate un sfat din cand in cand... :noroc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 488

vineri, 10. octombrie 2014, 09:05

[…..]
Experienta?Nu am pe Mures fiind plecat de mult din tara dar sper sa recuperez pentru ca o sa stau o perioada lunga pe acasa.
O sa va mai cer cate un sfat din cand in cand... :noroc:


Suli, cel mai indicat ar fi sa iesi pe malul apei (preferabil singur) cu o lanseta in mana si ceva naluci intr-o cutie dupa care sa o iei efectiv la pas in cautare de locuri interesante. Sunt convins ca vei da de ele si inevitabil vor urma si pozele cu pesti.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 489

vineri, 10. octombrie 2014, 13:55

Corect ce zice Anem. Eu iti recomand sa nu uiti gumele acasa in perioada asta ,mai ales cele cu bataie mare! Si nu te zgarci la dimensiuni...in ultimele partide avatii (de ex.) au intrat pe gume de 7,5 cm Relax Kopyto. Si nu prea ai zice ca sunt pentru avat ...Turbo shad de 10 cm de la Bass Assassin raman o optiune buna ,desi nu sunt asa agresive ca si Kopyto. Mikado ...
Si nu te teme de culorile "vii" indiferent cine ce iti spune! :rizi:

2 490

vineri, 10. octombrie 2014, 14:04

Ca tot se vorbeste de spinning la somn.Ieri ,la amiaza,in jurul orei 12 un "prieten" a prins la rotativ-a pe tarnava mare un somn de 11kg,dadea omu dupa clean :rizi: ...fir de 0,3mm mono,lanseta chinezarie,chiar si-a rupt lanseta in dril :rizi: si tot a scos pestele...deznodamantu-l....clasic :nervos:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Trif Florin« (10. octombrie 2014, 14:12)


Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 491

vineri, 10. octombrie 2014, 17:05

Azi iar a mancat bine avatul.Chiar am fost surprins sa-l vad din nou vioi,adica undeva la 17-18 buc. :rizi: fata de ieri cand nu am prins decat 2.Drept e ca au fost cam de categoria mica,adica 1,5-2 kg.Si cleanul mare a dat bine,de astia au fost 3.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 492

vineri, 10. octombrie 2014, 18:58

Azi iar a mancat bine avatul.Chiar am fost surprins sa-l vad din nou vioi,adica undeva la 17-18 buc. :rizi: fata de ieri cand nu am prins decat 2.Drept e ca au fost cam de categoria mica,adica 1,5-2 kg.Si cleanul mare a dat bine,de astia au fost 3.

:bravo: ...super!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2 493

vineri, 10. octombrie 2014, 19:12

Azi iar a mancat bine avatul.Chiar am fost surprins sa-l vad din nou vioi,adica undeva la 17-18 buc. :rizi: fata de ieri cand nu am prins decat 2.Drept e ca au fost cam de categoria mica,adica 1,5-2 kg.Si cleanul mare a dat bine,de astia au fost 3.


in ce zona pescuiesti ?!!
nu de alta, dar nu am mai auzit pe nimeni in ultimul timp sa se poata lauda cu atatea capturi de avat :gandesc:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 494

vineri, 10. octombrie 2014, 20:17

Ehhh,fiecare cum are norocul.Partida de azi a fost una oarecum asemanatoare cu o zi de vara,cand am avut si 30 de avati in > 2 ore.E cineva pe forum,colegul de pescuit care poate confirma ce zic,dar ramane la latitudinea lui,eu nu-i cer acest lucru.Il stii si tu bine si ma bucur ca si el are aproape la fel de multe capturi.Fir intins.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 495

vineri, 10. octombrie 2014, 20:50

Mersi Zoran.;)
Adiwolf,tu ai un msj pe tel.cu ceva poze.Fac asta pentru ca ne stim, dar tocmai de aceea era bine sa ma fi
crezut.Zambaretul
tau asta arata.Nu pun poze din acelasi motiv ca si tine. :)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 496

vineri, 10. octombrie 2014, 21:09

Hahaaaa e nenorocire mare in zona asta :))

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 497

vineri, 10. octombrie 2014, 21:50

Azi iar a mancat bine avatul.Chiar am fost surprins sa-l vad din nou vioi,adica undeva la 17-18 buc. :rizi: fata de ieri cand nu am prins decat 2.Drept e ca au fost cam de categoria mica,adica 1,5-2 kg.Si cleanul mare a dat bine,de astia au fost 3.


in ce zona pescuiesti ?!!
nu de alta, dar nu am mai auzit pe nimeni in ultimul timp sa se poata lauda cu atatea capturi de avat :gandesc:



Lasa ca-ti arat eu zona :rizi: De fapt ...cred ca o stii :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 498

vineri, 10. octombrie 2014, 22:15

misto "Diogene" ... asa partide sa tot ai :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

2 499

vineri, 10. octombrie 2014, 22:41

Da,a fost distractiv.Mai putin faza cu statul in spatele tau sa vada cu ce dai.Din pacate pe zona asta, din acest punct de vedere nu e prea misto mai ales cand din vreo 7- 8 pescari de spinn esti singurul care prinde.Am avut surpriza sa mi-i se zica in fata de catre un pescar nervos ca se oftica ca am prins atatia pesti.De obicei asta nu o spui cu voce tare doar daca esti iritat rau :)))
Anem ,azi a batut vantul ;)
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 500

vineri, 10. octombrie 2014, 22:47

personajele alea cel mai bine ar fi sa le ignori :ochi:

[.....]
Anem ,azi a batut vantul ;)


vorba aia ... "vantul" dulce mult aduce :rizi:

_______________

am mutat discutia pe topicul asta ... e mai "la locul ei" :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm