Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

2 441

luni, 29. septembrie 2014, 07:13

Asta-i din preistorie? :gandesc: SI eu am gasit o data pe mal un schelet, cu tot cu cap, de somn. Putea rau de tot si banuiesc ca ar fi avut in jur de 7-9 kg dupa L..si dupa marimea lui. Acum intreb si eu..care ar fi fost cauza? De batranete sigur nu, de curent sigur nu..aaaa si gasit pe Siret..
'' Carpe diem ! ''

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 442

luni, 29. septembrie 2014, 12:25

Frumosi avatoi! Bravo!
Care-i noua achizitie a lui Mane?


Multam dalezian … noua achizitie a lui Mane (ca tot vad ca el nu raspunde :rizi: ) e o lanseta data pana in vreo 35 de grame pentru avatii de acolo si ceva somni de dimensiuni mai mici. Teoretic ar trebui sa faca fata chestiilor pana in vreo 20-25 de kilograme dar sa fie placuta si in pescuitul avatilor.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 443

vineri, 3. octombrie 2014, 21:22

...Paharul de vin ma priveste gol si ... trist de pe masuta. In fond e foarte simplu "bagi o vasla dedesubt si merge singura"...Maine este o ZI mare ...o ZI in care ma reintalnesc cu prieteni dragi...Adi...Adi ...Marius...trei -patru barci sub poale de Fagaras. In fond e simplu ...mai am cam 6 ore pana o sa sune telefonul ...sa sune? Pentru ce? De fapt cine poate sa doarma? In fond e simplu ...4,30 cobor in beci ...ma imbrac...4,45 deschid usa de la garaj ..."Incet ,incet "...am cam 120 km pana la Petromul care "rupe" Valea Oltului de Valea Prahovei...6,15 cafeau de dimineata alaturi de primul Adi ...6,30 aventura continua...6,45 alt Adi ...si Marius...si cine o mai fi ...7 ma va gasi pe malul Oltului...In fond e simplu ...asa se scrie preludiu unei aventuri!Alaturi de prieteni dragi ! Vorba aia "prind ,nu prind nu ma intereseaza! Important e sa prinzi TU !" Acesta este dictonul trupei noastre ...In fond e foarte simplu! :bucuros2: :prieteni:

Ps: probabil va mai fi un "dupa ...partida!" :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 444

vineri, 3. octombrie 2014, 21:24

imi vine sa plang.... pe bune! :nervos:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 445

vineri, 3. octombrie 2014, 21:27

...Ai dreptul la o singura absenta ! Cu motivare sau fara ! Hai sa fie maine ... :prieteni:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 446

vineri, 3. octombrie 2014, 21:29

as manca locul ala de pescuit unde va duceti pe paine!!! Sunt lihnit dupa un pescuit, si dupa o intalnire frumoasa si relaxanta

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 447

vineri, 3. octombrie 2014, 21:34

[.....]

Ps: probabil va mai fi un "dupa ...partida!" :ochi:


astept sa vad si episodul ala ... sa aveti distractie. :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 448

vineri, 3. octombrie 2014, 22:54

Vorba aia "prind ,nu prind nu ma intereseaza! Important e sa prinzi TU !"


Ț Hortansaaaa... draga meaaaa Ne cunoastem de 12 ani, lucram impreuna de 12 ani. Intotdeauna am dat o inalta apreciere. Acum totul depinde de dumneata. Nimanui NIMIC!!! O vorba, o aluzie...Ț

Dupa cum vedeti secretomania,,, a fost cultivata inca demult de tot.. nimanui nimic.. nici cea mai mica aluzie Ș)))
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 449

sâmbătă, 4. octombrie 2014, 19:08

Salutare! Am fost ,am vazut si ...ne-au invins! :rizi: Din punct de vedere al rezultatelor piscicole a fost un dezastru ! Au fost 15-16 barci pe apa ...Am vazut doar doua sticulite la kil bucata.Pe mal erau doua persoane ,"dragi " noua ( din seria toate locurile sunt ale noastre ca asa vrem noi! :nervos: ) ,care dadeau la stationar ...21 de bete!!!!!!!Parca aveau doi carasei intr-o plasa...Astept niste poze de la adiwolf si apoi incerc sa postez ceva imagini .Adevarul e ca nu prea ai cum sa prinzi stiuca cand pe mal era unul in slip!!! Insa nu a vrut nimic:nu tu salau ,somn,avat, biban ...
Oricum trebuie sa dea prima bruma si apoi ...va fi chef mare la Bradu !!! :bucuros2: :noroc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 450

sâmbătă, 4. octombrie 2014, 19:34

Pana nu vin eu nu incepe sa manance :)

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 451

sâmbătă, 4. octombrie 2014, 19:58

Pana nu vin eu nu incepe sa manance :)

Clar! De aceea azi am acceptat absenta :rizi: Da' dupa aia ramai corigent... Sincer a fost aproape incredibil cat am plimbat nalucile prin apa degeaba! Am dat dimineata peste 2-3 pesti cu jigul ,cred ca pasnici ,ca acolo carasul e agresiv rau! :rizi: Apoi ,pe o groapa de 6 m ,in cursul vechi unde se vedeau pe sonar ceva "serpi" pe fund am avut 2-3 tacuri incredibil de fine . Degeaba! La al treilea tzac am fost superfocusat si am dat contra din picioare! Degeaba! :soc: Probabil erau ceva mormoloci sub apa ...
Dar am sa ma razbun!!! :bravo:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 452

sâmbătă, 4. octombrie 2014, 20:34

Apoi ,pe o groapa de 6 m ,in cursul vechi unde se vedeau pe sonar ceva "serpi" pe fund am avut 2-3 tacuri incredibil de fine .

Bun si sonaru` asta "din cand in cand" chit ca nu-i asa "ortodox"... :limba: :rizi: .
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 453

sâmbătă, 4. octombrie 2014, 20:40

Apoi ,pe o groapa de 6 m ,in cursul vechi unde se vedeau pe sonar ceva "serpi" pe fund am avut 2-3 tacuri incredibil de fine .

Bun si sonaru` asta "din cand in cand" chit ca nu-i asa "ortodox"... :limba: :rizi: .
:noroc:



Bun,bun ...Dar ca si alcoolul "atenueaza simturile pescarului " :rizi: :noroc:

Ps: oricum nu stiu sa-l interpretez corect inca :rizi: Care va sa zica ...am o scuza! :noroc:

nando

Oblete

Răspunsuri: 27

Membru din: 22. ianuarie 2014

Locație: voluntari

  • Scrie un mesaj privat

2 454

duminică, 5. octombrie 2014, 09:45

Salut

ce model de sonar ai şi cat esti de multumit de el?

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 455

duminică, 5. octombrie 2014, 11:13

Zamfi, sunt zile mai bune si altele mai putin OK ... cu atat mai mult cele in care apele sunt pline. importanta e iesirea pana la urma.

Am iesit si eu cu Mane ieri la un peste. sperantele si pofta erau mari dar pana la urma nu ne-a mers asa cum am fi vrut. la jig in mai bine de 1,5 ore nu am avut absolut nici o atingere. asa ca am trecut pe voblere si destul de repede Mane sparge gheata cu un avatel:



totul parea mort, adica erau niste mici lovituri dar nimic decisiv. au mai venit si la mine vreo 2 ceva mai micuti:





intre timp am mai avut unul in lanseta ce dupa cateva secunde reuseste sa imi deschida o tripla :nervos:

cand s-a facut intuneric bine, pe langa ceva rateuri iese in sfarsit si unul de toata frumusetea:



iarasi s-a asternut linistea si cand dadeam sa ne mutam in alt loc urmeaza 3-4 minute care au decis soarta unei mulinete :rizi: ... imi dau doi avatoi de sa imi ia lanseta din mana si in ambele cazuri anti-reversul de la Exceler rateaza si mulineta incepe sa se invarta inapoi. cu pestii de aseara deja numarul lor a crescut la 6 ... deci 6 pesti in total pe care i-am scapat din cauza mulinetei ... ocazie cu care ii spun "la revedere"

mai are si Mane un rateu dupa care datorita linistii am decis sa pelcam spre alt loc. aici nu s-a intamplat nimic in apoape o ora de pescuit si ne-am decis sa o intndem spre casa.

o partida usor dezamagitoare ... speram la ceva somni dar parca sunt intrati in pamant.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2 456

duminică, 5. octombrie 2014, 12:37

la Exceler nu lucreaza antireversul cand este frig afara sau daca cumva ai desfacut mulineta si a intrat ceva vaselina acolo, in rest.................

@ Tyrael

toti am trecut prin asta mai devreme sau mai tarziu, acuma este randul tau :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 457

duminică, 5. octombrie 2014, 13:06

ce model de sonar ai şi cat esti de multumit de el?

Ieri am fost cu un Elite 7 HDI.Eu am un Elite 5XHDI.Multumit. :bravo:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 458

duminică, 5. octombrie 2014, 13:09

Anem...tu inca nu stii ce inseamna o partida dezamagitoare :rizi: Strict piscicol vorbind! 15 barci ....doua marle! Asta e partida taticule! !! :rizi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 459

duminică, 5. octombrie 2014, 13:28

Cum suna.... "La jig intr-o ora nu am avut nici o atingere,, :))) . Daca e sa ma iau dupa poze si faptul ca ai avut o tripla dezdoita ar fi insemnat cea mai buna partida din an pt mine :)

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

2 460

duminică, 5. octombrie 2014, 19:48

...Paharul de vin ma priveste gol si ... trist de pe masuta. In fond e foarte simplu "bagi o vasla dedesubt si merge singura"...Maine este o ZI mare ...o ZI in care ma reintalnesc cu prieteni dragi...Adi...Adi ...Marius...trei -patru barci sub poale de Fagaras. In fond e simplu ...mai am cam 6 ore pana o sa sune telefonul ...sa sune? Pentru ce? De fapt cine poate sa doarma? In fond e simplu ...4,30 cobor in beci ...ma imbrac...4,45 deschid usa de la garaj ..."Incet ,incet "...am cam 120 km pana la Petromul care "rupe" Valea Oltului de Valea Prahovei...6,15 cafeau de dimineata alaturi de primul Adi ...6,30 aventura continua...6,45 alt Adi ...si Marius...si cine o mai fi ...7 ma va gasi pe malul Oltului...In fond e simplu ...asa se scrie preludiu unei aventuri!Alaturi de prieteni dragi ! Vorba aia "prind ,nu prind nu ma intereseaza! Important e sa prinzi TU !" Acesta este dictonul trupei noastre ...In fond e foarte simplu! :bucuros2: :prieteni:

Ps: probabil va mai fi un "dupa ...partida!" :ochi:

Tiii, ce fain ai mai scris. Silvia zice sa incepi un blog.
Las'ca vine si razbunarea ! In Delta am stabilit plecarea peste doua saptamani. Apoi, operatiunea Bradu'. :noroc: :noroc:
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.