Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 28. februarie 2014, 22:39

Florine, nu-s io cel mai cu vechime pescar d-aci da` am cunoscut MULTI (MULTI!) pescari ce vor sa para "cinstiti/"legali"" da` baga in straita tot ce prind daca nu-i vede nimeni... cu diverse justificari (la o adica), mai mult sau mai putin penibile.
N-am nimic impotriva retinerii de peste, sa fie clar... dar sa fie in acele limite legale care, facute de idioti sau nu, protejeaza cat de cat pestele.
Justificari de genu`: "daca altu` fura un bou, de ce n-as fura io un ou?", pe mine nu ma "impresioneaza".

Din "puțu` gândirii": cre` ca "educatia" ar trebui sa inceapa de la comportamentul nostru pe care sa-l "expunem" altora... poate reusim sa le schimbam modul de gandire, NU modul in care se comporta atunci cand se uita cineva la ei... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 1. martie 2014, 04:58





Citat de la »informer«



Intrebare "ipotetica": daca DE EXEMPLU eu as lua toate apele din RO si v-as GARANTA ca au sa existe pesti in ele si am sa fac tot posibilul sa ii protejez fata de oricine si orice... voi ati fi de acord ca la orice ABATERE, indiferent cat de mica si cat de justificata de "pofta nevestei" ar fi, sa va taxez serios? Va rog sa va ganditi bine inainte de a raspunde sincer... .


Nu,nu as fi de acord sa fiu sanctionat ptr. simplu fapt ca am dus acasa 1crap de 2kg sau un somotel de 2-3 kg sau 4-5 carasei!Mi se pare normal ca un pescar sa duca acasa peste,dar intr-o limita,exemplare mari INTERZIS,cantitati peste 2-3kg kg INTERZIS!!!

Florine, era vorba de abateri, adica, sa reti mai multi pesti pe zi decit ce e prevazut de lege, sau sub dimensiunile legale, sa pescuiesti cu cel putin 1 lanseta in plus decit e permis, sa pescuiesti cu mai multe carlige pe linie decit e permis, sau orice alta chestiune ce e trecuta cu limite in regulament.

De ex, mie imi place sa incalc regulamentul prin faptul ca stau 20-30 de min mai mult pe apa cu barca decit este voie! 30 de min dupa apusul soarelui e admis, eu o mai lungesc putin, pt ca sansele sa mai prind un mustacios mare sunt mari. :zambet: Asta pe partea franceza, caci pe partea germana la mine in zona NU e admis sa pescuiesti din barca. Si totusi am mai fost de 2 ori la clonc noaptea pe partea germana :bucuros:
"Noroc ca nu exista "aparate cu care se vede noaptea, si ca astea sunt doar SF-uri vazute in filme. :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 1. martie 2014, 06:07

Eu fiind o persoana care-mi platesc singur impozitul pe salar, sunt de parere ca statul isi bate joc de noi! Insa noi suntem de vina ca ii dam voie!!! Statul suntem pana la urma noi si respectarea legilor se aplica coercitiv! Oriunde in lumea civilizata.Noi suntem deocamdata prin America latină :drac2: Pusca sau ...teapa! La propiu...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 1. martie 2014, 06:34

Ati vazut ce stare de lucruri este in Venezuela??Cam incolo ne indreptam noi,copacel,copacel..
La polul opus ,state ca Ungaria,unele tari baltice, au pus (cetatenii) la propriu piciorul in prag si au ales conducatori responsabili.Ungaria sa scuturat de ''binefacerile'' FMI,si duce o politica de independenta.
Ce lipseste Romaniei ca sa fie la fel??
Eu zic ca ..politicienii de calitate.Ori la noi,clica asta care este ca si o otrava ,ca o tumoare,ca un cancer infect si redundant :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: :nervos: ,face ca , sa traim cum traim...
Oameni buni,politica asta ,se reflecta in calitatea mediului,si implicit si in pescuit..In contextul actual braconajul nu poate fi combatut pe scara larga,poate doar ici si colo ,unde sant izbucniri ...credeti ca nu poate fi mai rau de atat??Eu cred ca se poate..daca trece legea asta,aia cu concesionarile..o sa fie jale.Cititi atent ce zice Adiwolf..asa va fi peste tot unde se concesioneaza..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

45

sâmbătă, 1. martie 2014, 08:14

La polul opus ,state ca Ungaria,unele tari baltice, au pus (cetatenii) la propriu piciorul in prag si au ales conducatori responsabili.

Gigi, daca-i afli pe aia responsabili sa mi-i zici si mie sa-i votez... ca de la nea Iliescu incoace, la fiecare tura de alegeri n-am auzit decat ca: "aia dinainte au fost niste gunoaie... dar de acum se schimba totul"... si schimbarile s-au vazut.
Poate nu exista si tre` sa importam... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 1. martie 2014, 08:50

Politicienii...sunt dintre noi! Romani...Niciodată sa nu zici... :drac2:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

47

sâmbătă, 1. martie 2014, 10:06

La polul opus ,state ca Ungaria,unele tari baltice, au pus (cetatenii) la propriu piciorul in prag si au ales conducatori responsabili.

Gigi, daca-i afli pe aia responsabili sa mi-i zici si mie sa-i votez... ca de la nea Iliescu incoace, la fiecare tura de alegeri n-am auzit decat ca: "aia dinainte au fost niste gunoaie... dar de acum se schimba totul"... si schimbarile s-au vazut.
Poate nu exista si tre` sa importam... :nunteleg: .
Inca la noi,eu nu am vazut politicieni responsabili.Toti sant urmasii gunoaielor de securisti care au pus mana pe putere ,dupa asasinarea lui Ceausescu.Nu zic ca nu sant oameni capabili,dar sistemul nu le permite sa ajunga la putere,sau daca ajung o fac doar cu pretul transformarii lor,in gunoaie..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

48

sâmbătă, 1. martie 2014, 15:08

referitor la sistemul politic si politicieni, parerea mea este ca in actualul sistem nu se poate face nimic, nu se poate obtine nici o schimbare benefica, doar o rotire de cadre si nimic mai mult.
singura solutie este schimbarea sistemului - din temelii, mai bine zis smuls din radacini cel actual si aruncat la groapa istoriei.
poate o reintoarcere la sistemele vechi - Tudor, tu ai avut la un moment dat o interventie pe un astfel de subiect cu un bun exemplu din grecia antica(sau ceva de genul asta), dar din pacate nu il mai gasesc, poate ne poti ajuta.

cat priveste braconajul, este cat se poate de clar ca nu se poate starpi in totalitate, dar.......macar sa fie scos in afara legii, nu doar pe hartie :nervos:
@informer
stii bine ca nu vei putea garanta niciodata asa ceva

un moderator ar putea sa spliteze acest topic ca sa nu il deturnam la discutii politice,

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

49

sâmbătă, 1. martie 2014, 15:26

@informer
stii bine ca nu vei putea garanta niciodata asa ceva

Clar Adi... insa nu asta era lucrul pe care vroiam sa-l subliniez (am si zis ca-i o situatie ipotetica)... am vrut sa zic ca si daca asta s-ar putea face totusi oamenii nu vor inceta sa incalce regulile.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

50

sâmbătă, 1. martie 2014, 20:28

'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

51

sâmbătă, 1. martie 2014, 22:36

....

Eu am avut ocazia sa cunosc cateva persoane, care au renuntat la functiile de conducere din institutiile respective, pentru ca pur si simplu trebuia sa urmeze o anumita "schema" erau "presati " sa faca unele lucruri contrar vointei lor, si cum" o randunica nu face primavara" practic erau doar niste "marionete" :doarecapu:
Cat despre schimbare... NOI suntem intr-un proces de schimbare continua... din pacate din rau in mai rau :necajit: ....cat despre braconaj ... braconajul piscicol a devenit deja o "normalitate" ...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

52

duminică, 2. martie 2014, 15:22

Tocmai ma informat un prieten ca i-a fost spart geamul la masina pentru ca s-a uitat urat la braconieri azi. Asta e tara in care traim si in care politia iti spune cu nonsalanta la telefon ca "azi e duminica..." cand le soliciti sa vina sa investigheze. :nervos: :nervos: :nervos: :nervos:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

53

duminică, 2. martie 2014, 17:23

cristi,

va rog, urmariti acest material
IN PREMIERA CU CARMEN AVRAM - TARAMUL NIMANUI - YouTube


Cunosc in mare situatia apelor noastre insa m-a intristat mult reportajul asta.Referitor la braconajul ce se face pe raul Olt am vazut cu ochii mei INSA refuz sa cred ca nu se poate face nimic in viitor.Practic nu stiu ce e de facut, ce solutii trebuie luate insa cred ca totul incepe de sus de acolo de unde ar trebui sa vina controalele, institutiile alea ce ar trebui sa gestioneze apele nu isi fac treaba.Ar mai fi si mentalitatea oamenilor DAR si puterea economica a populatiei, poate e mult mai usor in caz ca nu ai scrupule sa te apuci de braconat decat sa te duci la munca(asta in cazul in care gasesti loc de munca).Vad ca legi avem numai ca nu sunt puse in practica :gandesc:
Voi cei ce va intalniti cu situatiile astea tot timpul cand mergeti la pescuiti stiti cel mai bine ce e de facut, sper sa se poata face ceva ca sa poata pescui si copii nostri in viitor :gandesc:


Cat despre schimbare... NOI suntem intr-un proces de schimbare continua... din pacate din rau in mai rau ....cat despre braconaj ... braconajul piscicol a devenit deja o "normalitate" ...

Din pacate asta percep si eu ca suntem intr-o schimbare continua DIN RAU IN MAI RAU din pacate iar in ceea ce priveste braconajul piscicol sper din suflet sa nu devina "normalitate".

54

luni, 3. martie 2014, 18:34

mane,
ceea ce ai vazut tu cu ochi tai pe Olt, iti garantez ca este o mica parte din ceea ce se intampla cu adevarat.
da, ai intuit bine ca totul incepe de sus, numai ca din pacate, cum am mai spus, atata timp cat se mentine actualul sistem politic si de conducere, nu se poate face nimic.
nu poti face nimic, atata timp cat legiuitorul propune, aproba si sustine pescuitul comercial pe apele interioare cu toate ca a primit nenumarate semnale si sesizari ca sub aceasta masca se braconeaza la un nivel nemaintalnit.
nu poti face nimic, atata timp cat in magazine se vinde peste din asa zisul "pescuit comercial" - defapt braconaj in cel mai pur inteles al cuvantului - si este prezentat ca peste de acvacultura din Olt sau Dunare, cu toate ca nu exista nici o unitate de acvacultura pe tot Oltul si pe toata Dunarea.
nu poti face nimic, atata timp cat pestele care provine din aceste surse, se vinde in magazine fara nici un certificat fitosanitar "adevarat" - nu exista pe tot Oltul centre de descarcare si laboratoare de certificare
nu poti face nimic, atata timp cat din "pescuitul comercial" se scot bani cu gramada, bani nefiscalizati si care sustin diverse interese de grup, de partid, de clan, etc.
nu poti face nimic, atata timp cat nivelul de cultura si educatie este atat de redus in zonele riverane apelor si in general in marea majoritate a populatiei rurale
nu poti face nimic, atat timp cat populatia este saracita si impinsa catre solutii extreme de supravietuire
nu poti face nimic, atata timp cat la nivel de tara se instituie alte valori morale si educative decat cele normale si de bun simt
nu se poate face nimic atata timp cat este promovata la nivel de tara si de catre conducerile trecute, actuale si viitoare, nemunca, comertul de tip bisnita practicat de 90% din speculatori, sistemul de tip PCR (pile, cunostinte si relatii) - sigur ca este mai usor sa furi de la altii decat sa muncesti
nu se poate face nimic, atata timp cat vom continua sa platim ajutor de somaj la persoane care nu vor sa munceasca, sau ajutor social la toti betivii, tiganii si pleava societatii, asta in timp ce altii platesc taxe si impozite de nu le mai pot duce.
nu se poate face nimic atat timp cat...................................................
insiruirea ar putea continua cred eu la nesfarsit si din afara stiu ca poate parea o insiruire de motive si o lamentare jalnica, dar crede-ma ca am incercat, eu personal am incercat o perioada de timp sa fac ceva atata cat am putut face singur, dar...............
ma opresc aici ca deja m-am aprins si nu se merita. :necajit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 3. martie 2014, 19:06

----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

56

luni, 3. martie 2014, 19:13

Adiwolf.... Dupa tot ce spui pot sa completez cu Amin!

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

57

luni, 3. martie 2014, 20:35

nu poti face nimic, atata timp cat legiuitorul propune, aproba si sustine pescuitul comercial pe apele interioare cu toate ca a primit nenumarate semnale si sesizari ca sub aceasta masca se braconeaza la un nivel nemaintalnit.
nu poti face nimic, atata timp cat in magazine se vinde peste din asa zisul "pescuit comercial" - defapt braconaj in cel mai pur inteles al cuvantului - si este prezentat ca peste de acvacultura din Olt sau Dunare, cu toate ca nu exista nici o unitate de acvacultura pe tot Oltul si pe toata Dunarea.
nu poti face nimic, atata timp cat pestele care provine din aceste surse, se vinde in magazine fara nici un certificat fitosanitar "adevarat" - nu exista pe tot Oltul centre de descarcare si laboratoare de certificare
nu poti face nimic, atata timp cat din "pescuitul comercial" se scot bani cu gramada, bani nefiscalizati si care sustin diverse interese de grup, de partid, de clan, etc.
nu poti face nimic, atata timp cat nivelul de cultura si educatie este atat de redus in zonele riverane apelor si in general in marea majoritate a populatiei rurale
nu poti face nimic, atat timp cat populatia este saracita si impinsa catre solutii extreme de supravietuire
nu poti face nimic, atata timp cat la nivel de tara se instituie alte valori morale si educative decat cele normale si de bun simt
nu se poate face nimic atata timp cat este promovata la nivel de tara si de catre conducerile trecute, actuale si viitoare, nemunca, comertul de tip bisnita practicat de 90% din speculatori, sistemul de tip PCR (pile, cunostinte si relatii) - sigur ca este mai usor sa furi de la altii decat sa muncesti
nu se poate face nimic, atata timp cat vom continua sa platim ajutor de somaj la persoane care nu vor sa munceasca, sau ajutor social la toti betivii, tiganii si pleava societatii, asta in timp ce altii platesc taxe si impozite de nu le mai pot duce.
nu se poate face nimic atat timp cat...................................................

....si pentru ca toate acestea trbuiau sa poarte un nume i-am spus simplu..Romania
PS Deocamdata cu un singur R.
...cogito ergo sum.

58

luni, 3. martie 2014, 20:49

Din pacate nu ai ce sa faci inpotriva braconajului, NU ai cu cine, NIMENI nu vrea sa faca nimic inpotriva acestui "fenomen", chiar daca unii zic DA, pe urma tot se sucesc si ramai singur... Toata lumea are treburi mai "serioase" decat combaterea barconajului piscicol si uneori chiar daca se fac controale sunt doar de ochii lumii, iar "victimele marilor capturi de braconieri " mai ales cele mediatizate sunt in majoritatea cazurilor din "clanuri" concurente sau persoane"care nu au cotizat suficient" unde trebuia :zid: , trist dar din pacate aceasta este purul adevar :saluti:

momaul

Șalău

Răspunsuri: 332

Membru din: 29. decembrie 2013

Locație: buzau

Profesia: elecronist

  • Scrie un mesaj privat

59

luni, 3. martie 2014, 21:08

Salut. Daca s-ar vrea ar putea sa se inceapa cu lucruri simple. de ex.cind platesti impozitul la barca sa-ti aloce si un numar ca la mopede, ai sti a cui e barca care braconeaza si daca e inscrisa la primarie si plateste impozit la ea da nu se vrea.Eu am sunat o data la 112 sa anunt ca se braconeaza la curent electic.A doua zi a venit o barca de la politia de frontiera si din toate barcile de pe apa s-a oprit exact la barca mea care avea numar de inmatriculare si m-a luat la purificat , acte verificare tehnica stingator etc de mi-a trecut cheful de reclamatii.Puteu pur si simplu sa se informeze dupa numar la capitanie si sa nu ma deranjeze dar au vrut sa-mi arate cam cum sta treaba pe acolo.La cine sa mai reclami ? aia nu faceau decit o verificare temeinica la cei care aveau numere pe barca,ceilalti bine inteles ca erau in regula

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 4. martie 2014, 07:58

Uite ca mai prind pe cate unu`... .
Captură de pește fără precedent a polițiștilor de frontieră bănățeni
....pai acolo, nu a fost branconaj (parerea mea)...a fost evaziune fiscala CLAR....ia confiscat pestele ca-l avea f.factura!!....ce nu am inteles :nunteleg: in jumatea de tona
de peste nu avea nici un somn :nu: ...erau doar carasi,crapi ,salai :soc: .Se pare ca in 2013 au reusit sa faca praf somnii in zona. In 2013 Dunarea fiind foarte scazuta,
puteai vedea grupurii de :pescuit: care greblau tot (din auzite )s-au prins tone de somn,iar ce a fost grav ca nimenea nu-i deranja pe asa zisi :pescuit: .
Cu peștele în portbagaj: un bărbat a fost prins cu somn și șalău fără acte

P.s doar cate unul pica de fraier!!!......in rest toata lumea fericita :doarecapu:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA