Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 28. februarie 2014, 09:32

din pacate statul s-a dovedit un prost administrator asa ca singura varianta pe care o vad eu este concesionarea apelor publice si atunci sa vedem cine isi mai permite sa braconeze!

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 28. februarie 2014, 11:41

Zoli,exista o singura cale sa afli daca se poate face ceva...incearca sa suni la autoritati,si vezi ce se intimpla..

La noi in Arad ,inspectorul ANPA sta intr-un bloc la 5 minute de malul Muresului.Mai era o saptamana pina la terminarea prohibitiei,si eu ma duceam la pescuit,intr-o seara.M-am intilnit cu el pe mal Muresului,si m-a amenintat ca la prima ocazie are el grija de mine,pentru ce am scris despre pescuit si braconaj.Dupa ce i-am urat succes,am coborat la apa.Un pescar pescuia ''la pasnic'' cu 3 bete si avea in apa mica de linga mal un juvelnic in care se zbateau carasi si platici.Tocmai trecuse inspectorul pe linga el,si dupa nonsalantza cu care pescuia in continuare presupun ca era ''invizibil'' .Ca altfel nu imi explic ,cum de nu la 'vazut 'inspectorul.Noh,cu astfel de oameni ve-ti avea de-a face.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

vineri, 28. februarie 2014, 13:51

din pacate statul s-a dovedit un prost administrator asa ca singura varianta pe care o vad eu este concesionarea apelor publice si atunci sa vedem cine isi mai permite sa braconeze!

in cazul asta singura shimbare ar fi ca se va bracona cu acte precum in toate cazurile din tara asta (si nu numai). Cand un privat ajunge sa puna mana pe o resursa naturala tendinta e sa scoata profit prin orice mijloace iar asta de regula se traduce prin exploatari irationale. :nervos:
Bracnajul se va opri doar in cateva situatii :
1. nu mai e peste in ape (sau e atat de rar incat nu mai merita munca)
2.nu mai e cerere de peste ( se imprastie zvonuri cum ca e toxic, provoaca diverse boli si mutatii zvonuri ca cele referitoare la metale grele si radioactivitate care i-au determinat pe occidentali sa nu mai consume peste de apa dulce )
3. creste nivelul de trai si se poate castiga mai usor muncind sau furand altceva
4. vanatoarea de braconieri
(literalmente nu ca figura de stil)
care sa-i faca sa se opreasca de frica.
Bine , e posibila si combinarea de doua sau mai multe variante din cele enumerate .
Din pacate statul n-are nici interes, nici resurse si nici personal apt sa o faca.

24

vineri, 28. februarie 2014, 13:55

Video
-

Video

:bucuros2: La turnu rosu pe olt!
...
Pe unu din medias la prins la Mihalţ!Amenda penala 6000lei :bravo: plus interdictie de pescuit pe 3 ani,si iau fost confiscate sculele care le avea la indemana. :bravo: il si cunosc pe individ :zambet: :ochi:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 28. februarie 2014, 14:40

Doamne ajuta..sa fie cat mai multe din astea..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

26

vineri, 28. februarie 2014, 14:51

Pacat ca trecut "sezonul", ptr. ca ,cu siguranta erau !

27

vineri, 28. februarie 2014, 17:59

din pacate statul s-a dovedit un prost administrator asa ca singura varianta pe care o vad eu este concesionarea apelor publice si atunci sa vedem cine isi mai permite sa braconeze!


cu scuzele de rigoare, dar este sintagma care ma enerveaza cel mai rau si care a fost indusa voit populatiei.
de ce nu judecam altfel?
daca statul prin institutiile pe care le detine nu este in stare sa schimbe ceva in aceasta privinta, asta inseamna ca acele institutii trebuiesc desfintate sau trase la raspundere.
lipsa de responsabilitate a celor care lucreaza la stat a dus peste tot la aceste rezultate dezastruoase pentru tara.
NU concesionarea catre privat este solutia, RASPUNDEREA si RESPONSABILIZAREA celor care sunt platiti sa faca anumite lucruri si nu le fac.
cand vom face acest pas si vom intelege cu totii ca altfel nu se poate, poate vom reusi sa intram in normalitate si sa mai avem o sansa de viitor, altfel.................cu parere de rau, vorbim discutii
suntem deja in anul 2014 si cu exact 8 -9 ani in urma cand am descoperit forumurile de pescuit, am crezut ca se poate schimba ceva si am militat, facut petiti, sesizari, fotografii si tot ceea ce am putut face singur
rezultatul?! pentru pesti si pescuit..........ZERO
pentru mine personal? - am ajuns sa nu mai pescuiesc in anumite zone de scarba, in altele am fost persona non grata o perioada de timp, iar in alte locuri...........nu mai este peste.
va rog sa ma credeti, cei care nu a-ti pescuit niciodata pe raul Olt ca nici macar nu aveti imaginatie pentru ceea ce se intampla cu adevarat in materie de pescuit comercial si braconaj "legal"

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 28. februarie 2014, 18:37

am sa va dau un exemplu in "apararea mea": in delta cel mai mult peste se gaseste pe chilia(oare si pentru ca e concesionata?)
Si inca unul: pe baltile private/concesionate se prinde peste(pe unele mai mult si pe altele mai putin) in timp ce pe baltile ramase publice nu se mai prinde NIMIC! Oare de ce?
pescuitul a devenit un sport/pasiune/recreatie scump pe care il practica cine isi permine, si asta este o realitate cruda!
o alta solutie este sa platim niste sume decente pentru permise ca in Spania,Italia, etc si nu 15 Euro/an ca in Romania si atunci vor fi bani pentru buget si automat si interes din partea statului pentru a pazi resursele ca de acolo vin banii si ii intereseaza sa incaseze!
Din pacate in acest moment noi ne prefacem ca platim taxe si ei se prefac ca administreaza apele!
Va rog sa nu dati cu pietre! asta este o parere personala pe care eu o vad ca pe o posibila solutie!

29

vineri, 28. februarie 2014, 18:47

cristi,
este parerea ta si o respect, dar.............concesionarea nu este solutia si asta este parerea mea.
va rog, urmariti acest material
IN PREMIERA CU CARMEN AVRAM - TARAMUL NIMANUI - YouTube

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 28. februarie 2014, 18:56

cristi,
este parerea ta si o respect, dar.............concesionarea nu este solutia si asta este parerea mea.
va rog, urmariti acest material
IN PREMIERA CU CARMEN AVRAM - TARAMUL NIMANUI - YouTube

Adiwolf, concesiunea se da cu contract! Daca nu respecti, esti aruncat afara si banii platiti sau dus pe p...a. Problema este, ca la multe alte obiecte de stat (nu doar cu legatura de pescuit, ci si stranduri de ex), ca au fost concesionate pe spaga. Si, daca concurenta care doreste sincer sa investeasca si sa faca ceva NU doarme, cu un simplu atac in instanta poate provoca desfintarea contractului si obtinerea acestuia.
Nu zic ca concesionarea ar fi solutia ideala, dar e o solutie si un inceput! :noroc:

PS: cindva isi vor da seama ca un somn de 110 kile eliberat, sau 10 salai de 12 kile eliberati, vor aduce muuult mai multi bani decit vanzarea acestora pe moment! si asta doar din turism.
PPS: sti cit cistiga un ghid bun in Spania, pe Ebro? pina la 3000 de euro pe saptamana! Si asta pt ca au grija ca somnii mari sa nu fie omorati pt 100-200 de euro. :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 271

Membru din: 7. ianuarie 2014

Locație: Galati

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 28. februarie 2014, 19:09

multumesc Zoran pentru completari!
pana cand cineva nu castiga mai mult decat braconierii nu are nimeni niciun interes de a alunga braconierii!
daca de maine permisul de pescuit ar costa 1500 Euro/an sa vezi atunci nemultumiri.......si tot asa!
vrem ape pazite ........trebuie sa platim intr-un fel!
nu putem avea pretentii sa fie Dunarea plina cu peste ca Ebro sau Po si sa pescuim cu 15 Euro/an!

32

vineri, 28. februarie 2014, 19:25


vrem ape pazite ........trebuie sa platim intr-un fel!


da, de acord, culmea este ca platim si inca cu varf si indesat, numai ca banii se duc in alte buzunare si cu alte scopuri
nu mai aberati ca nu platim suficient un permis de pescuit sau paznici sau jandarmi, ori politisiti, sau inspectori piscicoli, oameni buni, platim, platim pentru toate acestea prin taxele si impozitele care le viram lunar statului, numai ca nu tragem la raspundere pe nimeni pentru ceea ce se intampla cu acesti bani
poate ca ar trebui sa cititi si sa incercati sa intelegeti si acest articol
Dacă ar trebui să ne plătim noi impozitele şi taxele pentru salariu şi nu compania, atunci ne-ar interesa ce fac guvernul şi primarii cu banii noştri | Ziarul Financiar
va rog, cititi si incercati sa intelegeti, iar pentru cine doreste sa stie cat plateste lunar
Calcul salarii - ITM Timis
si generati fluturasul

si mai lasati-ma cu Ebro sau Po sau alte asemenea exemple (nici Ebro si nici Po nu sunt concesionate), sutem in Romania !

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 28. februarie 2014, 19:35

Azi noapte s-a dat la grebla pe balta Radesti. Balta privata.Punct. :drac2:

nadgob

Oblete

Răspunsuri: 17

Membru din: 27. ianuarie 2014

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 28. februarie 2014, 19:51

Si pe zona mea este la fel braconaj in floare mai ales pe lacuri dar si pe rauri. Atata timp cat cei responsabili si cei numiti prin lege nu-si fac datoria nu se rezolva nimic!
Si inca o idee (banuiala a mea) autoritatile sunt in cardasie cu cei implicati in fenomen (pentru ca au parte).
Si inca una buna , atata timp cat seful AJPS Cluj spune :"Ma duc sa mai prind un lin ca ala de ieri o fost foarte bun"(lin - ocrotit pril lege) acest lucru nu din auzite si am martori , aceasta se intampla pe un lac in care s-a pescuit la stiuca doar C&R timp de 3 ani si intr-o toamna dupa ce a ajuns sef , sub administrarea dansului in decurs de 2 - 4 saptamani s-a terminat stiuca din lac(reguli facute de el)
Atata timp cat sunt membru al asociatiei care administreaza raurile din judet si unele lacuri (care le are in administrare) cand vad ceva in neregula ar trebui sa informez pe cineva de la asociatie nu?
, adica se incalca legea DAR CU CINE SA COMUNIC?
Asa ca am renuntat sa mai fac morala cuiva sau sa ma mai leg de cineva ma consolez cu faptul ca eu incerc sa ma comport cat mai in lege .

CONCLUZIA MEA ESTE AUTORITATILE SUNT VINOVATE PRIN INDIFERENTA SAU COMPLICITATE !!!

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 28. februarie 2014, 20:02

Vorbiim fiecare pe ale lui, fiecare expune problema cum o vede el in zona in care pescuieste. Nu cred ca realizati totusi in ce hal se pescuieste incepand din judetul Valcea si pana la Dunare. Am vorbit cu Kzoli, are idei bune, as spune chiar europene, numai ca aceste idei poate functioneaza in zona Ardealului si in partea de nord a tarii, cu rusine recunosc ca oamenii de aici sunt mult, mult diferiti, in sensul rau. Ideile si planurile expuse de el nu pot fi puse in aplicare, cu exceptia unuia singur, mai putin orthodox, dar nici asa nu gasesti oamenii necesari. Spre exemplu ultima oara cand am fost la Izbiceni, inafara de faptul ca am pierdut N jiguri in plase, practic nu aveai unde lansa. Plasele erau dispuse in zig/zag pe toata suprafata apei. Un coleg cu care am plecat a luat foc, rezultatul----- am reusit sa iesim din apa si sa plecam de acolo doar sunand la 112, si asta nu oricum, am luat AMENDA. Si noi si braconierii. In continuare in timp ce discutam cu politia si se scriau amenzile, baietii isi faceau treaba linistiti in continuare. Cam aici se reduce totul, asta e realitatea. Cand am scris ca as vrea sa aud niste sfaturi viabile, vroaim chiar ceva Viabil, ce s-a expus pana acum este.... literatura curata. Nu ca nu ar fi corecte, pur si simplu in aceasta parte a tarii NU POT FI APLICATE!

Tyrael

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Tyrael«

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

36

vineri, 28. februarie 2014, 20:04

Asa ca am renuntat sa mai fac morala cuiva sau sa ma mai leg de cineva ma consolez cu faptul ca eu incerc sa ma comport cat mai in lege .


As indrazni sa spun ca e cea mai pertinenta metoda, dar asta se refera doar la pescari sportivi si nu la braconajul salbatic.

Adi, cred ca videoul propus de tine spre urmarire evidentiaza foarte clar, ce fond piscicol am avut si ce mai avem. Restul este dezbatere de dragul parerilor. Am un gol in stomac cand vad peisajele din Delta, cred ca nu departe in viitor, or sa ramana cel mult peisajele. Nu stiu daca au mai fost puse dar, merita vazute sau re-vazute:
Romania Te Iubesc - Sturionii si Icrele Negre - YouTube
Si poate cel mai evident video cu privire la fenomen si la faptul ca nu poate fi oprit:
Fenomenul care va lăsa Dunărea şi Marea Neagră fără peşti. "Cineva, acolo sus" protejează braconajul. Povestea şocantă a hoţilor de sturioni

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Tyrael« (28. februarie 2014, 20:17)


37

vineri, 28. februarie 2014, 20:51


Romania Te Iubesc - Sturionii si Icrele Negre - YouTube

Am vazut emisiunea la tv si am ramas socat cand am vazut ca dl "R" vorbea despre broaconierii si efectul lor asupra faunei piscicole din delta :zid: Pe un grup,de pe facebook,am gasit o poza cu dl 'R' langa un somn de peste 100kg agatat cu o funie de un copac,iar intr-o revista de pescuit,poate cea mai cunoscuta din tara,era un articol despre cum a prins si eliberat acel somn,bineinteles ca in revista era alta poza,nu ceea pe care am vazut-o eu!
"R" detine cea mai tare balta de pescuit la crap din tara,balta pe care au loc competitii de crap la nivel mondial!
Va dati cum seama ca respectivul impune un regulament foarte strict,in regim de c&r pe balta lui! :zid:

38

vineri, 28. februarie 2014, 22:04

Florine,
individul de care amintesti tu este defapt un fost renumit braconier de genul celor smecheri care au stiut sa se descurce.
acuma pozeaza in mare om de afaceri (si chiar este tinand cont de ce sume si fonduri structurale invarte si fura)
exista o vorba "intreaba-ma orice, dar nu ma intreba cum am facut primul milion" - este perfect valabila la personajul tau

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 28. februarie 2014, 22:19

Intrebare "ipotetica": daca DE EXEMPLU eu as lua toate apele din RO si v-as GARANTA ca au sa existe pesti in ele si am sa fac tot posibilul sa ii protejez fata de oricine si orice... voi ati fi de acord ca la orice ABATERE, indiferent cat de mica si cat de justificata de "pofta nevestei" ar fi, sa va taxez serios? Va rog sa va ganditi bine inainte de a raspunde... sincer... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

40

vineri, 28. februarie 2014, 22:31

Intrebare "ipotetica": daca DE EXEMPLU eu as lua toate apele din RO si v-as GARANTA ca au sa existe pesti in ele si am sa fac tot posibilul sa ii protejez fata de oricine si orice... voi ati fi de acord ca la orice ABATERE, indiferent cat de mica si cat de justificata de "pofta nevestei" ar fi, sa va taxez serios? Va rog sa va ganditi bine inainte de a raspunde sincer... :rizi: .


Nu,nu as fi de acord sa fiu sanctionat ptr. simplu fapt ca am dus acasa 1crap de 2kg sau un somotel de 2-3 kg sau 4-5 carasei!Mi se pare normal ca un pescar sa duca acasa peste,dar intr-o limita,exemplare mari INTERZIS,cantitati peste 2-3kg kg INTERZIS!!!