Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2 041

luni, 23. iunie 2014, 08:11

Bravo baieti pt capturi ! :zambet:
Tyrael, pescuiesti pe Olt? Sau gresesc?

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 042

luni, 23. iunie 2014, 09:53

Da Ediseu, batranul Olt :bucuros2:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2 043

luni, 23. iunie 2014, 10:02



dupa lasatul intunericului s-a trecut pe somn iar lipsa totala de activitate deja ne-a trimis spre casa. cand ne-am decis sa mai insistam vreun sfert de ora apare si primul peste pe lanseta care tremuram sa o vad in dril. din pacate pestele a cam lasat de dorit si drilul a fost unul cat se poate de scurt:





Pacat ca n-a vrut mustaciosul sa "coopereze" in dril dar, nu-i bai ca scoti parleala cu fratii lui mai mari. :ochi:
La mine de la deschidere incoace , toate partidele le pot sintetiza in cuvintele astea

Citat


lipsa totala de activitate deja ne-a trimis spre casa
:nervos: daca tura trecuta reusisem sa sparg gheata la spinning cu un biban , de data asta am facut progrese substantiale cu inca 2 bibani si vreo 3 cleni indragostiti de cicade . :doarecapu: :nunteleg: astfel, o excursie programata sa dureze pana marti s-a gatat brusc duminica si ne-a cam pus pe :gandesc:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 044

luni, 23. iunie 2014, 10:15




Pacat ca n-a vrut mustaciosul sa "coopereze" in dril dar, nu-i bai ca scoti parleala cu fratii lui mai mari. :ochi:


Lanseta era efectiv prea puternica pentru el. Dar pot spune ca am ramas incantat si surprins de felul in care lucreaza. Daca “la rece” lanseta pare rigida, in timpul drilului este cumva elastica si de o putere iesita din comun. Cu frana stransa in jur de vreo 4 kg parca simteam ca lanseta nu lucreaza cum trebuie si dupa ce somnul mi-a luat vreo 3 metri de fir am strans frana probabil peste 5kg si doar dupa aia am simtit efectiv cat de frumos lucra si se indoia lanseta. De abea astept sa am in lanseta un somn sarit de 1.9-2m in curentii cei mai afurisiti ce exista … sunt convins ca la nevoie voi putea pune mana pe tambur si pompa cat mai tin puterile.

Cat despre deschiderea ta … ce sa zic, imi pare rau ca lucrurile nu au stat dupa cum v-ati fi asteptat. Dar sunt convins ca vor urma si zile mai bune :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 045

marți, 24. iunie 2014, 04:40

Salut la toata lumea.Acum vin de la pescuit, am fost la o scurta partida de spinning de ieri seara de pe la 21:00 si am tot pescuit cam 5 ore.Cat inca era ceva lumina afara am incercat putin la jig in speranta ca voi prinde un salau, insa nu am avut atac.Cum s-a facut noapte m-am pus sa caut somnul la voblere insa spre mirarea mea cu toate ca era trecut bine de 23:00 au intrat doi avatei:


Tot la voblerul asta, Clackin rap de 8 cm mi-a intrat si dumnealui chiar cand imi propusesem ca aia sa fie ultima lansare pentru ca as fi vrut sa schimb locul pentru ca somnii erau nevazuti.

Somnul a avut 1,65 metri si drillul a durat doar 3, 4 minute.Am o lanseta Xzoga puternica tare :bucuros2: (mersi frumos Kingofbeasts pentru munca depusa, lanseta e super) chestia e ca am si fortat la maxim sa vad ce poate si dupa ce i-am facut doua poze somnului si l-am eliberat am observat ca ancora cu care l-am prins a suferit in drill, nu s-a indreptat insa s-a strambat destul de bine.Era o st51 marimea 1, o marime cam mica insa la voblerul ala mi s-a parut mie ca merge bine.Probabil si datorita rigiditatii lansetei s-a strambat ancora, nu e bai punem din alea mai strong daca trebuie :zambet: .

@ Anem ce bine e cand pescuiesc cu tine atunci cand vine momentul scoaterii pestelui pe mal si a pozelor.Distanta pana la apa de sus de pe mal era de cel putin 1 metru si pestele avea sigur peste 25 de kg, am obosit ca naiba sa il scot din barlog :zambet:


Sa nu uit, cand am eliberat somnul, imediat dupa ce i-am dat drumul M-A ATACAT in sensul ca a incercat sa ma muste de mana, se vede ca voia razbunare pentru ca l-am deranjat :zambet: .

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mane81« (24. iunie 2014, 04:57)


Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 046

marți, 24. iunie 2014, 06:26

Faine de tot Mane ! Felicitari si la mai mare :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

2 047

marți, 24. iunie 2014, 07:46

Bravo mane1,

Frumosi pestii! :apl: :apl:

Am observat o chestie interesanta atat la Anem cat si la tine. :

Majoritatea somnilor prinsi sint seara , noaptea ceea ce confirma faptul ca actiunea mustaciosilor este mai activa

noaptea decat ziua!!

O sa tin cont de aceste chestii in concediul meu la Dunare!!! :bravo:

Bravo inca o data!


Mane ne spui ce echipament ai folosit in afara de lanseta...:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 048

marți, 24. iunie 2014, 07:57

bravo Mane ... felicitari pentru somn :apl:

azi-noapte cam tot pe la ora aia am bagat si eu un pescuit, ceva mai aproape si mai scurt. ne auzim la un telefon ceva mai tarziu ... pot spune doar ca lanseta s-a aratat neputincioasa la ce am avut in capatul firului si dupa ce am ramas cu doar 10 spire pe tambur am fost nevoit sa blochez tamburul. Rezultatul ... un ST deschis :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 049

marți, 24. iunie 2014, 08:13

Da, da, felicitari Mane, bravo. Poti drillui fara probleme si cu frana stransa la 5-6 kg forta, atunci ai si ceva placeri in drill. :noroc:

bravo Mane ... felicitari pentru somn :apl:

azi-noapte cam tot pe la ora aia am bagat si eu un pescuit, ceva mai aproape si mai scurt. ne auzim la un telefon ceva mai tarziu ... pot spune doar ca lanseta s-a aratat neputincioasa la ce am avut in capatul firului si dupa ce am ramas cu doar 10 spire pe tambur am fost nevoit sa blochez tamburul. Rezultatul ... un ST deschis :zid:


Anem, mare pacat... Dar cum de ti-a luat atata fir de pe tambur? La cite kile-forta ai avut frana stransa? :gandesc:
Iar cu indreptatul ancorelor, asta se intampla cind toata forta intra in ancora, cind se blocheaza tamburul si nu mai lucreaza nimica. Si noi am avut 1 ancora putin indreptata, un ST 66 2/0. Tot asa, a trebuit sa blocam firul sa nu intre pestele in cioate si am tras de el cit am putut. Noroc in a doua ancora de pe montura.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 050

marți, 24. iunie 2014, 09:11

Zoran, am avut destul de putin fir pe tambur (cred ca vreo 80 de metri :rizi: ). Somnul mi-a dat la nici 20 de metri de mine si a plecat pe frana. Initial frana era stransa undeva in jur de 4-4,5kg si in timp ce individul imi lua fir cred ca am ajuns cu ea mai sus de 8kg (eram convins ca voi rupe lanseta, doar in filmulete am mai vazut-o atat de indoita) de era sa ajung in apa mai ales datorita noroaielor de pe mal. Era in curent si in faza de inceput il tineam doar din lanseta pentru ca ulterior, cand am vazut ca deja e vizibila banda ce ma atentioneaza de capatul firului am fost nevoit efectiv sa pun mana pe tambur. Daca nu puneam mana pe tambur imi lua tot firul si probabil imi rupea la nodul de final.

Asta este … se pare ca sunt anumite animale care de pe mal sunt putin cam imposibil de scos si trebuie sa ma conformez cu ideea asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 051

marți, 24. iunie 2014, 09:33

Wow!\Aia e ST66?
Inseamna ca era tatal lor :) Daca nu vedeam, mai ca nu credeam.. conteaza si unghiul in care e infipta ancora, daca era ceva coltul gurii si intepat pana in curbura in piele cartilaj era mai bine, daca e in placa... se comporta ca o piatra...
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 052

marți, 24. iunie 2014, 09:37

Asa este Anem, sunt muuulte situatii cind un echipament prea light nu face fata, si unele situatii cind si cu echipament adegvat suntem la limite. De aceea, repet, ptr mine supradimensionarea completei linii este linistitoare: fir de 0.5 mm minimum, forfah de 1.3 mm, ancore st 66 si carabine de peste 100 kg.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 053

marți, 24. iunie 2014, 09:48

Wow!\Aia e ST66?
Inseamna ca era tatal lor :) Daca nu vedeam, mai ca nu credeam.. conteaza si unghiul in care e infipta ancora, daca era ceva coltul gurii si intepat pana in curbura in piele cartilaj era mai bine, daca e in placa... se comporta ca o piatra...

Da Ovidiu, ST 66 marimea 2/0
Era somnul de 2,22 m care a indreptat putin ancora, care l-am adus vreo 40 m contra curentului. Venea de-a lungul malului plin de cioate si nu puteam risca sa-i dau ragaz de inot, asa ca am tras continuu de el, in plina forta. Nu era deloc posibil un drill de zeci de minute, cu frana deschisa. Se zvarcolea ca un crocodile si lovea cu coada deasupra apei. Venea extreme de greu, la un moment dat chiar am avut impresia ca era intepat in coada. Dar nu, era intepat in placa osoasa, in gura, dar era un somn f puternic. La fel si ultimul somn prins de Informer, cel de 2,2 m, care a mutat bine de tot barca din loc, si in momentul tragerii in barca mai sarea la mana sa ma muste :rizi: al draqului unii dintre ei, puternici si agresivi rau de tot.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 054

marți, 24. iunie 2014, 09:52


@ Anem ce bine e cand pescuiesc cu tine atunci cand vine momentul scoaterii pestelui pe mal si a pozelor.Distanta pana la apa de sus de pe mal era de cel putin 1 metru si pestele avea sigur peste 25 de kg, am obosit ca naiba sa il scot din barlog :zambet:


Stiu Mane cum e … am avut si eu cativa pesti la care pozele au fost complet ratate pentru ca eram de unul singur pe mal si dupa un dril prelungit si scoaterea pestelui pe mal eram la pamant de nu mai eram in stare sa ma chinui si cu pozele. Si nici nu vreau sa ma gandesc cum ai scos somnul ala in locul in care ai pescuit :rizi: … cred ca te-ai pus pe burta :rizi:

Wow!\Aia e ST66?
Inseamna ca era tatal lor :) Daca nu vedeam, mai ca nu credeam.. conteaza si unghiul in care e infipta ancora, daca era ceva coltul gurii si intepat pana in curbura in piele cartilaj era mai bine, daca e in placa... se comporta ca o piatra...


Sunt convins OVdiu ca are de-a face atat unghiul cat si locatia in care este tripla. De altfel conteaza si cum este agata, pentru ca daca totul se duce pe un singur brat atunci e clar ca daca fortei pestele exagerat vei reusi sa indrepti tripla.

Asa este Anem, sunt muuulte situatii cind un echipament prea light nu face fata, si unele situatii cind si cu echipament adegvat suntem la limite. De aceea, repet, ptr mine supradimensionarea completei linii este linistitoare: fir de 0.5 mm minimum, forfah de 1.3 mm, ancore st 66 si carabine de peste 100 kg.


Zoran, echipamentului cu care am fost la pescuit i se poate spune oricum numai light nu :rizi: :rizi: :rizi: … si mai sus de atat nu voi urca sub nici o forma. Problema a fost firul prea scurt de pe tambur, curentii din zona si dimensiunea pestelui. Plus ca mi-am obisnuit mana prost cu somnii de talie mai mica de care trageam ca de slapi. Acum cand a venit individul asta m-a luat prin surprindere cumva (plus ca eram mort de oboseala) si nu am prea avut timp de reactive. Adica tot drilul a durat vreo 2-3 minute si am avut timp chiar sa imi scot manusile din buzunar :rizi: dar parca nu ma asteptam la asa ceva. Efectiv nu constientizasem ca pestele mi-a luat atata fir pana cand nu am aruncat un ochi la tambur si vedeam banda … atunci m-am panicat si am blocat tamburul …

cred ca era agatat doar intr-un singur brat al triplei si de aia a cedat ... daca era in minim 2 brate si mai aveam 20 de metri de fir reuseam sa il intorc. :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 055

marți, 24. iunie 2014, 09:57

Anem, tu ai urcat in echipament destul de bine, insa ancorele folosite sunt convins ca nu erau ST 66, si nici marimea 1/0 sau 2/0!? :gandesc:
Dar cred ca urcusuri cum ar fi fir mai mult pe tambur, ancore mai heavy si un leader mai sanatos nu e problema prea mare de realizat, sau?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 056

marți, 24. iunie 2014, 10:06

Am urcat destul de bine??? … pai am lanseta ce duce pana in 300 de grame, mulineta de 8000, fir de 80lb, inaintas mono 100lb de 1mm grosime si agrafe de vreo 100 (inca nu mi s-a deschis una vreodata). La spinning nu stiu cat se poate urca mai sus, exceptie facand spinning-ul marin. Eu unul cu siguranta nu merg mai sus de atat.

Triplele folosite erau astea:

Tubertini High Quality

care toti de pe aici spun ca sunt echivalentul unui ST66 care in Italia nu exista, adica cica se comercializeaza cu denumirea de ST51. Marimea nu stiu sa ti-o spun, gandeste-te ca erau pe un vobler de 13cm.

Asta este situatia … imi pare bine ca macar nu a cedat altceva ca sa ramana somnul cu naluca in gura si imi pare rau ca era primul peste sanatos al sezonului. Vor venii si altii :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 057

marți, 24. iunie 2014, 10:12

:bravo:
Lanseta super, mulineta super!
ST51 = 3 x forjate
ST66 = 4x forjate.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 058

marți, 24. iunie 2014, 10:39

Zoran, nu vreau sa ma contrazic pentru ca vorbesc din auzite prin magazine si citite pe forumuri, dar Tubertini ST51 pentru piata italiana sunt echivalentul a Owner ST66 ce se gasesc pe afara. Asa zic toti de pe aici si daca te pui si cauti pe net dupa Tubertini st51 equivalente a Owner st66 vei vedea ca asa este. In Italia nu exista ST66 :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 059

marți, 24. iunie 2014, 11:29

Ati avut aventura calumea mane si cu anem, poate vara asta vedem poze cu un monstru la voi. Felicitari oricum

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 060

marți, 24. iunie 2014, 11:39

Zoran, nu vreau sa ma contrazic pentru ca vorbesc din auzite prin magazine si citite pe forumuri, dar Tubertini ST51 pentru piata italiana sunt echivalentul a Owner ST66 ce se gasesc pe afara. Asa zic toti de pe aici si daca te pui si cauti pe net dupa Tubertini st51 equivalente a Owner st66 vei vedea ca asa este. In Italia nu exista ST66 :ochi:

Anem, si Mane a dezdoit un ST51 cu un somn de 1,65 m!
Dar e simplu, hai sa facem o comparatie mai reala intre ele, si anume, trag eu de un ST 66 marimea 1/0 pina se dezdoaie si aluneca de pe piatra, si tu faci la fel cu ST 51. Asa aflam exact daca e la fel cu ST 66 sau nu, si daca merita sa mai pescuiesti cu ele sau treci pe ST 66. Cu toate ca daca si la un somn de 1,65 m s-au desfacut, cam naspa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com