Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 361

luni, 15. septembrie 2014, 09:09

frumosi salai Gigi ... cand vad exemplare de genul astora parca imi vine si mie sa insist mai mult dupa el ... dar cum aici sunt exagerat de rari ma potolesc repede.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 362

luni, 15. septembrie 2014, 10:07

Pai eu nu dau dupa ei..eu dau light , la distractie, ma bucur de fiecare strapazan,marlita sau avatel..Bonus, intra si din astia cateodata..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 363

marți, 16. septembrie 2014, 12:54



Pescuit light, cu fir subtire si naluci discrete ..asta o dat un tzac si atat, intre ape ...


Foarte fain Gigi, felicitari! Pot sa intreb, cam cite kile o avut? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 364

marți, 16. septembrie 2014, 15:23

...faine bucati si as fi curios daca :
...pe curgatoare sau statatoare ?
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2 365

marți, 16. septembrie 2014, 15:52

Frumoase capturi baieti,felicitari!


Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 366

marți, 16. septembrie 2014, 17:55

Zoran, nu stiu exact cat au avut undeva spre 3-4 kile..
Old Radu, am prins si pe curgatoare si pe statatoare..Asta e prins pe Mures, de exemplu, tot pe light..un dril foarte frumos, mai frumos decat pe lansete de putere mare..

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2 367

marți, 16. septembrie 2014, 19:06

Frumos somn,felicitari!Este prins pe Mures?

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2 368

marți, 16. septembrie 2014, 19:28

Gigi ,felicitari dar in poza pari putin necajit,nu esti multumit de captura ? :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 369

marți, 16. septembrie 2014, 19:40

Nu eram necajit, eram obosit si bletemam cu foc toti tantzarii de pe lumea asta precum si ''bafta'' de a nimeri un spray autan cu defect din nastere ,care mai mult stropea decat pulveriza ..multzam de aprecieri baietzi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 370

joi, 18. septembrie 2014, 08:40

Aseara mi s-a intamplat ceva neobisnuit, si anume, avatii sa fie in zona, sa muste, dar nu la nalucile mele! La nici una!!!!

Sambata seara a fost Mishi la un pescuit de seara, avat, si apoi salau. Naluca folosita, un vobler cumparat prin februarie, dar pina acuma folosit fara success. Pe timp de ziua, nici o rapitura, nici un atac, nimica. In schimb, cum s-a lasat intunericul si au aparut primele cercuri facute la suprafata apei de albituri, au inceput si muscaturile. In total 9 avati, cel mai mare undeva la 4 kg, toti prinsi dupa lasearea serii, dupa orele 20:00. Din pacate nu a facut nici o poza, fiind singur pe apa si fiind si noapte. Pe la orele 21:00 a trecut pe voblere de salau, conduse incet, insa fara rezultate.

Asa ca marti, alaltaieri, ies si eu cu Cristi R. la o partida de avat. Sperantele erau enorme! In total am avut 7 atacuri, printre care si urmariri cu val, insa pe nici unul nu l-am putut pacali sa iasa la pozat. Pe timp de seara insa, nimica, zero. Pasnicii se aratau pe la suprafata, insa la naluci nu a vrut nimeni sa se arate… Asa ca, ingandurat si oboist, pe la orele 21:00 am plecat spre casa.

Ieri ma suna Mishi si ma intreaba daca nu am chef sa ies si cu el la Rin? Nah, ce intrebare ii asta!? Asa se face ca repet partida, nerabdator si curios sa ma conving de puterea nalucii sale pe timp de noapte. Sau nu mai erau avatii in zona cind am fost cu Cristi R.? cu toate ca i-am vazut urmarind nalucile! Sau naluca lui face minuni pe timp de noapte…

Ajunsi afara pe la orele 19:00, eu incerc diferite naluci, trec de pe Thril pe poppere, apoi pe anem-lure…, Mishi in schimb da doar cu naluca “fantoma”. Reusesc sa scot un avatel la poza, care imi indreapta si o ancora, mai primesc un atac-tzac nefinalizat la Anem-Lure, un rateu (clar) la popper, deci evident, avatii sunt in zona. Mishi in schimb, nimica. Dupa vre-o ora de recuperari in “gol” , Mishi incepe sa-si piarda increderea in naluca lui, si da sa o schimbe. Insist si il rog sa o lase si sa incerce in continuare, sa vedem ce se intampla. Eram curios… Si dintr-o data, s-a intors totul in favoarea lui. Asa ca, aproape lanseul si drilul, reuseste sa scoata la poze 3 avati frumosi, apoi 2 scapa la mal, si inca mai vreo 7-8 muscaturi ratate. In schimb la mine, nici macar un tzac! Intradevar, naluca lui pare sa faca minuni pe timp de noapte.

Dar de ce nu functioneaza si ziua naluca lui? Sa fie de vina culoarea sau marimea?
De ce sambata a avut 9 capturi si nici un rateu, iar ieri multe rateuri? Sa fi fost din cauza noptii tot mai intunecate, si atacurile sa nu fie asa de precise?

Ajuns aseara acasa, mi-am comandat si eu 5 naluci, de-alea, cu care o dat Mishi, dar in culori complet diferite si marimi diferite, pe care le vom testa zilele urmatoare. Sunt f curios daca aceasta naluca este in exclusivitate naluca noptii la avat, sau le gasim slabiciunea si pe timp de ziua pentru o alta culoare sau marime…





















Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 371

joi, 18. septembrie 2014, 08:57

misto Zoran ... chiar m-ai facut exagerat de curios cu naluca aia :rizi:

cu alte naluci (Thrill-ul, Shiver-ul) ai incercat si alte recuperari decat cele clasice pentru avat? adica zvacniri agresive, anumite pauze in care nalucile sa se scufunde incet?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 372

joi, 18. septembrie 2014, 09:01

misto Zoran ... chiar m-ai facut exagerat de curios cu naluca aia :rizi:

cu alte naluci (Thrill-ul, Shiver-ul) ai incercat si alte recuperari decat cele clasice pentru avat? adica zvacniri agresive, anumite pauze in care nalucile sa se scufunde incet?


Nu, ce-i drept nu am incercat, ptr ca la mishi dadeau in recuperare liniara si repede.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 373

joi, 18. septembrie 2014, 09:47

Daaa, faina naluca AIA, si io am vreo 5... :limba: :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 374

joi, 18. septembrie 2014, 13:55

pai si ce denumire are naluca fantoma??? :zambet:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

2 375

joi, 18. septembrie 2014, 15:26

pai si ce denumire are naluca fantoma??? :zambet:



asa...si cum arata..? cä de cînd am citit...nu mai pot nici sä muncesc.... :rizi: :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 376

joi, 18. septembrie 2014, 19:03

Nu vreau sa va pun sa cheltuiti o gramada de bani, si poate era doar o "aventura" de citeva zile. Le voi testa si pe celelta saptamana viitoare, si va dau informatii atunci. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

2 377

joi, 18. septembrie 2014, 19:56

Mai bine ne zici , asa se va testa pe mai multe ape... :zambet:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 378

joi, 18. septembrie 2014, 20:07

Nu vreau sa va pun sa cheltuiti o gramada de bani, si poate era doar o "aventura" de citeva zile. Le voi testa si pe celelta saptamana viitoare, si va dau informatii atunci. :noroc:

Ntzzz...atunci nu mai papa avatii :rizi:

Ps: hai ca si eu sunt curios ,mai ales ca inteleg ca e vorba de bani multi ...O fi ceva SF :buaaaah:

2 379

joi, 18. septembrie 2014, 20:31

la avat nu exista naluci "minune"
ca are preferinte pentru un anumit gen de vibratie si de recupare este una, dar nu poate da rezultate mereu aceeasi naluca, pe orice apa si in orice conditii, fie ele si de noapte.
de multe ori am avut senzatia ca am gasit naluca ideala pt avat si de fiecare data m-am inselat.
am anumite naluci si preferinte pt avat, dar nu pot spune ca am o naluca minune ce imi garanteaza atac si captura de avat.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 380

joi, 18. septembrie 2014, 20:41

naluca minune pt toate speciile de rapitor este doar una: KASTMASTER !! :zambet: