Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 381

joi, 18. septembrie 2014, 20:46

naluca minune pt toate speciile de rapitor este doar una: KASTMASTER !! :zambet:

La Vilcea colegu ,la Vilcea ... :ochi:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 382

joi, 18. septembrie 2014, 20:59

nu Zamfi, si la Sibiu si mai in sus spre tine... am cativa cunoscuti prinzatori de peste industrial si la lanseta si la plase/siruri si am vazut ce poate face un kastmaster pe care se insista toata ziua. Ideea e ca nimeni nu insista pe el f mult cand au in truse zeci de voblere scumpe, prinzatorii astia au 10 kastmaster la ei si atat!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 383

joi, 18. septembrie 2014, 21:29

Din pacate trebuie sa spun ca fac parte dintre cei care n-au avut rezultate cu kastmaster.
N-am dat niciodata o zi intreaga cu ele dar am incercat (aproape) de fiecare data.
Sincer imi plac ca d-aia si incerc mereu cu ele, se lanseaza bine, nu se "incurca" etc. dar... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2 384

vineri, 19. septembrie 2014, 12:28

Nu exista "o naluca minune".
Eu le am pe "toate minune" :). Din pacate, uneori imi lipseste inspiratia de a alea "minunea" la momentul potrivit.
:))
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2 385

vineri, 19. septembrie 2014, 12:33

Deci a mai aparut o naluca MINUNE ,tare de tot ,a cata o fi pe anul asta ? :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 386

vineri, 19. septembrie 2014, 12:47

Pai claro:
Naluca "minune" pe apa tulbure, ziua
Naluca "minune" pe apa tulbure, noaptea
Naluca "minune" pe apa puscata, ziua
Naluca "minune" pe apa puscata, noaptea
Naluca "minune" pe apa limpede, ziua
Naluca "minune" pe apa limpede, noaptea

Combinate cu:
Naluca "minune" pe zi insorita
Naluca "minune" pe zi innorata
Naluca "minune" pe zi ploiaoasa
Naluca "minune" pe noapte cu luna plina, senin
Naluca "minune" pe noapte luna plina, noros
Naluca "minune" pe noapte luna noua
Naluca "minune" pe noapte intre luna noua si plina, senin
Naluca "minune" pe noapte intre luna noua si plina, noros

Combinate la randul lor cu:
Naluca "minune" iarna
Naluca "minune" primavara
Naluca "minune" vara
Naluca "minune" toamna

Si cred ca ne mai vin ceva idei, sau? :rizi: ... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

2 387

vineri, 19. septembrie 2014, 14:13

Pe cutia naluci achizitionate :bucuros2: astazi scrie:
This lure will produce a whole lot of trophy fish , please practice C-P-R
Catch-Photo-Release

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

2 388

sâmbătă, 20. septembrie 2014, 01:03

Eu am mai povestit de kastmaster , dar nu am fost prea crezut. De obicei il foloseam ca purtator de streamer pentru distante foarte mari cu real succes, si la aia si la aia. Am avut in schimb o chinazarie de 2 lei, de la "dragonul..,." de 21g, fara nume fara firma, la care cu ancora schimbata, am avut succese deosebite, meciuri chiar, la recuperare rapida, gen Trill, cu mici stopuri in recuperare.Nu mai gasesc modelu, chiar nu avea nimic deosebit la prima vedere, dar prindea.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 389

duminică, 21. septembrie 2014, 09:08

Cu toate ca inca nu mi-au ajuns nalucile comandate, aseara am mai bagat o partida cu Mishi. Ajunsi pe Rin, ni s-a cam taiat elanul, 2 din locurile bune de avat erau ocupate de stationaristi, care dadeau la cosulet cu viermi si rame... :pescuit:
Ne-am dus ceva mai jos, si pe la 7:00 am inceput sa pescuim. Pina la 7:50, cind incepuse sa se intunece, nici macar un tzac, nici eu, care am schimbat diverse naluci, si nici Mishi, care a dat numai cu "minunea noptii".

Primul avatel l-am prins pe Thril, care nu a iesit pe mal la pozat, s-a dezgatat ceva mai repede:





Pe la 8:20, pe intuneric bezna, ii da lui Mishi primul avat in "minunea noptii":



Dupa ceva rateuri, pe la 8:50 mai ia unul:



La mine, zero activity... :doarecapu: asa ca, am hotarat sa schimbam nalucile, sa dau eu cu "MN", dar sa ne pastram locurile... :bucuros2:

Si dupa 3 lansari, primul rateu. Mai vin citeva rateuri, si pe la 9:15 intra si la mine, pe "MN" un avatel mai frumusel:



Mai bag vreo 3-4 lanseuri, si iara imi da:



Mishi intre timp a trecut pe salau, cu SG-Lure. Ne mai urmand insa nici o activitate, am hotarat pe la 10:00 sa ne intoarcem la masina si sa mai incercam citeva min acolo la salau, in curent puternic. Lasam bagajele grele in masina si coboram la apa, ceva mai aproape de baraj.
Cu toate ca am pierdut in trecut vreo 5 naluci SG-Lure, din cauza malului pietros si plin de scoici, ma hotarasc si eu pe SG-Lure. Lansez si recuperez extrem de incet, fiind curent mai puternic in zona. Clar, nu? Dupa 3 m de recuperare ma agat :doarecapu: ... ma apropii de locul agatat, si observ ca pleaca firul, lanseta se inconvoie, si incep un dril destul de scurt. La mal isi scoate capul un salau pe la 1-1,5 kg, se zbate bine, si se dezgata... dus o fost :poza: ...asa-i cind crezi ca te agheti in piatra, si nu contrezi.

Dupa inca vreo 20 de min de insistente in zadar, am plecat spre casa. A fost o partida mai grea, dar faina! :noroc:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 390

duminică, 21. septembrie 2014, 10:51

Bravo baieti :bravo: ,in unele partide am avut si eu parte de cativa avati pe timp de noapte, ceea ce am observat a fost ca avatii erau activi numai in primele ore dupa ce se innopta.
"minunea noptii" ... :gandesc:

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2 391

duminică, 21. septembrie 2014, 11:11

Zoran,
Ca fapt divers trusa ta de "Avat" ce voblere contine? Cateva modele daca poti sa ne enumeri (altceva decat "porcaria aia de thrill :) ) ... Chiar nu pot sa cred ca doar la "Minune" aveti atacuri. As pune "minunea" pe faptul ca ati prins incredere in ea si de aceea si prindeti mai mult la ea...
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 392

duminică, 21. septembrie 2014, 11:42

...Si oricum orice minune tine trei zile :rizi: Astept sa treaca alea trei zile ca poate dupa aceea ne-o arati si noua... :pauza:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 393

duminică, 21. septembrie 2014, 11:48

...Si oricum orice minune tine trei zile :rizi: Astept sa treaca alea trei zile ca poate dupa aceea ne-o arati si noua... :pauza:

:rizi:

Astept sa vina si ale mele, dif culori si marimi, si atunci le probez pe ziua si noapte. Dupa aceea va spun, desigur: :noroc:

Aici o poza de aseara unde se vede putin despre ce e vorba... insa rog pe cei care stiu sa nu dezvaluie, sa-mi lase mie placerea :buaaaah:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 394

duminică, 21. septembrie 2014, 12:46

bravo Zoran ... cat despre naluca aia minune, la fel cum ti-am spus si pe alta cale, e o chestie doar pe moment si chiar nu inteleg cum poate fi pe placul avatilor :ochi: ... am fost la un pescuit, fara "naluca minune" (sunt vreo 2 in cutiile de acasa :rizi: ) ...

ieri imediat dupa pranz Mane ma astepta in fata cladirii pentru o partida de pescuit unde pestele tinta era destul de clar stabilit ... somnul. dupa niste mici opriri pe traseu, undeva inainte de ora 4 primul jig zbura spre apa.

cred ca Mane era la nici al treilea lanseu cand brusc totul se opreste pe loc si cineva din adancuri se pune in miscare fara sa il intereseze prea mult de firul ce ii pleca din gura. din pacate, timp de vreun minut cu frana stransa la limita, somnul nu a dat nici un semn ca ar fi dornic sa coopereze ... si a rupt tot dupa ce firul de pe tamburul lui Mane se apropia de capat.

ulterior s-a mai insistat pe jig dar cu exceptia catorva semi-atacuri razlete nu s-a mai intamplat nimic. asa ca, atunci cand ultima geana de lumina se incapatana sa nu se stinga noi eram cu voblere prin apa si cu speranta ca vreun somn este prin zona. prima lovitura a venit dupa cateva rateuri ... si nu a mai fost o surpriza:



pentru ca in urmatoarele 15-20 de minute eu sa mai prind inca doi. unul ceva mai micut:



si o frumusete:



dupa care vine randul lui Mane, prima data unul mai micut:



dupa care vine si unul frumos de tot:



pentru ca partida sa se incheie cu inca unul frumos la capatul firului meu:



... deci, mai nou avatul se prinde pe timp de noapte ... cel putin in locul respectiv in timp ce somnii parca ar fi intrati in pamant. ramane pe data viitoare.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 395

duminică, 21. septembrie 2014, 13:47

Super avati! Bravo... :gandesc: deci sunt mai multe naluci "minunea noptii" :rizi:

cred ca Mane era la nici al treilea lanseu cand brusc totul se opreste pe loc si cineva din adancuri se pune in miscare fara sa il intereseze prea mult de firul ce ii pleca din gura. din pacate, timp de vreun minut cu frana stransa la limita, somnul nu a dat nici un semn ca ar fi dornic sa coopereze ... si a rupt tot dupa ce firul de pe tamburul lui Mane se apropia de capat.


:nunteleg:... cum se poate asta, cu Xzoga?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 396

duminică, 21. septembrie 2014, 13:53

Super avati! Bravo... :gandesc: deci sunt mai multe naluci "minunea noptii" :rizi:

cred ca Mane era la nici al treilea lanseu cand brusc totul se opreste pe loc si cineva din adancuri se pune in miscare fara sa il intereseze prea mult de firul ce ii pleca din gura. din pacate, timp de vreun minut cu frana stransa la limita, somnul nu a dat nici un semn ca ar fi dornic sa coopereze ... si a rupt tot dupa ce firul de pe tamburul lui Mane se apropia de capat.


:nunteleg:... cum se poate asta, cu Xzoga?



Nu pescuiam cu Xzoga :rizi: aveam echipamentul de salau(imi cer scuze pentru limbaj :zambet: ):

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 397

duminică, 21. septembrie 2014, 14:03

S-a format un obicei vad, da doar pe lansete de salau, pacat, frumos pleca :)

attila

Șalău

Răspunsuri: 282

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Nördlingen/Resita

  • Scrie un mesaj privat

2 398

duminică, 21. septembrie 2014, 14:29

Super misto filmuletul. Chiar m-a "binedispus"...desi n-as fi vrut sa fiu Mane in acele momente. De fapt, trecand peste dezamagirea de la final...chiar as fi vrut sa fiu Mane :D.
Voi ma urati ca sunt altfel, eu va compatimesc ca sunteti toti la fel.

2 399

duminică, 21. septembrie 2014, 14:42

superb, imi place la maxim, mai ales finalul...."uite, uite unde se duce.........poc!............. :nervos: " - Mane, ai devenit mai "uman" in ochii mei :bravo:
ce mulineta aveai pe bat si cat era de stransa?!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 400

duminică, 21. septembrie 2014, 15:15


ce mulineta aveai pe bat si cat era de stransa?!

Shimano Rarenium marimea 4000, frana nu stiu la cate kg era stransa insa stiu ca dupa drill am incercat sa trag fir de pe tambur si cu greu am reusit sa recuperez cativa cm.Era destul de stransa. Somnul mi-a rupt la nod la agrafa, zona in care inaintasul din fluorocarbon era uzat tare.