Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

2 181

miercuri, 9. iulie 2014, 21:03

mult noroc celor ce dau cu combo-uri mult subdimensionate).


Mah da nu te linistesti ? :rizi: :rizi: :noroc: Pai sa nu-ti zic eu de-o bafta .... :rizi: :rizi: :rizi:


Zoraneee,
nici nu stii cata dreptate ai avut :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
dar il las pe protagonist sa va povesteasca,
dupa ce isi revine :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 182

miercuri, 9. iulie 2014, 21:09

...
Zoraneee,
nici nu stii cata dreptate ai avut :rizi: :rizi: :rizi: :rizi:
dar il las pe protagonist sa va povesteasca,
dupa ce isi revine :rizi:



:gandesc: ...de ce, a fost vreo iesire pe Po? Ca doar doar acolo se merita supra, ptr pestii de acolo. Sau? :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2 183

miercuri, 9. iulie 2014, 21:11

exact, "sau"........... :zambet:
cu o ora in urma, submarinul sovietic a iesit pe Mures la plimbare :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 184

miercuri, 9. iulie 2014, 21:18

exact, "sau"........... :zambet:
cu o ora in urma, submarinul sovietic a iesit pe Mures la plimbare :ochi:

Da, da, da... avem ce asculta! Ca daca mai erau si poze, ne mai si miram si faceam ochii maaaari-mari. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 185

miercuri, 9. iulie 2014, 21:45

Alooo ...domnu' Zoran...cu urarile tale de bine :rizi: Ma rog ,se pare ca ai gura ...ciudata sau ma rog pile pe undeva pe sus! Ca norocul urat de tine ,la aia , "subdimensionati" s-a adeverit... :nervos: Ma rog ,daca 40 lbs inseamna subdimensionat pe Mures....

Doar asa ,ca fapt divers, mi-a rupt Stren de 40 lbs ,a luat voblerul si am urma pe deget cum am franat tamburul !!!!!!!! :soc:


Ps: ca sa te "pedepsesc " nu o sa-ti spun povestea...Poate dupa ce-mi revin :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 186

miercuri, 9. iulie 2014, 22:01

Ps: ca sa te "pedepsesc " nu o sa-ti spun povestea...Poate dupa ce-mi revin

Imi plac povestile, dar iubesc pozele. Cele mai tari sunt insa povestile cu poze, pe care le ador la nebunie! :buaaaah:

Lasa Zamfi, data viitoare va fi mai bine, poate intra unu mai mic... :noroc:

PS:
dupa pererea mea...
Pe Mures, unde's plin de ciotoane prin apa, daca se da dedicat somnului, recomand in continuare multifilament de 0,50 mm cu mulineta reglata la minim 5 kile, mai bine la 6 kg. :inchinare:
Daca se merge la salau, si poate poate intra si somn si vrem sa-l scoatem (cu noroc), atunci e ok fir de 0,2 mm, de 40 lb. :noroc:
Daca numai la salau, si nu-i interesant somnu', atunci si de 10 lb e ok. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 187

miercuri, 9. iulie 2014, 22:01

Alooo ...domnu' Zoran...cu urarile tale de bine :rizi: Ma rog ,se pare ca ai gura ...ciudata sau ma rog pile pe undeva pe sus! Ca norocul urat de tine ,la aia , "subdimensionati" s-a adeverit... :nervos: Ma rog ,daca 40 lbs inseamna subdimensionat pe Mures....

Doar asa ,ca fapt divers, mi-a rupt Stren de 40 lbs ,a luat voblerul si am urma pe deget cum am franat tamburul !!!!!!!! :soc:


Ps: ca sa te "pedepsesc " nu o sa-ti spun povestea...Poate dupa ce-mi revin :prieteni:

Ai putea sa ne nepedepsesti si pe noi si sa ne povestesti. Asta dupa ce iti revi. Apoi ... povestesc si eu ce am patit la "casa padurarului" :rizi:

SorinM

Biban

Răspunsuri: 80

Membru din: 23. martie 2014

Locație: Timis

  • Scrie un mesaj privat

2 188

miercuri, 9. iulie 2014, 22:04

Doar asa ,ca fapt divers, mi-a rupt Stren de 40 lbs ,a luat voblerul si am urma pe deget cum am franat tamburul !!!!!!!!


a luat voblerul..pe un alt site cineva cumpara YO-ZURI CRYSTAL VIBE 9 CM, oare cu el incepe povestea ?!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 189

miercuri, 9. iulie 2014, 22:28

Octav ...incepe tu ! :bravo: Personal presimt ca la mine va mai dura povestea .Probabil va fi gata cand o sa am si poze ...Povestea va incepe cu Vibe de 9 cm :ochi: ,dar presimt ca se va termina cu altceva ... :bucuros2:
.
Ps: in timp ce vorbeam cu Anem in seara asta l-a lovit somn "live" :buaaaah: Ratat din pacate. :doarecapu:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 190

miercuri, 9. iulie 2014, 22:47

Mi-as dori si eu zonele tale Zamfi.... Si un spinning la somn

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 191

miercuri, 9. iulie 2014, 23:03

Da...si eu mi-as dori un baraj pe langa casa :) Spinning la somn? Pai te astept oricand cu cea mai mare placere!Numai sa stie si somnii :rizi:
Asa cum stii ,imi intra unul sau doua marfare pe an :buaaaah: Anul trecut am prins unul si am ratat unul ...Acuma am inceput cu ratarea! Ghici ,poate urmeaza captura.

...

Oricum ,cand iti da tren si pleaca ...si nu mai stii ce sa faci ...si nu esti cu barca...si firul se termina...si trebuie sa te lasi pe vine sa poti tine batul:soc: ...si iti ramanae urma pe deget de la tambur ...si inima ti s-a dus de mult in gura si pulsul merge catre doua sutare , atunci si DOAR atunci TRAIESTI 100% MIRACOLUL SPINNINGULUI :bucuros2:

Pozele ...uneori ,pot sa mai astepte! :noroc:

2 192

miercuri, 9. iulie 2014, 23:47

De-ai sti tu cati nu dorm si acceseaza din 10 in 10 minute forumul
Doar, doar s-o indura vreunul din voi sa scrieti povestea pana la capat. Nici tu, nici King of beasts, nici Larry nu aveti pic de suflet

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 193

joi, 10. iulie 2014, 00:03

Zamfi... Are dreptate Zoran desi de multe ori radem, dar nici eu nu consider. Ca 40 lb e pentru monstrii de pe la tine, poate sa fie bun la mine dar pe Mures nici eu nu sunt de acord, dar oricum eu nu am avut niciodata asa ceva in bat dar nici nu am insistat, asa ca imi dau cu parerea pe margine :)

Răspunsuri: 39

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 194

joi, 10. iulie 2014, 01:28

Eh...povestea e cam asa Zami(nu-s mare povestitor, asa ca luatio ca atare):

Am iesit pe apa weekend-ul trecu cu Coste, dupa 2 iesiri anul acesta total esuate, in care am fost si uzi lleoarca si "zgribuliti" de frig si fara nici cea mai mica miscare in bete. Poate de la vreme, ape prea mari sau prea reci..etc etc, n-am destula experienta sa decid.

Am pleccat la pesti plini de speranta si foarte optimisti. De data aceasta totul arata mai bine, si eram si in locul in care am
auzit cele mai puternice rapiri de somn ever, cand visez ca sunt la
pesti acolo ma visez :rizi: . Prima noapte pe la 3:00 dormeam deja de 30 de minute, cand ma trezeste avertizorul, era batul la geamandura, pe malul nostru dat in jos la nici 2M de mal, ajung la bat mai mult dormind decat treaz, alarma flasa ....o ragallie a luat firul si uite asa m-am luptat vreo cateva minute cu ea, cea tare actiune pe anul acesta.... :nu: Dezamagiti de lipsa actiunii peste noapte, la prima ora, urcam la 100m mai sus pentru a 2`a noapte. Peste zi nimic, seara pana pe la 9...nimic. Deja eam dezamagiti, chiar posomorati...Ii povesteam la Coste cum as vrea sa avem un atac la una din plutele legate la copac cum numai in filme am vazut, atac la suprafata, sa-l vezi live, sa vezi coadata, sa vezi valuri..taraboi ce mai..Chiar vasusem ceva filmulete pe la francezi in genul ala si eram extaziat de gand. SI ce sa vezi! pe la 10 fara ceva la singura pluta care o aveam in campul vizual, vine atacul :buaaaah: SUPERB! Pur si simplu am vazut valul in pluta, si coada, si ce taraboi! Si suna avertizorul...batul se duce pana la limita, aproape sa puste fiul de rupere...si apoi instant liniste totala! A ratat! cum? de ce? chiar se poate asa ceva??!! Eram inmarmuriti amndoi, Coste langa bat eu 2 pasi mai sus, inima imi era cat un purice si batea cu un ritm care nu-l credeam posibil. Atacul a fost(ratat)..drilul nu a mai venit. Am avut cele mai ciudate sentimente de cand pescuiesc, eram mahnit, nervos, iritat ca a fost un atac ratat....Dar eram extrem de fericit ca am vazut live asa ceva la pluta noastra...si care era sansa, era singura care o vedeam de unde stateam noi. A fost singura actiune pe seara respectiva, trist? debusolant? Poate. Dar ce e cert a fost fabuls de frumos, se putea si mai frumos sa fie cu finalitate :buaaaah: .
Asta e, o luam de la capat, cu speranta ca vom putea iesi mai des pe apa. Oricum ne prounem sa iesim mai des si daca e pentru cateva ore.Speram pe viitor sa venim cu poze. "Marfarul" poate nu va veni curand, dar si "vagonase" daca vor iesi vom fi multumiti intre timp, sa iasa numai...ca anul acesta doar povesti fara poze :doaaamne:

PS: Sa imi iertati povestea, daca nu e foarte fluenta etc etc, eu sunt mai prieten cu cifrele decat cu literele.(scuzati si greselile gramaticale, e tarziu nu mai am rabdare sa corectez...daca or fi sa fie scuzate :) )

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 195

joi, 10. iulie 2014, 05:42

Eh...povestea e cam asa Zami(nu-s mare povestitor, asa ca luatio ca atare)

Bravo! :noroc: Asa ceva e de vis, un live bite, presupun ca la peste viu, sau? Daca ai citeva detalii, specie marime peste, marime ancore, pozitionare ancore? Eu anul trecut am patit asa de 4x consecutiv, pina nu am schimbat montura. Si anul acesta de vreo 3x, dar, nah, asa e la pescuit, mai ratam, mai prindem, ne mai perfectionam, mai prindem, mai testam, iara ratam... :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 196

joi, 10. iulie 2014, 07:38

Multumesc Octav! Foarte tare!Poate data viitoare. Vorbim. :prieteni:

...

Claudiu...sunt pesti care nu pot fi prinsi! Mai ales de pe mal!! De pe mal pestii uriasi se scot doar in locuri care permit deplasarea pe mal.Nu a fost cazul aseara.Iar sa tragi in amonte , in curent, un marfar ...un fir de 60 lbs e papiota.Mai gros , pe Mures, e nasol ca nu mai poti lansa.In fine.Inca imi ling ranile :rizi: Aproape la propiu la mana stanga :soc:

coste81

Biban

Răspunsuri: 173

Membru din: 12. ianuarie 2013

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

2 197

joi, 10. iulie 2014, 08:46





Citat de la »NegruVoda13«



Eh...povestea e cam asa Zami(nu-s mare povestitor, asa ca luatio ca atare)


Bravo! Asa ceva e de vis, un live bite, presupun ca la peste viu, sau? Daca ai citeva detalii, specie marime peste, marime ancore, pozitionare ancore? Eu anul trecut am patit asa de 4x consecutiv, pina nu am schimbat montura. Si anul acesta de vreo 3x, dar, nah, asa e la pescuit, mai ratam, mai prindem, ne mai perfectionam, mai prindem, mai testam, iara ratam...






Montura folosita este ceea din poza:

Marea mea nedumerire este distanta de la plumb la cârlig. Credeți ca ar trebui sa fie mai mare? După aceasta partida am aruncat si o caracatița peste.
Pestele folosit a fost un caras un pic mai mare ca palma (mai mare nu am avut).
Am atasat si un filmulet in care se vede poziția plutei. Adâncimea apei in acel loc este de 2,5m




Am început sa filmam partidele de pescuit si la iarna poate facem si un colaj, daca nu cu capturi măcar cu peisaje :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 198

joi, 10. iulie 2014, 09:57

Ps: in timp ce vorbeam cu Anem in seara asta l-a lovit somn "live" :buaaaah: Ratat din pacate. :doarecapu:


Si din pacate aia a fost singura activitate avuta ieri. Chiar nu pot sa inteleg ce se intampla, ieri erau efectiv conditiile ideale pentru somn, apa crescuse cu aproape doi metri pe inaltime, era tulbure si plina de mizerii la suprafata, pasnicii erau toti retrasi in maluri pentru ca ii vedem peste tot si totusi somnii erau disparuti.

Se vede ca nu eram singurul care a considerat ca sunt conditile ideale de somn pentru ca vazusem ieri peste 15 barci ce cautau somnul la spinning si in timpul in care erau in campul meu vizual nicicare nu a prins absolut nimic. Partea mai nasoala este ca exceptie facand un somn ce a atacat in mal un banc de cefali si doi ce s-au intors in curent nici nu am vazut alta activitate pe apa. Ceea ce este de domneniul incredibilului avand in vedere ca in anii precedenti, in conditii similare, rapeau somnii de rupeau malul.

Singura activitate avuta a fost un somn de vreo 1,3 metri ce mi-a dat intr-un vobler ce evolua la o palma de suprafata apei (exact cand imi povestea Zamfi de ruptura avuta :rizi: ) si in momentul atacului am vazut somnul in toata splendoarea lui. Din pacate nu a ramas agatat. In rest, in ciuda a 4 locuri incercate si nalucile de toate felurile, timp de aproape 5 ore nu am avut nimic. Surprinzator … dar cred ca asa se intampla atunci cand pleci de acasa sigur ca vei prinde :zambet:

ps: Mane, ieri pentru a ajunge la locul 0 cand m-am dus am trecut canalul cu apa pana la gat. Surpriza a fost la intoarcere, cand apa crescuse cu mai bine de jumatate de metru si brusc nu am mai simtit pamantul sub picioare si dupa o gura de apa m-am trezit inotand cu rucsacul in apa si lanseta in mana :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 199

joi, 10. iulie 2014, 10:04

Oricum ,cand iti da tren si pleaca ...si nu mai stii ce sa faci ...si nu esti cu barca...si firul se termina...si trebuie sa te lasi pe vine sa poti tine batul...si iti ramanae urma pe deget de la tambur ...si inima ti s-a dus de mult in gura si pulsul merge catre doua sutare , atunci si DOAR atunci TRAIESTI 100% MIRACOLUL SPINNINGULUI

S-a facut multa emotie si anul asta :)
Pai bine, mai domnule, tu pescuiesti in gara? Trenuri, metrouri... tramvaie pfff :zambet:
Aveai ceva ancore schimbate pe voblerul ala sau erai cu cele de serie? 40lbs pe Mures mie imi pare suficient..desi de pe mal..pot aparea situatii stanjenitoare...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 200

joi, 10. iulie 2014, 10:14


Oricum ,cand iti da tren si pleaca ...si nu mai stii ce sa faci ...si nu esti cu barca...si firul se termina...si trebuie sa te lasi pe vine sa poti tine batul :soc: ...si iti ramanae urma pe deget de la tambur ...si inima ti s-a dus de mult in gura si pulsul merge catre doua sutare , atunci si DOAR atunci TRAIESTI 100% MIRACOLUL SPINNINGULUI :bucuros2:


Claudiu...sunt pesti care nu pot fi prinsi! Mai ales de pe mal!! De pe mal pestii uriasi se scot doar in locuri care permit deplasarea pe mal.Nu a fost cazul aseara.Iar sa tragi in amonte , in curent, un marfar ...un fir de 60 lbs e papiota.Mai gros , pe Mures, e nasol ca nu mai poti lansa.In fine.Inca imi ling ranile :rizi: Aproape la propiu la mana stanga :soc:


Zamfi, nu inteleg, de ce pe Po se poate lansa cu 80lbs, si pe Mures nu? Si Anem fol 80 lbs, si cred ca si cu 100 lbs functioneaza. Uite, voi face eu o proba, trag fir de 0,5 mm pe un tambur de 8000 si masor cit pot lansa. :noroc:


Sunt de parere ca sunt pesti care de pe mal sunt cam imposibil de scos, indiferent de echipamentul folosit … ca pana la urma si cu fir de 150lb, frana reglata la 20kg forta, daca un somn sarit bine de 2m iti intra in curent puternic te trage in apa si oricum “te-a potolit” :rizi:

au fost destule cazuri patite de mine sau de amicii cu care eram la pescuit in care unul dintre pescari era sa zboare in apa. Nu cred ca imi va iesi din minte imaginea in care lui Mane i se blocase frana de la mulineta, in fata lui la 20 de cm avea direct apa de 5m adancime si un curent infernal si somnul tragea de el de ii dadea pick-up-ul peste cap in timp ce Mane era lasat pe spate, cu lanseta in sanie si nu stia ce sa mai faca. La fel imi aduc aminte cum eram cu varful de la bocanci in apa cand un alt somn tragea de mine si din cauza namolului efectiv nu reuseam sa stau pe loc. la fel imi amintesc cum stateam in fund, ghemuit intre bolovani, cu picioarele “infipte” sub un bolovan mare si nu stiam cum sa ma tin lanseta in mana cand individul de 252 isi dadea drumul pe curent. Si as mai putea da minim vreo alte 4-5 exemple de felul asta. Deci, de pe mal, sunt pesti care nu ii poti scoate daca locul nu iti permite indiferent de echipamentul folosit … doar daca ai noroc :rizi:

E adevarat ca eu unul pe Po nu merg la somn cu fir de 40lb pentru ca mi-ar fi frica sa trag de el cum trebuie (cu lanseta noua cred ca as putea sa il rup din lanseta :rizi: ) … dar asta atunci cand merg la somn. Pentru ca la orice alti pesti pe care ii pescuiesc eu, consider ca un fir de 15lb este arhisuficient.

Asa cum stii ,imi intra unul sau doua marfare pe an :buaaaah: Anul trecut am prins unul si am ratat unul ...Acuma am inceput cu ratarea! Ghici ,poate urmeaza captura.


O sa vina si captura … sunt convins de treaba asta :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm