Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

D_D

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »D_D«

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 28. martie 2014, 10:03

Informer, asta-i viitorul (pentru unii chiar si prezentul) in sonare. :bravo: lucrurile merg inainte.
Resemnati-va :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 28. martie 2014, 10:06

Informer, asta-i viitorul (pentru unii chiar si prezentul) in sonare. :bravo: lucrurile merg inainte.
Resemnati-va :rizi:

:rizi:
N-am nimic impotriva, chiar imi place... insa uneori un progres destul de mic e prezentat ca ceva super SF numa` sa iasa un ban in plus... nu-ti suna cunoscut? :ochi:
In plus io incerc sa inteleg acel progres, fie mare fie mic, nu cumpar doar ca ii ceva nou... tu nu faci la fel?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 28. martie 2014, 10:11

Bucuria mare e ca Lowrance nu sta pe degeaba,continu fac progrese, ceea cei foarte bine.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 28. martie 2014, 10:12

Bucuria mare e ca Lowrance nu sta pe degeaba,continu fac progrese, ceea cei foarte bine.

Absolut de acord, d-aia-mi place si mie de ei (eram fan Humminbird mai demult... :) )... acu` nah, mai schimba si ei dimensiunile la un LCD pe aceeasi electronica si scot "produse noi" da` cine nu face asta in ziua de azi?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 28. martie 2014, 10:17

Eu am avut Elit 7 hdi ,mi se parea ca se misca putin in reluare in setai ,avea putina intarziere in raspuns, sunt curios de noul procesor cum se misca,ma refer la viteza de reactie.

D_D

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »D_D«

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 28. martie 2014, 10:48

Eu am avut Elit 7 hdi

Si acum ce ai ?

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 28. martie 2014, 11:46

Momentan nimic,sondez cu batul. :zambet:

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 10. noiembrie 2015, 07:18

Salutare,

Am deja un HDS 5 cu sonda 50/83/200 cu un add on LSS - 2 455/800. Sunt destul de multumit de el doar ca daca sunt mai mult de 2 monturi in apa nu le mai vede... ies din raza chiar si la apa mai mare de 8-10 m...
Vreau sa iau un Elite 7x Chirp, a carui sonda sa o montez pe partea stanga a pupei (avand in vedere ca actuala sonda 2D este montata pe partea dreapta )
Ce ziceti ? Merita ? Sau este un vis frumos sa dea 4 pescari la clonc din aceasi barca ? :buaaaah:
PS : daca sunt prea multe sonde, unde, etc. o sa fuga mustaciosul de mine ? Sau nu il deranjeaza in mod deosebit ?
bete incordate sa aveti !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 10. noiembrie 2015, 07:33

Am mari indoieli ca vei putea folosi ambele sonare simultan chiar daca unul are 2 frecvente fixe (83/200kHz) si unul se presupune ca ar acoperi toata "banda".
Mai precis sunt aproape sigur ca au sa existe interferente puternice.
Pe de alta parte, la o adancime de 8-10m aria acoperita ar trebui sa fie suficient de mare incat sa vezi monturile de pe ambele parti... cel putin daca nu-i curent puternic... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 10. noiembrie 2015, 08:16

Depinde1 Daca are sonda de 50/200 kh, aceea are conuri mici! Asta inseamna si acoperire mica...
50 = 28°
200 = 12°

Sonda 83-200 are 20° cu 60°.

Daca intradevar este sonda 83-200 si NU se vede nimica, atunci ori este rau reglata, ori este defecta.

Un al 2-lea sonar este foarte des utilizat in aceasta configuratie:
HDS 5 cu LLS ptr Side Scan (eventual si Down Scan), iar un Elite 4x de ex ptr 2D, cu sonda 83-200.

PS: am avut un caz unde mi-a venit sonarul la "reparat". La verificarea live pe lac functiona insa perfect! Ce era defect? Era cablul de la sonda ros de soareci... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

marți, 10. noiembrie 2015, 13:11

Am mari indoieli ca vei putea folosi ambele sonare simultan chiar daca unul are 2 frecvente fixe (83/200kHz) si unul se presupune ca ar acoperi toata "banda".
Mai precis sunt aproape sigur ca au sa existe interferente puternice.

Am pescuit cu 2 sonare Elite 4 HDI, in barca de 5 m, unul la pupa pe stanga si celalalt pe la mijloc pe dreapta, sunt interferente dar nu deranjeaza f tare ( linii intrerupte, putin sterse, verticale ) . Un avantaj , daca se poate spune ca e avantaj, este ca stii cam din ce parte ti-a venit pestele ( cand il vede unul pe sonar si celalalt il vede dupa cateva secunde ).