Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. martie 2014, 13:18

Neseriozitate

Vreau sa va atrag atentia asupra unui foarte urat obicei al unor "comercianti "din romania si anume al "PeApa.ro" in cazul meu, care mi-a inselat asteptarile,Vroiam sa cumpar un motor electric ,marca"Motor Guide,40lb."iar la inceputul acestei saptamani am luat legatura telefonic cu un domn de la PeApa.ro (pe acest sait este precizat ca respectivul motor este disponibil in stoc furnizor)care mi-a spus ca urmeaza sa ia legatura cu furnizorul pentru a vedea daca chiar este in stoc si urma ca eu sa revin cu un telefon in 30 min.,am revenit conform intelegerii,iar reprezentantul mi-a comunicat ca FURNIZORUL nu i-a raspuns la telefon dar comanda se va onora conform saitului daca o voi accesa,eu spunand-ui ca sunt de acord cu comanda "haideti sa-i dam drumul deoarece doresc acest motor electric",,dupa ce am facut comanda telefonic a ramas sa fiu contactat de catre EI daca sunt probleme ,altfel eu asteptand comanda in 48 ORE CONFORM SITE-ULUI,dar dupa 52 de ore in care nu am primit absolut nici un mail sau telefon prin care sa sa-mi fie comunicat ca nu soseste comanda(motorul electric),am sunat inapoi la cel cu care discutasem DESPRE COMANDA sa vad ce s-a intamplat de ca nu a ajuns comanda mea,la careACESTA A SPUS CA DIN CAUZA CA SE DESFASOARA SI TARGUL DE AMBARATIUNI WEEKENDUL ACESTA IAR CELALALT WEEKEND SE VA DESFASURA TARGUL AVENTURILA PESCUIT ESTE O PROBLEMA IAR COMANDA NU VA FI ONORATA IN NICI UN CAZ PANA DUPA TARGUL" AVENTURI" :limba: ( L-AM INFORMAT ANTERIOR CA VOI VENII LA TARG)SI RAMANE SA NE INTALNIM LA TARGUL CE SE DESFASOARA INTRE 13-16MARTIE.Vreau sa va intreb pe cei ce citesc acestE randuri,daca vi se pare acest lucru NESERIOZITATE FATA DE CLIENT atata timp cat acest client isi face planuri cu acel produs pe care l-a comandat si trbuie sa-i vina in 48 ORE IAR CLIENTUL RESPECTIV ASTEAPTA VIN ZADAR FARA SA I SE COMUNICE CUM CA NU VA AJUNGE COMANDA LA TIMP( STIMABILE DOMNULE CA NU-TI TRIMIT MOTORU INCA). Pentru acest aspect RUSINE PEAPA.RO!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 6. martie 2014, 13:35

Daca lucrurile au decurs asa cum spui si eu sunt de parere ca trebuia sa fii anuntat despre intarzierea comenzii.
Eu nu comand aproape niciodata ce nu este pe stoc, cu atat mai mult daca am neaparat nevoie intr-un timp scurt... stii cum ii, cand sunt mai multi intermediari, sansele ca totul sa functioneze perfect scad exponential. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. martie 2014, 13:52

nasoala treaba si as trece-o ca o chestie urata facuta la adresa cumparatorului ...

ps: ti-am mutat topicul la sectiunea de Anunturi Utile :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. martie 2014, 13:54

Nu este normal sa nu fii contactat! Doar ca la noi li se rupe de clienti! Mai ales ca ,de cele mai multe ori ,la magazinele on-line mari nu "nimerim" direct patronul ci angajatul...Si asta este ,de obicei,deranjat de insistentele si pretentiile noastre...Nu la toate magazinele!Clar!
Am patit nenumarate chestii de-a lungul timpului...De la comenzi ale produselor "pe stoc" si neonorate din lipsa stoc :rizi: ,la trimiterea altor gume pe motiv ca alea comandate de mine nu mai erau ,dar oricum sunt mai bune care le-au trimis ei ,etc,etc. Ultima comanda a mea pt.Biomaster:mulineta a venit fara sticluta cu ulei aferenta Shimano!La o mulineta cu pret peste Stradic sau Rarerium. Si in momentul de fata sunt convins ca cineva din magazin a luat aceasta sticluta si mi-a spus apoi la telefon ca "Asa se livreaza mulineta".Povesti...
Informer ,ti-am spus parca, daca nu deranjeaza adminul, putem oricand sa facem un topic de feedback pentru magazinele on-line...Ar putea fi interesant pentru actionarii magazinelor ,care sunt convins ca nu stiu intotdeauna ce se intampla in magazinul lor...

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 6. martie 2014, 14:07

Vrem Multi,multi Bani!

Trebuia s-a ma sune sa-mi comunice(eu chiar asteptam,si spusesem unui prieten ca in weekendul ce urmeaza vom merge cu respectivul motor la pescuit (in contextul in care imediat dupa ce am facut comanda mi s-a spus ca voi fi contactat daca intervine ceva,eu asteptam in zadar ),IAR EU MI-AM CHELTUIT MINUTELE LA TELEFON PE DEGEABA :nervos: Voi ce spuneti?

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 6. martie 2014, 14:14

reclama

daca le spui adevarul pe sait ,iti sterg imediat postarea(cica-i reclama proasta0,vor numai din acelea cu felicitari si urari de bine(sunt peni....), intelegeti voi. :doarecapu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 6. martie 2014, 14:18

Nu esti primul caz! Ca sa devii un posibil ultim caz asta depinde de noi ,de cumparatori! Incearca sa contactezi pe cineva din staff ,sau care ii reprezinta.daca nu gresesc dl.Vlad Tocae este un om care are un cuvant de spus pe acolo .Daca nu o sa spui nimic se va sterge tot cu buretele... :drac2:

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 6. martie 2014, 14:21

smecheri

ai perfecta dreptate Zanfi, eu ma :nervos: cand sunt luat de pr..., va trebui sa se termine cu asta.

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 6. martie 2014, 14:24

targ

pentru asta doresc sa ajung la targ(aventuri.... 13-16 martie)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 6. martie 2014, 16:14

Informer ,ti-am spus parca, daca nu deranjeaza adminul, putem oricand sa facem un topic de feedback pentru magazinele on-line...Ar putea fi interesant pentru actionarii magazinelor ,care sunt convins ca nu stiu intotdeauna ce se intampla in magazinul lor...

Pai nu cred ca pe admin il deranjaza, ce zici Zorane? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

D_D

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 6. martie 2014, 17:30

Vroiam sa cumpar un motor electric ,marca"Motor Guide,40lb."

Eu am tot un motor electric ca asta si l-am cumparat direct de la reprezentanta.
Te sfatuesc sa te adresezi lor direct.
Cum nu stiu daca este o problema cu postarea linkului am sa-ti trimit PM.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. martie 2014, 17:51

Cristian, imi pare rau de cele intamplate, dar cum a spus si Zamfi, sunt persoane care nu le intereseaza, fiind angajati.

Personal ma intalnesc saptamanal cu asa ceva, si ma enerveaza la culme pt ca dau aceste informatii mai departe, nevoit. E un lant de slabiciuni! De ex am pe cineva care asteapta un Elite 4 hdi, care "apare" la inceputul lui martie, pe data de 5. L-a si platit, eu l-am comandat si l-am si platit, iar sambata am sunat sa ma asigur ca ajunge, asa cum am promis. S-au scuzat ca sunt chiar la o expozitie ce tine pina miercuri, sa mai sun joi. Am mai sunat astazi si mi-au spus ca nu stiu cind vin sonarele din seria 4 HDI, au probleme cu livrarile din USA. Si asa se tot da, de pe unu' la altul.
Si as mai avea multe astfel de exemple, unde am dat informatii primite gresit, mai departe... :noroc:
putem oricand sa facem un topic de feedback pentru magazinele on-line...Ar putea fi interesant pentru actionarii magazinelor ,care sunt convins ca nu stiu intotdeauna ce se intampla in magazinul lor..

Zamfi, fiecare poate deschide un astfel de topic, nu am nimica impotriva, mai ales daca din țânțar nu se face armăsar! :prieteni:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. martie 2014, 19:44

Si aici am avut aceeasi problema cu o lanseta pe care o vroia Zoran, a gasit-o la un magazin din Bretania, era pe stoc, am comandat-o eu pentru ca transportul era ieftin pentru Franta. Si nu a ajuns niciodata. La telefon au spus ca era numai una pe stoc dar avea un defect. Mi-au trimis insa banii inapoi pe cont. Iar Zoran a renuntat la lanseta aia. :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 6. martie 2014, 20:00

Noah, se mai intampla... :noroc:

Am comandat pt cineva o lanseta Xzoga Black Mamba, iar Kai, importatorul Xzoga pe Germania/Austria, mi-a spus ca o are pestoc. I sa parea ca doar una mai. L-am rugat sa o puna deoparte pina respectivul se hotaraste. Au trecut 2 zile si am comandato. Totusi nu mai era pe stoc... :nunteleg:

Am comandat la Angeldomäne pt cineva muuulte articole, dar am omis un mail. Clar greseala mea! Noah, noroc ca nu era cu graba, asa ca am mai comandat o tura de articole... :rizi: si pt mine :rizi:

Am comandat un MinnKota de 55 lbs pt un client/cunoscut, care a refuzat categoric produsul pt ca in marsarier facea galagie, fluiera! Am ramas io cu el, dar l-am dat acuma, pt ca intradevar era enervanta ideea ca pestii, dind marsarier, se sperie :soc:

Am comandat o lanseta din Germania (shop serios si cunoscut), pt cineva din Ro, care dorea neaparat un model anume. Modelul ajuns, am rugat sa mai trimita una, s-o incerc si eu. Cica mai avea ultima pe stoc, sa ma grabesc daca o vreau! Asa ca am platito urgent, dar lanseta nu a mai venit, ever-never. S-au dus 85,-€ ... te pup, pa-pa N-am mai primit nici un raspuns la mail, nici la telefon.

Si nu odata am comandat produse care trebuiau s afie pe stoc, asa cum mi s-a spus, si nu au mai ajuns cu saptamanile. De fiecare data se dadea vina pe cite o criza (USA, Japonia...) sau pe cite o pauza de livrare din cauza expozitiilor. Eu am inceput sa ma obisnuiesc si sa nu ma mai enervez deloc :noroc: nu face bine...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 6. martie 2014, 20:40

Apai daca si la tine e asa ...m-am linistit complet! :rizi: Eu ziceam ca numa la noi e asa ...Pai inseamna ca la noi sunt boboc ,deoarece eu nu am ramas fara bani in comenzile on-line! E drept ca platesc tot timpul ramburs. Mai vedem ce si cum ,dar ma gandesc ca nu ar fi rau ceva feedback-uri . In viitor.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 6. martie 2014, 21:05

A mai avut cineva probleme cu acest shop "pe apa? Chiar vroiam sa cumpar ceva de acolo

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

17

joi, 6. martie 2014, 21:28

Acum ceva anisori au uitat sa-mi trimita ceva marunt ,printre altele .Si acum astepata ,probabil ,urmatoarea comanda ca sa-mi "lipeasca" maruntisurile :rizi:

In rest nu stiu ,ca nu am mai comandat.Insa odata am cerut relatii pe net la ei despre o piesa si am fost sunat si consiliat .Cea ce a fost ok zic eu.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 7. martie 2014, 08:12

..Pai inseamna ca la noi sunt boboc ,deoarece eu nu am ramas fara bani in comenzile on-line! E drept ca platesc tot timpul ramburs.
............cu toate ca plata ramburs(la sosirea coletului)te scuteste de multe neplacerii ,ele tot raman :doarecapu: ,acu cativa ani comandasem un "rod pod"o bijuterie,semana
cu un lego (putea fi reglat total)nu conta structura locului de pescuit pe care sa nu poata fi montat :bucuros: . Problemele au inceput in momentul reglarii suportului :necajit: mai bine
de 5 suruburi nu mai strangeau pe filet, nu mai puteam bloca picioarele suportului,sa rezolvat simplu, am inlocuit suruburile si totul a fost OK :bravo: .
.....ideal ca atunci cand vrei sa cumperi ceva, e sa le vezi ,sa le atingi,numai asa poti sa-ti dai seama de ce vrei sa cmperii,restul e... HAZARD...mergi pe mana
vanzatorului ,care nu e intodeauna de buna credinta :nu: .....iar vorba ROMANULUI... :) .... LAS CA MERGE SI ASA...te face sa te gandesti retrimiti napoi,dar asta
nefiind cea mai buna solutie. E ca si cand cumperi 10 pAturi dar nepunand caciulita A-lui ,te trezesti cu camionul cu 10 PATURII :rizi: :rizi: :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »HERBAN CRISTIAN«

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 7. martie 2014, 08:57

DA

BUN EXEMPLU CU PATURILE,DAR CAND ASTEPTI SI-TI TERIMIT TOTUSI "CEVA" ESTE O CHESTIE ,DAR CAND ASTEPTI SI NU-TI TRIMIT NIMIC(DAR ESTE TOTUSI CEVA CAND IEI LEGATURA CU IEI SI INCEP SA SE SCUZE CA NISTE COPILASI MICUTI) :rizi: .Hilar,nu?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 7. martie 2014, 09:00

De ex am pe cineva care asteapta un Elite 4 hdi, care "apare" la inceputul lui martie, pe data de 5. L-a si platit, eu l-am comandat si l-am si platit, iar sambata am sunat sa ma asigur ca ajunge, asa cum am promis. S-au scuzat ca sunt chiar la o expozitie ce tine pina miercuri, sa mai sun joi. Am mai sunat astazi si mi-au spus ca nu stiu cind vin sonarele din seria 4 HDI, au probleme cu livrarile din USA. Si asa se tot da, de pe unu' la altul.


Chiar am primit info ca vor ajunge pe data de 19.03. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com