Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 161

luni, 7. iulie 2014, 17:39

Emile...un raspuns de nota 11! Ce sa zic ,jos palaria si vezi de numerele alea .Poate la toamna le inmultim impreuna... :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 162

luni, 7. iulie 2014, 17:47

Mi-ar face placere sa stam si la o poveste pe malul apei in timp ce vreo naluca si-ar lua zborul, un decor mai potrivit decat pe forum sau la telefon. Sa anunti din timp daca se intampla ceva :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

2 163

luni, 7. iulie 2014, 19:55

cred ca anul asta este cel mai prost de cand pescuiesc in Italia (exceptie face primul an cand gherlele se tineau lant :rizi: ) ... spre comapratie, anul trecut pe vremea astea avem 125 de pesti prinsi in timp ce momentan am strans doar 77 ...


Salut Emil, fii fericit ca nu trebuie sa pescuiesti pe Rin, numaratoarea ar fi fost mult mai simpla.. :)

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2 164

luni, 7. iulie 2014, 20:03

si eu care credeam ca exagerez cu faptul ca-mi masor si cantaresc capturile mai reusite :D
n-am o evidenta scrisa in tabele ci doar mentala ajutata totusi la nevoie de o descriere cu suficiente detalii in titlul pozelor ce le salvez :)
de multe ori ma gandeam oare cati pescari se pot mandri cu capturi de peste Xkg, etc, de exemplu m-ar placea sa intru cat mai repede in categoria celor care au prins salau mai mare de 10kg :D sau somn de peste 2m la spinning :)

@anem, daca tot ai documentati anii petrecuti in Italia, fa-mi te rog un top 3 al perioadelor cele mai bune de spinning la somn ce le-ai avut pe Po...din punctul meu de vedere spinningul la somn e cam terminat anul asta, capturile ce mai apar fiind doar ocazionale :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 165

luni, 7. iulie 2014, 21:01

.din punctul meu de vedere spinningul la somn e cam terminat anul asta, capturile ce mai apar fiind doar ocazionale

"Ati sarit un paragraf... N-am sarit nimic, nu-i asa?" :zambet:

Iar paragraful era toamna... cu temperaturile sub 15'C cand somnii pot fi prinsi in offside, cel putin la spinning , mai bine decat in alte perioade...
Si daca nu ma insel, somnul din avatar e prins tot pe apa rece...
Asa ca formularile acestea definitive " spinningul la somn e cam terminat anul asta," = sa pastram putina moderatie si sa perseveram :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 166

luni, 7. iulie 2014, 21:32

De ce Ovidiu, ca omul poate nu mai da dupa somn ...Doar asa ocazional :)
Nu ma pricep la Dunare ,insa pe Mures ,cand da prima bruma si daca apa e buna ... :bucuros2:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 167

luni, 7. iulie 2014, 21:38

...Ca uite si la mine e gata sezonul! Am iesit 2 ore sa vad apa. Am dat cica dupa somotel . Am prins un clenoc la guma :soc: (mai exact la Cannibal Shad :ochi: ) si am mai avut o lovitura (tot mama de cleni...) la Drum! Deci gata cu somoteii :rizi: Nu ca as fi prins nu stiu cati pana acum...Dar m-am odihnit un pic . Da' ce-mi place cand prind cate un clean din "ala" la momeli de somotel :apl: Si ei se bucura saracii ,ca fac parte din speciile pe care nu le retin.Deloc! :bravo:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 168

luni, 7. iulie 2014, 22:12

De ce Ovidiu, ca omul poate nu mai da dupa somn ...Doar asa ocazional

Pai de ce nu ai zis asa? :zambet:

...malaiul se cerne printr-o sita de la mamaie... in ceaun se pune apa si un pumnisor (de fetiscana de 17ani) de sare
Se pune malaiul si se fierbe bine..., spre sfarsit se adauga si 1/7 faina de grau... apoi se mai lasa pe foc 3-5minute. In mod normal mamaliga rezultata , trebuie sa fie tare, de sa neapa sa se curbeze lingura mai ceva decat lingurile lui Uri Geller :)
Se lasa la racit cca 5-6h
Atacul nu m-a surprins :D
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 169

luni, 7. iulie 2014, 22:30

@anem, daca tot ai documentati anii petrecuti in Italia, fa-mi te rog un top 3 al perioadelor cele mai bune de spinning la somn ce le-ai avut pe Po...din punctul meu de vedere spinningul la somn e cam terminat anul asta, capturile ce mai apar fiind doar ocazionale :)


am observat ca nu depinde totul doar de perioada, mult mai important este nivelul apei. pe aici temperaturile apei nu coboara atat de mult incat somnii sa fie "blocati". am vazut cozi de somn la suprafata apei cand nu puteam tine bine lanseta in mana din cauza frigului si am si prins somn in perioade in care imi ingheta mana pe manerul lansetei de aveam senzatia unui lemn in loc de brat in timpul drilului. e adevarat ca asta doar in anumite locuri.

Po-ul fluctueaza foarte mult (mi se pare de-a dreptul incredibil) si somnii am observat ca sunt influentati direct de chestia asta. De exemplu, daca brusc apa a crescut un 2 metri pe inaltime peste noapte (se intampla surprinzator de des) atata timp cat apa creste somnii sunt foarte activi pentru ca din momentul in care incepe sa scada doar o mana cereasca te poate face sa prinzi somn pentru vreo 10-15 zile. Si nu doar ca nu ii prinzi, pur si simplu par a disparea.

daca ar fi totusi sa fac un top, pe primul loc ar fi exact luna in care ne aflam, locul doi l-ar ocupa septembrie-ul iar octombrie-ul ar fi pe locul 3. asta in mod special datorita marimilor prinse, nu neaparat a numarului de pesti. si da, de august nu pomenesc nimic pt. ca de regula nu sunt in Italia decat foarte putin timp. daca ar fi sa ma raportez la numar atunci sfarsitul ierni si inceputul primaveri sunt cele mai OK, dar asta si pentru ca atunci pescuiesc pe niste ape cu o densitate mai mare de somn (dar de dimensiuni mult mai mici decat ce pot gasi pe Po) si insist ceva mai mult la jig (e perioada in care avatii intra in pamant :rizi: )

ps: tot ceea ce am scris mai sus e strict parerea mea si face referire doar la spinning-ul de pe mal, nu vorbesc de stationar sau pescuitul din barca.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2 170

luni, 7. iulie 2014, 23:01

.din punctul meu de vedere spinningul la somn e cam terminat anul asta, capturile ce mai apar fiind doar ocazionale

"Ati sarit un paragraf... N-am sarit nimic, nu-i asa?" :zambet:

Iar paragraful era toamna... cu temperaturile sub 15'C cand somnii pot fi prinsi in offside, cel putin la spinning , mai bine decat in alte perioade...
Si daca nu ma insel, somnul din avatar e prins tot pe apa rece...
Asa ca formularile acestea definitive " spinningul la somn e cam terminat anul asta," = sa pastram putina moderatie si sa perseveram :pescuit:

singurul lucru ce l-am omis e faptul ca m-am referit la spinning de pe mal, cu predilectie vobler, mesajul fiind adresat lui anem care pescuieste aproximativ in conditii similare cu mine dar pe alta apa :)
toamna am auzit ca ar merge pe Mures, dar pe Dunare in zona unde pescuiesc eu, nu.
e clar ca iarna cand se strang in gropi ai sanse sa-i iei si de ceafa la jig :)
somnul din avatar e prins primavara dar am prins si iarna la jig (ocazional)
ocazional = cand iti da salau in 99% din pestii ce-i prinzi intr-o perioada de cateva saptamani, somnul imparte locul cu salaul acolo unde pescuiesc eu dar sunt exclusivisit: cand e somn, nu vezi urma de salau, cand e salau, iti intra somnul doar ocazional.
deci, cati somni ai prins toamna trecuta? dar acum doi ani? daca esti ovidiu pe care-l stiu eu, stiu ca pescuiesti la jig in majoritatea partidelor iar somnul iti intra doar ocazional :)
cand dai la vobler la somn si cand stii ca e perioada buna, DOAR somn iti da, salaul fiind ocazional :) ei, la asta m-am referit ca sezonul e cam terminat din punctul meu de vedere, concluzie care ar putea fi un raspuns la ultima partida a lui anem de mai sus :bravo:
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

2 171

luni, 7. iulie 2014, 23:23

vad ca ai postat intre timp :)
deci frecventa capturilor ca si perioada se potriveste oarecum cu ce am experimentat si eu si alti prieteni de-ai mei, pt mine perioada fierbinte ramane primavara si inceputul verii :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

2 172

luni, 7. iulie 2014, 23:35

Da ... subscriu la ceea ce a spus Anem ,dar am facut-o anul trecut .Anul acesta nu mi-a mers cum ma asteptam , fata de anul trecut si fata de 2012 , care a fost cel mai bun an al meu de cand pescuiesc .Anul 2012 reusit (m-a facut sa ma simt pescar) l-am pus pe seama experientei si ma gandeam ca in 2013 va fi mai bine ...deh asa e firea omului niciodata nu e cel mai multumit :doarecapu:
Si atunci in 2013... dai cu un tabel excel (colorat frumos sa imi sara bine imaginile cu tot si mai smileys-le lipseau :rizi: ) si bate in el -ore- capturi tot ce misca si la final formula =mai putini si mai mici decat cei din 2012 (cand i-am calculat asa aiurea fara prea mare efort si sigur am si omis)
Asa ii dau drepate si lui Zamfi ....anul asta nu fac tabel ... ma bucur de pescuit :bucuros2:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 173

marți, 8. iulie 2014, 06:19

cati somni ai prins toamna trecuta? dar acum doi ani?

Dap, sunt acel Ovidiu, si inca pescuiesc la jig preponderent, mai ales la salau.
Acum 2 ani ca si toaman trecuta am prins cativa somni (la plural) vreo 2 colaterali, pe locuri de salau, altii cautati/tintiti.
Si intr-adevar ai mare dreptate.. de pe mal e diferit fata de barca...
Stima si fir intins! :pescuit:
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 174

marți, 8. iulie 2014, 06:56

Asa este cum spune JB, asa mi-au povestit si localnicii. Primavara, cam pina in mijlocul – sfarsitul lui iunie, merita cautat somnul in mal la spin (vobler, linguri… indifferent). Rupturi si mulinete sau lansete explodate nu sunt raritati in acea perioada, la fel cum in aceasta perioada intra in varse somni capitali, cel mai mare prins in zona ar fi avut (cica) 130 kg (mult noroc celor ce dau cu combo-uri mult subdimensionate). :noroc:
Cind apa se incalzeste prea tare, somnii se retrag in gropi, pe navigabil, unde parese apa e mai oxigenata, si nu prea mai cauta sa-si petreaca timpul cu vanatoarea pe la mal. In aceasta perioada este dificil de ajuns la ei de pe mal, o barca conflabila este de maaare ajutor.
Din cite insa stiu, JB, tu ai o conflabila, cu care mergi la clonc. De ce te opresti la spiningul de pe mal? :gandesc:

JB, nu trebuie sa compari Dunarea cu Po-ul, sunt 2 ape diferite! Pescari germani de spin au spus ca din iunie pina in decembrie, toate lunile sunt ok la spin. Doar sa sti cind unde sa-i cauti, si cu ce. De ex, o perioada f interesanta este august-septembrie, cind, lasati cu barca in deriva urmaresc atenti suprafata apei, din mijloc inspre mal. Un peste ce se sperie, sau o serie de valuri mici, dar late, dezvaluie posibila locatie a unui somn, si atunci se lanseaza tintit de citeva ori pe acel loc… Un fel de vanatoare. Se practica din barca ajungand astfel pe distante mari, seara si chiar si toata noaptea cind este destula lumina, ajungand pe nenumarate locuri care nu sunt accesibile de pe mal. In alte perioade, cind apa e mare si curentul puternic, stau cica peste zi in maluri, feriti, pe langa pietre. Atunci ii cauta jos, parallel cu malul, cu voblere ce coboara 4-5 m sau cu gume. Dar nu la jig! Gumele le trag ca si pe voblere, avantaj mare ca pot varia adancimea cu gumele schimband capurile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 175

marți, 8. iulie 2014, 08:43

mult noroc celor ce dau cu combo-uri mult subdimensionate).


Mah da nu te linistesti ? :rizi: :rizi: :noroc: Pai sa nu-ti zic eu de-o bafta .... :rizi: :rizi: :rizi:


@Ovidiu U

Buna reteta aia a ta ,da' parca trebuia si putin mujdei :gandesc: Stii ...intra mai bine platica :bravo: In alta ordine de idei , era normal ca atacul nu te-a surprins ca esti tu pregatit ,asa, mereu :rizi: Cum sa te surprinda? ce n-ai avut senzori ? :soc:

Ps: mah se vede ca a venit vara si lumea se pregateste de vacante ...e tot mai fain pe aici! :apl: :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 176

marți, 8. iulie 2014, 08:52

mult noroc celor ce dau cu combo-uri mult subdimensionate).


Mah da nu te linistesti ? :rizi: :rizi: :noroc: Pai sa nu-ti zic eu de-o bafta .... :rizi: :rizi: :rizi:
...


:rizi: :rizi: :rizi: ...dai bataie, io nu mi-s prea superstitios. Numa' ca ultimele 2 dati cind am plecat la Rin, -o facut sa scriu cu Informer, care mi-o urat de bafta :rizi: de ambele dati nu am lansat de 5x si a trebuit sa plec acasa, c-o venit furtuna cu fulgere :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 177

marți, 8. iulie 2014, 09:48

vad ca ai postat intre timp :)
deci frecventa capturilor ca si perioada se potriveste oarecum cu ce am experimentat si eu si alti prieteni de-ai mei, pt mine perioada fierbinte ramane primavara si inceputul verii :)


nu vreau sa ma pronunt in chestia asta. Mai sus am spus ca in perioada aia pescuiesc pe alte ape, unde densitatea de somni este mai ridicata decat pe Po doar ca dimensiunile lor lasa de dorit (undeva si mai sus am scris ca pe mine ma intereseaza sa prind pestii intr-un anumit fel si in anumite locuri plus ca eu unul prefer sa dau 5-10 gherle la rand dar ulterior sa prind un somn asa cum trebuie decat sa prind cate 2-3 somnici pana in 10kg la fiecare partida). Nu prea pescuiesc pe Po la sfarsitul ierni si inceputul primaveri pentru ca este inaccesibil de pe mal datorita apelor foarte mari. Daca as pescui in perioada iulie-septembrie pe aceleasi ape pe care pescuiesc la inceputul primaveri ceva ma face sa cred ca as prinde mai bine, dar asta e doar o parere (in perioada mai calda zonele alea sunt pline de braconieri care imi taie orice pofta de pescuit si a caror companie nu o agreez catusi de putin – iarna e altceva, toti sunt acasa la caldura).

JB, nu trebuie sa compari Dunarea cu Po-ul, sunt 2 ape diferite!


Cum spunea si Zoran, nu are rost sa incerci sa faci o comparatie intre cele doua ape. Le-am pescuit pe ambele si sunt complet diferite. Po-ul este mult mai rapid decat Dunarea (vorbesc de Dunarea de deasupra de PdF – mai jos nu am pescuit), nu sunt multe obstacole in apa si pestii tind a se apropia de maluri, mai ales cand se intuneca. Aici nu exista “primul prag” sau “senal navigabil” ca pe Dunare, pe fund totul pare a fi nisip si pe alocuri mal si singurele obstacole sunt in apropierea malurilor, copaci cazuti in apa, diferite anafoare sau obstacole artificiale formate din diguri sau intariri ale malurilor cu bolovani.

Salut Emil, fii fericit ca nu trebuie sa pescuiesti pe Rin, numaratoarea ar fi fost mult mai simpla.. :)


Adi, nu stiu ce sa spun in privinta Rinului, am vazut o gramada de filmulete si poze cu niste avatoi de toata frumusetea prinsi pe acolo … si inclusiv salai sau chiar stiuci la jig. Poate intr-o buna zi voi apuca si eu sa pescuiesc in Rin.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 178

marți, 8. iulie 2014, 12:08

Nesi - partea a doua- :zambet:


Sa fi tot fost
ora 1 cand s-a asternut linistea la suprafata apei pentru ca in foarte scurt
timp sa inceapa vantul . Un vant subtire de la munte care ne ”mangaia duios” pe
crestetul capului, lasandu-ne fara sepci
la prima tentativa de a ridica privirea. Era asadar timpul sa spalam putina
desi , ceva in interior imi spunea ca poate n-ar fi rau sa petrecem macar o noapte
in acel loc in care rapisera „avatii”.


O scurta sedinta
de consiliu cu al meu prieten, avea sa redeschida speranta. Vestea primita de
el prin telefon conform careia o sarbatoare in familie fusese amanata pentru a
doua zi , deschisese larg portile pentru o a doua seara pe apa si pentru sansa la un somn capital. Ramasese totusi o problema pe care o avea de
rezolvat in oras insa, nu mai era una de natura a-l impiedica sa revina, asa ca urma ca eu sa raman pe balta singur cu 2 barci pentru cateva
ceasuri.


Transbordarile
dintr-o barca-n alta in mijlocul barajului, lasarea unei barci goale in pustiul apei in timp ce
cu cealalta era dus celalat capitan de vas la mal (sau adus dupa caz) , precum
si repriza de nani in barca pe care am tras-o dupa ce am reunit cele doua barci
asteptand sa se potoleasca vantul , au
semanat confuzie pe maluri facandu-i pe unii sa faca din Kolibri Albatros , si
din doi oameni cu 2 barci cand 3 in doua
barci, cand 1 cu doua barci dupa cum
aveam sa aflam ulterior. Ba unii chiar credeau ca ne-am inecat cand in barci nu se mai vedea nici o miscare de cateva ceasuri ()o barca fiind goala iar eu dormind in cealalta).


Sa fi tot fost
ora 18 cand s-a reintregit echipa dupa
ce, in cele catvea ceasuri de singuratate m-am simtit din nou ca la „venerabila”
varsta de 1 anisor , cand obisnuiam sa
dorm leganat.O pranzo-cina
copioasa si niscaiva „apa de gura” de 65
de grade (productie proprie) ne-a dat atat forta cat si curajul necesar abordarii
unei partide de seara plina de sperante la monstrii.


Eee, dar nu se
poate aborda o partida pe nocturna asa, oricum, trebuia deci ca mai intai sa ne
facem bine temele. Altfel spus , toata
zona aia in care vazuseram atacuri avea sa fie cartografiata cu jigul din toate
unghiurile posibile. Nu ne-a luat mult
sa ne dam seama de ce anume majoritatea rapelilor erau in locul ala si la scurt timp dupa s-a oprit si vantul iar, odata cu el, au inceput sa-si
faca dansul de seara avatii in zona respectiva. De data asta erau chiar avati, insa avatul pe
apa adanca, aproape statatoare si destul
de limpede s-a dovedit din nou imposibil
de prins cu atat mai mult cu cat vorbeam
de exemplare a caror dorsala pana si Falci ar fi privit-o admirativ.


Tot ceea ce am
putut face a fost sa incercam sa delimitam bine zona in care bat si sa marcam aproximativ
locurile in care rapesc cu preponderenta . A urmat apoi calibrarea „armamentului ”
si reglarea „catarii” astfel incat sa putem lansa in acele locuri si-n bezna totala cu munitia dedicata
mustaciosilor.


N-am fost chiar
gata cand se lasase intunericul si odata
cu el linistea pe apa dupa ce avatii isi
terminasera dansul. Gata, a venit
schimbul de tura ne-am zis cuminti si ne-am ridicat caciulile de pe urechile
ciulite astfel incat sa putem auzi
sunetul de sifon facut de obletii
disperati chiar si la mare distanta. Da, da , ati citi bine, caciulile chiar si
in toiul verii pentru ca, la poalele Fagarasilor, briza isi face simtita
prezenta odata cu apusul si rasaritul soarelui .


Ei, si cum
stateam noi asa cu urechile ciulite, in incercarea de a depista orice sunet,
deodata auzim ceva mai inspre mal. Era ca un fel de clipocit dar find destul de
departe (pret de vreo 3-4 lanseuri cu Thrillul mare) nu puteam distinge exact ce se intampla. Or fi
moacele in buruieni mi-am zis , da-le-ncolo, stau aici sa vina aia mari. Sa fi tot fost vreo juma de ceas de clipoceli
in mal si pauza totala in larg cand mi-am bagat picioarele in aia mari si-am
inceput sa ma apropii incet-incet de mal . Aprind proiectorul strangand din dinti in ideea
de a verifica dalele , ca sa nu nimeresc printre betele cuiva , cand, ce sa vezi, un banc imens de
obleti parcat intre buruieni , faceau
apa sa clocoteasca. Cum dalele erau libere ma apropii de ei cu maxima discretie navigand doar dupa
auz. Cand am ajuns asa, la pret de un
lanseu distanta, in timp ce cautam cu lumina rosie prin trusa dupa naluca
norocoasa care sa se descurce in jungla aia , un caras ca palma sare din apa
si-mi loveste balonul stang al barcii
atragandu-mi atentia. :buaaaah:
Imediat dupa el apare o umbra imensa serpuind sub
apa asa la doua schioape adancime si-mi trece
pe sub barca :soc: :soc: . Era el, era Nesi care
incepea undeva in drepta barcii si se termina in stanga ei provocandu-mi un
fior rece pe sira spinarii. Venise la
apa mica pentru o gustare de obleti panicati si parea sa nu rateze nimic din ceea ce i-ar fi incaput in gura si era
suficient de neatent incat sa nu se fereasca la timp.


Eee, dar Nesi nu
venise singur ci iesise cu familia la cina. Nici nu era mirare ca bancul de
obleti era inchis ca-n conserva . Timp
de vreo doua ceasuri , pe care le-as putea descrie ca fiind cele mai frustrante
din viata mea de pescar, am observat neputincios cum din cand in cand 3-4
valuri spargeau oglinda apei in jurul bancului de obleti aproape simultan insa
in locuri diferite. :nunteleg: Siroaie de adrenalina imi curgeau prin vene si la fiecare
lanseu intr-o valtoare dintr-aia spontana
asteptam socul care sa-mi bucure noaptea. Pe masura ce timpul trecea incepeam
sa-mi pierd concentrarea, parca nu mai puteam tine ritmul la mulineta. As fi
lansat in trei locuri deodata daca as fi putut , calculele de efemeride curgeau
valuri si ganduri de genul „dac-o rapit
acolo insemna ca se indreapta incolo si
daca lansez acolo naluca va intersecta
drumul lui si-l fac” m-au introdus
intr-o adevarata frenezie a lansarilor. Lumina lunii care rasarise amplifica
orice senzatie si fiecare clipa era
traita la maxim. Nici n-am bagat de seama ca partenerul meu nu e cuprins de
aceleasi senzatii decat in momentul in care ma anuntase ca la el venise Mos Ene
in vizita. Chiar si atunci l-am auzit vag si fara sa percutez ce imi spune
raspunzandu-i cu un „bine” sec . Cu fiecare lanseu si l-a fiecare poticnire a
nalucii prin buruiana tresaream si intepam in gol ca nebun. Eram atat de
conectat la naluca de la captul firului incat , daca avea sa fie muscata, cel
mai probabil m-ar fi durut pe mine. Broboade de transpiratie rece imi inundau
literalmente hainele pe tot corpul . Intradevar, in acea noapte avea sa-mi fie
frig din pricina hainelor ude in care am atipit fara sa-mi pese de nimic.


Va urma.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 179

marți, 8. iulie 2014, 13:05

[.....]
Va urma.


ne omori cu zile aici :rizi: ... hai cu partea a 3-a ca nu se mai poate :apl:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 180

marți, 8. iulie 2014, 13:12

vine si aia :ochi: , da numa' saptamana viitoare :zambet:
cum spuneam si cu alte ocazii, pescuitul e despre senzatii nu despre pesti iar in materie de senzatii, pauzele lungi au asa un efect ...amplificator :relax: