Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 241

luni, 21. iulie 2014, 10:15

Capturile mele pe anul 2014 de pe raul Mures nu prea multe dar cat de cat :




























poza stearsa ... ne-conforma cu regulamentul ... (anem)









Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 242

luni, 21. iulie 2014, 11:25

Felicitari :bravo:
cel putin pe mine m-ai umilit de doua ori cu capturile astea :doarecapu: si ca numar de somni si cu Hornet-ul ala pe care l-am carat dupa mine vreo 3 ani si nu mi-a dat un peste :gandesc: probabil ca nu-l recuperam destul de incet din moment ce la tine, pe echipament de cast a functionat. :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 243

luni, 21. iulie 2014, 11:28

Capturile mele pe anul 2014 de pe raul Mures nu prea multe dar cat de cat

Felicitari, toti pestii sunt frumosi!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 244

luni, 21. iulie 2014, 11:32

Frumoase capturi Dark... :bravo: tine-o tot asa.

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 245

luni, 21. iulie 2014, 12:48

Multumesc , am uitat sa precizez un somotel de vreo 3 kg am retinut pentru mama findca ma ceratam cu ia ca nu duc pesti acasa si merg numa asa sa stau acolo :)) restu au fost eliberati findca eu nu mananc peste deloc , fir intins in continuare :prieteni:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 246

luni, 21. iulie 2014, 15:02

Dark, nu e nici o crima sa mai duci din cand in cand cate un peste la familie,multa lume face asta si ii inteleg,problema vine cand se retine 10-15 kg de peste si se imparte la toti vecinii, ca deh ce mare pescar sunt eu..
Un salut.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 247

luni, 21. iulie 2014, 16:30

Ne-am intors si noi de la Dunare.
Am pescuit intre Orsova si Severin, din barca, la somn (clonc) si la avat.
La clonc am incercat cu rame si scoici.
Somni am vazut destul de putini si mici, foarte "apatici", in afara de o tentativa nereusita de somn "transparent", altceva nimic.
In schimb am "redescoperit" pescuitul cu poppere la avat... am prins doi, am avut cateva ratari, colegu` Vali a prins unu` mai frumos (3,2Kg).
WE-u` urmator mergem pe un lac de munte dup`aia revenim pe Dunare. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 248

luni, 21. iulie 2014, 17:27

In schimb am "redescoperit" pescuitul cu poppere la avat... am prins doi, am avut cateva ratari, colegu` Vali a prins unu` mai frumos (3,2Kg)


O daaa.. superb popper-itul la avat... si merge pana in toamna tarziu. Iar adrenalina e la cote mari :zambet:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 249

luni, 21. iulie 2014, 17:33

O daaa.. superb popper-itul la avat... si merge pana in toamna tarziu. Iar adrenalina e la cote mari

Cu aceeasi ocazie am testat cu cateva gume mai grele lanseta Berkley pe care ai recomandat-o (Pulse)... de fapt nu exact aia, cea pana-n 40g.
Nu pot sa spun decat c-am cumparat-o... :rizi: .
Multzam fain! :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 250

marți, 22. iulie 2014, 05:56

Pe la noi, Muresul e efectiv ''infectat'' cu fitofagi d-astia..




Nu stiu daca are vreo legatura faptul ca peste tot pe unde dau de astia, somn si salau canci..Si erau locuri care altadata au produs ani la rand..Aseara am tamponat vreo 5-6 , toate stateau pe o buza de piatra la 3-3.5m...oare se mai aduna acolo bancuri de pesti mici sa vina somnul(mare) sa ii pape??Spurcata specie ..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 251

marți, 22. iulie 2014, 07:06

Pfuuu, Gigi, ai "tamponat" vreo 5-6 buc! :soc: Apai daca asta nu seamana cu "grebla" :rizi: (doar o gluma, nu vorbesc serios :noroc: )
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 252

marți, 22. iulie 2014, 08:02

Dap..spurcateniile astea stau grupate , mai ales pe buza de curent-praguri.Adica fix acolo unde te astepti la somn-salau mare..Si daca nimeresti woblerul care coboar fix intre ele, vii.....si trosc ai impresia ca te-o lovit acceleratu'..Daca ai noroc se inteapa singure si ai dril pe cinste(macar ala).Daca sant in faza sa depuna reactiile lor sant mai lente si ai sanse mai mari sa le harponezi..daca sant depuse au o viteza de reactie fantastica si, nu se inteapa, dar lovitura in fir se simte foarte puternic...
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 253

marți, 22. iulie 2014, 08:12

O daaa.. superb popper-itul la avat... si merge pana in toamna tarziu. Iar adrenalina e la cote mari

Cu aceeasi ocazie am testat cu cateva gume mai grele lanseta Berkley pe care ai recomandat-o (Pulse)... de fapt nu exact aia, cea pana-n 40g.
Nu pot sa spun decat c-am cumparat-o... :rizi: .
Multzam fain! :noroc:


Am pescuit cu Pulse (modelul nou EVO) 2.18m 15-40g vreo 2 sezoane... Am avut si cateva partide cu jiguri de 100g+ naluca de 15g in diverse locuri cu adancimi mari la somn... si la fiecare atac, intepam cu toata seva din mine, fiind chiar curios daca se va rupe lanseta :zambet: S-a comportat ireprosabil... Are suficienta carne si face fata cu brio pe Dunare pentru salau + intalniri cu diversi somnici...
Felicitari de achizitie...sa o incordezi sanatos ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 254

marți, 22. iulie 2014, 14:10

revin si eu de la partida de somn care am prinso acasa in pat :)) dupa o noapte de agitatie pe malul apei singur in pustiu am tras niste sperieturi cat ca nu sunt prea slab de inima din cauza animalelor salbatice :)

sa revin la subiect am fost la o partida de relaxare am incercat si la stationar si la spinning rezultate o stiuculita undeva la juma de kg dimineata in zori in rest foarte multa activitate pe malu Muresului cateva batai de somn de m-au trezit cand am atipit , foarte frumos nici nu am mai putut dormii findca eram pe faza din cauza ploscaitului specific somnului .

am pescuit toata noapte cu 4 bete la 4 momeli diferite rame , coropisnite , lipitori , peste viu (morunas) dar nimic si la fund si la suprafata in ciuda faptului ca era o activitate nu mai vazuta de mult , undeva in josu meu intr-un repezis rupea somu ziceai ca sunt oameni la ora 3 dimineata in apa , au iesit somni la mancare , in locu unde pescuiesc eu sa prins somn foarte mare in jur de 85 de kg si asta ma atrage foarte mult sa pescuiesc acolo . in fine toata noapte am prins doar o stiuca mica in rest nimic ...

deabea astept urmatoare partida :)

poza cu cumatra :


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 255

marți, 22. iulie 2014, 14:25

Felicitari!
Eu m-as puna acolo unde rapesc somnii si as pescui doar cu peste viu.:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 256

marți, 22. iulie 2014, 14:50

85Kg??? Poi ala tre sa aiba 2.5 m, pe acolo pe undeva....Eventual daca s-a luat prin 1995-2000 ca asa mare ma indoiesc sa se fi luat in zona noastra in ultimii ani...Se prinde mare an de an la Totoi/ Santimbru dar nici macar aproape de 85...asa pe la jumatate, cel putin eu n-am auzit. Nici nu ma dau mare cu barfa in sat...dar 85 tre sa fi auzit si eu.

Una peste alta, cand vad stiuca pe Mures, creste inima in mine, ca am impresia ca sunt atat de rare... Felicitari!

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 257

miercuri, 23. iulie 2014, 14:52

Serios l-am vazut cu ochii mei agatat in cui la un vecin care la cumparat de l-a nu stiu cine , nu stiu sigur daca a fost prins la lanseta sau a fost braconat :) dar mia spus ca din acel loc sa prins ... aveam si o poza cu el sper sa o gasesc

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 258

miercuri, 23. iulie 2014, 16:21

Una peste alta, cand vad stiuca pe Mures, creste inima in mine, ca am impresia ca sunt atat de rare...


Din fericire este numai o impresie.Nu stiu daca e bine sau rau ,dar se prinde tot mai multa stiuca pe Mures,cel putin comparativ cu 20 de ani in urma. :bucuros2:

2 259

miercuri, 23. iulie 2014, 19:29

...

Peste este "destul" si in Mures, apa fierbe de puiet in nenumarate locuri si daca ar fi 2-3 ani ape mari ca in 2014, in mod sigur populatia piscicola ar creste "simtitor" chiar daca zilnic se braconeaza.

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 260

joi, 24. iulie 2014, 07:14

Felicitari Dark17 pentru capturi. Mie mi se par de-a dreptul impresionante capturile tale mai ales ca sunt din acceasi zona cu tine. Bravo.
O singura nedumerire am. In pozele unde se vede raul, apa este extrem de limpede. Eu nu am vazut muresul asa curat, mai ales anul acesta. Nu sunt facute cumva pe râurile adiacente?