Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 021

duminică, 15. iunie 2014, 18:24

Bravo lor daca s-au deplasat la sesizare!

Cu animalele noaptea am patit-o si eu ...In general capriorii ,cerbii si mistretii vin noaptea la adapat.Cand sare un cerb in apa sa vezi cum se aude :rizi:
Vezi ...de aia nu mai dau la stationar! :rizi: Am incercat intr-o seara sa dau ,cu un singur bat ,la peste viu si m-am plictisit groaznic...Nu ca la spinning as prinde ,dar trece vremea altfel si este mult mai comod pescuitul!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 022

duminică, 15. iunie 2014, 18:26

misto stiuca Bogdane, e bine ca ai activitate pe acolo pentru ca mai la vale situatia e crunta. In ultimele 3 partide cu exceptia unor strapi de genul astuia:



si a catorva avatei ce nu sareau de 500 de grame singurul peste notabil a fost asta:



... in rest pauza totala, nici urma de ceva somni chiar daca si-au facuta simtita prezenta de cateva ori in zona in care pescuiam.

Cred ca trebuie sa te lasi de fumat! :rizi: :prieteni:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 023

duminică, 15. iunie 2014, 20:37

Multumesc Emil. Nici oe aici nu e asa stralucita situatia. S-au rarit si pe aici. Plus ca am auzit ca au fost bagate plasele deci.. :nervos:

Frumos avatul.. Mi-ai facut pofta de un pescuit la avat :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 024

luni, 16. iunie 2014, 07:28

Mai sant momente in viata omului,cand, asa din senin vine nebunia peste el..Mie mi sa intimplat ieri cand asa brusc si dintr-o data mi-o venit sa prind crapi la feeder.Evident ca pt. satisfacerea acestui capriciu am ales Lipova,neavind timp de pierdut cu asta pe ape salbatice,golite de peste..Asa ca dimineata am dat o fuga la piata de hobby ,sa cumpar nada ,viermi,porumb..Amicul meu Adi,era nerabdator sa isi testeze un cranck productie proprie,al doilea wobler pe care si l-a facut in viata lui..Primul o fost experiment..Pe la amiaza,eram ajunsi pe balta..in timp ce in surdina auzeam prelegeri despre ''tradatorii din spining''..si ''ce pescuit ii asta??'' ma uitam la muntele de accesorii care au trebuit carate ca sa pesccuiesc cu 2 lansete..Scaun,minciog,juvelnic tunel,suporti,galeata de nada,cutia cu accesorii,carlige,momitoare,...uaaaa,nu se mai terminau..

Pe lanseta de casting,cu fir suffix de 20lb,textil :rizi: ,am legat un leader de mono de 0.45 pe care am atasat un fel de ''method feeder'' in line..Aveam facuta o jumate de galeata facuta cu spartura de cereale,canepa,hrisca,porumb,viermi si un detz de tuica..Deoarece stiam cum e substratul aproximativ,am inceput sa car la nada cu momitorul ala plat..Dupa primul lanseu care a nimerit intr-o groapa,am mutat tirul oleaca la dreapta si am dat de o panta cu apa mai mica si da-i si da-i..Cand am terminat, am umplut momitorul cu porumb l-am 'tencuit ' cu oleaca nada,si am infipt in varf un carlig cu 3 boabe de porumb..Am pus lanseta pe suport ,cu frina de lupta deschisa cat sa-i permita sa ia fir..deoarece momitorul era semiblocat..Si apoi m-am pus sa montez feeder-ul..Inre timp, Adi, Dupa ce o studiat pretz de cateva minute bune chinurile mele de stationarist(?)..feederist...cum io fi zicand,o pus ghiuleaua lui de cranck si o inceput sa lanseze parlel cu malul..Nu stiu daca o dat 3 lanseuri ,ca aud plescaituri puternice,si cev de genu'..''hai ca am lovit-o''..Noh ,in culmea extazului o scos stiuca din imagine la cranck-ul mesterit cu mana lui..


I-am facut poza si m-am reintors la chinurile mele..Manjit de nada,cumainile printre viermi,dupa juma de ora am reusit sa pun un cosuletz in line si sa leg un carlig de ala minuscul,naiba stie ce marime,cu fir de 0.16 :pauza: Si apoi m-am asezat obosit in scaun..Si atu,si stau..nimic..Vedeam ciupituri marunte pe varf,dar nimic concret..golea cosuletul instant si ciugulea porumbul si viermii..Adi o venit linga mine si sa asezat pe iarba ,o lansat spre mijloc si recupera alene woblerul..Ajuns la cativa metri de mal,opreste recuperarea si isi aprinde o tigara..(pauza a durat minim 20-30 de secunde)Nu apuca sa traga primul fum ca simte lanseta ca ii pleaca din mana..Am vazut faza de la 4-5 metri ,cum stateam pe scaun :rizi: Surprins,inteapa si se trezeste cu niste lumanari in fata lui,de toata frumusetea..


Omul e fericit de-a dreptul,il inteleg perfect..
Feederul meu se incapataneaza sa ramana lipit in peisaj..Hoatrasc sa pun un momitor in line cu carlig legat scurt,infipt in el..Ma pun sa leg unul minuscul si cand reusesc in sfirsit,scap forfacul din mana taman pe cand vantul era in niste rafale maxime si se duce la naiba.. :zid: Il caut in patru labe,in timp ce aud ceva de genul''..asa patesc tradatorii din spinning''..M fac ca nu aud,nu il gasesc oricum,si leg altul..cand e gat si asta ,aud brusc un trosc si lanseta de casting zboara de pe suport..Cum naiba ca frina era destrinsa...??Probabil nu suficient..Apuc la timp de ea si da-i si drileaza cu lanseta de casting ,cu fir textil,crapul..La mal ,dezamagire..n-are nici macar 2 kile..




Incarc ghiuleaua si arunc din nou pe prag..Dupa inca vreo juma de ora reusesc sa :bag un momitor cu tija pe fir,sa il leg de un vartej triplu si sa leg doua carlige mici cu mono de 0.18..Lansez..Asez lanseta pe suport..Ma asez...Fedeerul decoleaza..Decolez si eu,intzep..simt o bataie in lanseta..si gata vine fleasca.. :zid: Scot,momitorul gol,un carlig lipsa..Buuun,mai pierd juma de ora sa leg doua carlige mai maricele cu textil..Acuma e ok...Crpii sant ai mei..Incarc momitorul,si vreau sa adun firul...ceva merge greu...fortez si ceva face poc...nu pot sa cred...firul era dat dupa inelul nr,2 si cum am tensionat firul o indoit virful din scurt ...si s-a rupt.. :zid: :zid: :zid: Tai firul,schimb virful cu altul,iar ma chinui sa bag prin tubul momitorului..iarasi leg..Cand e gata ,si reusesc sa lansez in locul bun,nu-mi vine sa cred ca am reusit..Si de la momentul ala incolo..am inceput sa am trasaturi adevarate,si am reusit sa scot vreo 5 crapi,si tot cam pe atitia am pierdut pe drum..Spre seara ,ma mancat mana dreapta ,si nu stiam de ce...si am vazut lanseta de spining langa mine si am stiut cu ce sa o scarpin..Am pus un bellydog..si de pe scaun,cu ochii pe sculele de crap am lansat paralel cu malul..Cam pe la a 3-4 -a lansare,o stiucana la ratat specatculos la juma de metru de mal...apoi m pus o guma si din 5 lanseuri am trosnit-o..cam de calibrul alor de le-a prins Adi..Seara ,a urmat alt cosmar cu desfacerea monturilor,a lansetelor,impchtetatul tuturor accesoriilor mentionate la inceput..Cand mi-am pus centura i-am zis lui Adi,ca probabil urmatoarea iesire la feeder va fi peste minimum 5 ani.....cu exceptia cazului in care fiu-meu vrea sa vada ce inseamna stilul asta..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 025

luni, 16. iunie 2014, 15:00

Apai Gigi ...stai bine de tot cu sistemul nervos de ai curaj sa dai la stationar/feeder! :rizi: Si inca pe balta! Nu pot decat sa-ti admir rabdarea si ...nu cred ca-ti doresti sa-ti urez la mai multe partide de feeder :)

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2 026

luni, 16. iunie 2014, 15:17

Oh,nici nu cred ca vor mai fi..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

2 027

luni, 16. iunie 2014, 19:17

si eu tocmai ce ma gandeam la o partida de feeder pe Olt :)

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 028

luni, 16. iunie 2014, 20:02


Cred ca trebuie sa te lasi de fumat! :rizi: :prieteni:


stiu ca ai dreptate Zamfi, mai ales ca am cam ramas ultimul fumator ... cine stie, intr-o zi poate ma scap de viciu.

Multumesc Emil. Nici oe aici nu e asa stralucita situatia. S-au rarit si pe aici. Plus ca am auzit ca au fost bagate plasele deci.. :nervos:

Frumos avatul.. Mi-ai facut pofta de un pescuit la avat :zambet:


Bogdane, la ploile care au fost pe aici si la cum au crescut apele nu stiu peste cat timp mai sunt sanse reale de avati cat de cat sanatosi. Ar cam fi rostul de somn dar nici cu timpul nu stau bine plus ca nu prea am acces la locurile mele (care apropo, unele au fost facute praf din cauza apelor exagerat de mari de anul asta, cred ca anumite zone s-au colmatat si curentii aia care tineau somni ii mai poti ajunge doar din barca :zid: )

Gigi, zici ca "te-ai spurcat" si ai renuntat la a mai cauta rapitorii :zambet:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2 029

luni, 16. iunie 2014, 21:01

Citat de la »semlecangheorghe«
varful de la deget apas usor in jos si trag...ufff, am scapat...

:doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

2 030

marți, 17. iunie 2014, 16:33

Azi dimineata,la doi carasei micuti,in suprafata,triling 2/0 carlig4/0....1,10m

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 031

marți, 17. iunie 2014, 16:56

Eh asa mai da, felicitari, data viitoare la mai mare!

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 032

marți, 17. iunie 2014, 18:02

Felicitari!
Ce montua ai folosit?
Caraseii vii sau morti?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 033

marți, 17. iunie 2014, 18:09

Azi dimineata,la doi carasei micuti,in suprafata,triling 2/0 carlig4/0....

Felicitari si la mai mare :bravo: .Cum adica la doi carasei micuti? aveai in acelasi carlig sau pe aceeasi montura doi carasei momeala? :gandesc:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 034

marți, 17. iunie 2014, 20:00

Felicitari Florin!!! :apl: Ai imitat un banc de pesti cu montura de 2 caraseii?? :gandesc:

2 035

miercuri, 18. iunie 2014, 07:21

Montura simpla carlig+triling.....din lipsa de peste momeala mare am pus 2 carasei micuti vii(cat o cutie de chibrite)....unul pe carlig si celalalt pe triling la5cm distanta....am mai prins somni asa!

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 036

duminică, 22. iunie 2014, 19:29

Astazi dupa atata ploaie si vant a fost prima zi de soare. O zi excelenta, temperaturi optime, vant slab spre deloc. Ziua a inceput cu o trasatura slaba de la domnul...


Apoi au urmat:




Scuze pentru pozele mai putin artistice cu cel mai mare, imi era sa nu il scap si ma grabeam sa il elberez:


Pentru mine este cel mai mare somn prins pana acum, iar drilul a fost superb, se pare ca in 3 luni am batut record personal la stiuca si somn... sa vedem ce urmeaza :bucuros2: :bucuros2: :bucuros2:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 037

duminică, 22. iunie 2014, 20:04

felicitari. Tyrael pentru noul record ... insista si altii mai mari il vor urma :apl:

______________________

am facut si ieri un pescuit. mergeam intr-un loc nou cu speranta ca lucrurile vor sta ceva mai bine decat in partidele precedente.

locul arata superb si cu toate ca noua nu ne-a mers pe cat de bine ne asteptam sunt convins ca tine ceva pesti.

nici nu am ajuns bine si partida a inceput cat se poate de bine:



am zis ca gata, o sa prindem la pesti de o sa ne plictisim. dar, evident ca lucrurile nu au stat asa si dupa cate ore de pescuit in care fiecare dintre noi am mai avut un singur rateu au iesit mititeii astia:





dupa lasatul intunericului s-a trecut pe somn iar lipsa totala de activitate deja ne-a trimis spre casa. cand ne-am decis sa mai insistam vreun sfert de ora apare si primul peste pe lanseta care tremuram sa o vad in dril. din pacate pestele a cam lasat de dorit si drilul a fost unul cat se poate de scurt:



ulterior am mai incercat vreo ora ... dar a fost pauza totala.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2 038

duminică, 22. iunie 2014, 20:15

Felicitari baieti, frumosi pesti!

Tyrael, cum a spus si Anem, insista, si vei fi rasplatit. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 039

duminică, 22. iunie 2014, 20:16

Felicitari la toata lumea pentru capturi! :apl:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 040

duminică, 22. iunie 2014, 20:24

Bravo Tyrael, felicitari pentru noul record :bravo: