Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 2. martie 2014, 19:44

Presiunea atmosferica?!?

Salutare tuturor!
Poate ma ajutati si pe mine cu o informatie cu privire la influenta presiunii atmosferice asupra pestilor , in speta salaul. Am zile in care prind si zile in care nici macar nu reusesc sa localizez cu sonarul pestii. Ce aspecte ar trebui sa iau in considerare inainte de a pleca la pescuit? Site-urile cu solunare nu prea iti dau aceleasi informatii si se bat cap in cap. Poate ma ajutati voi cumva. Eu sunt incepator in pescuitul salaului.
Va multumesc!

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 2. martie 2014, 20:17

o informatie cu privire la influenta presiunii atmosferice asupra pestilor
1 Presiunea ..... 2 Starea vremii ....... 3 Comportamentul peștilor

Ridicată
775mmHg
1032hPa
Cer senin
Peștii devin mai precauți și caută adăpost
Încercați locurile ce oferă peștilor adăpost, ape adânci și zone umbrite
.............................................................................................
Tendință de creștere
Cerul se înseninează și vremea se îmbunătățește
Peștii devin ceva mai activi decât în cazul unei presiuni ridicate
.............................................................................................
Normală și stabilă
762mmHg
1015hPa
Vreme bună, calmă
Comportament normal
..............................................................................................
Tendință ușoară de scădere
Vremea începe să se strice, apar nori pe cer
Cea mai activă perioadă a peștilor, cel mai bun moment pentru pescuit
..............................................................................................
Presiune scăzută
Cer înnorat, începe să plouă
Peștii mici caută adăpost în ape puțin adânci; peștii mari devin mai agresivi
..............................................................................................
Valori minime ale presiunii
724mmHg
965hPa
Ploaie și furtună
Peștii devin cu atât mai puțin activi cu cât perioada de presiune scăzută este mai lungă......o fi ?? no fi ?? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 2. martie 2014, 20:27

Sambata a fost o zi splendida de pescuit cu soare, temperaturi pest 10 grade dar din pacate pestii nu au putut fi localizati. Asa dezamagit am fost, de astazi nici nu am mai plecat la pescuit pt ca la televizor anunta presiune atmosferica scazuta. Chiar nu mai inteleg nimic, sincer!

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. martie 2014, 20:31

Dane la ce altitudine te referi? Cu cat creste altitudinea , scade presiunea atmosfetica. Valorile scrise de tine se refera probabil la altitudine 0(zero)

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 2. martie 2014, 20:42

Salut Desi de peste 10 ani am un barometru in barca nu am ajuns la concluzii atit de precise ca Dan dar si dupa parerea mea cam asa sta teaba.Oricum presiunea cred ca e una din cele mai inportante in activitatea pestilor.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. martie 2014, 20:42

o zi splendida de pescuit cu soare
Cer senin
Peștii devin mai precauți și caută adăpost (s-au pitit bine de nu i-ai gasit) !! :)
la televizor anunta presiune atmosferica scazuta.
Presiune scăzută
Cer înnorat, începe să plouă
Peștii mici caută adăpost în ape puțin adânci; peștii mari devin mai agresivi.... ( ai ratat partida !!...pacat) :bravo:
@ Nelutu 25....lasa presiunea !!! :) ....zi, cum fu cu elitul pe apa ??......s-au si tu la televizor ???? :ochi: :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 2. martie 2014, 20:52

Dane aproape ca la tine :) doar ca pe la noi nu circula vapoare:D

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 2. martie 2014, 20:56

aproape ca la tine doar ca pe la noi nu circula vapoare:D
........... :rizi: :rizi: .... :noroc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. martie 2014, 21:09

Sincer sa fiu io nu prea cred ca presiunea atmosferica influenteaza asa de mult comportamentul pestilor... si cand spun presiune ma refer strict la ea nu la variatiile bruste care de exemplu pot "prevesti" o furtuna de vara si asta deja contine un alt "ingredient". :)
Presiunea in apa variaza mult mai rapid cu deplasarea pe verticala (1 atmosfera la 10m) asa ca pestii trebuie sa urce/coboare foarte putin ca sa compenseze variatiile de deasupra apei... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »Lupishor«

Răspunsuri: 72

Membru din: 10. august 2013

Locație: Deva

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 2. martie 2014, 21:16

Trebuie mentionat ca pana sambata pestii erau de gasit la 20-21 m. Erau acolo!! Sambata mai vedeai cate unul pe fund dar atat, erau de negasit.Am mai avut o zi similara in noiembrie doar ca atunci cu o zi inainte am prins vreo 10 kile de salau iar a doua zi nu mai punea botul niciunul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 2. martie 2014, 21:30

Trebuie mentionat ca pana sambata pestii erau de gasit la 20-21 m. Erau acolo!! Sambata mai vedeai cate unul pe fund dar atat, erau de negasit.Am mai avut o zi similara in noiembrie doar ca atunci cu o zi inainte am prins vreo 10 kile de salau iar a doua zi nu mai punea botul niciunul.

Mi s-a intamplat si mie (si cred ca nu sunt singurul) sa vad seara zeci de somni pe sonar, intr-un loc, iar dimineata sa nu mai fie niciunu` acolo... cred ca la fel poate fi pt. orice specie de peste. :nunteleg:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 2. martie 2014, 21:36

cu somnii am patit si eu exact cum spune informer