Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

D_D

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »D_D«

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 28. martie 2014, 10:03

Informer, asta-i viitorul (pentru unii chiar si prezentul) in sonare. :bravo: lucrurile merg inainte.
Resemnati-va :rizi:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 28. martie 2014, 10:06

Informer, asta-i viitorul (pentru unii chiar si prezentul) in sonare. :bravo: lucrurile merg inainte.
Resemnati-va :rizi:

:rizi:
N-am nimic impotriva, chiar imi place... insa uneori un progres destul de mic e prezentat ca ceva super SF numa` sa iasa un ban in plus... nu-ti suna cunoscut? :ochi:
In plus io incerc sa inteleg acel progres, fie mare fie mic, nu cumpar doar ca ii ceva nou... tu nu faci la fel?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 28. martie 2014, 10:11

Bucuria mare e ca Lowrance nu sta pe degeaba,continu fac progrese, ceea cei foarte bine.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 28. martie 2014, 10:12

Bucuria mare e ca Lowrance nu sta pe degeaba,continu fac progrese, ceea cei foarte bine.

Absolut de acord, d-aia-mi place si mie de ei (eram fan Humminbird mai demult... :) )... acu` nah, mai schimba si ei dimensiunile la un LCD pe aceeasi electronica si scot "produse noi" da` cine nu face asta in ziua de azi?!? :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 28. martie 2014, 10:17

Eu am avut Elit 7 hdi ,mi se parea ca se misca putin in reluare in setai ,avea putina intarziere in raspuns, sunt curios de noul procesor cum se misca,ma refer la viteza de reactie.

D_D

Oblete

  • Autorul acestui subiect este »D_D«

Răspunsuri: 34

Membru din: 25. februarie 2014

Locație: RO

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 28. martie 2014, 10:48

Eu am avut Elit 7 hdi

Si acum ce ai ?

sopvalentin

Știucă

Răspunsuri: 624

Membru din: 27. februarie 2013

Locație: Galati

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 28. martie 2014, 11:46

Momentan nimic,sondez cu batul. :zambet:

Cosmin D

Oblete

Răspunsuri: 8

Membru din: 10. iunie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 10. noiembrie 2015, 07:18

Salutare,

Am deja un HDS 5 cu sonda 50/83/200 cu un add on LSS - 2 455/800. Sunt destul de multumit de el doar ca daca sunt mai mult de 2 monturi in apa nu le mai vede... ies din raza chiar si la apa mai mare de 8-10 m...
Vreau sa iau un Elite 7x Chirp, a carui sonda sa o montez pe partea stanga a pupei (avand in vedere ca actuala sonda 2D este montata pe partea dreapta )
Ce ziceti ? Merita ? Sau este un vis frumos sa dea 4 pescari la clonc din aceasi barca ? :buaaaah:
PS : daca sunt prea multe sonde, unde, etc. o sa fuga mustaciosul de mine ? Sau nu il deranjeaza in mod deosebit ?
bete incordate sa aveti !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 10. noiembrie 2015, 07:33

Am mari indoieli ca vei putea folosi ambele sonare simultan chiar daca unul are 2 frecvente fixe (83/200kHz) si unul se presupune ca ar acoperi toata "banda".
Mai precis sunt aproape sigur ca au sa existe interferente puternice.
Pe de alta parte, la o adancime de 8-10m aria acoperita ar trebui sa fie suficient de mare incat sa vezi monturile de pe ambele parti... cel putin daca nu-i curent puternic... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 10. noiembrie 2015, 08:16

Depinde1 Daca are sonda de 50/200 kh, aceea are conuri mici! Asta inseamna si acoperire mica...
50 = 28°
200 = 12°

Sonda 83-200 are 20° cu 60°.

Daca intradevar este sonda 83-200 si NU se vede nimica, atunci ori este rau reglata, ori este defecta.

Un al 2-lea sonar este foarte des utilizat in aceasta configuratie:
HDS 5 cu LLS ptr Side Scan (eventual si Down Scan), iar un Elite 4x de ex ptr 2D, cu sonda 83-200.

PS: am avut un caz unde mi-a venit sonarul la "reparat". La verificarea live pe lac functiona insa perfect! Ce era defect? Era cablul de la sonda ros de soareci... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

marți, 10. noiembrie 2015, 13:11

Am mari indoieli ca vei putea folosi ambele sonare simultan chiar daca unul are 2 frecvente fixe (83/200kHz) si unul se presupune ca ar acoperi toata "banda".
Mai precis sunt aproape sigur ca au sa existe interferente puternice.

Am pescuit cu 2 sonare Elite 4 HDI, in barca de 5 m, unul la pupa pe stanga si celalalt pe la mijloc pe dreapta, sunt interferente dar nu deranjeaza f tare ( linii intrerupte, putin sterse, verticale ) . Un avantaj , daca se poate spune ca e avantaj, este ca stii cam din ce parte ti-a venit pestele ( cand il vede unul pe sonar si celalalt il vede dupa cateva secunde ).

Subiecte asemănătoare