Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

dalezian

Oblete

Răspunsuri: 38

Membru din: 13. iunie 2014

Locație: Constanta/Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 301

luni, 11. august 2014, 10:02

Puiut, multumesc pentru urarile de bine si ma bucur ca ti-au placut povestirile. :noroc:

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 302

luni, 11. august 2014, 20:21

Am luat si eu azi un clean asa la litru :))






Eliberare monstrului







:bucuros2: :bucuros2:

Răspunsuri: 10

Membru din: 17. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

2 303

marți, 12. august 2014, 08:52

Vili, bine te-am gasit si aici ;) ... cat despre somni trecuti de a doua tinerete iti recomand calduros barajul de pe Tarnava mica .... ceea pe langa Sg. de Padure sunt pesti mari si destul de flamanzi ... doar naluci sa ai si muschi sa tragi de ei.
Ms de recomandare Zoli ! Sper sa ajung zilele acestea intr-o misiune de recunoastere! Cu nalucile sunt inca in faza de inceput,dar tot consta in perseverenta! Cat tine firul meu (30 lb),atat sper sa tin si muschii :bucuros2: :doaaamne: . Eu pescuiesc mult pe tarnava mica ,insa in acea zona nu am auzit somn de cativa ani buni,deci sunt destul de surprins de recomandarea ta :prieteni: . Apropo....dupa partida de aseara...un alt "accident" stiuca de 70 cm ! Nu are mustati,dar ma determina sa-l caut pe cel "batran" in continuare ! :zambet:
index.php?page=Attachment&attachmentID=1495

Fire intinse!
Foamea-i mare...So C&R pls.... :bravo:

2 304

marți, 12. august 2014, 11:20

Eu vorbeam de Bezid ... Elek Isti poate sa iti zica de patania din zilele trecute :doarecapu:
in aval de termocentrala pe Tarnava mica au mai ramas cateva exemplare frumoase.... dar in lac sunt mai multi .

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kzoli« (12. august 2014, 11:38)


Răspunsuri: 10

Membru din: 17. iunie 2014

Locație: Targu Mures

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

2 305

marți, 12. august 2014, 12:57

De bezid ?? De bezid stiam,am auzit si de patenia lui Isti.... Ms de info Zoli !
Foamea-i mare...So C&R pls.... :bravo:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 306

joi, 14. august 2014, 06:09
















Lovitura si cadavru'..Dupa ploi nesfarsite , a venit si putina canicula ,asa ,ca sa simtim ca santem in plina vara..Stiucile s-au retras pe apa adinca, si am pariat pe woblere de adicime sau slowsinking recuperate alene cu multe stopari si bataieli din lanseta...Inca mai sper la una de vreo 10kile....
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2 307

sâmbătă, 23. august 2014, 12:13

Frumoase capturi baieti.




Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 308

luni, 25. august 2014, 08:07

Primul peste prins de Deyu la jig..







Pentru amatorii de statistici exacte, somnul a masurat 1.47m si 21kg.

Primul meu somnulet prins la clonc,80 cm si aproximativ 4kg..




Distractie maxima cu strapazani,Phenix M1 light-arma mortala in pescuitul de finete cu jiguri pina in 7-9 gr.




'Mnealui isi facea ostentativ de cap de vreo 2 zile la buza unui palc de vegetatie, fara a fi timorat de intrarile si iesirile barcilor din zona..A cedat nervos dupa vreo 2 lanseuri reusite la buza ierbii printre rafalele de vant
, cu un tremor SiGi aflat in teste.Cu ocazia asta am aflat ca impresioneaza.. :bravo:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2 309

luni, 25. august 2014, 08:26

Felicitari baieti si la mai mare. :apl:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 310

luni, 25. august 2014, 09:21

Frumos Gigi, pozele din pacate voi reusi sa le vad doar deseara …

Eu am avut parte de vreo 3 saptamani de concediu foarte aglomerate si cu greu am reusit sa fac o singura iesire la pescuit pe Dunare. Mai bine zis, prin 17 august seara tarziu am ajuns si am apucat sa pescuiesc pana in 19 la ora 8 dimineata.

In prima zi nu s-a intamplat nimic, adica dupa ce am strans cu placere mana lui beastmaster si am stat la un suc cu Zoran am pescuit vreo ora fara nici un strop de activitate prin zona in care Dunarea intra in tara. Trebuie precizat ca am avut si ghinionul sa prind exact o viitura pe Dunare si cum pentru mine Dunarea inseamna avat e lesne de inteles ce rezultate am avut :rizi:

A doua zi am coborat destul de mult la vale si am reusit sa simt in sfarsit ceva in lanseta. Pe langa ceva avat ce nu a vrut sa ramana agatat de vobler a venit prima surpriza care dupa un dril ce a durat mai bine de 5 minute singura amintire lasata a fost asta:



Nu pot sa aproximez dimensiunile dar pot spune doar ca pescuiam cu o lanseta pana in 2 oz cu care somnii ce se invarteau in jurul lungimii de 1,3m ii dadeam afara in 2 minute. Pe asta nu am reusit sa il controlez absolut deloc si dupa mai bine de 5 minute a reusit sa imi indrepte tripla si sa se faca nevazut.

A doua surpriza nu a intarziat sa apara doar ca de data asta dupa vreun minut a reusit sa se elibereze de vobler. Pot doar sa aproximez ca era din nou un somn de toata frumusetea ne-reusind sa il apropi de mine mine nici macar un metru. Vazand cum sta treaba am trecut pe echipamentul greu dar dupa mai bine de 3 ore fara nici o activitate m-am lasat pagubas trecand sa caut avatii.

Cand deja lipsea putin sa fie intuneric a venit si primul (si singurul) peste pe Dunare pentru 2014 … era doar un avatel dar date fiind conditiile chiar m-a bucurat prezenta lui …



Ultima dimineata a inceput devreme cu echipamentul de somn in mana dar dupa vreo 2 ore de insistente am trecut pe ceva mai light. Ca si facut, la prima lansare (chiar nu exagerez) cu echipamentul mai usor intra un alt domn mustacios cu care nu am avut nici o sansa. Cred ca si asta avea niste dimensiuni impresionante si dupa vreun minut a reusit sa o intinda si el.

Cam asta a insemnat pentru mine Dunarea pe 2014. Plecat cu gandul la avat am reusit intr-un fel sau altul sa gasesc doar 3 somni ce pareau prea imbracati pentru echipamentul pe care il foloseam. Imi pare rau de viitura pentru ca voiam neaparat sa-mi incerc voblerele pe avatii dunareni dar pana la urma se pare ca le-au placut somnilor din dunare.

Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 311

luni, 25. august 2014, 09:39

Felicitari Anem oricum ar fi. Ai avut mare ghinion zic, si totusi nu esti primul caruia ii da doar pe lanseta light, sigur e o legatura clara, eu asa vad lucrurile

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 312

duminică, 31. august 2014, 13:44

ieri a avut loc si prima iesire post-concediu pe apele italienilor. aveam placerea ca dupa o luna sa strang si mana lui Mane si cu o pofta incredibila am intins-o spre locul de pescuit.

chiar daca sperantele erau la cote alarmante, pe apa treburile nu au stat chiar asa cum speram. primul pestic iese destul de rapid pentru o poza si se califica pe locul doi intr-un top al celor mai mici somni prinsi de mine :rizi:



dupa care a urmat o serie de rateuri pe jig si cateva pe voblere. pescuitul a fost dificil din cauza ierburilor ce veneau pe apa dar in cele din urma vine si unul mai decis ce s-a hotarat sa inghita voblerul cu totul:



pentru ca atunci cand mai aveam de gand sa stam vreo jumate de ora pana sa o intindem spre casa sa vina si pe lanseta lui Mane un musafir neasteptat (chiar daca nu e primul prins pe intuneric in locul respectiv) ... si e unul bun de tot:



... si cam asta a fost tot la revederea apelor italiene.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 313

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 14:59

Dupa o partida de pescuit la stationar de 1 noapte cu prietenul meu NegruVoda13 a iesit la poza un somnulet de 1.1M.

Pentru noi a fost ca o gura de oxigen dupa un sezon foarte dificil pe Mures :furtuna: .
L-am spalat, pozat, si cu toate împotrivirile famililor care l-ar fi bagat pe raft l-am eliberat.
Data viitoare o sa avem si o prelata, ceva sa asezam mustaciosul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 314

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 19:26

Am intrerupt si eu prematur, din cauza vremii "cainesti", o partida de pescuit pe Dunare in zona Orsova.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1516

Din pacate, atunci cand apa a crescut si a inceput sa bata vantul spre golful unde eram cazati, s-a putut vedea halul de "civilizatie" de care dam dovada... :necajit: :

index.php?page=Attachment&attachmentID=1517

Cat timp n-a plouat, am pescuit cu precadere la spinning in stilul care-mi place (din nou) foarte mult si anume la avat cu poppere. Am prins mai multi avati destul de frumosi, cel mai mare de 2,9Kg si cel mai mic de 1,3Kg.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1518

index.php?page=Attachment&attachmentID=1520

La clonc am prins 4 somnici "subunitari" + vreo 2 ratari si doar cu montura / momeala "ultra light". De momeala mai mare sau peste viu n-au vrut sa se atinga.
Din pacate somni mari n-am reusit sa gasesc in zona, macar sa-i vad daca nu sa-i prind... :necajit: .

index.php?page=Attachment&attachmentID=1521

Nepotul a pescuit de pe mal, cu feedere si a prins o multime de morunasi si platici dar un singur caras frumos, la 850g.

index.php?page=Attachment&attachmentID=1519

Din momentul in care a inceput ploaia, n-am mai avut absolut nici o trasatura, nici la spinning, nici la clonc.
Ne-am facut in schimb un prieten, pe care l-am recuperat din padure pe jumatate mort de foame si pe care sper ca l-am adus cumva pe linia de plutire...

index.php?page=Attachment&attachmentID=1522

Si evident, in asteptarea zadarnica a vremii bune... :) :

index.php?page=Attachment&attachmentID=1523
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 315

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 20:50

Fain Costi! Pacat de vreme intradevar. Si eu imi doresc sa ajung in clisura cat mai curand ,mai ales ca am inteles ca merge salaul ...Cel putin asa am primit azi informatia :buaaaah:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 316

sâmbătă, 6. septembrie 2014, 23:04

bravo coste pentru somn, sunt convins ca vor veni si aia mai imbracati. frumosi avatii Costi, avatul la topwater e un spectacol :apl:

Fain Costi! Pacat de vreme intradevar. Si eu imi doresc sa ajung in clisura cat mai curand ,mai ales ca am inteles ca merge salaul ...Cel putin asa am primit azi informatia :buaaaah:


Zamfi, aproape indiferent de cand vei merge tot timpul ti se va spune "a mers saptamana trecuta" ... sau ieri :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 317

duminică, 7. septembrie 2014, 05:34

Bravo baieti, frumoase poze!


Din pacate, atunci cand apa a crescut si a inceput sa bata vantul spre golful unde eram cazati, s-a putut vedea halul de "civilizatie" de care dam dovada...


Cind am fost anul trecut la Mraconia, am ramas o seara mai mult pe Dunare. Se inserase bine de tot cind un camion a venit pe mal, a facut citeva manevre si a deversat din remorca toate gunoaiele direct in Dunare. Hai ca un PET ramane sus, ajunge undeva si tot va fi strans, dar ce o fi avut ala prin remorca? Sau altii prin cisternele ce le devarsa in ape? :doarecapu:

Era acum vreo 6 ani, am iesit in capatul gradinii la Deta sa caut niste rame. In zare imi atrage atentia o cisterna, cabina camionului rosie. Uitanduma mai atent, vad ca cele 2 persoane ce apartineau cisternei se imbraca complet in alb, si isi pun o masca pe cap, gen scafandrii de odinioara, cei din cartile lui Jules. Urcau jos, coborau, iar urcau, dupa vreo 30 min observ ca aduna un furtun gros... il sun pe Duta care iasa imediat afara, si imi spune: "...eehh, sunt de la o firma de chimicale si devarsa deseuri in Birdeanca. Cam tot a doua zi..." :doarecapu: :nervos:

Birdeanca este un parau ce trece prin Deta, se varsa in Barzava, care la randul ei se varsa in Timis, si apoi in Dunare. Dar sunt convins ca asa ceva nu se face in Romania doar in acea Birdeanca... :vomit:

Ca sa nu stric subiectul, si sa revenim la "dupa partide", aseara am luat un avat pe inserate. Pina la orele 21 nici o rapitura, nici o miscare de pasnic, absolut nimica :nunteleg:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2 318

duminică, 7. septembrie 2014, 09:26

Azi noapte la ora 3:00.
Videoclipul cu eliberarea o sa-l postez putin mai tarziu.




Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

2 319

duminică, 7. septembrie 2014, 12:18

Mai pun cateva poze si videoclipuri.







Eliberarea somnului.

Eliberare somn in raul Mures - YouTube

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 320

duminică, 7. septembrie 2014, 14:37

Felicitari la toata lumea pentru capturi, am bagat si eu aseara o partida la stationar dupa o pauza destul de lunga.Cu toate ca am avut mari probleme cu procurarea momelilor(am fost nevoit sa pescuiesc pana pe la 1:00 noaptea dupa platici la pluta :rizi: ) si cu toate ca a fost luna plina cand in teorie pescuitul la somn nu prea merge(cel putin asa am citit eu pe internet) au iesit la poza trei somni sub un metru fiecare ce mi-au intrat la monturile os.A mai fost un al patrulea cam la 1,20m, 1,30m ce pe care l-am pierdut in momentul cand sa ii bag mana in gura sa il scot pe mal, sper ca data viitoare sa intre si ceva mai mare. :ciao: