Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 12. martie 2014, 19:00

Pe Rhin

Servus si salut pescari sportivi de pe acest forum.
Pescuiesc pe Rhin in Alsacia / Franta . Am luat permisul 2014 ( 103€) de câteva zile si vreau sä vä informez despre perioadele in care e interzis / permis pescuitul sportiv pe Rhin, pe partea francezä.
Pe Rhin nu existä prohibitie generalä. La unele specii ,ce urmeazä , existä perioade in care e interzis pescuitul.
Angila- INTERZIS TOT ANUL
Pästräv : interzis in perioada 01 Mai – 21 Septembrie
Stiuca: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 01 Mai-31 Dec
Shaläu: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 01 Junie-31 Dec
Black-Bass: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 28 Junie-31 Dec
Lipan : PERMIS dela 17 Mai –31 Dec
Pästräv de mare ? (Meerforelle) : PERMIS dela 05 Mai –21 Sept.S
Somon - INTERZIS TOT ANUL

Dupä cum am zis mai sus, am luat permisul…l-am si încercat…dar încä nu prea functzioneazä cum trebuie. Cele bune de pe Rhin ! :noroc:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 12. martie 2014, 21:40

Servus si salut pescari sportivi de pe acest forum.
Pescuiesc pe Rhin in Alsacia / Franta . Am luat permisul 2014 ( 103€) de câteva zile si vreau sä vä informez despre perioadele in care e interzis / permis pescuitul sportiv pe Rhin, pe partea francezä.
Pe Rhin nu existä prohibitie generalä. La unele specii ,ce urmeazä , existä perioade in care e interzis pescuitul.
Angila- INTERZIS TOT ANUL
Pästräv : interzis in perioada 01 Mai – 21 Septembrie
Stiuca: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 01 Mai-31 Dec
Shaläu: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 01 Junie-31 Dec
Black-Bass: PERMIS dela 01 Ian – 26 Ian si 28 Junie-31 Dec
Lipan : PERMIS dela 17 Mai –31 Dec
Pästräv de mare ? (Meerforelle) : PERMIS dela 05 Mai –21 Sept.S
Somon - INTERZIS TOT ANUL

Dupa cum am zis mai sus, am luat permisul…l-am si încercat…dar încä nu prea functzioneazä cum trebuie. Cele bune de pe Rhin ! :noroc:


Nu e chiar asa. Pastravul e deschis de week-end-ul trecut si se inchide pe 21 sept. Dar nu prea e pe Rin.
Stuica se poate de pe 1 mai pana la ultima dumunica din ianuarie anul urmator.
Pentru restul pestilor poate fi cum spui din cauza deciziilor prefectorale care depind de la o regiune la alta.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. martie 2014, 21:58

ba asa este cum am scris!..aici e vorba de Rhin. Ce spui tu e vorba de ape de salmonide de Cat 1...nu de Rhin. Servus. Am prins pästräv la Feeder...in Rhin

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. martie 2014, 22:06

Ti-ai luat permisul in Haut Rhein sau Bas Rhein ? Ii stiu pe cei de la federatiile de acolo.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

5

miercuri, 12. martie 2014, 22:09

Association de pêche (AAPPMA) de Lauterbourg....aici sunt membru cotizant

BAS RHIN :zambet:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 13. martie 2014, 11:12

Acum am recitit ce ai scris si de fapt spunem acelasi lucru. Numai despre pastrav nu suntem de acord.
Cand spun ca la stiuca e deschis de pe 1 mai pana pe ultima duminica din ianuarie e acelasi lucru cu ce scrie aici pe reglementatie :

http://www.peche67.fr/telechargement/AP_…_peche_2014.pdf

Ultima duminica a fost 26 ianuarie si pescuitul se deschide pe 1 mai. Chiar si pe Rin nu are cum sa fie alta lege ca in restul Frantei, legile fiind nationale, nu regionale.
Iar pe tabelul federatiei vad ca pestravul e deschis, pe Rin, de pe 1 mai pe 21 sept, pe alte ape de pe 8 martie pe 21 sept. Asta e o decizie prefectorala a carei cauze nu o cunosc.

Am impresia ca sunteti in aceeasi asociatie cu Zoran.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 13. martie 2014, 18:00

Am impresia ca sunteti in aceeasi asociatie cu Zoran.


Nu stiu dar suntem aproape vecini..... :noroc:

Răspunsuri: 5

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Rothenburg ob der Tauber, Germania

Profesia: hausmeister

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 9. iunie 2014, 12:36

respect

va salut si va multumesc tuturor pentru informatiile gasite aici....... in special lui Mishu_Alsacia2.... Mishu am urmat sfaturile tale si acum sunt in posesia permisului pe partea franceza.... a fost o plimbare scurta si ma bucur ca am stat pe malul Rhinului....acum urmeaza sa ma documentez (cazare, loc pescuit, etc) pentru viitorul apropiat .......multe salutari :noroc:

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 9. iunie 2014, 17:44

fain...precis cä ne vom vedea pe mal. Dar un mic rezumat...pe unde ai fost...ce ai pätzit...? aici ai ajuns ?
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • DSC08346.JPG (237,04 kB - 83 ori coborit - ultima oara: 17. noiembrie 2020, 17:20)

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 17. iunie 2014, 13:00

si dupä somon...a inceput sä urce si scrumbia....ce ne facem ?

Răspunsuri: 5

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Rothenburg ob der Tauber, Germania

Profesia: hausmeister

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 17. iunie 2014, 16:06

Va salut pe toti.... da Mishu am ajuns in acel loc si am avut o bucurie mare in suflet ca am putut sa stau si sa privesc Rhinul.... restul sper sa urmeze cat de curand.... de povestit nu prea am ce tinand cont de rolul acestui forum.... a fost o plimbare cu consoarta din care a rezultat acest permis ... sincer cred ca l-am obtinut prea usor si nu ma asteptam.... nu am fost la pescuit.... ne-am plimbat si am admirat privelistea 4 ore dupa care directia Zaberfeld la niste amici..... sper sa am ocazia sa pot povesti ceva ,candva .... tu esti mai norocos... distractia e langa tine.... cred ca asta e locul de care zici......respect ptr. voi :noroc:
»savu constantin« a atasat urmatoarele fisiere :
  • DSCF2552.jpg (68,56 kB - 61 ori coborit - ultima oara: 17. noiembrie 2020, 17:20)
  • DSCF2557.jpg (70,45 kB - 68 ori coborit - ultima oara: 17. noiembrie 2020, 17:20)
  • DSCF2567.jpg (112,88 kB - 71 ori coborit - ultima oara: 17. noiembrie 2020, 17:20)

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 17. iunie 2014, 17:08

Permisul se poate cumpara si aici : Accueil - Cartedepeche.fr - Fédération Nationale de la Pêche en France . E acelasi si-l poti imprima de cate ori vrei fara sa ai nevoie sa te deplasezi.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 17. iunie 2014, 21:40

asa...acolo la jgheab...e locul de shaläu....dacä e liber....De multe ori e ocupat.! Ne putem întîni acolo....mai la varä :noroc:

Răspunsuri: 5

Membru din: 1. iunie 2014

Locație: Rothenburg ob der Tauber, Germania

Profesia: hausmeister

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 18. iunie 2014, 20:14

permis pescuit franta

da acum cred ca in franta poti obtine permisul usor in multe zone .... important e sa intelegi si sa respecti regulile.... dar totusi daca nu ai ajutor adica informatii...este greu....eu am stiut ce sa fac...unde sa merg ... asta datorita lui Mishu_Alsacia2 si inca o data mii de multumiri .... in fine acum am permisul si traiesc cu speranta sa ma si bucur de el... asta depinde de mine............. important e ca se poate atunci cand vrei.............multe salutari si fir intins oriunde va aflati :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 18. iunie 2014, 21:17

:ochi: vezi cä vara-i scurtä....o sä avem si barcä :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 15. mai 2015, 09:10

:salut: ,
ieri a fost a doua gherla pe lacul din Franta ce are legatura cu Rinul, cu toate ca era o zi excelenta de pescuit: nu prea cald, nu prea rece, temp apei 17°C, fara vant...

Dupa ce m-am chinuit vre-o ora sa prind 2 bibanei ptr momeala, am trecut la cloncanit. Somnii nu au reactionat deloc-deloc, orice locuri am schimbat.
Nici la stiuca nu a fost mai nimica, in afara de o stiuca de 1,07 m ce a fost prinsa de un pescar francez care doar dupa stiuca da. Comparativ cu acum 3 saptamani cind a prins 12 buc... Pescari la stiuca au fost circa 8 barci cu cite 2 sau 3 pescari, plus 3 Bellyboat-uri.
Nici rapituri pe apa nu au fost, si avatii parca au disparut!

Sa speram ca la deschiderea pe Dunare imi voi satisface placerile cloncanitului :bucuros2:

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 15. mai 2015, 11:45

Ieri la Rhin

Da ..o fost vreme bunä ieri.Am spälat toatä gama de gume, woblere si table ...asa vreo 5 ore. Prinprejur mimic, nici mäcar la "feederistii" .Nu i-a mers mai bine nici la colegul ce dädea vertical din barca bine dotatä.
»Mishu_Alsacia2« a atasat urmatoarele fisiere:
  • DSC08764.JPG (214,63 kB - 36 ori coborit - ultima oara: 17. noiembrie 2020, 17:22)

18

vineri, 15. mai 2015, 14:14

Uitati-va si sus la luna....nu-i place mancarea pe luna asta ! :ochi:

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

19

joi, 7. mai 2020, 20:30

Corona in Franta

Se deschide, se dä liber dela 11 Mai la pescuitul sportiv in Franta (Alsacia) . Din päcate nu e clarificatä trecerea de frontierä pentru turisti.

  • Autorul acestui subiect este »Mishu_Alsacia2«

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 7. mai 2020, 20:32

France 11Mai 2020

se deschide , se dä liber la pescuitul sportiv de luni 11Mai. dar nu e clarificatä trecerea frontierei pentru turisti-

Subiecte asemănătoare