Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 001

miercuri, 11. iunie 2014, 07:34

Da, da...O ancora de j13 in mana si una in gura unui somotel de 5 kg! Stiu eu pe cineva :rizi:

2 002

miercuri, 11. iunie 2014, 21:35

plm, ia nu va mai vaitati ca babele pentru niste intepaturi.
cine draqu va pune sa prindeti pesti?!!
uite, eu nu am probleme din astea daca nu prind, dar si cand prind.................imi tai venele (pardon, tendoanele) :rizi:

solutia la stiuca si la pescuit in general este folosirea minciocului, preferabil din ala cauciucat sau macar unul cu deschidere mare si ochiuri foarte mari.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2 003

joi, 12. iunie 2014, 07:30

Am gasit la chinezii din Dragon un minciog cu ochiuri rare..dintr-un fir mono groscior... Perfect pt curgatoare .
Si cat cautasem pe la toti importatorii autohtoni :)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

2 004

sâmbătă, 14. iunie 2014, 11:31

Salut!
De joi ma aflu ,impreuna cu 2 prieteni,pe tarnava mare,(in total 9 lansete plantate la copac la diferite adancimi)fara rezultate,nici macar trasatura si nici nu am auzit miscare pe apa!
Am avut parte de 2 noptii cu luna plina, deseara va fi la fel,probabil luna plina este motivul ptr. care nu mananca somnii(o chestie ce am observat-o si anul trecut).Oricum am iesit la pescuit din simpla curiozitate,sa vad daca aud/vad macar un somn la rapit!Probabil daca va :furtuna: deseara ,voi avea vreo trasatura,altfel nici o sansa,parerea mea!Daca a iesit cineva la pescuit zilele acestea astept un feedback despre ,luna plina,etc.... :apl:
Am venit acasa dupa provizii ,am sa raman pana luni dimineata la pescuit! ....deocamdata am facut poze la bete si la apa ,sper sa fac si cu un peste! :zambet:
Va :salut: si va doresc FIR INTINS!!! :buaaaah:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 005

sâmbătă, 14. iunie 2014, 11:51

Salut.In general pe luna plina sunt "probleme" cu somnul .Pe Mures cel putin si in special noaptea. Personal la somn ,la stationar, cele mai bune momente le-am avut pe noptile "negre" cu luminozitate extrem de redusa.Noptile cu luna plina dau rezultate bune la crap. In perioada asta mai intra cate ceva la spinning ,dar cu munca multa...

Ps: doi "pescarusi" care au stat 5 nopti pe Mures ,cu pripoane ,siruri ,etc au scapat un singur somotel de vreo 5 kg . Nu zic ca nu m-am bucurat :drac2:

2 006

sâmbătă, 14. iunie 2014, 12:15

Boier Adrian,zis "Piticu"...in curand,cred, va fi coleg de forum!

Eu in barca,plantam montura....

Am parcat barca si asteptam trasatura :pauza:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 007

sâmbătă, 14. iunie 2014, 13:14

Am citit pe undeva ca in noptile cu luna plina somnii nu se duc la vanatoare.Aseara cu toate ca era luna plina, am fost si eu cateva ore la spinning la somn insa nu s-a intamplat nimic, nu am auzit nici macar un somn la suprafata(chestii destul de normale in perioada calda pe aici), deci se pare ca ceva sambure de adevar exista in afirmatia despre faptul ca somnii nu sunt activi pe luna plina :gandesc:

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

2 008

sâmbătă, 14. iunie 2014, 14:48

Astazi am iesit pentru prima data la clonc dupa terminarea prohibitiei, vreme excelenta, apa buna, am avut vreo 8 trasaturi dar anemice, dintre care o trasatura a fost a unui somn imbracat mai gros... somnii au raspuns bine la sunetele cloncului, asta pana am calcat pe el si l-am rupt :zid: Nu am reusit sa prind decat un somotei mic care a fost eliberat cu speranta ca o sa ofere in cativa ani un drill consistent.


Eliberarea... (Rog un moderator sa ma invete ca nu reusesc sa postez videoul corect)
http://youtu.be/bFOTBdbIofY


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 009

sâmbătă, 14. iunie 2014, 15:24

Frumos, bravo pentru eliberere! :bravo:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 010

sâmbătă, 14. iunie 2014, 15:26

(Rog un moderator sa ma invete ca nu reusesc sa postez videoul corect)


Salut Tyrael, orice somnic e bine-venit ... Urmeaza si aia mai buni. pentru a baga un filmulet de pe youtube trebuie sa iei codul filmuletului ... in cazul tau bFOTBdbIofY si inainte lui sa pui [...youtube] iar dupa el [/youtube...] ... cum e mai jos (dar fara cele 3 puncte facute cu rosu)

[...youtube]bFOTBdbIofY[/youtube...]
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 75

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bihor

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

2 011

duminică, 15. iunie 2014, 13:29

Aseara am fost si eu pe Mures in zona Lipova , binentele luna plina rezulta zero. Am prins cativa somotei mici chiar fff mici , cel mai mic somn prins 7 cm.
Am observat ca tot timpul cand este luna plina nu ai frecventa de fel , dar am curiozitatea ca , pe luna plina nu prinzi nimic dar daca urmarim capturi de la alti pescari de somn din Europa cele mai multe filmari sunt ziua binentele si capturi mari de somn tot ziua.
Care este cauza?
Sa-si fi schimbat somnul programul de harana sa manance ziua mai bine ca noaptea?
Astept raspuns.

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 012

duminică, 15. iunie 2014, 13:35



A intrat pe un medium diveer marca S.G :zambet:
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

2 013

duminică, 15. iunie 2014, 13:40

Salut Bogdane.Frumosa cumatra, bravo! :bravo:

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

2 014

duminică, 15. iunie 2014, 13:46

Salut Mane! Multumesc :ochi:

Nu stiau daca e topicul potrivit dar pune si eu o intrebare. Se poate taia o struna de otel in timpul unui dril cu o stiuca? Sau sa fie un defect din fabrica :soc: .
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

2 015

duminică, 15. iunie 2014, 16:03

Aseara ,la fel fara rezultate,asa ca mam hotarat sa adun sculele si sa vin acasa.
In jurul orei 2:20AM am avut o patzanie de toata comedia :nunteleg: ...un animal salbatic a sarit in apa peste firul meu,noroc ca nu s-a agatzat in montura :inchinare: (dupa tropaitul ce l-a facut pe mal cred ca a fost vreo caprioara)....apoi a innotat vreo 1-2minute pe sub firele mele,ce erau plantate in celalalt mal...eram singur,sa vezi adrenalina :rizi:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

2 016

duminică, 15. iunie 2014, 16:50

Aseara ,la fel fara rezultate,asa ca mam hotarat sa adun sculele si sa vin acasa.
In jurul orei 2:20AM am avut o patzanie de toata comedia :nunteleg: ...un animal salbatic a sarit in apa peste firul meu,noroc ca nu s-a agatzat in montura :inchinare: (dupa tropaitul ce l-a facut pe mal cred ca a fost vreo caprioara)....apoi a innotat vreo 1-2minute pe sub firele mele,ce erau plantate in celalalt mal...eram singur,sa vezi adrenalina :rizi:


Florin ,ai pescuit cu 9 lansete de nici nu mai puteau bea apa saracele animale :rizi: :rizi: se incalceau in monturi...
Lasand gluma,ai avut noroc ca nu era un mistret,,fiind singur era mai nasoala treaba,dar ce sa-i faci,riscurile meseriei,pe noapte nu imi place sa ma duc singur...
Un salut.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 017

duminică, 15. iunie 2014, 16:58

Florine..a . fost trimis de Filiala ! Prea multe bete!!! :rizi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

2 018

duminică, 15. iunie 2014, 17:03

Salut Mane! Multumesc :ochi:

Nu stiau daca e topicul potrivit dar pune si eu o intrebare. Se poate taia o struna de otel in timpul unui dril cu o stiuca? Sau sa fie un defect din fabrica :soc: .

Da.Depinde de struna...Eu am patit de toate cu stiucile:strune plesnite , agrafe rupte, indreptate, etc. :rizi:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2 019

duminică, 15. iunie 2014, 17:14

misto stiuca Bogdane, e bine ca ai activitate pe acolo pentru ca mai la vale situatia e crunta. In ultimele 3 partide cu exceptia unor strapi de genul astuia:



si a catorva avatei ce nu sareau de 500 de grame singurul peste notabil a fost asta:



... in rest pauza totala, nici urma de ceva somni chiar daca si-au facuta simtita prezenta de cateva ori in zona in care pescuiam.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2 020

duminică, 15. iunie 2014, 17:21

Florine..a . fost trimis de Filiala ! Prea multe bete!!! :rizi:

Prea multe bete nu erau,eram 3 pescari dar am ramas singur,deaia erau 9 lansete :ochi:
Cat despre faptul ca a fost trimis de filiala nu stiu ce sa cred :rizi: tind sa cred ca e adevarat,am pat-t-o si pe ighis :rizi: ...dupa ce am dus toate geamandurile pe apa si am iesit cu barca afara,deja persoanele responsabile cu controlul permiselor erau pe mal ,ne asteptau :rizi: ...cica au primit telefon ca lasam pripoane :rizi: