Sie sind nicht angemeldet.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: Forum Pescuit la Somn. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

1

Donnerstag, 27. Februar 2014, 16:19

Metode viabile de reducere a braconajului

Deschid acest topic cu sperante minime spre nule ca poate incet incet se va schimba ceva. Voi ce parere aveti, cum se poate reduce acest fenomen extins si deosebit de grav. As vrea sa discutam despre metode REALE, eventual sfaturi, indrumari. Un exemplu al fenomenului de braconaj il atasez, un articol din ziarul local despre fenomenul acesta, articolul fiind clar incomplet si de suprafata.

Râul Olt a devenit paradisul braconierilor - VoceaValcii.ro

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

2

Donnerstag, 27. Februar 2014, 16:44

Acordati o sansa copiilor si nepotilor vostri de a pescui si in viitor. Cu cat mai multi cu atat mai bine
Va rog scrieti o sesizare asupra braconajului care se petrece in judetul Valcea catre.
anpa@anpa.ro
cabinet@vl.politiaromana.ro
http://www.anpa.ro/index.php/contact.html
office@anpm.ro
ijj-valcea@rdslink.ro
natura2000.ro - Coalitia ONG Natura2000 Romania
Multumesc

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Tyrael« (27. Februar 2014, 16:51)


zamfi

Profi

Beiträge: 1 588

Registrierungsdatum: 25. Februar 2012

Wohnort: Pe Mures...

  • Nachricht senden

3

Donnerstag, 27. Februar 2014, 17:38

Deschid acest topic cu sperante minime spre nule ca poate incet incet se va schimba ceva. Voi ce parere aveti, cum se poate reduce acest fenomen extins si deosebit de grav. As vrea sa discutam despre metode REALE, eventual sfaturi, indrumari. Un exemplu al fenomenului de braconaj il atasez, un articol din ziarul local despre fenomenul acesta, articolul fiind clar incomplet si de suprafata.

Râul Olt a devenit paradisul braconierilor - VoceaValcii.ro

Fiind in excursie de "studii" cu prietenul Andrei ,in zona secuilor ,vorbeam de modul in care s-a limitat destul de bine braconajul in zona respectiva...De fapt era vorba de un raspuns la o intrebare a unui pescar din Tg.Mures (care urma sa participe la o sedinta exact pentru problema asta) si raspunsul la intrebarea "Voi cum ati reusit sa starpiti braconajul " suna cam asa " Mai ,noi i-am batut de s-au c...t pe ei! O data ,de doua ori si ...nu mai braconeaza" :rizi:
Suna aiurea ,dar Tyrael ...este singura speranta! Desi pe zona voastra ...nici macar asta nu pare realizabil ! :zid:

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

4

Donnerstag, 27. Februar 2014, 17:50

Deci sa chemam motii si aici ? :))

5

Donnerstag, 27. Februar 2014, 17:52

pusca si cureau lata (fara nici o aluzie la celebrul refren) - cred ca este singura solutie viabila
insa atata timp cat statul nu isi exercita atributiile din cadrul legslitativ................nici macar pusca nu cred ca mai rezolva ceva pe segmentul nostru de apa :zid:

aline,
chestia cu bataia este valabila si la noi, dar sub forma "i-am batut de ne-au snopit"
de regula braconierii sunt riverani zonei si fac parte din localnici, nu te poti pune cu un sat intreg, chiar daca esti o gasca destul de buna si hotarata.

ce ma doare pe mine este altceva,
faptul ca desi avem cadru leslativ, nimeni nu aplica legea
desi avem organe de control, nimeni nu controleaza
desi avem politisti si jandarmi desemnati sa apere si sa ocroteasca avutul public, nimeni nu o face
asadar, de ce draqu mai platim acesti oameni din taxele si impozitele noastre?!! pentru ce mai sunt ei necesari?!!

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

6

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:01

Cred totusi ca daca s-ar gasi 100 de oameni sa faca sesizari, I-ar forta un pic sa se mai miste asa de forma... pana atunci, am sa fac un site http://www.stop-braconaj.ro sper sa ma pot tine de el sa il dezvolt...

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

7

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:04

Am citit articolul, Nasoala treaba. Dar de ce nu fac peste tot asa, nu inteleg? Si daca va bagati cu o barca tare cu motor mare, in citeva curbe ia-ti rasturnat in apa. E voie cu barca cu motor? E voie sa faci ski nautic? E voie sa mergi cu viteza?
Eu m-as distra putin in locul vostru, sincer, si as si filma totul ca sa am dovezi :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

8

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:06

Zoran, te asteptam sa faci treaba asta :)) sa nu ti se blocheze elicea de la barca totusi de atatea plase

puiu

Schüler

Beiträge: 100

Registrierungsdatum: 12. Februar 2014

Wohnort: Blaj

  • Nachricht senden

9

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:15

pai eu sunt convins ca tocmai cei care ar trebui sa asigure aplicarea legii, ii pazesc de necazuri pe braconieri. de exemplu in zona mea de acces la raul Mures nu mai are rost sa-ti pierzi vremea pe malul apei cu bete de pescuit. este o zona exterminata. Tarnavele mai au peste, dar din pacate se pescuieste doar cu metoda celor 2-3 ancore! Se arunca si se trage. Rezultatul, tot mai mica populatia piscicola. Personal am incetat sa mai pescuiesc de vreo 8 ani in zona, ca semn de protest (bineinteles ca e cunoscut doar de mine protestul :))
Fenomenul de braconaj nu va fi starpit in ROMANIA prea curand. La cate pensiuni sunt in Delta, cu ce s-ar aproviziona bucatariile acestora daca nu ar fi braconierii? Din pacate patronii acestor pensiuni, (multe facute cu bani din braconajul pestelui) alimenteaza cu bani afacerea braconierilor.
Ca sa navighezi printre taliene si setci pe canalele si baltile Deltei, trebuie sa fii foarte atent. Altfel risti sa o "furi" de la cei ce isi pazesc sculele. Pe sub maluri, e plin de ventire in care iti agati monturile etc.
Un expert printre incepatori şi un incepator printre experti

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

10

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:20

Zoran, te asteptam sa faci treaba asta :)) sa nu ti se blocheze elicea de la barca totusi de atatea plase


Sa sti ca as veni, chiar daca pe mine nu ma deranjeaza direct! Ma supara situatia, dar eu nu pescuiesc acolo, deci... :gandesc: nu trebuie sa asteptati sa vina cineva care nu-i loco sa-si faca 1 data de cap!

Din cite am vazut, nici unul nu are motor la barca, nici unul! Si valurile se pot face si de la 200 m distanta. Ajunge sa te balangane cu barca 10 minute si iti vomiti tot din tine. Si iti spun eu, in 2 ture din astea, de la distanta facut valuri, n-o sa mai aibe chef sa dea cu plasa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Profi

  • »Tyrael« ist der Autor dieses Themas

Beiträge: 601

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2012

Wohnort: Rm Valcea

  • Nachricht senden

11

Donnerstag, 27. Februar 2014, 18:23

Zoran, este un oras mic, majoritatea se cunosc intre ei, nu convine nimanui sa i se avarieze masina, sa nu mai poata pescui pe viitor pe diferite locuri din cauza ca risca sa fie agresat. E o chestie care se poate face numai cu un grup dedicat de oameni si sprijiniti de autoritati, altfel ce spui tu inseamna sa iti dai foc singur la paie. Daca duc siteul la bun sfarsit, poti sa afisezi un banner cu acest site anti braconaj pe acest forum?

Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von »Tyrael« (27. Februar 2014, 18:33)


12

Donnerstag, 27. Februar 2014, 19:41

zoran,

nu e chiar asa cum se vede din afara iar faptul ca nu tu pescuiesti in zona si nu esti vizat direct are importanta mai mica.
extrem de important este faptul ca autoritatile romane au decis la un moment dat sa exploateze resursa acvatica de pe apele interne, numai ca au facto dand liber si autorizand braconierii
reprezentatul ANPA, recte inspectorul zonal din valcea se lauda cu ceva timp in urma ca a introdus in legalitate pe braconieri si din asta isi facea un merit de cinste - ca sa fiu si mai explicit pentru cine nu intelege,
- in Romania, pe raul Olt, incepand din zona de Nord a orasului Rm.Valcea, si pana la gura de varsare in Dunare, este aprobata zona de pescuit comercial, defapt este "no man's land", in care nu exista legi
un mic exemplu - cu ceva ani in urma am vazut un registru de raportare a capturilor facute de "pescarii comerciali" din zona noastra, registru si raport facut de catre inspectorul zonal - erau raportate cantitati de 5-12kg de peste la o plasuire !!!!!
intelegeti voi restul !!! :nervos: :doaaamne: :zid:

tyrael,
pierzi vremea si energia (sa vi sa iti povestesc cum au venit peste mine in firma sa ma ameninte :soc: )

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

13

Donnerstag, 27. Februar 2014, 20:22

zoran,

nu e chiar asa cum se vede din afara iar faptul ca nu tu pescuiesti in zona si nu esti vizat direct are importanta mai mica.
extrem de important este faptul ca autoritatile romane au decis la un moment dat sa exploateze resursa acvatica de pe apele interne, numai ca au facto dand liber si autorizand braconierii
reprezentatul ANPA, recte inspectorul zonal din valcea se lauda cu ceva timp in urma ca a introdus in legalitate pe braconieri si din asta isi facea un merit de cinste - ca sa fiu si mai explicit pentru cine nu intelege,
- in Romania, pe raul Olt, incepand din zona de Nord a orasului Rm.Valcea, si pana la gura de varsare in Dunare, este aprobata zona de pescuit comercial, defapt este "no man's land", in care nu exista legi
un mic exemplu - cu ceva ani in urma am vazut un registru de raportare a capturilor facute de "pescarii comerciali" din zona noastra, registru si raport facut de catre inspectorul zonal - erau raportate cantitati de 5-12kg de peste la o plasuire !!!!!
intelegeti voi restul !!! :nervos: :doaaamne: :zid:

tyrael,
pierzi vremea si energia (sa vi sa iti povestesc cum au venit peste mine in firma sa ma ameninte :soc: )

Da Adi, dar nici eu nu suport! Eram la Dunare si au venit peste noi, cu mono la lucru. M-am luat de ei si le-am agatat 2 plase. Am ramas fara fir, ca mi l-au tras cu barca de pe mulineta, dar le-am rupt tot! :zambet: Si au venit cuu scandal la mine, si rugat sa cheme politia, ca daca nu o fac ei, o fac eu. :noroc:
M-am luat si de cei ce dadeau cu curent, si am fost implicat direct in scandal. Sa sti ca nu li tot una, ca de dosar penal or auzit si ei.

Tyrael, te sustin cum pot, si cu site-ul. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Fortgeschrittener

Beiträge: 256

Registrierungsdatum: 11. August 2012

Wohnort: Tg. Mures

  • Nachricht senden

14

Donnerstag, 27. Februar 2014, 21:03

Tyrael ia legatura cu kzoli, cred ca te poate ajuta cu ceva idei

15

Donnerstag, 27. Februar 2014, 22:12

Tyrael ia legatura cu kzoli, cred ca te poate ajuta cu ceva idei


Idei sunt destule si unele chiar viabile,( bineinteles legale) totul depinde de pana unde sunteti dispusi sa mergeti, si cine va veni in sprijinul vostru... legi avem si in momentul de fata, problema este ca nimeni nu urmareste ca legile sa fie respectate... chiar ca om simplu se poate face mult mai mult decat credeti, dar ca asociatie, adica persoana juridica mult mai mult... in medie cam 60 % dintre braconierii actuali sunt braconieri de ocazie, oportunisti vad ca se poate si nu ezita ... pe ei se poate "redresa" intr-un fel sau altul si daca se incapataneaza si nu inteleg din vorba buna... sunt si alte solutii, dar nu este subiect de forum ...
Cateva zile o sa fiu ocupat cu organizarea unui "eveniment" , dar dupa aceea o sa postez informatiile pe care le am ... in ultima vreme am adunat foarte multe, dar se pare ca nu destule :(

Beiträge: 1 467

Registrierungsdatum: 14. Juli 2012

Wohnort: Arad

  • Nachricht senden

16

Freitag, 28. Februar 2014, 06:15

Parerea mea este ca ,incercand sa sa va constituiti intr-un fel de militii antibraconaj,vor face ce vor face si vor legaliza braconajul asa cum sa intimplat la Adiwolf.

Intelegeti ca tara asta nu functioneaza pe legi, si toti cei care au cat de cat o parghie data de functie in mana,sant corputi si pusi pe capatuiala.

Va povesestesc un caz concret.
Acum doi ani,doi cunoscuti de-ai mei aflati la pescuit la cativa zeci de km. de Arad,au dat intimplator peste 2 braconieri ce tocmai incercau sa bage plasele.A avut loc o altercatie,in urma careia braconierii or plecat cu coada intre picioare.Happy end??Nu,stati sa vedeti..Dupa ce eroilor nostri li sa risipit euforia victoriei(io tinut cam o ora)si-au adus aminte ca ei au venit cu masina.Masina era parcata la marginea unei cai de acces la vreo 15 minute de mers pe jos.Cand mintea lor o ajuns sa judece rational,brusc or realizat ca nu-i bine sa fie masina singura ,unde este parcata.Or strans tot ,si cand or ajuns la masina ,numai bine ca doua cauciucuri erau taiate cu brisca...No bun,in mijlocul luncii Muresului,la 80 km de Arad..Au pus mana pe telefon si au sunat la Politie.Pe unul dintre braconieri il cunosteau ,stiau chiar si unde locuieste.S-au dus cu Politia la el acasa..Evident ca respectivul la luat pe ''nu'' in brate.El 'nu' si 'nu'....I-a facut Ploitia dosar,care nici acum ,dupa 2 ani nu a fost solutionat..Intre timp,cei doi muschetari or trebuit sa sune acasa,sa mearga sa cumpere 2 cauciucuri si apoi sa se deplaseze la fata locului,sa le schimbe etc.ca sa se poata intoarce acasa.

Si asta era un marunt braconier local..Eu cred,in pesimismul meu,ca intr-o tara in care autoritatile insasi nu respecta legile,......nu se poate face nimic..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

17

Freitag, 28. Februar 2014, 07:14

Ceva tot trebuie facut, degeaba asteptam sa faca altii, ca ei nu au nici un interes ... si ii doare in cot de pestii "nostrii" banii sunt in lemn, produse petroliere, miniere, gaz etc... desi unii obtin sume frumoase dupa pesti vanduti la negru si aici nu ma refer la tarabe ci la "marile magazine"

Zoran

ADMINISTRATOR

Beiträge: 8 041

Registrierungsdatum: 9. Januar 2012

Wohnort: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Nachricht senden

18

Freitag, 28. Februar 2014, 07:32

Ceva tot trebuie facut, degeaba asteptam sa faca altii, ca ei nu au nici un interes ... si ii doare in cot de pestii "nostrii" banii sunt in lemn, produse petroliere, miniere, gaz etc... desi unii obtin sume frumoase dupa pesti vanduti la negru si aici nu ma refer la tarabe ci la "marile magazine"


Si eu sunt de aceeasi parere.
Si cred ca e normal ca, intr-o tara unde salariul minim pe economie este de 150,-€, oamenii sa recurga la alte surse de venit. Fara a-si face ganduri ce si cit distrug prin asta!
La fel si cu padurile si muuulte altele, goana dupa bani i-a orbit pe multi si au distrus ca lacustele, aproape tot!

Sa va dau si eu un exemplu, poate am mai scris despre aceasta poveste:

Un politist, venit in Deta dintr-o zona unde pescuia cu plumbarita, si-a facut o echipa de 3-4 braconieri selectati, cu care mergea la Barzava sa dea cu plumbarita. Eh, nu asa aiurea, nuuu! Doar in perioada cind clenii uracau sus, sus - cit mai sus - sa depuna icrele. La un moment dat insa, din cauza unui stavilar, nu mai puteau urca. Pescuitul era interzis pe acea perioada, deci pescari nu erau in zona, si astfel, la 4 plumbarite aruncate de cite 10 ori, in nici 30 de min, erau ticsite 2 masini pline de peste, peste ales, si ce nu intra, era lasat pe mal. Festivalul de cenocid dura cam 1 saptamana si se mergea de 2x pe zi.
Asta an de an, si fiecare dintre participanti s-au gandit la un moment dat "de ce sa impart io cu restul, cind pot sa merg singur, cu alti prieteni". Asa s-a multiplicat procesul de braconaj, de distrugere al clenilor plini cu icre de pe o portiune anume de Barzava.

Astazi, dupa mai bine de 15 ani de astfel de braconaj tintit la clenii ce urca la depus, nu se mai prinde aproape deloc clean pe portiunea aceea. Si, unul dintre braconierii in cauza, stiti pe ce a dat vina? Pe somni, somnii au mancat toti clenii... :zid:

De aceea, cred ca e f important ca, daca sa se faca ceva, sa se faca cit mai repede, pina cind cei in cauza nu distrug totul. Ei nu pot sa-si dea seama de conseciinte.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Beiträge: 3 440

Registrierungsdatum: 25. April 2012

Wohnort: Giroc

Beruf: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Nachricht senden

19

Freitag, 28. Februar 2014, 07:49

Trist dar adevarat... stiam ceva asemanator mai demult, pe Ampoi/Ampoita, dar cu scobari.
Ei nu pot sa-si dea seama de conseciinte.

Crezi ca-s redusi mintal? :soc:
Aproape c-ar avea circumstante atenuante in cazu` asta... insa io nu cred ca-s asa, poate cel mult o parte... pe restu` cred ca-i doare in cot, totu-i sa faca ei un ban, astazi.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

20

Freitag, 28. Februar 2014, 07:53

Majoritatea pescarilor plang ca nu este peste in apele publice si ca se braconeaza la greu, DAR cati dintre ei au facut cate ceva inpotriva acestui "fenomen" ? Toti au telefoane.... cati au sunat la 112 ? Eu sunt ferm convins ca nici 5% dintre ei .... din informatiile mele majoritatea zicea ca de ce sa suna ca oricum nu se face nimic... de unde stiu daca nu au incercat ? ... daca nu incercati, nu insistati nici nu o sa faca nimeni nimic :( . Si exista solutii pentru zone intens braconate, se pot numi zone de protectie ( pepiniere naturale, sau zone de iernat) si atunci 6 luni pe ani acolo nimeni nu are voie sa puna piciorul cu lanseta sau orice unealta folosita la pescuit... DAR sunt mult prea putini care vor sa faca pentru a diminua acest fenomen, ca de stopat nici vorba... este o utopie ... pana va exista om pe pamant va fi si braconier :pescuit: