Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. martie 2014, 23:01

Victoria… „peștelui împuțit“!

Din ciclul nou da vechi si vechi da nou va prezint poluarea pe Olt in aval de barajul de la Oltet.
Mai exact, mi-a ajuns la urechi de curand un zvon conform caruia oltul ar fi poluat de combinatul chimic de la Victoria si am zis sa fac ceva cercetari pe tema asta . Poate ca nu m-as fi gandit atat la poluare daca, nu m-ar fi ros curiozitatea vis-a -vis de barajul de la Arpas care e singurul baraj pe care nu e salau din bazinul Oltului superior.
In plus e singurul baraj pe care in unele perioade mirosul te scoate de pe balta .
Iata ce am gasit : Victoria... „peștelui împuțit“! - News BrasovNews Brasov :nervos: :nervos:
Mai am si alte motive care ma fac sa nu ma opresc aici cu cercetarile si care in principal vizeaza regresia populatiei piscicole si ceva malformatii pe care le-am intalnit la pesti. Cu toate astea, din lipsa de probe nu insist aici pe tema asta insa parca unele lucruri incep sa se lege daca stai sa te uiti la imaginea de ansamblu suficient de atent. :doarecapu:
Daca mai sunt si altii care au informatii mai proaspete sau mai bogate ii rog sa posteze :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 14. martie 2014, 06:24

E groaznic ce se intampla! :nervos: Sunt convins ca autoritatile sunt pe mana cu ei, sunt multi bani in joc... ar trebui cautat cine se ascunde defapt in spatele firmei, a comducerii, si ce măgării au facut in trecut in USA. Poate ajuta.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 14. martie 2014, 11:34

Ca si cum compusii chimici de la Purolite n-ar fi fost de ajuns iata ca vis-a-vis, adica pe celalalt mal al Oltului, la Feldioara, avem 2 uzine care au ca obiect de activitate prelucrarea minireului de Uraniu . Mai exact un risc major de poluare cu metale grele (asta daca am fi fost o tara occidentala dar, cum la noi de obicei riscul e aproape certitudine ...) :nervos: :nervos: :nervos:
E de bine? Fabrica de îmbogățit minereul de uraniu se extinde - News BrasovNews Brasov

L.E. se pare ca am incurcat borcanele cu Feldioara din pricina unei coincidente de denumire. :nunteleg:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (14. martie 2014, 11:50)