Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 16. martie 2014, 08:57

Vehicule adecvate pescuitului

Salut colegii,

multe subiecte am abordat noi pe acest forum , insa nu pina acuma nu am vorbit niciodata de masina necesara, sau propice pentru pescari.

Iveco Daily 4x4 Expeditionsmobil mit permanentem Allradantrieb | Exploryx Expeditionsfahrzeuge

sau

Expeditions- und Allrad-Wohnmobil von ACTION MOBIL nach Maß

desigur ca si oricare SUV si picup ist face treaba, sa nu ma intelegi gresit , nu vreau sa fac aici misto, sint doar vise, ca fara vise, stiti voi...

Stima

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 16. martie 2014, 09:43

Pai sa stii ca-i un subiect foarte bun. :)
Io chiar caut (fara a fi presat s-o schimb pe "babatia" mea) o masina potrivita pt. pescuit... evident nu ce-i in postarea de mai sus, ceva care sa-mi fie accesibil totusi.

De ex. pot sa spun ca mie personal nu mi-ar fi foarte util un SUV categoria "mic" sau "mediu" dintr-un motiv foarte simplu: eu vreau sa si dorm in el, nu doar sa merg pe "aratura".
Este clar ca poti sa intri in locuri mai accidentate cu un SUV sau sa tractezi mai mult insa cazurile astea nu-s foarte obisnuite pt. mine... sunt mult mai dese cele in care poti sa ajungi destul de usor pe mal cu orice masina normala (nu ma refer la alea "tunate" care au spoileru` la 10cm de asfalt) si poate n-ai chef sa pui cortu` pt. o noapte-doua sau sa dormi chinuit pe scaun... la masina asta ce-o am este un spatiu perfect plan intre haion si scaunele din fata, aprox. 2,1m fara sa mut scaunele deloc. Pot sa umflu rapid o saltea pneumatica si sa dorm ca acasa in pat. :)
In plus, lungimea obiectelor pe care pot sa le transport (de. ex. bete dintr-o bucata de 2.1 - 2.4m) este mai mare decat la un SUV mic.
M-o batut gandu` de-un L200 sau Navara... insa degeaba ii masina mare daca spatiu ii impartit in 2, fara posibilitate de a-l face unu` singur.
Ce SUV am vazut si cred ca mi-ar fi bun ar fi Pathfinder-u`... insa cel mai mic motor este de 2,6l... si la cum cresc preturile la carburant plus ca nu-mi convine sa iau o masina de oras si una de pescuit... mai caut. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

duminică, 16. martie 2014, 11:22

Am un Passat combi vechi de prin 2001 de care nu imi vine sa ma despart pentru ca merge saracu si pe autostrazi si pe aratura - daca ar fi avut garda la sol putin mai mare..........
Totusi masina ideala din punctul meu de vedere este o duba gen Citroen Jumper sau modele de genul asta - detin o astfel de masina si chiar o folosesc foarte mult la pescuit.
Imi permite sa merg la pescuit cu barca umflata si tot cazarmamentul are loc berechet - sa va mai spun cat de comod este cand pleci de la pescuit si doar urci barca in masina, pui sculele in ea si direct acasa?! :)
Tot in duba asta am dormit perfect pe saltele intinse, in timp ce afara ploua cu galeata, iar noi ne pregateam masa la un mic aragaz de voiaj - va spun sincer, este idealul pt pescuit la cat spatiu ofera, pentru o iesire de mai multe zile cu prietenii, sau chiar si singur
Singurul "defect" pe care il are, este faptul ca nu este 4x4 si daca intri cu ea pe namoale sau araturi desfundate............acolo ramai, pur si simplu se "lipeste" de namol si nu mai pleaca de pe loc.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 16. martie 2014, 11:25

In general cand merg la pescuit prefer sa fiu in armonie cu natura adica, cort, foc la vatra , fara tehnologie (inclusiv radio, tv, casetofon,etc. pasarile gazele si apa oferind destula muica) si fara sa-mi trebuiasca o statie peco tot la 50 km :limba: tot ce-mi trebuie la o masina e ceva garda la sol si bari pentru legat barca deasupra.
Cu toate astea, in momentele de mai putin egoism in care ma gandesc la o familie, precum si in cele viziuni de oracol pe care le am uneori cnad anticipez secvente din viata de pensionar :zambet: vad mai degraba asa ceva (vine si in varianta 4 motion si are si consum de invidiat ) despre loc nu cred ca trebuie sa mai zic :
Video
-

Video



i-as mai pune doar un bullbar si-un troliu pentru acele momente cand rotile nu-mi sunt de folos :drac2:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 16. martie 2014, 11:49

ps. si pentru ca vorbim de vise , iar leul din mine totdeauna va adora modul in care toarce aceasta "pisicuta ", aveti mai jos masina mea de vis :drac2: :
Video
-

Video



asta deoarece, dupa cum puteti vedea de la minutul 3 incolo, in teren se descurca cel putin la fel de bine ca ultimul meu Audi :pauza:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 16. martie 2014, 12:01

Ceva de genul acestui Audi mi-ar placea si mie... si nu trebuie sa fie neaparat Audi, ma intereseaza mai mult fiabilitatea lui... :zambet: .
Cum am spus mai devreme, daca ar fi sa aleg o masina strict pt. pescuit ar fi alta mancare de peste... insa consoarta mea nu conduce, in ceea ce lucrez nu-mi trebuie o masina super mare etc... iar sa tin 2 masini, una numai pt. pescuit, nu mi-e deloc convenabil din multe puncte de vedere.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 16. martie 2014, 12:38

........... ma intereseaza mai mult fiabilitatea .... :zambet: .

aici ai zis un lucru mare :ochi: nu de alta dar daca nu te poti baza pe masina la greu ai cam dat de :drac: in plus sunt destule situatii (mai ales la Dunare sau la munte) unde trebuie sa n-ai mila daca vrei sa scapi si acolo o masina bibelou n-are ce cauta nu de alta dar stiu multi oameni care ar lesina instant daca si-ar vedea masina aratand asa :zambet: sau cu poteci care se vad ca cea din printscreen :doarecapu: :
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • audi 2.jpg (233,93 kB - 101 ori coborit - ultima oara: 1. octombrie 2018, 11:00)
  • poteca.jpg (137,89 kB - 81 ori coborit - ultima oara: 1. octombrie 2018, 11:01)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (16. martie 2014, 12:44)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 16. martie 2014, 13:30

Bun subiectul, si eu chiar sunt in cautare...

Asa ceva e aur in multe situatii:


...dar parca mai degraba mi-as dori un kombi, 4x4, cu scaunele ceva mai inalte, ca la un minibuss
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 16. martie 2014, 13:33

Asa ceva e aur in multe situatii:

Spectaculos intr-adevar insa io nu m-am intalnit niciodata cu nevoia de a face o asemenea traversare... sincer sa fiu mi se pare si cam riscant daca nu stii cat ii apa... daca era un sant de 3m in mijloc? :rizi:
Stie cineva daca Sharan exista 4 x 4? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 16. martie 2014, 13:44

... daca era un sant de 3m in mijloc?

Dupa cum bine cunosti soferul, cred ca, chiar si-ar fi dorit un sant de 3 m sa poata incerca masina si sub apa! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 16. martie 2014, 13:45

iata exemplu clasic de drum pe malul Dunarii (nu ca as stii eu unde e facuta filmarea ci ca exemplu de situatie cu care m-am intalnit cel mai des ) :
Video
-

Video


Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 16. martie 2014, 13:58

Costi draga, nu-i neaparat nevoie sa schimbi marca masinii pe care o ai ptr. a avea masina ideala de pescuit, ia uite aici


Nu ti-i dor de drumul de la Belo Blato in conditiile astea? :ochi: :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 16. martie 2014, 14:06

Costi draga, nu-i neaparat nevoie sa schimbi marca masinii pe care o ai ptr. a avea masina ideala de pescuit, ia uite aici

Stai linistit Nelutu ca nici nu insist sa dau un salar pe-o oglinda, daca mi-o rupe vreunu` in parcare... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

puiu

Biban

Răspunsuri: 100

Membru din: 12. februarie 2014

Locație: Blaj

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 16. martie 2014, 15:16

toti avem dreptul sa visam! si, conform zicalei : ai grija ce iti doresti ca poate se indeplineste, de ce sa nu visam?
personal ma dau cu un Logan MCV si sunt foarte multumit de el. :prieteni:
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Adi

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »Adi«

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 16. martie 2014, 16:18

lasind gluma la o parte, nu stiu daca exista Sharan 4 x 4, eu recomand aici masini japoneze , Toyota Hilux, Toyota Tundra, si altele asemanatoare..dar nu de productie europeana.
stiu pasele de ce se dau cu masini japoneze in desert..eu am un Outländer si sint foarte multumit de el, pina la el am avut si eu autoturisme clasa mijlocie cu care insa regulat ramineam la Timis suspendat,
odata pe ploie m-am intors de-a curmezisul pe dig.. :soc: cu dormitul in el inca n-am incercat, dar nu cred ca merge, pentru Dunare intra tot dar trebuie sa fiu singur , fara box montat.
Cu boxul montat e altceva, apare insa un mare dezavantaj pentru depasesti inaltimea de 2 m, si numai intri in garaj..la munte iarna e excelent.

@Zoran, ar trebui sa ne uitam de un TAB :drac:

Răspunsuri: 15

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Sibiu / Friedrichshafen

Profesia: Fachkraft für Lagerlogistik

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 16. martie 2014, 16:39

Am un prieten cu Transporter T5 , deci pt pescuit si dormit mi se pare o masina perfecta, mai ales daca stai mai multe zile.
Masina se prezinta foarte bine , i-a adus niste modificari la telescoape si arcuri + cauciucuri de 235 / 60 / R 17 ,ridicandui garda cu vreo 4-5 cm.
Ce-i drept nu este 4x4 si nu urca pe clocauri ,dar se descurca binisor pe drum accidentat .
8+1 iara este avantaj mare :zambet:
Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 16. martie 2014, 16:40

Pentru mine clar masina pentru pescuit e o autorulota de preferat 4x4 si neaparat cu pat matrimonial tot timpul pregatit (esclus la mansarda).Am avut cateva experiente anii trecuti si am ramas impresionat, poti merge la pescuit si atunci cand sunt sub 0 grade afara, imi imaginez ca e solutia ideala pentru cine vrea sa mearga la pescuit indiferent daca ploua sau ninge afara.M-am gandit si la variante mai ieftine tip o duba de dimensiuni mai mici in care sa bag toate sculele si neaparat si o saltea ca sa poti dormi linistit.Anul asta ma tot uit pe net de masini de genul WW caddy maxi pe care o poti folosi si ca auto pentru munca, pentru cumparaturi etc iar in weekend la pescuit insa cred totusi ca tot o autorulota ar fi ideal in cazul meu, sper ca pe viitor sa reusesc sa imi cumpar :noroc:

18

duminică, 16. martie 2014, 17:26

daca tot suntem la categoria vise/visuri
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=…&type=3&theater

daca tot vorbim de VW transporter, am vazut la cineva un T3 4x4 modificat, excelent pentru partide de pescuit
totusi pentru cine are posibilitati,..........Toyota LandCruiesr sau Hilux, fara discutie :bravo:

Răspunsuri: 100

Membru din: 30. ianuarie 2014

Locație: Baia Mare - Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 16. martie 2014, 20:09

...una din asta "ma scoate" de cativa ani buni

Tutorial Dacia 1310 - Trecerea prin noroi (Parodie) - YouTube

...intretinere aproape zero , consum acceptabil , rezista la orice zgarietura si nu am mila deloc , gume bune si "bice"
GO FOR SPINNING !!!

Catalog naluci "old_radu"

20

duminică, 16. martie 2014, 21:11

...una din asta "ma scoate" de cativa ani buni

Tutorial Dacia 1310 - Trecerea prin noroi (Parodie) - YouTube

...intretinere aproape zero , consum acceptabil , rezista la orice zgarietura si nu am mila deloc , gume bune si "bice"


Am si eu una asemanatoare scapata de la "rabla" si este perfect pentru umblat pe coclauri la pescuit ... si nu am probleme deloc cu zgarieturile, crengile si alte minuni, nu este 4x4 dar de multe ori am reusit sa trec pe unele locuri unde altii "au apelat la tractoare".

Subiecte asemănătoare