Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

121

marți, 3. iunie 2014, 08:13

Din pacate Zoran are dreptate...Pescarii cu "undita" nu pot fi subestimati !
...............ute ce fac altii !!! sa starpeasca branonierii !!!!

:)
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

122

vineri, 20. iunie 2014, 16:30

Atata timp cat se prinde in aceste stil, undeva pe Olt..... la siruri cu sute de carlige, sa nu va scandalizati prea tarziu pe motiv ca nu mai este peste si ce e de facut


123

vineri, 20. iunie 2014, 17:09

sa imi spui cand or sa te sune!
cum cine?!!! tovarasii.......... :drac2:

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

124

vineri, 20. iunie 2014, 17:14

O sa te anunt si pe tine si politia

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

125

vineri, 20. iunie 2014, 18:22

In mod normal ar trebui sa te sune chiar Politia sa-ti ceara sa le dai pozele originale...In vederea identificarii pescarilor sportivi :drac2:

Ps:cumnatul meu a fost ieri pana la Curtea de Arges si era foarte mirat cu ce pescuiau aia pe Olt de se vedea ,cand lansau, ca un nor de fum plutind prin aer. I-am spus simplu ca oamenii pescuiau la parasuta !!! Saraca tara ... :vomit:

126

sâmbătă, 21. iunie 2014, 20:08

.. cu ce pescuiau aia pe Olt de se vedea ,cand lansau, ca un nor de fum plutind prin aer.....


ninja frate :ochi:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

127

sâmbătă, 21. iunie 2014, 20:41

E cam multi ninjalai pe la voi :zid:

Dark17

Oblete

Răspunsuri: 39

Membru din: 15. iulie 2014

Locație: Alba Iulia

  • Scrie un mesaj privat

128

luni, 21. iulie 2014, 09:44

Foarte mult braconaj si eu stau cate 3 4 zile pe Mures si cateodata nu prind nimic ..

Duminica am gasit 13 14 pripoane pe raza de 150 de metri in fiecare gaura pe unde te puteai apropia de apa era cate un pripon ..:)

Nesimtire mare , nu te poti lua la carta cu ei ca is oameni nebuni lipsiti de scrupule niste lighioane de oameni

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

129

miercuri, 23. iulie 2014, 11:33

Eu le scoteam toate,am mai scos...

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

130

miercuri, 23. iulie 2014, 11:37

Si eu am mai gasit, dar nu le-am scos. Am dat doar momeala jos.
Sa stiti insa ca de multe ori un pescar bun, cu un gram mai mare de nesimtire (adica retinere peste limita legala) poate prinde mai mult la lanseta decit unul la siruri sau la pripoane, sau chiar la plase. Am patit si am vazut chiar eu asta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bran

Șalău

Răspunsuri: 193

Membru din: 25. iulie 2013

Locație: Sebeș/Alba

  • Scrie un mesaj privat

131

miercuri, 23. iulie 2014, 12:02

Am eliberat pesti si se uitau oameni la mine ca la felul 5,am avut 3 carasei mai mari ca palma si nu am avut unde sa-i tin.Am oprit intr-un loc unde mai erau 2 pescari si m-au intrebat ce fac cu ei,si i-am spus ca ii eliberez pentru ca nu am unde sa-i tin pana la partida viitoare.Si au inceput sa-mi spuna ca erau carasei frumosi si cum sa-i arunc,de ce nu-i tin sa-i mananc si lucruri dinastea..

Popdann

Oblete

Răspunsuri: 5

Membru din: 15. august 2014

Locație: craiova

Profesia: Manager

  • Scrie un mesaj privat

133

duminică, 17. august 2014, 10:14

Braconajul....

Tyrel si toti ceilalti ,
Problema braconjului este una notionala
Toti stim am vazut cu ochii nostri ce s a intamplat cu Delta ...
Vedem ce se intampla pe Dunare , cu curentul ...cea mai cruda si paguboasa metoda de braconaj ...
Pe Olt ce sa mai vorbim , cu monfilamentul au filtrat pur si simplu apele , eu nu stiu de unde are aceasta natura putere sa se regenereze sa exista pina la urma ...
Studiind fenomenul si legislatia ne am data seama ( suntem mai multi - dar totusi putini in lupta asta ) ca aceasta plaga este intretinu ta si incuarjata
Am venit de nenumarate ori cu intrebari la Anpa sau la minister sau la autoritatile locale legate de :
CINE VERIFICA ACESTE ACTIVITATI ( rapoarte de recolta , bonuri de achizitie , avize , facturi )
CINE VERIFICA DACA ACEASTA ,ACTIVITATE ECONOMICA GENEREAZA UN VENIT LA STAT ....PRACTIC ASTA STA LA BAZA AUTORIZATIILOR , OBTINEREA DE VENITURI IMPOZITE ,TAXE , LA BUGET
CINE VERIFICA EXISTENTA SPATIILOR DE DESFASURARE ACTIVITATII , SPATII DE PRELUCRARE , SPATII DE PASTRARE CORESPUNZATOARE ...
CINE VERIFICA DACA ACESTE FIRME , DUPA CE SCOT , SCOT , STRECOARA APA , BAGA CEVA LA LOC , AU OBLIGATIA SA FACA DOVADA REPOPULARII ....
CINE VERIFICA UNDE SE DUCE RECOLTA , PRIVATI VIN SI RIDICA ZILNIC CANT MAI MICI SAU MAI MARI DE PESTE - ( OARE NU SE STIU DE AUTORITATI , FAC ASTA ZILINIC )

RASPUNS : NIMENI ....pt ca nu se vrea !
In ritmul asta copii nostri ...nu nepotii ...vor gasi niste ape moarte , pline de gunoaie si se vor uita la poze facute in perioade cand inca pestii faceau parte din acest precar ecosistem
Nu ne ramine decat sa incercam fiecare cum poate si cat poate in spiritul pasiunii comune-pescuitul - sa lupte pentru a prelungi ....aceasta lupta a supravietuirii ( pestii) cu cel mai mare daunator de pamint .....OMUL !

Bucurati va de pescuit ...mai tarziu nu se stie ...

Cu drag !

Răspunsuri: 11

Membru din: 4. martie 2014

Locație: dr.tr.severin

Profesia: Audacia et Devotio

  • Scrie un mesaj privat

134

marți, 2. septembrie 2014, 22:39

="Când ești mort, nu știi că ești mort. Pentru ceilalti e trist. La fel și când ești prost..." Philippe Geluck

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

135

marți, 6. ianuarie 2015, 18:48

Si bineinteles.... este o normalitate pescuitul cu plase monofilament. Sa il promovam si sa aratam ce bine se prinde acum:

Apa de la suprafata copcilor ingheata in mai putin de 5 minute. Cine sunt pescarii care au curajul sa iasa pe lacuri si balti

136

duminică, 18. ianuarie 2015, 20:58

uite aici ce spune unul care cunoaste fenomenul
In atentia patronilor de balti privind braconajul • Rapitori.ro - Pescuit sportiv

si uite aici cum se rezolva cazurile de braconaj in Romania de catre organele competenete

http://albuflorin.ro/wp-content/uploads/2013/11/IMG_5997.jpg

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

137

duminică, 18. ianuarie 2015, 22:10

Dap, adevarat....Sa ne punem speranta in Dumnezeu si noi?

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

138

marți, 20. ianuarie 2015, 10:44

cum se rezolva cazurile de braconaj
:nunteleg: :rizi: :rizi: :rizi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 158

Membru din: 9. martie 2014

Locație: galati

  • Scrie un mesaj privat

139

marți, 3. februarie 2015, 14:55

:salut: Buna dragi pescari la somn de pretutindeni,ptr ca nu ne-am auzit deloc pe 2015 va urez un an plin de bucurii,drilluri celebre si mai ales un an in care natura sa-si mai intoarca fata si spre noi pescarii si sa nu fie atatea cresteri ale cotelor.Iar acum sa trecem la treburi mai importante,braconajul...,celebrul si eternul.Am vazut luna trecuta o emisiune despre pescuitul sportivul sportiv in Serbia( sper sa nu gresesc) unde au interzis pescuitul industrial( celebrii plasari spaima apelor)iar zonele de pescuit de pe mal le-au impartit unor asociatii care au ca rol controlul atat al cantitatii de peste prins dar si a curateniei din zona.In perioada de prohibitie nu au interzis mersul la pescuit ba din contra poti pescui dar nu ai voie sa pastrezi pestele prins.Intrebat fiind de reporter daca lumea respecta regulile tipul a spus ca cine e prins ca retine pestele prins i se face dosar penal si isi ia ori o amenda enorma ori risca doi ani cu suspendare.Pe toate zonele misuna agenti ai asociatiilor respective si nu prea te poti feri de ei,iar din ce spunea tipul ala fondul piscicol sa refacut dupa o perioada de 3 ani.
Deci se poate dar intotdeauna la altii la noi ridica toti din umeri si cam atat.
Anul asta sunt foarte hotarata sa fac mai mult ca in ceilalti ani impotriva braconajului ptr ca sincer numai pot ,sunt peste tot si din ce in ce mai tupeisti si mai nesimtiti.Anul trecut am fost la Siret prin octombrie cu un amic din Buzau iar seara au si aparut 5 insi care ne-au intrebat daca nu am vazut ceva politie in zona.
Luata prea repede nu mi-a picat fisa si am spus ca nu si s-au pus pe treaba baietii intinzand noaptea stanoage(plase de adancime)iar dimeata le-au scos fara nimic bineinteles.

Răspunsuri: 12

Membru din: 1. august 2014

Locație: Sfantu Gheorghe

Profesia: profesor

  • Scrie un mesaj privat

140

marți, 3. februarie 2015, 15:17

cred ca pescuitul C&R in perioada prohibitiei este o posibila varianta de stopare a braconajului...cel putin braconierii nu o sa mai opereze nestingheriti.legat de patrularea agentilor/permisarilor,aici cred ca e o problema mare.in aproximativ 25 de ani de cand am permis nu stiu sa-mi fi fost verificat de 5 ori.de asemenea asociatiile AJVPS sunt mai mult interesate de fondurile de vanatoare..majoritatea banilor din vizele anuale sunt directionati in acea directie,doar o mica parte inspre pescuit.poate in cazul asociatilor noi treaba sa stea altfel,cred ca sta altfel in unele zone,sper sa stea altfel.era o perioada cand pescarii aveau si ei dreptul de a verifica permisul..vezi pe cineva ca retine pesti sub dimensiune..il luai la intrebari.acum e mai greu,risti sa iei o bataie buna sau in cazul in care suni la politie,sa iei tu o amenda