Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 14

Membru din: 9. ianuarie 2014

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

141

joi, 5. februarie 2015, 08:44

Va salut,
Dupa o pauza pe forum, cauzata de vreme buna si multe partide de pescuit - revin..
In ultima vreme, am inceput sa bat Muresul destul de des, la feeder.. si de fiecare data intalnesc cocalari nehaliti care dau si ei la grebla.. m-am saturat de ei pana peste cap, mi-e pur si simplu SILA cand vad ca vine neam prost ala cu tripla si scoate din apa o batca cat palma prinsa de burta si baga in straita..
Drept pentru care am cautat pe net zilele trecute adresa Jandarmeriei arad, I-am intrebat direct - imipot da un nr de tel ca sa ii anunt de fiecare data cand ii vad pe aia la grebla intre poduri la Micalaca? I-am mai intrebat daca ii ajut sau doar ii incurc cu problemele astea "efemere" gen braconaj piscicol pe mures.. Ca sa nu sun degeaba , poate au alte chestii ami importante.. si astazi am fost surprins sa primesc si raspuns :)
Mi-or dat nr de tel si m-or indrumat ca pot sa anunt orice astfel de fapta si la 112.. hmmm.. sa speram ca e pe bune..
Oricum raspunsul a venit frumos, official, cu nr de inregistrare, stampila si semnatura d-lui Colonel :) Ramane sa vedem rezultatul..

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

142

joi, 5. februarie 2015, 10:08

:salut:Poti sa-ti iei gandul de la implicarea jandarmeriei,politiei sau ANPA in lupta contra braconajului ca asa m-am trezit si eu luna trecuta sa sun la jandarmerie si sa intreb cum putem colabora eventual noi pescarii cu autoritatile .
Mi-a spus ca o sa ma contacteze( si nu s-a intamplat)si mai mult mi-au recomandat sa sun la ANPA iar aia dupa ce le-am spus motivul mi-au trantit telefonul in nas.Mi-au spus si mie sa sun la 112 dar numai daca sunt in jurul Galatiului daca sunt undeva mai departe nu vine nimeni.Toate demersurile pe care le-am facut au fost sortite esecului si parca toate astea sunt facute sa te dezarmeze si sa te resemnezi.Nu mai departe anul trecut in octombrie am fost la Siret ptr o partida de pescuit peste noapte,seara au venit niste talibani( asa le zic eu ) si m-au intrebat daca nu am vazut ceva garda prin zona,luata asa repede nu am realizat pe moment la ce anume se refereau si am spus ca nu,in secunda urmatoare au inceput baietii sa descarce stanoagele( plase de adancime ) si cand sa intunecat au plecat cu barca sa le amplaseze In zadar am facut eu scandal si m-am certat cu ei ca nu am rezolvat nimic.Am plecat mai departe si am sunat la jandarmerie de unde mi-au spus ca sunt prea departe de oras( eram la 25km)si ca nu au disponibile echipaje.Si atunci ma intreb la cine sa apelam noi astia de buna credinta si care mai vrem sa luam masuri cand nu avem nici o sustinere de nicaieri.Parca-i vad iar pe politisti si jandarmi cum ii alearga iar in prohibitie pe unditarii care dau la caras iar pe aia cu barcile nu-i intreaba nimeni nimic.Eu una nu cred ca mai sun pe nicaieri ca sun degeaba si doar daca gasesc pe undeva vreo plasa pusa pe undeva si am sa fiu cu barca ,am sa o scot si am sa o fac bucati,dar doar atat.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

143

miercuri, 18. februarie 2015, 17:54

Si acum 30 minute dupa 2 ore de stat prin namol, s-a rezolvat NU SE POATE. Au autorizatie, nu ii putem verifica daca au monofilament si cu asta basta, caz inchis, timp pierdut, dusmani facuti...

Braconaj pe Olt in Valcea - YouTube

144

miercuri, 18. februarie 2015, 18:06

ce credeai?! ca va fi altfel?!

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

145

miercuri, 18. februarie 2015, 18:14

si ce trebuia sa fac?

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

146

miercuri, 18. februarie 2015, 18:29

Pai parca nu se mai eliberau autorizatii ... sau ....?

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

147

miercuri, 18. februarie 2015, 18:31

Tocmai ce am citit un artico din Vocea Valcii cu braconieri prinsi la Govora si la Valcea.Peste,unelte,barci confiscate,deschidere dosar..
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

148

miercuri, 18. februarie 2015, 18:34

trebuie sa faca si ceva de ochii lumii.... problema e ca nu i-am putut dovedi eu pe astia, nu am timp nici nervi suficienti sa car barca dupa mine sa le arat militienilor ca am dreptate, desi stiu si ei asta

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

149

miercuri, 18. februarie 2015, 19:00

:salut: Draga Tyrel,stiu ca ca e frustrant sa vrei sa faci un bine si sa nu ai sustinere dar gandeste-te ca ai pierdut o batalie si nu razboiul.Si eu am avut multe situatii asemanatoare dar nu m-am dat batuta si n-am sa ma las,numai ca eu nu sun la 112 ci direct la baieti evitand astfel situatiile de genul asta.Nu am iesit inca la pescuit pe anul asta dar sper ca atunci cand am sa o fac si voi avea intalniri "de gradul trei"sa testez dorinta jandarmilor de a lupta cu astia.

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

150

miercuri, 18. februarie 2015, 19:50

Daca ai stii tu Cristina cate batalii a pierdut baiatul asta cu braconajul...El si altii ...Poate ca ai plange . In fine. Bravo Claudiu! :apl: Da pe ei ,nu te lasa!! :bravo:

151

miercuri, 18. februarie 2015, 20:42

Si acum 30 minute dupa 2 ore de stat prin namol, s-a rezolvat NU SE POATE. Au autorizatie, nu ii putem verifica daca au monofilament si cu asta basta, caz inchis, timp pierdut, dusmani facuti...
Asta este Tyrael :bravo: asa trebuie facut, filmare, filmare....,Acum, ca domnii de la politie n-au fost in acord, "pe moment" , cu realitatile din teren, asta se vede din privirile lor :rizi: , dar pun pariu ca de maine stiu "baietii" inclusiv ca "n-ai voie cu 3 ancore pe vobler"..... :gandesc:
O picatura pusa de tine acum in cea ce dorim-"combaterea braconajului" , va valora mult mai mult candva.... :bucuros2: traiasca GOPRO :inchinare:
:noroc:

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

152

miercuri, 18. februarie 2015, 20:43

:salut: Imi pare rau sa aud asta si nu pot sa nu ma gandesc daca nu cumva si spiritul asta al meu "justitiar"sa nu- mi fie pus la incercare,cine stie :gandesc:

153

miercuri, 18. februarie 2015, 20:54

Imi pare rau sa aud asta si nu pot sa nu ma gandesc daca nu cumva si spiritul asta al meu "justitiar"sa nu- mi fie pus la incercare,cine stie
cristina, cred ca avem raspuns spontan....sper ca nu la mine te referi... :rizi:
:noroc:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

155

marți, 24. februarie 2015, 22:32

Si un mic pas inainte:
Este un MARE pas inainte :apl: :apl:
Nu trebuie decat inca 1-2 ca tine, si se va rezolva, incetul cu incetul :bucuros2:
Sunt convins ca o sa ai castig, asa e viatza, cineva tre' sa inceapa :bravo:
PS.Ca un sfat, foloseste arma defensiva "GoPro"-am inteles ca detii asa ceva. :idee: Cand filmezi cu ea(la piept sau pe cap), nu poti fi "remarcat" ca-i filmezi intentionat pe infractori :gandesc:
PS2:Bine, mie unul,...... "infractorii pe care-i luam in cadru cand dadeau la grebla", au sunat EI la 112 ca EU :idee: braconez "ca dau la curent" ca prea am "tehnika" cu mine(sonar cu 2 sonde).... :bucuros: (2014 mai)
Nu s-a intamplat nimic, datorita reactiei mele si nu in ultimul rand a "GoPro"-ului :inchinare: .
Continua demersul, Tyrael, nu abandona :apl: :apl: :apl: :apl:
:noroc:

156

marți, 24. februarie 2015, 22:46

de tehnica nu duce(m) lipsa, de sustinatori avem nevoie
de sustinatori care vor sa se implice macar cu un telefon si nu doar unul sau doi, ar fi de dorit sa se implice macar valcenii inscrisi pe acest forum, insa am eu un feeling care imi spune cu totul altceva :gandesc:
p.s. filmarile si fotografiile facute cu camere "neomologate" nu pot fi probe in instante sau alte activitati cu caracter juridic - este o gaselnita juridica care impiedica solutionarea multor dosare

Diogene

Șalău

  • »Diogene« a fost blocat

Răspunsuri: 262

Membru din: 21. iunie 2014

Locație: apa

  • Scrie un mesaj privat

157

miercuri, 25. februarie 2015, 06:15

Tot respectul Tyrael ptr.implicare si ptr.faptul ca ai mers mai departe cu actiunea ta. :bravo:
Dragii mei "prieteni",adevarati lupi moralisti...scoateti-va unghia din gat.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

158

miercuri, 25. februarie 2015, 06:26

...Mai putin si vine prohibitia cvasigenerala..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

159

joi, 26. februarie 2015, 16:40

Desi nu cred ce zice e un pas inainte, a inteles ca nu mai merge asa:
BOMBĂ! INTERZIS la PESCUITUL COMERCIAL în VÂLCEA | VoceaValcii.ro

160

joi, 26. februarie 2015, 18:30

stii bine ca nu a inteles, este "impins de la spate" :)
oricum, nu pune baza pe ce spune, astea sunt declaratii de adormit copii!!