Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

161

joi, 26. februarie 2015, 19:31

Deja ma gandesc la ce abundenta de peste va fi peste 5ani.Toti vor privi cu invidie :rizi:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 61

Membru din: 21. februarie 2013

Locație: pe apa

  • Scrie un mesaj privat

162

joi, 26. februarie 2015, 19:54

Desi nu cred ce zice e un pas inainte, a inteles ca nu mai merge asa:
BOMBĂ! INTERZIS la PESCUITUL COMERCIAL în VÂLCEA | VoceaValcii.ro


Indiferent ca e doar de fatada tot este un pas unainte.
In alta ordine de idei, chiar daca o spun cu intarziere, ai tot respectul meu pentru lupta pe care o duci impotriva braconajului.
Daca vreodata te pot ajuta cu ceva nu ezita sa apelezi.
Nihil Sine Deo

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

163

joi, 26. februarie 2015, 20:32

Desi nu cred ce zice e un pas inainte, a inteles ca nu mai merge asa:
BOMBĂ! INTERZIS la PESCUITUL COMERCIAL în VÂLCEA | VoceaValcii.ro


Sper din inima sa se opreasca pescuitul comercial pe Olt.
Tyrael vad ca ai numai intentii bune :bravo: :bravo: :bravo: promit ca daca ma intorc acasa vreodata, o sa incerc sa ajut si eu in vreun fel.Nu te cunosc personal insa din ceea ce postezi cred ca esti o fire optimista si cred ca exact de asta e nevoie pentru a schimba ceva ce nu functioneaza bine :noroc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

164

vineri, 27. februarie 2015, 06:05

:salut: Interzicerea pescuitului cu plasele e ceva ce visez de vreo doi ani sa se intample iar faptul ca poate se v-a aplica undeva in tara e ceva super.Daca aceasta initiativa v-a produce efectele dorite( refacerea fondului piscicol) sper sa se puna in aplicare si pe celelalte rauri distruse de braconaj.Numai ca vede-ti voi ca sa mearga treaba asta avem nevoie de oameni care sa asigure controalele pe malul apei ca pescarul sa respecte cele 3kg de peste la fel si pe apa ptr cei cu barcile.Dar oricum ar fi e bine ca macar i-a venit cuiva ideea si poate ii lumineaza si pe alti inteligenti care stau si latesc degeaba scaunele la ANPA.
Tyrael,ai tot ajutorul si admiratia din partea mea si mi-as dori sa ni se alature mult mai multi pescari ca vorba aia "unde-s multi puterea creste"........

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

165

vineri, 27. februarie 2015, 06:23

Cristina,tu ai vreun rezultat din ce ti-ai propus?Ziceai ceva de un site si ceva intalniri cu jandarmeria.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

166

vineri, 27. februarie 2015, 07:24

:salut: Buna Diogene,in legatura cu site-ul se ocupa cineva de el si pot sa-ti spun ca e in derulare iar despre intanlnirea cu cei de la jandarmerie o sa ma vad cu ei acum in martie ptr ca asa am stabilit cand voi merge cu ei pe teren sa le arat zonele cele mai braconate cat si drumurile de acces.Cat despre braconieri deocamdata nu am iesit inca la pescuit insa sper sa o fac in weekendul asta dar nu m-am hotarat inca unde sa iesim,oricum ar fi daca voi avea vreo intalnire de gradul trei nu voi ezita sa sun.In legatura cu site-ul cand v-a fi gata va anunt ptr ca momentan persoana respectiva e plecata o saptamana in Delta,

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

167

vineri, 27. februarie 2015, 07:39

Cristina,tu ai vreun rezultat din ce ti-ai propus?Ziceai ceva de un site si ceva intalniri cu jandarmeria.

Sunt convins ca nici Tyrael de cind si-a propus sa lupte impotriva braconajului si pina la reusitele inregistrate nu au trecut doar 2-3 luni, ci ani!
Un site sa-l pui la punct ptr cineva care se cunoaste si stie ce vrea, dureaza maxim 1 saptamana de munca intensiva. Mie, ca sa inteleg cum functioneaza si sa nu platesc web-designeri sa mi-l finalizeze, mi-a trebuit ptr site-ul Pescuit la somn circa 6 luni! Munca investita in acest site a fost facuta seara, la weekend si cind imi permitea timpul liber...

Cristina, nu te grabi, mai bine dureaza mai mult actiunea propusa, dar cu posibile reusite, decit sa te grabesti si sa te impiedici de tot felul de obstacole si pericole, care duc doar la esecuri.
Vorbeste cu Tyrael cum a facut el, pe cine a inundat cu informatiile sale, pe cine a luat in barca, cum trebuie pusa problema, fa-ti un plan de actiune, si mergi pe directia cu cea mai mare sansa de reusita. Sunt convins ca o treaba bine gandita are sanse de succes, chiar daca demarezi actiunile propuse mai tarziu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

168

vineri, 27. februarie 2015, 08:34

Zoran,ai impresia ca am pus intrebarea cu vreo nuanta de repros? Daca da,te inseli.Chiar eram interesat de cum merg demersurile cu planurile Cristinei.De ce?Pentru ca am o persoana apropiata in Galati(pe care nu am apucat sa o sun inca)care stiu ca s-a implicat in treaba asta.
Nu prea am obiceiul sa o iau pe ocolite cand am ceva de reprosat,o fac direct.Dar acum chiar nu era cazul.
Pe tine te-a suparat ceva in dimineata asta?
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

169

vineri, 27. februarie 2015, 08:43

Zoran,ai impresia ca am pus intrebarea cu vreo nuanta de repros? Daca da,te inseli.Chiar eram interesat de cum merg demersurile cu planurile Cristinei.De ce?Pentru ca am o persoana apropiata in Galati(pe care nu am apucat sa o sun inca)care stiu ca s-a implicat in treaba asta.
Nu prea am obiceiul sa o iau pe ocolite cand am ceva de reprosat,o fac direct.Dar acum chiar nu era cazul.
Pe tine te-a suparat ceva in dimineata asta?

Diogene, de ce ai impresia, ca as fi avut eu impresia ca tu ai reprosa ceva? Nici prin gand nu mi-a trecut asta, si cred ca nu o poti citi nici din randurile scrise de mine... Nu, ci doar de nerabdare! Ptr ca sti bine cum e, graba strica treaba...

...
Pe tine te-a suparat ceva in dimineata asta?

M'da, poate. Dar la mine nu tine supararea niciodata mai mult de citeva secunde... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

170

vineri, 27. februarie 2015, 10:03

:salut: Diogene,si eu sunt ferm convinsa ca Zoran nu a avut intentia de a reprosa ceva, cuiva si are mare dreptate ca toate trebuie luate cu calm,cu un plan de actiune si cu foarte multa rabdare ca vorba romanului"lucru bun la 9 luni" :zambet: :ochi:

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

171

vineri, 27. februarie 2015, 13:55

Bine,atunci o sa astept pana in noiembrie.Cat despre ce crede sau spune Zoran referitor la postarile mele te rog lasa-ma pe mine sa apreciez.Spor la treaba,sunt convins ca vei birui braconierii in Galati.
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

172

vineri, 27. februarie 2015, 18:21

Multumesc pentru laude dar... chiar nu am facut absolut nimic special. Am sunat, au venit, m-am certat cu ei, am facut reclamatii pe unde se poate. Cam atat. Nu mare lucru dar totusi s-a simtit cat de cat. As fi vrut sa vad daca eram 50 de indivizi care faceau acelasi lucru ce se intampla. In rest, e un efort care trebuie sustinut de fiecare data. Ce se intampla acum e pe termen scurt, daca nu vor fi presati permanent nu o sa functioneze.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

173

vineri, 27. februarie 2015, 19:05

Aici sunt stiucile dumneavoastra, nici o zi fara braconieri prinsi, sa vedem cat tine minunea
BRACONIERI la ştiucă, prinşi în zona GALICEA | VoceaValcii.ro

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

174

vineri, 27. februarie 2015, 19:12

Aici sunt stiucile dumneavoastra, nici o zi fara braconieri prinsi, sa vedem cat tine minunea
BRACONIERI la ştiucă, prinşi în zona GALICEA | VoceaValcii.ro

:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

175

vineri, 6. martie 2015, 11:15

:salut:


Iata cum au reusit braconierii romani sa sperie autoritatile italiene.

Prădătorii Padului: Sute de ”barbari” români amenință ecosistemul , măcel mecanizat și militarizat
-padului-sute-de-barbari-romani-amenin-ecosistemul-mcel-mecanizat-i-militarizat.html

Răspunsuri: 324

Membru din: 25. mai 2013

Locație: belluno-italia

  • Scrie un mesaj privat

177

luni, 6. aprilie 2015, 14:38

Ar fi bine sa fie adevarat si sa se tina si de cuvant.. Adica cat mai multe razii iar pescuitul comercial sa fie interzis pe minim 5 ani, si asa cred ca ar fi putin...
"Te poti impodobi cu penele altuia, dar nu poti zbura cu ele !!!
Lucian Blaga

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

178

luni, 6. aprilie 2015, 17:02

Wow.Interzis pescuitul comercial pe 3 ani.....cred ca asta e un mare pas inainte :buaaaah:

179

luni, 6. aprilie 2015, 17:21

Era si mai bine sa fi fost pe tara.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

180

luni, 6. aprilie 2015, 17:29

gufisor ca sa fie pe tara trebuie ca fiecare in zona lui sa faca un pic de scandal, de mediatizare... asa nu face nimeni nimic