Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 141

vineri, 4. iulie 2014, 06:04

Felicitari Radule,raspunsul pestelui e cea mai mare satisfactie.. :apl:
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 142

vineri, 4. iulie 2014, 08:12

Bravo Radu, frumoasa poza! :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 143

vineri, 4. iulie 2014, 13:00

...multumesc baieti !
...somnul a fost prins in amurg , la capat de suvoi , adancime apreciata la 2-2,5m.
Fir intins !...tuturor. :bucuros:
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 145

vineri, 4. iulie 2014, 17:23

Mda..a prins... i-a bagat pluta usor la fuuund, apoi i-a pus-o pe lat :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 146

duminică, 6. iulie 2014, 08:24

Ratat stiuca vietii..over 1m...soc glicemic+stop cardiac..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 147

duminică, 6. iulie 2014, 15:50

Ne-am intors si noi de la Dunare, zona Moldova Noua - Coronini.
Din cauza vantului extrem de puternic ce nu s-a potolit decat inainte de plecare, am avut multe capturi dar de dimensiuni reduse... vezi poza de mai jos. :)

index.php?page=Attachment&attachmentID=1449
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

2 148

duminică, 6. iulie 2014, 15:59

:buaaaah:
Deja am deslusit tot misterul partidei :noroc: :pescuit:
In stanga multe sticle de apa ,iar in dreapta cateva de bere :rizi:
Astea da capturi :inchinare: vrem si filmul C&R

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2 149

duminică, 6. iulie 2014, 17:55

A batut vantu tare de a uscat atmosfera. Si eu as fi avut atatea capturi in locul vostru. :bravo:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 150

duminică, 6. iulie 2014, 19:05

Ne-am intors si noi de la Dunare, zona Moldova Noua - Coronini.
Din cauza vantului extrem de puternic ce nu s-a potolit decat inainte de plecare, am avut multe capturi dar de dimensiuni reduse... vezi poza de mai jos. :)

index.php?page=Attachment&attachmentID=1449

Pare un punct de colectare :rizi: :rizi:
Vad ca nu ati stat pe ,,uscat" :bravo:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

2 151

duminică, 6. iulie 2014, 21:58

azi pe Rhin.

am fost azi pe Rhin. partida planificatä a fost de fapt o mini partidä întreruptä brusc de o furtunä care amenintza cu plopii de pe mal. Dar un eveniment deosebit tot am avut...Recunoastezi pre cineva ? Eu sint cel in
short... Zoran, îmi pare bine cä te-am întâlnit ! Berea ( berile) le vom bea la prima ocazie .Sä fim sänätoshi ! PS. am vrut s mä întorc..dar am väzut cä vii..
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • CIMG5227.JPG (227,94 kB - 140 ori coborit - ultima oara: 31. mai 2017, 12:14)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 152

luni, 7. iulie 2014, 10:21

Sambata am facut si eu un pescuit. Am plecat de acasa destul de tarziu cu planuri mari la somn, adica nu voiam sa ma obosesc pe timp de zi pentru ca pe timp de noapte sa nu mai fiu in stare sa pescuiesc prea mult. Din pacate treburile de acasa nu s-au potrivit si ajuns la locul unde aveam de gand sa insist m-am trezit ca era ocupat de unii ce pescuiau din barca la pluta dupa platici :nervos:

asa ca m-am tirat spre un alt loc la vreo 40 de km distanta, un loc unde pana acum nu am prins decat avati dar dintr-un motiv sau altul ame u mare incredere in el. Nu aveam de gand sa stau pe acolo, voiam sa ajung inapoi pe Po exact cand se intuneca sperand sa gasesc locul liber.

Primul peste s-a facut vazut destul de rapid preferand o naluca portocalie:



Si in destul de putin timp a fost urmat de alti doi, ceva mai frumoasi decat “deschierea” …





Ulterior am intins-o catre Po unde am avut noroc ca locul sa se fi eliberat. Din pacate, exceptie vreo doua ciupituri la jig in cele 10 lanseuri facute in cautarea vreunui dintos, situatia nu a fost OK. Somnii nu si-au semnalat prezenta decat de vreo 3-4 ori in ciuda unor bancuri imense de cefali ce erau pe linia curentului iar pe la vreo 12 noaptea am predat armele si m-am lasat pagubas.

Problema aici consta in faptul ca dupa o viitura, somnii parca intra in pamant timp de vreo 2 saptamani. Si cum la inceputul saptamanii apa crescuse destul de mult si acum era in scadere oarecum trebuia sa ma astept la un astfel de deznodamant.

Data viitoare cu siguranta o sa fie mai bine …
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 153

luni, 7. iulie 2014, 10:47

Bravo Anem, sigur data viitoare va fi mai bine.

Răspunsuri: 111

Membru din: 17. ianuarie 2013

Locație:

  • Scrie un mesaj privat

2 154

luni, 7. iulie 2014, 12:44

Imi provoaca insomnii locurile in care pescuiesti :pescuit:

Si cand vezi ce somn poate fi acolo si mai si .... :buaaaah:
Superbe locuri :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 155

luni, 7. iulie 2014, 14:02

Imi provoaca insomnii locurile in care pescuiesti :pescuit:

Si cand vezi ce somn poate fi acolo si mai si .... :buaaaah:
Superbe locuri :prieteni:


da Florine, am norocul de a pescui prin niste locuri efectiv superbe. daca le-ai vedea in realitate iti garantez ca ar arata si mai bine decat putinul ce se vede in poze. problema este ca anul asta parca totul e intors pe dos. parca au inebunit pestii si nu ii gasesc sub nici o forma acolo unde ar trebui sau daca ii gasesc acolo nu reusesc sa ii fac sa muste indiferent de ce si cum le-as prezenta.

cred ca anul asta este cel mai prost de cand pescuiesc in Italia (exceptie face primul an cand gherlele se tineau lant :rizi: ) ... spre comapratie, anul trecut pe vremea astea avem 125 de pesti prinsi in timp ce momentan am strans doar 77 ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 156

luni, 7. iulie 2014, 15:06

Mah da' voi ii numarati ?! :soc: :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2 157

luni, 7. iulie 2014, 15:41

Mah da' voi ii numarati ?! :soc: :rizi:

Io nu-i numar... da` am un tabel in care-i trec... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 158

luni, 7. iulie 2014, 15:58

Mah da' voi ii numarati ?! :soc: :rizi:

Io nu-i numar... da` am un tabel in care-i trec... :rizi: .


Zamfi, eram curios de niste treburi si de la sfarsitul lui 2012 tot completez un fisier Excel in care imi tin evidentele partidelor de pescuit cu anumite detalii (data, locul, capturile si nalucile folosite). Nici eu nu stau sa numar pestii prinsi dar am facut niste formule prin care Excel-ul mi numara :zambet:

ps: cu ocazia asta as putea spune exact cati pesti am prins cu Thrill-ul de exemplu … sau cu alte naluci :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 159

luni, 7. iulie 2014, 16:36

Da mai fratilor asa este si va inteleg. Am avut si eu tabele si chestii din alea...Am reusit sa depasesc ,mental , problema cu eficienta in pescuit ,conculzii trase in urma... etc.Adica cam tot ce te face sa evoluezi ,cum zicem noi :rizi: Adica sa prinzi mai bine! Acuma daca am timp ies la pesti ,daca prind e minunat ,daca nu iar ,etc. Pot sa spun ca involuez dpdv al pescuitului ...Sau ma rog ,al pestilor prinsi . Insa ...eu ma simt ok asa! :) Asta nu inseamna ca nu inteleg ceea ce faceti si cred ca va va ajuta in continuare. Cred ...

Dar oricum trebuie sa recunosti Emil ca suna misto numerele alea ,asa ...sec! :rizi:

Ps: hai cu poza de la 78!!! :apl: :prieteni:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 160

luni, 7. iulie 2014, 17:23

Chiar daca imi place sa prind peste la fiecare partida, nu pot spune ca doar pentru asta merg la pescuit. Ideea cu Excel-ul mai are si alte motive pe langa vazutul locurilor si perioadelor celor mai bune.

De exemplu, am pe acasa undeva peste 300 de naluci. Le am puse in cutii diferite in functie de marimi, vibratie, adancime de evolutie etc. Inainte caram cu mine cat de multe naluci puteam si de multe ori schimbatul unui loc era un cosmar. Excel-ul ala ma ajuta printre altele si in selectarea anumitor naluci, asa ca, in momentul de fata cand merg la pescuit am dupa mine 3 cutii destul de mari plus una micuta (vreo 60-70 de voblere plus gume). Intr-o cutie tot ce inseamna avat, intr-una tot ce inseamna somn iar in ultima cutie mare am gume, in timp ce in cutia mica vreo 25-30 de jiguri cu gramajele cele mai folosite sau necesare locurilor in care merg. Astea, alaturi de ceva agrafe, fire pentru inaintas, un cleste, briceag, metru, grip-ul, manusile si trepiedul imi intra toate intr-un singur rucsac. In felul asta sunt foarte mobil si pot schimba locurile cat de des vreau.

Un alt motiv ar fi observarea anumitor preferinte ale pestilor pentru anumite vibratii … chestia asta ma ajuta mult in facutul nalucilor :ochi:

Si daca tot s-a vorbit despre “eficienta” la pescuit atunci mai completez cu o chestie. Mie de exemplu imi place sa prind pestii in anumite moduri si de multe ori insist cu anumite chestii doar pentru ca imi place mie sa pescuiesc cu ele sau sa prind pesti cu ele. Au fost multe cazuri in care sunt convins ca niste voblere cu barbeta care s-ar scufunda pana pe la vreo 2,5-3m adancime mi-ar fi adus mai multi avati decat un Thrill smucit si lasat sa ajunga pana la adancimea respectiva sau niste vibe-uri care evoluau pe palierul respectiv, dar pur si simplu mie imi plac nalucile alea si atunci insistam cu ele doar pentru ca voiam sa prind pesti in felul ala (plus ca stii foarte bine ca insistand mult cu anumite naluci reusesti sa le inveti atat de mult incat vei putea prinde cu ele in orice conditii :ochi: )

Dar oricum trebuie sa recunosti Emil ca suna misto numerele alea ,asa ...sec! :rizi:


Si da, imi place si cum suna numerele :rizi: … dar stii foarte bine ca alea sunt seci si de multe ori povestile frumoase se nasc fara a fi acompaniate de numere :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm