Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 321

duminică, 7. septembrie 2014, 14:44

felicitari tuturor pt. capturi ... se pare ca a fost un weekend plin.

______________________

pentu mine astazi ziua a inceput devreme de tot. dupa ce ieri nu am reusit sa ies am zis ca dimineata asta poate fi alegerea cea buna.

ziua nu incepe tocmai OK, ma enervez cu 2 somni curiosi de gumele mele din care unul doar mi-a dat lasandu-ma fara reactie in timp ce pe al doilea il simt in lanseta pret de cateva secunde dupa care se dezgata.

nici bine nu trece episodul somnilor ca incepe altul. mai bine zis, ma jucam cu o guma intr-o apa ce baltea cand simt o lovitura destul de usoara in lanseta, intep, si dupa ce simt un oponent sanatos in capatul lansetei care a scuturat de repetate ori din cap ma trezesc cu inaintasul retezat. istoria se repeta dupa vreo 15 minute pe exact aceeasi guma si cam tot prin aceeasi zona. sunt aproape convins ca am avut de-a face cu ceva stiuca ... peste exagerat de rar pe canalul respectiv.

usor iritat ca perioada buna de dimineata a trecut cu cele doua episoade din care nici un peste nu a vrut sa iasa pentru o poza imi spun ca bag un vobler cu care mai incerc vreo 10-15 minute si o intind pe Po. in locul respectiv inca nu am prins niciodata avat si nici nu am vazut pe nimeni sa prinda.

la a treia lansare simt o chestie ce parea a fi un spate de platica si cand nici nu reusesc sa imi termin gandul vine si lovitura ... si primul peste la pozat:



raman usor surprins si inainte de a reusi sa imi ies din stare primesc o vizita si din partea lui Mane cu care schimb doua vorbe inainte de a pleca spre casa dupa o noapte de somn la stationar. reusesc sa fac doua lansari si urmeaza o alta lovitura ... si al doilea peste:



... timp de o ora jumatate am avut parte probabil de ceea ce se poate numi cea mai buna partida la avat pe anul asta. voi pune doar pozele cu pestii cei mai frumosi.



captura zilei:



si penultimul:



dupa care a urmat unul mai mic. din acel moment, timp de doua ore am brazdat apa cu tot ce aveam mai bun prin trusa si cu exceptia unor atacuri timide nu a mai iesit nimic.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 322

duminică, 7. septembrie 2014, 15:28

Felicitarile mele si jos palaria, de cand imi doresc sa scot si eu la poza unu de calibru asa....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 323

duminică, 7. septembrie 2014, 15:31

Pfuu.. frumosi avatii, Anem! :noroc:

Mane, Petri Heil, cum spune neamtu'! Bravo... :bucuros2: insista si pe alte locuri, vor veni si cei mari!

Caline, felicitari si tie ptr captura si ptr eliberare! :bravo: Spune tatalui tau ca somnii musca, dar nu ranesc... prea tare :bucuros2:

PS: Caline, sti ce am uitat... sa-ti las adresa de Ro. Acuma mi-am adus aminte :doarecapu: Sper ca data viitoare sa ne intalnim si live
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 324

luni, 8. septembrie 2014, 09:45

Felicitarile mele si jos palaria, de cand imi doresc sa scot si eu la poza unu de calibru asa....


multam ... insista in zona de care imi spuneai si sunt convins ca mai devreme sau mai tarziu o sa apara si cel cautat. sa lasi la o parte toate prejudecatile legate de avat :ochi: si sa il cauti in cele mai variate moduri ce iti trec prin minte.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 325

luni, 8. septembrie 2014, 10:49

Am intrerupt si eu prematur, din cauza vremii "cainesti", o partida de pescuit pe Dunare in zona Orsova.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1516

Din pacate, atunci cand apa a crescut si a inceput sa bata vantul spre golful unde eram cazati, s-a putut vedea halul de "civilizatie" de care dam dovada... :necajit: :

index.php?page=Attachment&attachmentID=1517

Cat timp n-a plouat, am pescuit cu precadere la spinning in stilul care-mi place (din nou) foarte mult si anume la avat cu poppere. Am prins mai multi avati destul de frumosi, cel mai mare de 2,9Kg si cel mai mic de 1,3Kg.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1518

index.php?page=Attachment&attachmentID=1520

La clonc am prins 4 somnici "subunitari" + vreo 2 ratari si doar cu montura / momeala "ultra light". De momeala mai mare sau peste viu n-au vrut sa se atinga.
Din pacate somni mari n-am reusit sa gasesc in zona, macar sa-i vad daca nu sa-i prind... :necajit: .

index.php?page=Attachment&attachmentID=1521

Nepotul a pescuit de pe mal, cu feedere si a prins o multime de morunasi si platici dar un singur caras frumos, la 850g.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1519

Din momentul in care a inceput ploaia, n-am mai avut absolut nici o trasatura, nici la spinning, nici la clonc.
Ne-am facut in schimb un prieten, pe care l-am recuperat din padure pe jumatate mort de foame si pe care sper ca l-am adus cumva pe linia de plutire...

index.php?page=Attachment&attachmentID=1522

Si evident, in asteptarea zadarnica a vremii bune... :) :

index.php?page=Attachment&attachmentID=1523
salut,
si eu am fost in weekend in zona Orsova dar nu am avut nici o trasatura la somn sau salau. am folosit doar scoici si platica sau caras ca si momeala. in rest... km intregi de pripoane ..puse culmea de un angajat la pol frontiera. :nervos:

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 326

luni, 8. septembrie 2014, 10:58

iar sambata noaptea, am stat sub podul de la intrarea in orsova iar o masina a oprit pe pod, a aruncat cativa saci de gunoi in apa si a plecat. eram 3 barci acolo si dupa un schimb de replici si cateva injuraturi au fost aruncati si ultimii saci si la revedere.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 327

luni, 8. septembrie 2014, 11:11

iar sambata noaptea, am stat sub podul de la intrarea in orsova iar o masina a oprit pe pod, a aruncat cativa saci de gunoi in apa si a plecat. eram 3 barci acolo si dupa un schimb de replici si cateva injuraturi au fost aruncati si ultimii saci si la revedere.

Urata treaba... nu i-ati facut poze? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 328

luni, 8. septembrie 2014, 13:18

era noapte.podul este iluminat deci nu ar fi iesit chiardaca incercam. in afara de qasta, eu eram sub pod, iar cei de langa pod au incercat sa vorbeasca cu 'proprietarul' gunoiului dupa primul sac dar fara rezultat. ni i-a trimis si pe restul in apa.

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

2 329

marți, 9. septembrie 2014, 14:20

Aseara a-m reusit cea mai notabila captura pe acest an.Somnul a fost prins la buchet de rame ,,la clonc,,pe lacul Mraconia.Nu l-am masurat sau cantarit dar cred ca a avut in jur de 20kg
»silure« a atasat urmatoarele fisiere :

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2 330

marți, 9. septembrie 2014, 16:14

Silure,felicitari si la mai mare

Răspunsuri: 119

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Ing

  • Scrie un mesaj privat

2 331

miercuri, 10. septembrie 2014, 21:07

Felicitari, cam la ce adancime era, cand l-ai ademenit?
-----------------------------------------
Nu sta degeaba, ca degeaba stai.

silure

Biban

Răspunsuri: 91

Membru din: 19. februarie 2013

Locație: cazanele dunarii

  • Scrie un mesaj privat

2 332

joi, 11. septembrie 2014, 10:08

Apa in acel loc avea cam 10m si nu a muscat pana nu a-m coborat momeala la 50 cm de substrat.Ca un amanunt in barca a regurgitat resturile unui cormoran.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 333

joi, 11. septembrie 2014, 22:32

Aseara am ademenit un mustacios la montura mea

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 334

joi, 11. septembrie 2014, 22:45

Frumoasa poza, frumos peste, felicitari

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 335

vineri, 12. septembrie 2014, 09:06

nu pot sa vad poza... :-(

bbl81

Biban

Răspunsuri: 134

Membru din: 2. iunie 2014

Locație: Timisoara

Profesia: hobby-ist

  • Scrie un mesaj privat

2 336

vineri, 12. septembrie 2014, 09:44

am vazut-o, si pe cap compas.
bv, f frumos pestele.

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

2 337

vineri, 12. septembrie 2014, 09:55

Felicitari, reusita poza ! Aporopo vad ca ai yamaha de 6, cumva l-ai luat din Bacau? Nu ti-e frica ca ai peste 5 cai? :rizi:
'' Carpe diem ! ''

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

2 338

vineri, 12. septembrie 2014, 10:46

Yamaha e luat din Ploiesti. Pana acum am fost controlat de vreo 3 ori de politia de frontiera, dar niciodata nu m au intrebat de permis, doar de acte. Oricum iarna asta dau si de permis.

Va multumesc!

larry

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

2 339

vineri, 12. septembrie 2014, 14:52

Aseara am ademenit un mustacios la montura mea

Felicitări. :bravo:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 340

vineri, 12. septembrie 2014, 20:49

Am incheiat si io o partida inceputa azi dimineata la 5, pe Mures, in zona Mandruloc/Frumuseni.
Am pescuit la feeder/stationar/spinning si am prins vreo 3 salai mici (cel mai mare 1,1Kg), vreo 3 cleni, patru platici si... cel mai important, am prins pestele din poza de mai jos.
Mi-a facut mai mare placere decat o mreana de 4Kg.... si da, normal ca l-am eliberat. :)

index.php?page=Attachment&attachmentID=1529

index.php?page=Attachment&attachmentID=1530

index.php?page=Attachment&attachmentID=1531
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."