Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 11. martie 2014, 15:14

despre pescarii si pescuitul pe Prut (zona jud Galati)

Dragi pescari am abordat acest subiect deoarece eu personal nu am gasit nimic referitor la pescuitul pe prut si cum sunt din Galati si avem ditamai prutul pe langa noi m-am gandit sa vin si in sprijinul acestei categorii de pescari.Sper din tot sufletul sa gasesc destui doritori cu care sa putem schimba pareri,sfaturi si poate si secrete,cine stie. :welcome:

2

marți, 11. martie 2014, 18:11

Poate ar fi indicat sa postam imagini de la Foltesti, Oancea, Rogojeni, chiar Gura Prutului, ceea ce-ar mai naste amintiri, astfel am mai da "din casa"....nu crezi?

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 12. martie 2014, 05:31

raspuns

De acord cu tine puteti sa postati si imagini si filmulete tot ce vreti (numai sa se incadreze in subiect).Sa nu uit ,bine ai venit pe acest topic. :salut:

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

4

miercuri, 12. martie 2014, 08:34

raspuns

:salut: Ca tot veni vorba de prut am sa merg sambata pentru prima oara in 2014 la slobozia-oancea ,locul nostru preferat.Am reusit sa-mi scot pg-urile am adunat gasca si abia astept sa ajung.Despre ce-am facut o sa va scriu sambata seara.

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 20. martie 2014, 08:03

Cine dintre pescarii de prut poate sa- mi spuna care este cea mai buna momeala de somn pentru pescuit la prut,ca am incercat rama neagra si coropisnita si nu prea am avut noroc.Si daca tot veni vorba de pescuit ce "arme secrete aveti ptr crap in afara de mamaliga? :zambet: :ochi:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 20. martie 2014, 10:49

pai mai povesteste-ne tu ce ai prins la prut, cu ce si cand ........si ne vine si noua pofta(de povesti) pe parcurs!

7

joi, 20. martie 2014, 12:37

Cristina, s-a prins zilele acestea la Oancea , insa nu la alta nada, ci la patratica de mamaliga! Cine a fost a stat o zi si a prins un ciortan si-un crap, iar partenerului i-a dat la rama rosie platica. Asta stiu, asta-ti spun!

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 20. martie 2014, 14:17

Momeala principala pe care o folosesc la Prut e patratica,rama rosie,vermusi si ramele negre.perponderent prindem crap(pe ciortanici le eliberam)uneori cosas dar somn deloc acolo unde pescuim noi.Am fost sambata trecuta si am luat un crap la 4 kg la patratica si niste carasei anemici(eliberati)cred ca ar fi mers treaba da a batut vantul tare.Cat despre tine Cristi ,greu iti mai vine pofta de conversatie.Eu mi-am indeplinit''partea mea" de intelegere in ceea ce priveste discutiile despre Prut si acum astept cu nerabdare sa postezi si tu.Iku,multumesc ptr informatie ca vreau sa ma duc si sambata iar si nu mai stiam care e treaba. :bucuros2: :salut:

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 24. martie 2014, 12:09

Am fost ieri la Prut si am prins un crapisor la un kil jumate si un pietrar.Apa a inceput sa se tulbure usor si nu prea au fost trasaturi.Nu stiu de ce am eu impresia ca apropos de acest subiect (Prut)sunt intr-un monolog continuu?poate ma insel. :salut:

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 24. martie 2014, 13:38

ei bine,n-am reusit sa imi dau barca la apa din cauza unor problemede sanatate ale baiatului!
anul trecut nu am pescuit la Prut din cauza barci(de anul trecut amsi motor la ea) si am batut Dunarea!
referitor laPrut eu am batut in special zona Oancea si prefer mamaliga si porumbul ca si momeli si porumbul ca nada! porumbul ilpun in butoi lainputit si dupavreo 2 saptamani pun in el alcool dublurafinat sa ii sting fermentii! cam la 3-4 zile dupa ce pun alcoolul miroase chiar bine as putea spune! in apa arunc porubul amestecat cu pamant!
in cazul in care pescuiesc in acelasi loc las pamantul sa se usuce ca niste caramizi uscate iar daca vreau sa fac pescuit de o zi il abestec cu pamant proaspat sau chiar din mana fara nimic(daca apa nu este foarte adanca, mai putin de 6 m)
la somn, nu prea am experienta si nu am prins mai mare de 9 kg!
eu laPrut nu am prins pesti mari - mai mari de 4-5 kg!

11

luni, 24. martie 2014, 16:26

Pe Prut ca si pe Dunare, merge foarte bine la turta de srot. Nu am mai pescuit de cand cu granita europeana , dar pana atunci mergeam aproape in fiecare weekend. Am nadit cu boabe uscate inmuiate in apa pe mal si aruncate la un metru de mal cu mana ...incepeam cu 30 -40 m inainte de prima lanseta si ma intindeam cu 4-5 lansete la 10 m una de alta. Ca si momeala foloseam boabe de porumb ca si boilesul, mamaliga pe arc cu carligele infipte in mamaliga sau cu turta de srot cu carligele infipte in turta. Cel mai bun randament l-am avut la mamaliga ( crapi pana in 5 kg ) si la turta ( crapi intre 3 si 14 kg). Ca si zona , am pescuit de la satul Vadeni spre Rogojeni.

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 28. martie 2014, 09:03

Buna ,a mai fost cineva de curand la Prut sa-mi spuna si mie daca mai merge,ca vreau sa fac o incursiune duminica si nu stiu daca s-a mai tulburat. :salut:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 28. martie 2014, 10:08

Momentan in zona Branesti-Oance se prinde ciortanica la undita [mamaliga],somotel nimic.

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 31. martie 2014, 07:23

Am fost duminica la Prut si a fost o mare dezamagire,nici macar o trasatura cred ca am sa ma orientez mai mult pe Dunare si Siret anul asta. :salut:

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 27. iunie 2014, 13:52

Bună, poate sa_mi spună și mie cineva cum se prezintă Prutul la Galați? Multumesc :ciao:

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 27. iunie 2014, 15:00

Cred (de la Bucuresti) ca e tulburel...
Daca e limpede, pescuiesti la salau/avat daca e tulbure, la somn ;)
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 7. iulie 2014, 08:36

Am fost ieri la Prut si am avut parte de o intalnire de gradul 3 cu cel mai mare somn vazut de mine pana acum .Intr-o apa ce nu depasea 3m ada cime si 50m latime am vazut monstrul ce avea in jur de 2 m si cred ca depasea lejer 70kg,a sarit chiar in fata mea la vreo 20m ,dupa jai si l-am vazut in toata splendoarea lui.Dupa vreo 10 minute a mai sarit o data putin mai la vale semn ca era la vanatoare.Nu am putut sa cred ca in Prut mai pot exista astfel de pesti mai ales ca braconeaza astia aici la greu.Am stat si ne rugam sa nu vina la lansetele ce le aveam la apa ca alea erau ptr pesti mai mici,lansetele grele le lasasem acasa ca nu ne-am gandit ca ne trebuie.Oricum chiar daca nu am pris peste am avut parte de ce-a mai frumoasa priveliste. :salut:

Răspunsuri: 98

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: Galati

Profesia: Economist

  • Scrie un mesaj privat

18

joi, 31. iulie 2014, 11:30

Si eu am sa ma duc de luni spre Vladesti...Slobozia Oancea..daca o fi apa tulbure de la dragat, ma orientez mai in sus spre Rogojeni. Nu stiu cum este apa, habar nu am de locuri, nu am fost de vreo 4 ani. Daca m-am mutat pe partea cu Siretul ( Traian ). Vroiam sa ma duc in Delta dar am amanat la ce fel se va umfla Dunarea. Asa mi-e o ciuda...dar asta e ! Stii ceva de campat noaptea...e nevoie sa ma duc la pichet sa anunt?
'' Carpe diem ! ''

Subiecte asemănătoare