Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 401

duminică, 21. septembrie 2014, 17:01

ieri imediat dupa pranz Mane ma astepta in fata cladirii pentru o partida de pescuit unde pestele tinta era destul de clar stabilit ... somnul.

...cred ca Mane era la nici al treilea lanseu cand brusc totul se opreste pe loc ...


Nu pescuiam cu Xzoga aveam echipamentul de salau...


Mane, la jig de 10-12 cm pe linie de somn, scoti si salau, chiar si din aia capitali. Invers, foarte greu... pacat, poate ar fi fost captura "vietii".
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 402

duminică, 21. septembrie 2014, 17:13

Super avati! Bravo... :gandesc: deci sunt mai multe naluci "minunea noptii" :rizi:

cred ca Mane era la nici al treilea lanseu cand brusc totul se opreste pe loc si cineva din adancuri se pune in miscare fara sa il intereseze prea mult de firul ce ii pleca din gura. din pacate, timp de vreun minut cu frana stransa la limita, somnul nu a dat nici un semn ca ar fi dornic sa coopereze ... si a rupt tot dupa ce firul de pe tamburul lui Mane se apropia de capat.


:nunteleg:... cum se poate asta, cu Xzoga?



Nu pescuiam cu Xzoga :rizi: aveam echipamentul de salau(imi cer scuze pentru limbaj :zambet: ):

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 403

duminică, 21. septembrie 2014, 17:16

Zamfi, sunt convins ca Mane merita mai mult decit amintirile unui dril scurt si nefinalizat! Mane chiar merita un somn de 3 metri :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 404

duminică, 21. septembrie 2014, 17:16

Daaaaaaaa !!!!! Te inteleg perfect Mane de ce la sfarsit ai ...oftat! :rizi: Sentimentul mi-l amintesc perfect ,doar vreo luna buna a trecut de atunci! :rizi: Nasol moment! Si trenul meu avea tare multe vagoane ,astfel incat eu am fost bucuros ca mi-a ramas batul intreg si tamburul pe un ax drept! Ca eu l-am franat cca 120 m la limita de rupere a firului de 40 lbs. Cu mana pe tambur si lasat GHEMUIT pe sol pentru a face fata momentului fortei .Apoi a rupt si la mine si m-am bucurat iar ca nu mi-au sarit aschii de carbon in ochi. Super tari momentele astea ! :buaaaah:

Asta am scris sub filmulet ,dar am gresit ceva de nu a "intrat".

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 405

duminică, 21. septembrie 2014, 17:17

Zamfi, sunt convins ca Mane merita mai mult decit amintirile unui dril scurt si nefinalizat! Mane chiar merita un somn de 3 metri :noroc:


Absolut de acord! Sper sa-l prinda! :bravo:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 406

duminică, 21. septembrie 2014, 18:31

Mane daca aveai G66 cu tine, ii faceai o deschidere de exceptie si ii aratai lui o lectie de condus ca la carte. Pacat ca s-a intamplat asa, pacat ca in ultima vreme tuturor li se intampla asa

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 407

duminică, 21. septembrie 2014, 20:15

Super avati! Bravo... :gandesc: deci sunt mai multe naluci "minunea noptii" :rizi:


multam, mai sunt destule naluci care pe timp de noapte au prins avat. una dintre ele chiar se vede intr-o poza cu un avat de-a lui Mane. De altele nu pomenesc pentru ca lumea zice ca fac reclama sau vor spune ca este imposibil :ochi:

cat despre ne-folosirea echipamentului de somn revin maine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 408

duminică, 21. septembrie 2014, 21:15

Pe la pranz ma suna Marco, sa iesim la o partida de clonc. Afara ploua destul de tare, si parea sa nu se opreasca. Am refuzat, si am propus o partida de avat pe seara/ noapte :zambet:
Din pacate el nu si-a platit permisul in Germania pe 2014, si nici Thril-uri nu avea. Nare nimica, i-am spus ca-l imprumut cu un Thril prinzator, si asa ne-am dus la orele 18 in Franta, pe partea cealalta de Rin.
Dam intr-un loc, dam in altul, si in al 3-lea loc il loveste pe Marco: Madam Brochet!





Il intreb de struna, imi zice ca nu are, dar, imi spune ca si asa noroc mare sa mai intre una, nu are el...
La al 2-lea lanseu, zbang! Si frana pleaca... :buaaaah: Inca o madame, asta insa pe la 80-90 cm, faina tare:



Din pacate, prinsa doar in cioc, probabil din cauza vitezei Thrilului nu a ajuns sa inghita bine, si se dezgata la picioarele lui Marco...



Dupa aceea a mai avut un singur atac, ceva greu tare, dar nu a ramas pe Thril nici macar 3 secunde. La 19:53 am incheiat partida, si am plecat acasa.

altceva decat "porcaria aia de thrill

Acuma am unul mai putin, l-a vrut Marco neaparat, asa ca, de un Thrill m-am scapat. :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 409

luni, 22. septembrie 2014, 09:44

Frumos Zoran, felicitari lui Marco … apropo e neamt sau alta natie? Intreb pentru ca are un nume mai latin.

Si acum sa revin la echipament. In locul respectiv, de regula cand se pescuieste la jig se da cu un combo ceva mai light (sa nu uitam totusi ca Mane avea o lanseta data pana in 2Oz, mulineta de 4000 si fir … :rizi: nu zic nimic de fir) pentru ca altfel nu reusesti sa pescuiesti cum trebuie si te agati efectiv la fiecare lansare. De altfel, folosirea unui echipament mai greu presupune si folosirea unor jiguri mai de calitate, cele pe care le folosim acum cu echipamentul de somn le indreptam in momentul inteparii. Si cum jigurile alea mai bune pe aici costa peste vreo 2 euro bucata si cum pierdem minim 10 jiguri pe partida … e lesne de inteles de ce se accepta ideea ca mai sunt si pesti care scapa. Pe deasupra incercam sa mai si savuram drilurile iar media somnilor de acolo de regula se invarte sub 1,3m … chestii pe care le dam afara si cu un echipament mai usor. Cu echipamentul de somn treburile respective ar iesi afara asemeni unor slapi. Somnii babai au fost rari, adica in doi cred ca am avut pana acum vreo 4 somni mari in lanseta … asta in 3 ani in care pescuim pe acolo in mod regulat :ochi:

Cam asta e povestea echipamentului.

ps: Zorane, firul de la tine incepe sa imi placa tot mai mult …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 410

luni, 22. septembrie 2014, 12:04

Frumoase poze Zoran :apl:
Interesant este ca si pe Mures se misca stiuca tot mai bine! Din pacate in detrimentul salaului in zona noastra ...Zic eu.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 411

miercuri, 24. septembrie 2014, 08:05

Nu a mai fost nimeni la pescuit in ultima vreme? Nimic de povestit, nimica de prezentat? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 412

miercuri, 24. septembrie 2014, 08:21

Nu a mai fost nimeni la pescuit in ultima vreme? Nimic de povestit, nimica de prezentat? :gandesc:


poate unii sunt mai sfiosi, poate unii nu vor sa arate pestii prinsi, unii poate nu au fost la pescuit iar altii poate nu au prins. dupa ce in urma cu doua weekend-uri a fost ceva activitate pe topicul asta, weekend-ul asta se pare ca nimeni nu se prea inghesuie. :gandesc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

2 413

miercuri, 24. septembrie 2014, 10:19

Nu a mai fost nimeni la pescuit in ultima vreme? Nimic de povestit, nimica de prezentat? :gandesc:

Duminica seara am avut o iesire cu doua capturi, un salau si un somotel.
Ambii pana intr-un kilogram , au intrat pe un vobler tobimaru jr.
Luni am iesit la o alta partida, iar in zona in care am avut capturi cu o seara in urma de data aceasta Dunarea era murdara si ducea la vale lemne, lazi de plastic , plase si tot asa.
De data aceasta partida a fost compromisa, in schimb m-am bucurat cateva ore sa privesc batrana doamna :pescuit:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

2 414

miercuri, 24. septembrie 2014, 11:14

Nu am fost, a inceput sezonul mustului. Vreau de vineri sa ma duc...dar nu am nici o sansa. Dunarea-i NEAGRA ! :doaaamne: Curg tot felul de gunoaie..bate vantul, e aiurea de tot. Asa ca ma reorientez Prut sau Siret.
'' Carpe diem ! ''

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 415

miercuri, 24. septembrie 2014, 11:26

Dunarea-i NEAGRA ! :buaaaah:
Mâine pe el :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 416

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:00

Am fost cu Catalin pe 14 septembrie. Pacat ca duminica trecuta nu s-a putut iesi.
Pestele a inceput sa manace ca lumea, Sena e limpede si vezi usor la 3m sub apa.
Am pus deci barca la apa si ne-am dus la cel mai apropiat picior de pod sa vedem daca bibanii sunt activi. Aveam nevoie de bibani pentru pescuiala la somn. Lanseaza Catalin si prinde imediat unu cat palma. Lansez si eu si tot asa se intampla. Perfect ! Am hotarat sa plecam 20km mai la vale, e un loc unde de multe ori sunt stransi mustaciosii si nu a fost inca descoperit de toti pescarii de somn. Ajunsi putin in amonte lasam barca sa deriveze cu bibanii in carlig. L-am lasat pe Catalin sa supravegheze sonarul si eu am inceput sa jiguiesc prin jurul barcii. N-a durat un minut si a venit un candidat la poze :



Care a si facut cale intoarsa :



Somnii nefiind stransi la locul acela ne-am hotarat sa facem deriva "de-a lungul parcului". Acolo a fost festival de bibani la dandina si un somnic tot la dandina. Plus ca niste somni hotomani ne-au furat bibi din carlig si lui Catalin si mie.







Si asa a venit ora pranzului. Erau niste barje garate deasupra gropii n° 1. Perfect ca sa putem pescui in timp ce mancam. Trag barcazul de-a lungul barjei si lasam amndoi cate un bibi sub barca cam la 10m adancime. Nici nu ajung sa fac cativa metri pe barje ca-l aud pe Catalin in spate "gata trage" . Iau camera din buzunar si ma duc sa-i filmez drillul.



Filmele de anul asta vreau sa le pun toate odata la sfarsitul anului.
Catalin, de fericire, deschide o sticla de rosé rece ca sa sarbatorim evenimentul.



Nici nu terminam masa si iar se incovoaie never crackul lui Catalin.



Dupa masa nu am reusit sa gasim somnii stransi pe undeva. Bibanii au continuat sa traga deci timpul a trecut repede. Ajunsi la groapa n°4 Catalin lasa sa coboare bibi in groapa iar eu las un mic shad. Avem amandoi trasatura : el somn eu biban.



Care au luat imdiat cale intoarsa :



Ceea ce am facut si noi ca aveam cam 25km pana la rampa.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 417

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:21

Buaaahhh, ce super, felicitari! Mai lipsea stiuca si avatul si era tot sortimentul pozat. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 418

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:27

frumosi pesti Tudor ... se pare ca ati avut ceva activitate.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 419

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:36

Incepe sa fie pestele activ de tot. Pacat ca nu am timp sa fiu in fiecare zi pe apa.
Nu lipsesc stiuca si avatul. Lipsesc cleanul si mreana.
Avat nu e (inca) asa ca nu sunt sanse iar stiucile nu se reproduc pe sectorul asta. Mai introduc asociatiile de pescari din cand in cand asa ca se mai prinde cate una dar rar de tot.
Iesim iar duminica. :)

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

2 420

miercuri, 24. septembrie 2014, 12:58


Se merita nea Larry? Spinning sau stationar? Macar de era un pic mai verde, sa incerc si un salau, o mustata de crap. Asa is legat numai de somn..luna e buna. Cotele nu, nu am unde sa mai cobor barca, banuiesc si sigur zic ca a bagat apa prin padure.
'' Carpe diem ! ''