Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 201

joi, 10. iulie 2014, 11:08



ps: Mane, ieri pentru a ajunge la locul 0 cand m-am dus am trecut canalul cu apa pana la gat. Surpriza a fost la intoarcere, cand apa crescuse cu mai bine de jumatate de metru si brusc nu am mai simtit pamantul sub picioare si dupa o gura de apa m-am trezit inotand cu rucsacul in apa si lanseta in mana :rizi:


:rizi: Imi imaginez, ala e un pescuit extrem.Trebuie sa gasesc o solutie sa trec canalul cand e apa mare, poate ar merge ok o barcuta din aia ce se foloseste la piscina :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 202

joi, 10. iulie 2014, 14:10

Oricum ,cand iti da tren si pleaca ...si nu mai stii ce sa faci ...si nu esti cu barca...si firul se termina...si trebuie sa te lasi pe vine sa poti tine batul...si iti ramanae urma pe deget de la tambur ...si inima ti s-a dus de mult in gura si pulsul merge catre doua sutare , atunci si DOAR atunci TRAIESTI 100% MIRACOLUL SPINNINGULUI

S-a facut multa emotie si anul asta :)
Pai bine, mai domnule, tu pescuiesti in gara? Trenuri, metrouri... tramvaie pfff :zambet:
Aveai ceva ancore schimbate pe voblerul ala sau erai cu cele de serie? 40lbs pe Mures mie imi pare suficient..desi de pe mal..pot aparea situatii stanjenitoare...


Ovidiu ,ancorele erau cele de serie ale voblerului.Insa ancorele alea albe,de apa sarata cred, ceva VMC imi par chiar solide! Acuma depinde si cum se agata in gura...Nu au cedat! desi ,sincer , am fortat la maxim in speranta ca-l intorc in zona cu apa mai moale .Asta cand aveam inca vreo 10-15 m de fir pe tambur.In ideea sa am ceva rezerva cand va pleca a doua oara ,din apa moale...Insa a cedat firul ,desi am crezut ca va ceda batul :rizi:
Si da, indiferent ce zice lumea pe aici 40 lbs ,la spinning , pentru zona mea (atentie nu comparati cu Aradul!) este ok. Insa ,asa cum am mai spus, sunt momente in care ...Si daca as fi avut 80 lbs ceda batul deoarece as vrea sa-l vad eu pe ala care da la Aiud cu X-zoga de 15 kg! Ma rog.

In rest ,asa este multa emotie (si) anul acesta! Oricum mai am o sansa anul asta! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 203

sâmbătă, 12. iulie 2014, 06:58

...
Montura folosita este ceea din poza:

Marea mea nedumerire este distanta de la plumb la cârlig. Credeți ca ar trebui sa fie mai mare? După aceasta partida am aruncat si o caracatița peste.
Pestele folosit a fost un caras un pic mai mare ca palma (mai mare nu am avut).
Am atasat si un filmulet in care se vede poziția plutei. Adâncimea apei in acel loc este de 2,5m
...


Scuze de răspunsul intarziat...
Pestele ca marime e bun, doar ai avut rapitura de somn sanatos.
Distanta de la plumb la momeala circa 70 cm. De la plumb la pluta circa 80-100 cm. Pestele inoata astfel intr-o zona, vazuta de la luciul apei in jos, intre: -10 cm sub luciu pina la -1,7 m, dar indeosebi in zona +/-40 cm in jurul plumbului. Am patito odata cind am pescuit din barca, cu pluta libera in curent. Pluta a inceput sa se miste puternic, carasul a tras bine in lanseta, si in acelasi timp cu valul imens din timpul rapiturii, carasul a sarit din apa afara! :doarecapu: Am avut plumbul culisant, nu prea greu, si astfel a reusit sa evite muscatura somnului sarind din apa afara. In toata aceasta actiune am pierdut si eu pestele din carlig si nici somnul nu s-a agatat. Cel mai ok e sa folosesti un carlig sanatos de 8/0 -10/0 (cum e cel din poza ta) prin nas, si ancora in after, in dorsala de jos.

Foloseste plumbi lunguieti pe firul principal, blocheazai cu stopere deasupra de vartej. Dă posibilitatea pestelui sa inoate in jurul plumbului. As folosi plute de 150-200 gr + plumbi de 100-150 gr.

Daca ati avut atac acolo, locul e bun, il veti prinde! Ev mai plaseaza o montura aici, de multe ori la doar 5-10 m distanta sar putea sa ai 3-4 rapituri pe noapte. Nu e nevoie sa muti locul cu sute de metri, ci sa cauti in jurul locului unde rapesc locul optimal (variaza si distanta de la mal cu max 1 m):



De ex primele 2 nopti in Spania, 7 din 8 trasaturi le-am avut toate intr-un singur loc. Se pare ca aveau exact pe acolo traseul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 204

sâmbătă, 12. iulie 2014, 12:39

Daca ati avut atac acolo, locul e bun, il veti prinde!



Sper ca nu! :rizi: Glumeam normal.
In zona respectiva a fost foarte mult somn.Pe la Revolutie de ex. Acuma mai este asa ...pe sarite.Azi iarna s-a dat la grebla acolo si s-a prins din cate am auzit si eu de pe la braconieri... :zid: De altfel am si vazut o poza cu doi somni la vreo 15-20 kg bucata atarnati "vanatoreste" pe parul de trasport :nervos: Apoi cica a doua zi ar fi luat inca vreo 60 kg de somn de acolo.In fiecare iarna e la fel!Paza ...
Asa ca ,dpmdv , orice peste mare care "pleaca" de acolo reprezinta un dezastru ecologic pentru zona . Pe vremuri era plin de somn in zona.Acum as elibera ceva balauri dar nu prea mai am ce ... :nu: Bine ,este in continuare si pe locul respectiv "ala mare" :noroc:

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 205

sâmbătă, 12. iulie 2014, 17:19

Daca ati avut atac acolo, locul e bun, il veti prinde!



Sper ca nu! :rizi: Glumeam normal.
In zona respectiva a fost foarte mult somn.Pe la Revolutie de ex. Acuma mai este asa ...pe sarite.Azi iarna s-a dat la grebla acolo si s-a prins din cate am auzit si eu de pe la braconieri... :zid: De altfel am si vazut o poza cu doi somni la vreo 15-20 kg bucata atarnati "vanatoreste" pe parul de trasport :nervos: Apoi cica a doua zi ar fi luat inca vreo 60 kg de somn de acolo.In fiecare iarna e la fel!Paza ...
Asa ca ,dpmdv , orice peste mare care "pleaca" de acolo reprezinta un dezastru ecologic pentru zona . Pe vremuri era plin de somn in zona.Acum as elibera ceva balauri dar nu prea mai am ce ... :nu: Bine ,este in continuare si pe locul respectiv "ala mare" :noroc:

Hahhaha, Lasa domn`le ca daca l-om prinde noi mai ai si tu sansa sa il prinzi ca inapoi in apa se intoarce, sa nu`l arda altii :rizi: . Legat de "greblaci"...au fost si vo fi mereu, nu scapam de ei niciodata probabil. Asta e dezavantajul zonelor relativ scurte de apa mare sunt usor greblabile iarna de braconieri, banuiesc. Stiu un loc unde an de an se scoteau somnii multi si mari. Tot asa e loc scurt cu apa mare si l-au nenorocit...de ceva ani nu se mai ia nimic acolo.
@ Zoran: Fie cum zici tu si sa il luam, numai sa mai ajungem anul asta de macr 2 ori pe acolo ca e cam complicat din cauza programului..

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 206

duminică, 13. iulie 2014, 12:10

Distanta de la plumb la momeala circa 70 cm. De la plumb la pluta circa 80-100 cm. Pestele inoata astfel intr-o zona, vazuta de la luciul apei in jos, intre: -10 cm sub luciu pina la -1,7 m, dar indeosebi in zona +/-40 cm in jurul plumbului.

Zoran mi-e teama ca daca las atâta fir sub plumb si deasupra o sa se incalce in propriul fir dar o sa fac si niste monutri si asa sa vad ce iese. In ultimul timp am folosit sub plumb niste tuburi rigide care apasa direct pe carlig ceea ce nu-i permite pestelui sa se ridice prea mult.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 207

duminică, 13. iulie 2014, 12:14

In ultimul timp am folosit sub plumb niste tuburi rigide care apasa direct pe carlig ceea ce nu-i permite pestelui sa se ridice prea mult.

De ce sa nu se ridice? :gandesc: Momeala trebuie sa fie atractiva! Daca pui ancora sub peste, nu se prea poate incurca in forfah. Incearca si ne mai vb. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2 208

duminică, 13. iulie 2014, 12:17

Distanta de la plumb la momeala circa 70 cm. De la plumb la pluta circa 80-100 cm. Pestele inoata astfel intr-o zona, vazuta de la luciul apei in jos, intre: -10 cm sub luciu pina la -1,7 m, dar indeosebi in zona +/-40 cm in jurul plumbului.

Zoran mi-e teama ca daca las atâta fir sub plumb si deasupra o sa se incalce in propriul fir dar o sa fac si niste monutri si asa sa vad ce iese. In ultimul timp am folosit sub plumb niste tuburi rigide care apasa direct pe carlig ceea ce nu-i permite pestelui sa se ridice prea mult.

Eu pescuiesc aproximativ la fel cum a zis Zoran.Nam patit sa se incurce pestele momeala,folosesc forfach de 1,3mm(gigatec cat).....in cazul in care se incurca forfach-ul textil ,foloseste mono de 1-1,2mm :bravo:
Forfach-ul textil,sub 1mm se incurca :bucuros:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 209

duminică, 13. iulie 2014, 12:50

De ce sa nu se ridice? Momeala trebuie sa fie atractiva! Daca pui ancora sub peste, nu se prea poate incurca in forfah. Incearca si ne mai vb.

Da clar ca o sa incerc. Ce mi-a placut la montura cu tuburi rigide este faptul ca pestele si daca e scandalagiu rau bate pasul tot cam pe loc si ii permite somnului sa atace mai usor. Cel putin asa cred. Poate chiar si vibratii prin apa transmite mai multe.

Nicolai

Oblete

Răspunsuri: 57

Membru din: 5. iunie 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

2 210

luni, 14. iulie 2014, 15:33

Acum inteleg de ce lansetele iesite din mana "povestitorului" sunt de "poveste".
Doamne ajuta si multa inspiratie.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 211

luni, 14. iulie 2014, 17:06

:salut: ,
ieri am bagat una scurta, ca din cauza ploilor torentiale in rafale si tunete cu fulgere mai mult in masina am stat... :furtuna:
Da o fost fain... eu nu am avut lanseta, am dus pe prietenii Flake si Marco la o partida de circa 30 min de clonc. Au iesit 4 buc, 3 mai mici de marimea 50-60 cm, si unul de 1,2 m! :noroc: Toti au muscat la rama de ploaie. :bucuros2:







Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 212

luni, 14. iulie 2014, 17:24

In 30 min.ati prins toti somnii???
Nu ar fi rau sa avem si in Romania asa rau ca Rinul sa iesi 2-3 ore si sa si prinzi 4-5 bucati...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 213

luni, 14. iulie 2014, 17:26

In 30 min.ati prins toti somni???
Nu ar fi rau sa avem si in Romania asa rau ca si Rinul sa iesi 2-3 ore si sa si prinzi 4-5 bucati...

Avem: Dunarea, Oltul, Muresul. Chiar si Timisul sau Bega tine f mult somn. Atata doar ca nu posteaza nimeni, ca sa se vada cit este. Se tine ...secret! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 214

luni, 14. iulie 2014, 20:24

pentru o perioada atat de scurta Zorane eu cred ca v-a mers chiar surprinzator de bine :apl:

din cate aud si la voi vremea e la fel ca si pe aici ... parca nu e vara. temperaturi surprinzator de mici, ploi aproape zilnice si ape mari ...

eu nu am ce povesti, doar ca m-a plouat de m-a rupt, m-am amuzat de niste conationali pe acolo ce vorbeau de somotei de 5kg de parca ar fi monstrii, de o lanseta trasa in apa :rizi: a acelorasi indivizi ... si cu exceptia unui strap scapat la mal si a unui somn ce mi-a rupt dupa cateva secunde de dril (probabil nod ros la agrafa) nu a mai fost nimic altceva.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 215

luni, 14. iulie 2014, 20:26


Avem: Dunarea, Oltul, Muresul. Chiar si Timisul sau Bega tine f mult somn. Atata doar ca nu posteaza nimeni, ca sa se vada cit este.


Sunt de acord in totalitate, nu posteaza nimeni.


Or fi si car nu posteaza, dar sunt si ff multi care n-au ce posta, si oricat ati crede voi ca se prinde mult eu zic ca va inselati amarnic. Somn tin si Muresul si Oltul si etc, dar nu asa mult si nu se prinde atat ca in alte parti si va pot da argumente de ce nu destule. Aici vb de pesti peste 1.20 sa zicem.... In fine, sa am eu partide bune de sa va umplu de poze :)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 216

luni, 14. iulie 2014, 20:29

...
Or fi si car nu posteaza, dar sunt si ff multi care n-au ce posta, si oricat ati crede voi ca se prinde mult eu zic ca va inselati amarnic. Somn tin si Muresul si Oltul si etc, dar nu asa mult si nu se prinde atat ca in alte parti si va pot da argumente de ce nu destule. Aici vb de pesti peste 1.20 sa zicem....


Un somn de 1 m nu este un peste mic! :noroc: Nu va sfiiti sa-i postati, ne bucuram si apreciem orice poze :bucuros2:

...
In fine, sa am eu partide bune de sa va umplu de poze :)

Asa sa fie!!! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

lele

Biban

Răspunsuri: 104

Membru din: 1. aprilie 2013

Locație: Miercurea Ciuc

Profesia: Finisaje in constructii

  • Scrie un mesaj privat

2 217

luni, 14. iulie 2014, 23:03

Am facut prima mea iesire la pescuit special la clonc la Bezid.Ca momeala am avut tipari si rame adusi anul trecut din DeltaD. si doi carsi cat palma.Am reusit sa pescuiesc numai de dimineata pentru ca toata ziua sufla vantul foarte tare.Nu am reusit sa prind nici un somn,nici macar o mocuta desi la sonar am vazut ca s-au ridicat foarte multe pesti,probabil somni pe care le-am vazut la sonar care a functionat exceptional. :prieteni: Zoran multam.Am avut cateva trasaturi bune de tot,dar de fiecare data am ramas fara pestele momeala .Am incercat sa mai pun si o ancora pe montura dar asa somnii au venit doar in inspectie,au urcat ,coborat chiar de mai multe ori dar nu au mai pus gura.Stiam ca erau acolo pt ca am vazut la sonar,si tinind firul in mina am simtit cum tiparul era mai activ.Deci GHERLA totala.Totusi mi-a placut foarte mult,desi am indurat o furtuna in fiecare zi.Poare data viitoare reusesc sa si prind macar un somn sau moaca pentru postat.Turnul bisericii nu mai era,dar localnicii au zis ca se va restaura.Pe lac se pescuieste la spinning in felul urmator:doua bete cu voblere in barca ,cu motor electric ,pescarul sta in picioare si da-i jur amprejurul lacului.Un fel de pescuit la trolling reincarcat...Unul dintre ei a prins saptamana trecuta 15 salai,si atunci in ultima zi am aflat de la El,ca tot asa prinde si somni la amiaza mare pe la ora 14...Asa s-a terminat prima mea iesire la pescuit la somn. :ciao:
Munca este pentru aia care nu stiu sa pescuiasca...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 218

marți, 15. iulie 2014, 06:44

Am avut cateva trasaturi bune de tot,dar de fiecare data am ramas fara pestele momeala .

Incearca sa schimbi ceva la montura. Eventual sa folosesti pluta de suprafata, bine echilibrata. Cind absoarbe sa nu rupa din carlig, sa traga si pluta usor sub apa. Varianta nasoala aici e ca nu poti modifica repede adancimea. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 219

marți, 15. iulie 2014, 06:46

Am mutat discutiile despre poze aici:

Daca e sa fie o masura eficienta de protejare a pestelui, apoi singura este, cum zice Adiwolf, una aplicata de autoritati bazata pe amenzi-mauri penale.

La noi nu are cine, ''autoritatile'' confundindu-se in buna parte cu ''braconierii''..

Nu demult am vazut un greblas harponind intentionat un castor care inota linistit prin fata lui.Mie sila de anuminte componente ale speciei umane.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 220

marți, 15. iulie 2014, 06:47

Pe lac se pescuieste la spinning in felul urmator:doua bete cu voblere in barca ,cu motor electric ,pescarul sta in picioare si da-i jur amprejurul lacului.Un fel de pescuit la trolling reincarcat

Faina partida, macar stii ca pestii-s acolo si sonarul merge bine. :)
Da` de ce sta pescaru` in picioare, are asta un rol functional? (intreb si io de curiozitate...)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."