Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 9. martie 2014, 17:09

prezentare

Buna,ma numesc Cristina sunt din Galati si sunt o pescarita inraita.Ador pescuitul dar numai pe ape salbatice gen Dunare,Prut sau Siret,nu-mi place sa merg in locuri amenajate.De vreo 3ani am inceput impreuna cu sotul meu sa ne specilizam mai mult pe pescuitul la somn.Eu personal nu ma laud cu vreo mare captura ci mai de graba eu sunt responsabila cu scosul somnilor din apa.Ca si capturi personale am un somotel de 3 kg.In schimb sotul meu are somn prins in 2013 de 14kg ,9gk 8kg si mai multi de 3,4,5kg.Am urmarit site-ul vostru si mi s-a parut foarte interesant de aceea m-am inscris si eu.Ca si dorinta de cei mai experimentati in ale pescuitului la somn as vrea sa-mi spuna si mie cineva daca in apele noastre se poate pescui cu pelete speciale de somn.Pe Ebru am vazut ca numai cu ele prind si de aceea as fi foarte curioasa daca pot aplica si aici metoda.Pentru azi atat ,va multumesc ca m-ati primit in gasca voastra. :salut:

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 9. martie 2014, 17:25

Buna Cristina si bun venit. :salut:

Răspunsuri: 496

Membru din: 27. noiembrie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 9. martie 2014, 19:20

:salut: Bine ai venit :prieteni:
"Prostul întâi o croieşte, apoi o gândeşte."

Răspunsuri: 48

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Medias

Profesia: Elev

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 9. martie 2014, 19:22

Bine ai venit Cristina !!! :welcome: :welcome:

Răspunsuri: 244

Membru din: 26. decembrie 2013

Locație: Karlsruhe / Germania

Profesia: Techniker

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 9. martie 2014, 19:29

bine ai venit

bine ai (ati ) venit , :noroc: salutäri de pe Rhin

6

duminică, 9. martie 2014, 19:30

Bun venit si FIR INTINS pe 2014! :pescuit:

Răspunsuri: 204

Membru din: 27. martie 2013

Locație: Sebes -Alba

Profesia: maistru Electro-mecanic

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 9. martie 2014, 19:57

Salutari si bine ai venit pe forum :welcome:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 9. martie 2014, 20:03

Salut Cristina si bine ai venit! :welcome:
Nu pescuiesc cu pelete insa cred ca poti incerca si pe apele din Romania.Din cate am inteles pescuitul cu pelete e destul de costisitor, eu unul m-as orienta catre alte momeli: peste viu, peste mort, calamar, buchet de rame si altele.Se prind somni pe Ebru la pelete pentru ca acolo somnii sunt invatati de ani de zile cu ele, pe alte ape sunt sanse mai slabe(parerea mea). :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 10. martie 2014, 06:45

Salut Cristina, si din partea Echipei bun venit pe forum.

In legatura cu pescuitul somnului cu pelete, avem citeva subiecte incepute aici, discutiile pot continua:

Pescuit la somn cu boilies

Pescuitul cu pelete

boilies la pescuitul somnului?

Pescuitul somnului cu pelete
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 10. martie 2014, 07:56

raspuns

buna,va multumesc ptr primirea calduroasa si pentru ideile impartasite.Noi de obicei dam la somn cu coropisnita(care sa dovedit a fi momeala rege),cantalupa,scoica(mai rar),si rame negre.Ar mai fi fost ceva sa mearga la pelete speciale deoarece noi ne sapam singuri momeala si ar fi fost o mare usurare sa nu ne mai chinuim.Apropos de pescuit ,imi spune si mie cineva un tip de montura ptr somn care sa se preteze la pescuit in curent puternic,si ce anume sa folosesc ca inaintas deoarece unde pescuim noi este un copac scufundat si firul se freaca de el iar in timpul drilului firul cedeaza.Pentru pescarii din Galati ,stie cineva daca a inceput sa mearga pestele pe undeva(oriunde)ca asa ce m-am saturat de vremea asta si ard de nerabdare sa plec la peste.Ar fi atatea lucruri de spus si de dezbatut despre pescuit,legislatie si nu in ultimul rand despre braconaj incat abia astept sa discut cu voi . :salut:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 10. martie 2014, 08:03

Salut Cristina,

Pe Ebru se poate prinde somn si la alte momeli, dar pescuitul cu peste viu fiind interzis, dau toti cu pelete care se gasesc in saci de 25kg in toate magazinele.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 10. martie 2014, 08:07

Cristina, orice te intereseaza poti intreba, avem forumul structurat pe monturi, momeli, tehnici, diverse…

...Apropos de pescuit ,imi spune si mie cineva un tip de montura ptr somn care sa se preteze la pescuit in curent puternic,si ce anume sa folosesc ca inaintas deoarece unde pescuim noi este un copac scufundat si firul se freaca de el iar in timpul drilului firul cedeaza...


Am mutat o parte din intrebare si am creat un subiect nou aici: montura somn in curent puternic, langa pom in apa...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 10. martie 2014, 08:14

Buna Cristina, :salut: si bun venit pe forum :pescuit:

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

14

luni, 10. martie 2014, 09:57

raspuns

Am citit subiectele despre monturi si sunt foarte interesante.Noi pescuim mai mult cu coropisnite si folosim montura clasica de forfach sub plumb.Nu am niste scule scumpe (dupa buget si bugetul e destul de restrans)dar cu alea am reusit capturi frumoase.Am cumparat anul trecut o solutie din aceea puturoasa pentru dipuit momeala (top secret amino spray)dar nu am avut nici macar o trasatura din contra efectul a fost tocmai invers.Sincera sa fiu nici nu mai stiu ce sa cumpar ca sa amplific atractivitatea momelii.Si apropos de momeli imi spune si mie cineva cum pot sa pastrez mai mult timp coropisnitele vii si ramele negre?Am incercat sa le tai clestii si sa le pun intr-un vas mare cu pamant dar tot s-au gasit si s-au omorat.Noi plecam cate 2-3 zile siam nevoie de ele vii. :salut:

Răspunsuri: 12

Membru din: 30. decembrie 2013

Locație: Rm. Valcea

  • Scrie un mesaj privat

15

luni, 10. martie 2014, 10:27

Buna Cristina si bun venit! Coropisnitele eu le tin separat in cutiute mici cu putin pamant si rezista cateva zile bune.Daca-ti pare incomoda metoda din cauza nr mare de cutiute incearca sa pui in vasul mare multa iarba,feliute mici de morcov si mar.Parerea mea ca pentru rame cel mai mare dusman este caldura,daca stau in soare in cateva ore sunt numai bune de...aruncat.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

16

luni, 10. martie 2014, 11:28

Rimele negre le tii intr-un sac de rafie sau chiat iuta dk mai gasesti pe undevaa!
cand ajungi pe malul apei sapi o groapa de 30 - 40 cm si pui sacul acolo dupa ce in prealabil ai pus ceva iarba verde pe fund si acoperi tot cu iarba verde pe care o schimbi in fiecare dimineata sau chiar de 2 ori/zi ca daca intre iarba in fermentatie incepe sa degaje caldura!
eu asa le tin si o saptamana cand plec in delta si nu am probleme cu ele chiar si la 40 grade
de preferat este sa iti scoti dimineata si sa le pui in galeata cate iti trebuie pentru a nu umbla in continuu la sac!
uneori mai iau si cate o sticla de apa inghetata pe care o pun pe fundul gropii cand e foarte cald!
acasa tin rimele negre in galeti mari in beci si rezista fara probleme si cate 2 saptamani!
este placut sa vezi pe un forum de pescuit si cate o prezenta feminina interesata si de altceva decat de plaja!

  • Autorul acestui subiect este »cristina«

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

17

marți, 11. martie 2014, 08:57

raspuns

Sincera sa fiu am incercat si eu metoda cu ambalarea individuala a coropisnitelor da nu am reusit decat sa-mi umplu casa de ele deoarece ridica capacul si evadeaza.Am avut cutii din alea de rame rosii cu capac cu gaurele.am si cutie metalica compartimentata da aia e doar ptr pescuit de 1 zi,iar cu ramele negre varianta cu groapa e chiar f buna si am sa o incerc. Cine poate sa-mi dea o idee cu ce as putea sa lipesc o barca pneumatica.Ca am una (kolibri 250)material multistrat panel (un fel de pvc)mi-a fost data de cineva(stiti voi vorba aia na doamne tie ce nu-mi trebuie mie)si e plina de pori.Gaurile mari le-am rezolvat cumva dar au ramas porii si nu stiu cu ce sa-i mai lipesc.pana acum m incercat cu un adeziv de la bison special de barci da nu sunt asa de multumita,si e mare pacat ca barca e super faina.

18

marți, 11. martie 2014, 10:13

Buna Cristina, Coropisnitele poti sa le tii in seringi de unica folosinta de 20 ml si le tai o parte din piston ( in functie de marimea coropisnitei). Aer au pe gaura acului. Doar sa ai grija sa nu fi fost folosite sau sa le fierbi bine inainte de a pune coropisnitele ( sa nu aiba miros de medicamente daca le faci rost folosite).

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 11. martie 2014, 10:50

Draga Cristina,
In primul rand, bine ai venit. :)
Second, trebuie sa-ti spun ca aceste topicuri de prezentare sunt inchise automat de catre software dupa un anumit numar de zile.
De aceea am sa te rog sa creezi subiecte despre ceea ce te intereseaza in alte sectiuni apecifice ale forumului, daca ele nu exista deja.
In felul acesta vor fi usor gasite de catre toti forumistii si deasemenea poti primi raspunsuri cat mai folositoare un timp nelimitat.
Multumiri.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Costi C

Oblete

Răspunsuri: 18

Membru din: 2. martie 2014

Locație: Dolj

  • Scrie un mesaj privat

20

marți, 11. martie 2014, 23:19

Bine ai venit si fir intins. Eu am pastrat mai mult timp ramele negre in sac de rafie cu pamant de unde au fost scoase, umezit si bagate la beci.