Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 341

vineri, 12. septembrie 2014, 21:22

Felicitari Informer! Si respect ptr eliberare :inchinare:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 342

sâmbătă, 13. septembrie 2014, 15:01

dupa ce saptamana trecuta avatii si-au facut simtita prezenta, am sperat ca si astazi va fi la fel. pe langa avat aveam chef sa prind si un somn, motiv pentru care ziua a inceput din nou devreme.

cu vreo 2 ore inainte de a se lumina primul jig zbura in apa. dupa mai bine de o ora fara strop de activitate am zis ca poate merita aruncat si un vobler. initial am inceput cu un rnr de 9 ... dar l-am pus inapoi in cutie (dupa un rateu datorita firului ne-intins) cand mi-am dat seama ca nu reusesc sa controlez OK voblerul in curentii de acolo dorind sa il "jiguiesc" pe fund. asa ca am mers pe mana unuia facut de mine ce la cele 50 si ceva de grame si 9,5cm parea a fi alegerea cea mai buna. si dupa vreo 10 minute de insistenta dupa somn apare prima surpriza ...



... care este si noul record personal depasind cu 1 sau 2 cm precedentul.

pana s-a facut lumina a fost din nou liniste totala pentru ca ulterior sa trec pe avat. pana pe la vreo 11 au iesit 7... 6 dintre ei nu ii voi pune, doar pe cel mai frumos dintre ei:



... s-am incalecat pe-o sa :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 343

sâmbătă, 13. septembrie 2014, 17:37

Ce pesti frumosi. :apl:

Gata ies si eu maine, acompaniat de Catalin. :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 344

sâmbătă, 13. septembrie 2014, 21:16

Bravo Anem, salau super :buaaaah:si avatul din poza pe masura.In acelasi loc in dupa amiaza asta locul era plin de iarba, am facut 30 de lansari numarate dupa avat si din ele 28 am scos voblerul plin de iarba :gandesc: locul respectiv e schimbator din cate se pare.Am cam ramas dezamagit, inca odata te felicit bravo pentru insistenta :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 345

duminică, 14. septembrie 2014, 12:24

Ce pesti frumosi. :apl:

Gata ies si eu maine, acompaniat de Catalin. :bucuros2:


astept ceva poze cu naiscava somni ... :bucuros2:

Bravo Anem, salau super :buaaaah:si avatul din poza pe masura.In acelasi loc in dupa amiaza asta locul era plin de iarba, am facut 30 de lansari numarate dupa avat si din ele 28 am scos voblerul plin de iarba :gandesc: locul respectiv e schimbator din cate se pare.Am cam ramas dezamagit, inca odata te felicit bravo pentru insistenta :bravo:


multam Mane, iti dai seama ca pe echipamentul de somn, salaul ala a iesit afara asemeni unui slap :rizi: ... daca era pe echipamentul adecvat poate savuram ceva mai mult drilul ....

nasol cu iarba, de dimineata nu stiu daca am scos in 6 ore de pescuit 5 fire de iarba ... parca niciodata nu il prinsesem atat de curat.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 346

duminică, 14. septembrie 2014, 12:27

dupa vreo 10 minute de insistenta dupa somn apare prima surpriza ...


BETON! N-as fi crezut ca la monstru' ala intra asa salau! :apl: Abia astept sa-mi arati live cum trebuie recuperate, atata cele de 50-si, cit si alea micute, de avat! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 347

duminică, 14. septembrie 2014, 12:36

dupa vreo 10 minute de insistenta dupa somn apare prima surpriza ...


BETON! N-as fi crezut ca la monstru' ala intra asa salau! :apl: Abia astept sa-mi arati live cum trebuie recuperate, atata cele de 50-si, cit si alea micute, de avat! :noroc:


mie nu mi se pare nimic incredibil Zoran ca un salau de 70-71 de cm sa dea intr-o naluca de 9,5 (chiar daca e foarte voluminoasa) ... vorba aia, am prins salai de 800 de grame la jointed-ul de 13 :ochi:

in urma cu vreo luna si ceva am mai avut o urmarire de salau la un vobler identic dar de alta culoare ... cand eram cu naluca la picioare a aparut de nicaieri ... daca as fi reusit sa mai recuperez 10 cm poate l-as fi prins.

o sa incercam nalucile :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 348

duminică, 14. septembrie 2014, 12:42

mie nu mi se pare nimic incredibil Zoran ca un salau de 70-71 de cm sa dea intr-o naluca de 9,5 (chiar daca e foarte voluminoasa) ... vorba aia, am prins salai de 800 de grame la jointed-ul de 13

... cind toate cunostiintele din Ro JURA pe gume de 5-6 cm, e greu sa crezi ca un salau da intr-o naluca care "bate" ca toaca in bat! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 349

duminică, 14. septembrie 2014, 13:43

mie nu mi se pare nimic incredibil Zoran ca un salau de 70-71 de cm sa dea intr-o naluca de 9,5 (chiar daca e foarte voluminoasa) ... vorba aia, am prins salai de 800 de grame la jointed-ul de 13

... cind toate cunostiintele din Ro JURA pe gume de 5-6 cm, e greu sa crezi ca un salau da intr-o naluca care "bate" ca toaca in bat! :bravo:


nu stiu altii cu ce dau la salau dar eu nu am gume mai mici de 7,5cm ... am prins salau de 300 de grame cu shad-uri de 10cm, motiv pentru care nu vad de ce unui salau sanatos i-ar fi "frica" sa dea inclusiv in chestii de 12-15cm.

am vazut gume de 5cm si mi-am zis ca nu voi pescui cu asa ceva decat eventual la biban :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 350

duminică, 14. septembrie 2014, 14:09

Si eu am prins anul trecut salau, nu cred ca avea 150 gr la guma de 10 cm, am folosit-o pt ca in acel loc prindeam doar salai mici si am zis ca poate ii selectez dar fara succes

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 351

duminică, 14. septembrie 2014, 14:43

Eu zic ca nu asa se pune problema, adica nu zice nimeni ca un salau de cateva sute de grame nu o sa atace niciodata o guma de 10 - 12cm... la urma urmei am vazut filmulete unde vroiau sa muste dintr-un scafandru. :rizi:
Insa asa cum in ultima vreme (august - septembrie) pe Dunare somnii care ar fi putut inghiti usor un caras de 300 - 500g nu au vrut sa traga decat la momeli de dimensiuni mici, tot asa si salaii refuza uneori sa atace momeala prea mare... mie cel putin mi s-a intamplat. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 352

duminică, 14. septembrie 2014, 16:46

Insa asa cum in ultima vreme (august - septembrie) pe Dunare somnii care ar fi putut inghiti usor un caras de 300 - 500g nu au vrut sa traga decat la momeli de dimensiuni mici

...? :gandesc: ... :nunteleg:
Mie mi-au fost spuse alte povesti, si anume ca salaii de 3+/-1 kg prinsi in mal, la apa tulbure, au muscat toti la guma de 10-12 cm. Iar daca se dadea la gume de 5-6 cm, doar strapazani. De ex, o cunostiinta comuna de a noastra, care cunoaste f bine locurile in zona, a dat doar cu gumite 5-6 cm, si cel mai mare prins a fost de 1 kg. Dar e f bine asa, sa dea in continuare cu max 6 :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 353

duminică, 14. septembrie 2014, 16:52

Am fost si eu afara, insa pe Rin activitate zero...
Am reusit sa pacalesc un avatel (scuze ptr foto, nu a iesit prea bine...):

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 354

duminică, 14. septembrie 2014, 18:35

Mie mi-au fost spuse alte povesti, si anume ca salaii de 3+/-1 kg prinsi in mal, la apa tulbure, au muscat toti la guma de 10-12 cm. Iar daca se dadea la gume de 5-6 cm, doar strapazani. De ex, o cunostiinta comuna de a noastra, care cunoaste f bine locurile in zona, a dat doar cu gumite 5-6 cm, si cel mai mare prins a fost de 1 kg. Dar e f bine asa, sa dea in continuare cu max 6

Zorane, povesti am auzit si eu destule, si intr-un "sens" si in celalalt.
Nu vreau sa fiu rau dar eu ce-am afirmat am verificat practic nu am aflat de la X sau de la Y.
Si dealtfel cunosti parerea mea: nu se pot emite astfel de "adevaruri absolute" in pescuit... fiecare sa pescuiasca asa cum crede de cuviinta.
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 355

duminică, 14. septembrie 2014, 18:42

Informer, cum am scris, e f bine asa! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 356

duminică, 14. septembrie 2014, 20:51

Bravo pentru capturi baieti! :apl:
Rapitorii sunt imprevizibili.Atat salaul cat mai ales stiuca.Uite,ca fapt divers, pe Radesti cel mai bine se prinde stiuca la momelile mai micutze. Gumele de 6-7 cm sunt mult mai agreate decat cele de 10-12 cm .De aceea multi din cei care vin aici prima data nici nu prind vreo stiuca...Insa balta geme de peste mic ca degetul si poate asta o fi secretul.
Iar salaul ,in apele mai mari ,gen Dunare este foarte hraparet.Am prins pui de salau :rizi: la RNR de 8 cm ."Puiul" era cat voblerul aproape...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 357

duminică, 14. septembrie 2014, 21:01

Rapitorii sunt imprevizibili.


Corect.
Tot ca exemplu eu vineri, pe Mures, am prins salaul ala de 1.1Kg la o rama de 5cm si 3mm diametru... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 358

duminică, 14. septembrie 2014, 22:16

Da ce Costi la voi nu se prinde salau la pluta ,la viermusi, cand se da la scobar? :rizi: Asa ca a tau era ...normal! :rizi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 359

luni, 15. septembrie 2014, 06:24



Pescuit light, cu fir subtire si naluci discrete ..asta o dat un tzac si atat, intre ape ...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 360

luni, 15. septembrie 2014, 06:31

Cand umbli brambura prin noapte..



Aici l-am pacalit cu un SIGI Lures..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu: