Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

21

duminică, 16. martie 2014, 22:26

:salut: eu va pot spune ca sunt foarte multumit de daihatsu terios pentru mers oriunde pe aratura si prin noroaie cand merg la timis sau la mures la pescuit si pentru dunare am in curte un fiat ducato Traveller de 630m ( caravana) azi am venit de la dunare unde era un vant de scotea monturile din apa iar noi jucam carti si ne uitam pe geam ii cea mai buna solutie pentru pescari decat o investitie gen cabana unde esti limitat de pozitia nde este casa pe malul dunarii.sau cea mai accesibila solutie este o rulota care cu un buget de pana in 3-4000 euro are tot ce isi doreste ...mai putin trasaturi de locomotiva :) :ciao:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

22

duminică, 16. martie 2014, 22:38

Nu stiu voi cum stati cu bugetul, dar trebuie luat in calcul si impozitul, asigurarea obligatorie si rovignieta, nemaivorbind de costurile de intretinere ... la cat impozit si taxe anuale plateam pe L200/an dintr-un sfert alimentam lejer tot anul dacia :zid: ... sigur nu se pot compara "calitatile" pe nici o linie, dar pe termen lung taxele acestea :nervos:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

23

duminică, 16. martie 2014, 22:44

eu recomand aici masini japoneze , Toyota Hilux, Toyota Tundra, si altele asemanatoare..dar nu de productie europeana.

Na c-or ajuns si masinile ca mulinetele... :rizi: .
Pt. mine Toyota Hilux, Nissan Navara, Mitsubishi L200, Mazda nu stiu cum... is faine ca si camionete, atat ca nu poti sa dormi cum trebe nici in bena nici in cabina la nicicare... iar un bat de crap de 3,9m (din 2buc.) nu prea incape nici in fata nici in spate, tre` sa-l scoti afara pe undeva... asa ca, pt. mine... nu. :zambet:
Toyota Landcruiser mda, am avut ocazia sa merg cu cineva, un fel de "transformers" (masina, nu el...)... cre` ca-i un SUV adevarat da` tot nu poti sa dormi in ea (el?), degeaba costa cat costa... nici n-o fost facuta pt. asta da` cum io nu-s asa "specializat" (adica nu-mi permit :zambet: ) si vreau sa impac mai multe... nu. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 17. martie 2014, 08:17

................cele mai tari masini transformate in....... pentru pescuit??? :gandesc:..... TOP GEAR in actiune !! :buaaaah:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 17. martie 2014, 09:05

cum stati cu bugetul, dar trebuie luat in calcul si impozitul, asigurarea obligatorie si rovignieta, nemaivorbind de costurile de intretinere ... la cat impozit si taxe anuale plateam
............lasand gluma de mai sus la o parte , Zoli a punctat cel mai bine ca, in functie de ce ne permitem in mod real,si nu ce am visa sa avem !! :bucuros: o masina ideala
pentru omul de rand ar fii un.. FIAT DOBLO MULTI JET...cu motor de sub 1200 cm cu garda de la sol f.ridicata, f.spatioasa , consum mic ,singurul inconvienent ar fi
suspensia,pe spate find o combinatie telescop foaie de arc....an rest e OK !! :bravo: .
:gandesc:

...binenteles, nu echipata ca cea din film !!:rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 17. martie 2014, 09:50

FIAT DOBLO MULTI JET...cu motor de sub 1200 cm cu garda de la sol f.ridicata, f.spatioasa , consum mic ,singurul inconvienent ar fi
suspensia,pe spate find o combinatie telescop foaie de arc....an rest e OK !!

Da, cred ca-i o masina suficient de "universala"... ii buna si de pescuit, si de renovat prin casa si de mers la servici. :)
Acu` nu stiu daca-i mit sau realitate da` masinile italiene nu si-au creat un renume prea pozitiv, cel putin pe la noi... :gandesc: . (nu vorbesc despre Ferrari... :rizi: )
Asta poate-i un avantaj, ca poti sa le cumperi mai ieftin :ochi: .
Dane, stii pe cineva care are masina asta de ceva ani sau doar iti place cum arata?
Cum sta cu fiabilitatea la directie/suspensie/motor/electrice/etc.?
Cum sunt preturile la consumabile fata de alte marci?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 17. martie 2014, 10:41

stii pe cineva care are masina asta de ceva ani sau doar iti place cum arata?
Cum sta cu fiabilitatea la directie/suspensie/motor/electrice/etc.?
Cum sunt preturile la consumabile fata de alte marci?
......e o masina pe care am lucrat cativa ani ,pentru o firma de distributie, de aceeia am si deschis subiectul de modelul respectiv :
Dupa cum am specificat doar suspensia dadea de furca ,si numa pe drum rau "scutura a :drac: de tare" cu toate astea , dupa.... 100.000.. de km nu am reusit
sa distrug ( directie , pivoti ,planetara)e robusta,si avand garda sus poti trece cu usurinta peste gropi(e testata in regim de "off road" ,pe malul apei).
Consum cam 5,5 de motorina la 100 km , cu 100 la ora,si incarcata de multe ori pana in tavan, acu un secret al firmelor de distributie, cumpara masinii
pentru pasageri (impozitul mai mic )de cat a celor transport marfa. Ca si spatiu interior e foarete mare iar scaunele se pot da jos relativ usor,pentru doi insi
cu foarte multe bagaje( Barca, motor +++"toata lista lui COSTI " de pe forum ...Zic ca e cea mai buna solutie :gandesc: :nunteleg: :bravo: .
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 17. martie 2014, 19:15

t. mine Toyota Hilux, Nissan Navara, Mitsubishi L200, Mazda nu stiu cum... is faine ca si camionete, atat ca nu poti sa dormi cum trebe nici in bena nici in cabina la nicicare... iar un bat de crap de 3,9m (din 2buc.) nu prea incape nici in fata nici in spate, tre` sa-l scoti afara pe undeva... asa ca, pt. mine... nu. :zambet:

Citat de la »Adi«


Salut Costi,

uite aici un SUV, mai ca iti incap betele de crap , gata montate...
Toyota Sequoia Interior & Exterior Photos

hai la mai mare! :drac2:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 18. martie 2014, 09:10

in momentul de fata si eu trebuie sa imi achizitionez o masina pentru pescuit! masina personala este un pic cam pretentioasa si m-am orientat catre 2 modele pentru a satisface cerintele mele!
cerinte:
sa aiba tractiune integrala (4x4) pentru a putea ridica barca din apa si in zone neamenajate
sa aiba o garda la sol sa imi permita sa abordez un drum de pamant pana la Dunare - stim cu totii ce inseamna asta
sa aiba un motor pana in 2 litri - am deja una cu motor de 3 litri si cand ma duc sa ii platesc impozitul imi stric ziua
sa fie diesel - pentru un cuplu mai puternic si consum cat mai bun
sa fie ieftina - va fi masina de pescuit si mers la serviciu(pana la serviciu trebuie sa traversez 24 linii de cale ferata)
sa aiba aer conditionat
Solutii:
land rover Freelander - pleaca sh de pe la 4000 euro - una in mintile ei
Dacia Duster - dpmdv este cea mai buna varianta de pe piata luand in calcul la ce ofera vs cat costa
avand in vedere ca nu caut una noua pentru ca am una de plimbare, drumuri lungi, etc inclin catre un freelander ca o pot achizitiona la un buget considerabil mai mic decat un Duster care ink are pret!
eu prefer sa dorm in cort si nu in masina - consider ca oricat de mare e masina un cort iti ofera mai mult confort si mai ales in cort esti inconjurat atat de toate sunetele baltii/padurii respectiv simti din plin mirosul de aer curat mai bine decat intr-o masina care a carat sculele, mancarea si ai mai si fumat in ea un pachet de tigari!
cam asa arata pentru mine masina buna de iesit la balta!
sa auzim numai de bine si de capturi indiferent de masina care ne duce la balta!

30

marți, 18. martie 2014, 09:18

Freelander ce costuri de intretinere are pe an ? ...aproximativ.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 18. martie 2014, 19:33

Freelander ce costuri de intretinere are pe an ? ...aproximativ.



Salut Zoli,

in Germania cu aceasta suma este dat:


327 €
≅ 26,2¢ pro km

Versicherung/ Asigurare
84 €

Verbrauch (Ø10,4L)/Consum
170 €

Kfz-Steuer/Impozit auto
27 €

Wartung/ Service
46 €

vorbim aici de masina noua.

a fost si la mine pe lista, dar nu m-am incumetat sa schimb japonezele,... :saluti:

32

marți, 18. martie 2014, 20:01

Multumesc pentru raspuns, eu am de gand ceva SH pana in 5000 eu... dar nu ma grabesc... deocamdata am alte prioritati :( .

danc

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 8. martie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

33

marți, 18. martie 2014, 23:13

De masinile autohtone nu pomeneste nimeni...Din 2012 am un Duster 1.5 DCI, 4x4, 110CP si nu am avut nici o problema pe drumuri accidentate, cu peridocul si barca dupa el, garda la sol fiind acceptabila!
Din martie 2010, Dacia a vandut peste 500.000 de masini Duster! Pretul ramane una din principalele lui atractii!!!
Nu cred ca mi-as baga masina de familie (am un passat b6) prin hartoape, chiar daca ar fi 4x4.
Mi-e mila de "pisicuta" colegului Kingofbeats :nu:

34

miercuri, 19. martie 2014, 07:32

in momentul de fata si eu trebuie sa imi achizitionez o masina pentru pescuit! masina personala este un pic cam pretentioasa si m-am orientat catre 2 modele pentru a satisface cerintele mele!
cerinte:
sa aiba tractiune integrala (4x4) pentru a putea ridica barca din apa si in zone neamenajate
sa aiba o garda la sol sa imi permita sa abordez un drum de pamant pana la Dunare - stim cu totii ce inseamna asta
sa aiba un motor pana in 2 litri - am deja una cu motor de 3 litri si cand ma duc sa ii platesc impozitul imi stric ziua
sa fie diesel - pentru un cuplu mai puternic si consum cat mai bun
sa fie ieftina - va fi masina de pescuit si mers la serviciu(pana la serviciu trebuie sa traversez 24 linii de cale ferata)
sa aiba aer conditionat
Solutii:
land rover Freelander - pleaca sh de pe la 4000 euro - una in mintile ei
Dacia Duster - dpmdv este cea mai buna varianta de pe piata luand in calcul la ce ofera vs cat costa
avand in vedere ca nu caut una noua pentru ca am una de plimbare, drumuri lungi, etc inclin catre un freelander ca o pot achizitiona la un buget considerabil mai mic decat un Duster care ink are pret!
eu prefer sa dorm in cort si nu in masina - consider ca oricat de mare e masina un cort iti ofera mai mult confort si mai ales in cort esti inconjurat atat de toate sunetele baltii/padurii respectiv simti din plin mirosul de aer curat mai bine decat intr-o masina care a carat sculele, mancarea si ai mai si fumat in ea un pachet de tigari!
cam asa arata pentru mine masina buna de iesit la balta!
sa auzim numai de bine si de capturi indiferent de masina care ne duce la balta!
salut
am avut eu frelander 4+1 usi 1,8 benzina motor de ford, si pe noroi si chestii asa soft e ok .
dezavantaje : nu trage pt ca e mic motorul si foarte limitat cu spatiu pt depozitare .. cel putin asa mi s-a parut mie .

solutia a fost achizitionarea unui pajero sport 2.5 d masina sau mai bine zis tractor de strada .. singurul dezavantaj este viteza pe sosea care este de maxim 120 kmh ,

initial am fost foarte incantat de pathfinder si chiar inclinat sa o cumpar deoarece eu merg mai mult pe sosea (on-road) si mai putin off (cam 15%) , dar am vazut ca au destule probleme si ca piese sant exagerat de scumpe (un kit ambreiaj costa cam 4000 ron si din pacate este boala lor din ce am citit pe net )

referitor la pik-up pe mine nu ma avantajeaza.

inainte sa cumparati o masina faceti un calcul si cat costa piesele + intretinerea si daca se gasesc usor ..

o alta masina buna era terrano dar motorul de 2,7 este un mare dezavantaj la impozit....


ps: neaparat gume daca vrei sa iesi cu ea ... din :zid:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »mayer_maryus« (19. martie 2014, 07:40)


mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

35

marți, 27. mai 2014, 02:00

De daithasu feroza ce spuneti, daca mai trebuie sa traga si un peridoc, ca era cat pe aci sa iau una , dar s-a vandut

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 27. mai 2014, 14:33

stiu ca pe forumurile de off road feroza se prepara pentru urcat prin copaci cu ele asa ca dpdv alpescuitului ar trebui sa fie mai mult decat suficienta!

37

marți, 27. mai 2014, 17:06

Romani pana-n maduva oaselor! :limba:
»iku« a atasat urmatoarele fisiere:
  • iku chilia 761.jpg (121,91 kB - 102 ori coborit - ultima oara: 1. octombrie 2018, 11:03)

Răspunsuri: 50

Membru din: 22. noiembrie 2013

Locație: Fetesti

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 27. mai 2014, 18:31

Land Rover Freelander Td4

[quote='cristiGalati','index.php?page=Thread&postID=32290#post32290' Am eu un Freelander Td4 (motor BMW 2 litri) din 2001 si sunt foarte multumit de el.Cuplu motor bun( am scos un tip impotmolit cu logan si peridoc cu barca pe el fara sa fortez masina), are unghi bun de atac si degajare,suficient de inalt, si e singura masina 4x4 care la 160 km/h nu scartaie. Consum mediu 7,50, impozit 180 ron,asigurare 400 ron, vignieta 100,schimb de ulei si filtre 550. Veriga slaba e ambreiajul 1900 lei original ( pe care eu l-am schimbat o singura data)dar gasesti si la 900. Bucsaraia pica foarte greu.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 27. mai 2014, 20:52

Cu ce am mers pana acum, chiar daca mai demult, si mi s-au parut foarte potrivite, au fost Dacia 5 locuri/4x4 "papuc" si Hyundai H 1 4x4 "dubita" suprainaltata, am vazut pe un alt forum ca se pomenise despre Mitsubishi L 300 si L 400, de asemenea am vazut un Mitsubishi asemanator dubitei Hyundai care indeplinea aceleasi conditii! Eu am un SUV de care ar fi trebuit sa-mi fie mai multa mila, pe unde l-am "bagat", prin "hatisuri" pe malul Oltului si malul Dunarii, sau prin Delta, pana unde poti inainta pe 4 roti fara a fi echipat de offroad! De consum nu ma pot plange, am vecini cu motor de doua ori mai mic, de 1,6, care le "ia" 15-16, la mine merge sotia si abia ajunge la 14, in oras, ca asa merge cel mai mult! In schimb, au marit taxele anuale in ultimii ani! La revizii, fiind diesel, am observat ca pot reduce foarte mult costurile prin procurarea consumabilelor originale cu cutia producatorului "de fabrica", care ajung la sub jumatate din pretul acelorasi produse care sunt cumparate de la reprezentante in cutii cu sigla firmei beneficiare! Si la manopera sunt diferente foarte mari, mai ales ca la reprezentante te "jupoaie", nu te lasa sa stai langa masina, iar camerele din service nu merg, iti fura piese si "capac" peste toate, iti mai si strica masina! Daca aveti o anume masina germana, sa nu ajungeti vreodata la service-ul MHS BMW Bucuresti, daca doriti sa aveti liniste, si mai putine probleme la masina! Eu inca mai sunt in proces cu ei! Daca doriti mai multe detalii, pot sa le ofer... :drac2: ...
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 27. mai 2014, 21:27

Cred ca ar fi mai bine ca o parte din postare - fiind fara legatura directa cu subiectul - sa fie mutata in topic-ul pe care il voi deschide acum!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare