Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 2. martie 2014, 13:09

Mandrine si ... mandrine

Dupa o discutie pe teme de mandrine si rodbuilding pe care am purtat-o de curand m-am gandit sa fac un videoclip in care sa evidentiez de ce o mandrina considerata de multi potrivita doar pentru aplicatii UL e mai indicata in aplicatii de la MH in sus decat mandrinele clasice. Pana la urma mi-au iesit 2 filmulete si cateva fotografii asa ca va las sa le savurati in liniste.
Nu sunt destul de clare (nici eu nu-s cameraman de profesie :limba: ) si fara a avea pretentia ca am facut masuratori foarte precise consider ca acestea si-au atins in mod evident scopul.
Asta-i primul :
Video
-

Video

Ps. in clip se vede ca partea fixa a mandrinei IPS 16 nu imbraca foarte bine talpa mulinetei (pe la secunda 5 se vede ca ramane un luft intre soclu si talpa) asta insemnand ca nici macar pe acei cativa mm pe care ii imbraca nu face contact cu talpa mulinetei in intregime si deci suprafata de contact e mult mai mica adica si punctul de rezistenta e mult mai mic :gandesc:


Al doilea cand se termina de incarcat pe youtube :ochi: .
in attach aveti si o poza mai elocventa:
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_7159 2.jpg (251,65 kB - 34 ori coborit - ultima oara: 16. ianuarie 2018, 17:30)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (2. martie 2014, 13:27)


  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 2. martie 2014, 13:22

e gata si al doilea :
Video
-

Video


In clip se vede cu un locking nut clasic din nylon si tabla se deformeaza foarte usor atunci cand il strang cu mana (pentru ca si tabla si nylonul de sub ea sunt foarte subtiri).In poze se vede si ca testele le-am facut la 18,5 grade celsius asa ca va puteti imagina cam cum s-ar comporta vara la 30 de grade :doarecapu:
Prin comparatie loking nut-ul de SK2 nici nu misc insa ala , e mult mai robust construit . In primul rand are o "buza" profilata care o rezistenta mult mai mare, apoi materialul este nylon cu grafit (similar celui din care se face corpul multor mulinete) si in final e mult mai gros (aproape dubla e grosimea peretilor fata de cel clasic tabla + nylon).
Nu cred ca are rost sa mai spun ca are cel putin o spira in plus la filet si acopera mult mai fix si pe o suprafata mult mai mare talpa mulinetei oferind astfel o fixare mai ferma.
»kingofbeasts« a atasat urmatoarele fisiere :
  • IMG_7167.jpg (154,56 kB - 9 ori coborit - ultima oara: 16. ianuarie 2018, 17:30)
  • IMG_7168.jpg (139,08 kB - 9 ori coborit - ultima oara: 16. ianuarie 2018, 17:30)
  • IMG_7163.jpg (178,24 kB - 11 ori coborit - ultima oara: 16. ianuarie 2018, 17:30)
  • IMG_7164.jpg (213,31 kB - 12 ori coborit - ultima oara: 16. ianuarie 2018, 17:31)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (2. martie 2014, 13:39)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

duminică, 2. martie 2014, 14:16

Mii de scuze, eu nu ma prea pricep la mandrine sau FUJI-uri, dar pe catel l-ai pus in alerta! :zambet: O inceput sa caute prin camera de unde vine latratu'. De fundal... :noroc:

Deci sa inteleg ca Fuji IPS e mai buna la prindere... :gandesc:

Si totusi, pt noi incepatorii, ce consideri tu, care e mai ok?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 2. martie 2014, 15:35

Mii de scuze, eu nu ma prea pricep la mandrine sau FUJI-uri, dar pe catel l-ai pus in alerta! :zambet: O inceput sa caute prin camera de unde vine latratu'. De fundal... :noroc:

Deci sa inteleg ca Fuji IPS e mai buna la prindere... :gandesc:

Si totusi, pt noi incepatorii, ce consideri tu, care e mai ok?


Dintre cele 2 Fuji IPS din punctul meu de vedere pentru argumentele aduse e cea mai slaba.
Acum, ca sfat, pentru pescuit la somn recomand o mandrina care sa aiba contact pe o suprafata cat mai mare cu talpa mulinetei , sa fie facuta dintr-un material cat mai putin deformabil si cat mai solid si sa imbrace cat mai fix talpa mulinetei.
Ma refer in primul rind la somni mai mari dar si la cei mici e valabil . Bineinteles ca multi pot spune ca inca nu le-a rupt somnu mandrina sau nu le-a smuls mulineta de sub locking nut dar, e bine de stiut cam ce sa alegi sau sa nu alegi cand iti faci o lanseta ca sa fi de partea sigura a situatiei.
:bucuros:

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 2. martie 2014, 20:08

ps. cam asa arata varianta mai putin placuta (de interes ultimele 30 de secunde) :doarecapu: :
Video
-

Video


mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 2. martie 2014, 20:34

Deci se poate intampla si chestia asta la pescuit... :doarecapu:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 2. martie 2014, 20:53

ps. cam asa arata varianta mai putin placuta (de interes ultimele 30 de secunde) :
.....cu tot respectul,DAR ....tipul era cam plictisit,cred ca nu sa rupt nimic :nunteleg: a uitat sa stranga mandrina !! :gandesc: .
... P.s........nu era un peste mare !!:nu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 2. martie 2014, 21:07

pestele clar nu era mare , din cate imi dau seama omul pescuia la Bass. Totusi din titlul clipului inteleg ca a cedat mandrina nu ca s-ar fi desfacut (cred ca se filma singur si s-ar cam fi facut de cacao daca ar fi postat o mulineta la care el nu i-a strans piulita :zambet: ).

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 2. martie 2014, 21:13

s-ar cam fi facut de cacao daca ar fi postat o mulineta la care el nu i-a strans piulita ).
Corect!!!! de aceeia nu am avut finalui filmarii .....cu injuraturii !!! :rizi: :rizi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »kingofbeasts«

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 12. iunie 2014, 13:01

Pentru curiosi si pentru cei interesati sa-si construiasca bete am inaugurat de ceva vreme o rubrica in care voi posta poze si informatii privind greutatile diverselor componente ale unei lansete. Baza de date se va constitui pe masura ce-mi pica la mana componente noi iar rezultatele le puteti vedea aici : Am cantarit pentru dumneavoastra.

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 12. iunie 2014, 14:00

Multumin King si spor la treaba. :prieteni:

Subiecte asemănătoare