Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 7. martie 2014, 16:48

Alimentare sonar

Salut.Am un sonar elite 5x hdi pe care in mod normal il alimentez de la o baterie de 12v12a cu care functioneaza fara probleme 7-8 ore. Dupa ce se termina bateria trebuie sa il alimentez de la bateria barcii care in timpul functionarii motorului este incarcata dupa un ""drum"" mai lung cu tensiune de 16v dar posibil ca virfurile de tensiune sa depaseasca 17v.Mentionez ca tensiunea a fost masurata cu instrumentul de bord al barcii care este originar al motorului si care are bada verde intre 13.5si 16,5v.Alta situatie este cind accidental (doamne fereste)sare o borna de la baterie caz in care tensiunea livrata de motor poate sarii cu mult de 17v.Intrebare:1- A patit cineva vreun necaz din aceste cauze cu sonarul? 2- Credeti ca ar fi necesar sa protejez sonarul cu un stabilizator care sa nu lase tensiunea sa nu sara de 16 v? 3- Cea mai buna solutie ar fi sa alimentez sonarul in timpul deplasarii din bateria de 12a iar in timpul stationarii din bateria barcii?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 7. martie 2014, 18:33

Tensiunea maxima de alimentare din specificatiile sonarului este 17V asa ca se incadreaza in "banda verde".
Oricum, chiar si motorul de barca trebuie sa aiba un "releu de incarcare" care sa nu permita cresterea tensiunii de iesire la valori aberante (o baterie complet incarcata absoarbe un curent mic iar in lipsa regulatorului tensiunea ar creste nepermis, atat pt. consumatori cat si pt. baterie).
Oricum sonarul are un stabilizator intern de tensiune care dupa parerea mea ar trebui sa reziste la depasiri de scurta durata ale tensiunii maxime specificate.
Acu` daca vrei sa fii "mai catolic decat papa" poti sa intercalezi pe alimentare un convertor DC/DC, de ex. modelul Mean Well SD-15A-12 sau SD-15B-12 la un pret de aprox. 70RON. (il gasesti pe Google sau la Conex Electronic :) )
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 7. martie 2014, 19:18

multumesc informer, nu ma gindeam la o solutie atit de complicata ci la un simplu stabilizator gen LM7812 .In momentul cind se intrerupe legatura cu bateriaeu stiam ca tensiunea alternatorului creste destul de mult si de exemplu la masini arde toate becurile si nu numai.La motorul meu care e vechi am vazut ca releul de incarcare e mai mult un fel de stabilizator dar la motorul unui prieten de ultima generatie am vazuta ca are alternator exact ca la masina cu excitatie si tot restul.La asemenea motoare ca si la masini daca s-a desfacut borna de minus de la baterie adio calculator, de aia ma gindeam sa-i fac o protectie ca prea il iubesc!!! La alternatoarele cu excitatie regulatorul de incarcare monitorizeaza tensiunea pe baterie si cu cit tensiunea e mai mica mareste excitatia si invers.Daca lipseste bateria mareste excitatia la maxim si alternatorul da tot ce poate si asa se produc avariile.Poate nu la toate motoarele e asa dar la ce stiu eu cam asa se intimpla treaba.de aia intrebam sa vad daca cineva a patit asa ceva sau poate sonarele au protectie interna la tensiune mai mare decit tensiunea de functionare.

4

vineri, 7. martie 2014, 19:29

:salut: Da un subiect foarte bun chiar ma gindeam sa va intreb eu nu am priza de incarcare se poate improviza ceva MADE IN ROMANIA ?
»iulian« a atasat urmatoarele fisiere:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 7. martie 2014, 19:33

Adaugarea unui regulator de incarcare pt. acumulator la Yamaha 4CP este "in studiu"... astept doar sa ies prima oara sa fac ceva masuratori... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

6

vineri, 7. martie 2014, 19:37

:bravo: MULTUMESC mult COSTI :apl:

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 7. martie 2014, 19:43

Destul de greu si depinde daca spatiul de sub volanta permite sa mai adaugi o bobina ,iar miezul bobinei sa fie pozitionat it mai aproape de magnetii de pe volanta.Mai trebuie un redresor si un stailizator Usor de spus greu de facut dar nu imposibil

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 7. martie 2014, 19:46

Destul de greu si depinde daca spatiul de sub volanta permite sa mai adaugi o bobina ,iar miezul bobinei sa fie pozitionat it mai aproape de magnetii de pe volanta.Mai trebuie un redresor si un stailizator Usor de spus greu de facut dar nu imposibil

In manualul motorului scrie (sper ca retin bine) ca exista o tensiune disponibila in acest scop (incarcare sau iluminare) dar nu exista partea electronica, insa poate fi cumparata "extra" de la ei.
Io n-as cumpara-o ca-mi inchipui ca nu-i prea ieftina... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

vineri, 7. martie 2014, 19:50

:zambet: Da asa este numai ca este cam ... :doarecapu: scumpa asa am inteles :prieteni:

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 7. martie 2014, 19:54

Daca e asa atunci e floare la ureche,macar sa aiba locul pentru bobina ca si pe aia o gasesti la motoare mai vechi sau in cel mai rau caz se poate face cel mai greu de confectionat fiind tolele dar se rezolva .Obti un magneto mai trebuie o punte redresoare si un stabilizator care nu pun nici o problema

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 7. martie 2014, 20:09

Daca e asa atunci e floare la ureche,macar sa aiba locul pentru bobina ca si pe aia o gasesti la motoare mai vechi sau in cel mai rau caz se poate face cel mai greu de confectionat fiind tolele dar se rezolva .Obti un magneto mai trebuie o punte redresoare si un stabilizator care nu pun nici o problema


Nu in manual, pe site-ul lor am vazut scris: "Lighting coil option offers 12V 6A power supply" ("bobina pt iluminare ofera 12V/6A")
F6 // F5 // F4 2014 - Marine Engines - Yamaha Motor Europe

Completare ulterioara:
Se pare ca si bobina ii optionala nu numai regulatorul, cum am crezut eu... :necajit: :necajit: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

vineri, 7. martie 2014, 20:27

:doaaamne: Scuze dar nu inteleg deci se pote sau nu :nunteleg: si inca ceva COSTI alea sunt 2014 al tau este tot asa 139 cc sau merge si la modele 112 cc :gandesc: scze dar nu ma pricep :nunteleg:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 7. martie 2014, 20:32

:doaaamne: Scuze dar nu inteleg deci se pote sau nu :nunteleg: si inca ceva COSTI alea sunt 2014 al tau este tot asa 139 cc sau merge si la modele 112 cc :gandesc: scze dar nu ma pricep :nunteleg:

Iulian, io ma pricep la electronica... la bobine de motoare/generatoare nu ma pricep sau cel putin n-am facut niciodata decat teoria lor... :rizi: .
Daca trebuie sa construiesc un regulator electronic asta mi-e la indemana dar asta implica sa iau de undeva bobina gata facuta si sa fie ieftina... daca o sa trebuiasca sa "bobinez sarme", mai bine-mi iau alt motor.
Te tin la curent cu concluzia la care ajung.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

14

vineri, 7. martie 2014, 20:38

:rizi: Multumesc chiar ar fi ceva dar daca zici ca este asa de greu ... :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 7. martie 2014, 20:49

Multumesc chiar ar fi ceva dar daca zici ca este asa de greu ...

Poate nu-i asa greu, nu stiu ce sa zic da` io n-am mai avut de-a face cu tole si bobinat sarme de cupru emailat de cand eram la cercu` de electronica de la Casa Pionierilor... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

momaul

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »momaul«

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 7. martie 2014, 20:49

Am desfacut mai multe yamaha in 2t si am vazut ca bobina de incarcare are exact aceeasi forma ca si bobina de aprindere numai ca are sirma mai groasa de1 si spire mult mai putine ,si e pozitionata la 180 grade fata de bobina de aprindere.Ma rog in concluzie cine vrea poate sa faca modificarea mai ales ca motorul este prevazut din fabrica ca sa poata fi montata bobina.totusi modificarea necesita oarece cunostinte .Atentie sub capac exista si a treia bobina mult mai mica care informeaza CDI despre momentul aprinderii(un fel de platina) si care daca i se modifica pozitia se va schimba avansul

17

vineri, 13. martie 2015, 10:34

Nu ma pricep eu la electronica dar ce zice baiatul asta este in tema cu discutia noastra.
Электричество в лодке. Установка выпрямителя-регулятора ВРНЛ-1 - YouTube
Chiar sunt interesat de a avea curent tot timpul pt a incarca bateria cind merge motorul si pentru lumini etc..

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 13. martie 2015, 12:19

Daca cineva intelege ruseste poate ne zice ce reprezinta piesa aia: o simpla punte redresoare, un asa zis "releu" de incarcare pt. acumulator, vreun stabilizator de tensiune sau ce, ca intrare tensiune alternativa si iesire continua au multe...? :)
Oricum, conditia esentiala ca sa montezi asa ceva este sa ai acea bobina auxiliara pe generator... de ex. motorul meu n-are. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

19

vineri, 13. martie 2015, 13:33

Daca cineva intelege ruseste poate ne zice ce reprezinta piesa aia: o simpla punte redresoare, un asa zis "releu" de incarcare pt. acumulator, vreun stabilizator de tensiune sau ce, ca intrare tensiune alternativa si iesire continua au multe...? :)
Oricum, conditia esentiala ca sa montezi asa ceva este sa ai acea bobina auxiliara pe generator... de ex. motorul meu n-are. :)
Gsit model de ce drak o fi ala

[url=http://motolodka.ru/motors/regulator.htm] .[/url]

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 13. martie 2015, 13:39

Gsit model de ce drak o fi ala

Ii un regulator ("releu") de incarcare pt. acumulator.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare